Autor: Maciej Skorżepo

Zatkana toaleta – co zrobić?

Zatkana toaleta to zmora każdej łazienki, niezależnie czy jest ona w domu, hotelu, sklepie czy biurze. Problem ten ma wiele przyczyn, którym na szczęście można zaradzić. W tym artykule opisaliśmy najlepsze i sprawdzone sposoby na to, jak odetkać toaletę. Poznasz też praktyczne narzędzia, które ułatwią wykonanie zadania.

Zatkana toaleta – przyczyny problemu

Zator w toalecie może powstać na wiele różnych sposobów. Zdarza się, że przyczyną jest zalegający brud, który gromadzi się przez lata na ścianach rury odpływowej, uszkodzona instalacja kanalizacyjna lub zepsuta spłuczka w toalecie. Jednak do zablokowania odpływu zwykle dochodzi z powodu nieprzemyślanego wrzucania do niego różnych przedmiotów, które blokują się podczas spłukiwania.

Zapchana toaleta papierem to najczęściej spotykany problem. Zbyt duża ilość papieru toaletowego zużyta jednocześnie może nie rozpuścić się do końca w wodzie. W efekcie tworzy się zator. Ponadto wiele osób zatyka toalety papierowymi ręcznikami, gazetami, rolkami po papierze toaletowym, a nawet kartonami. Wszystkie one nie rozkładają się od razu po zamoczeniu i mogą skleić się w jedną bryłę.

Następnym rozpowszechnionym problemem jest zatkana toaleta jedzeniem. Niektórzy, nie wiedząc co zrobić z resztkami po obiedzie, próbują je spłukać. Dotyczy to zarówno ugotowanych warzyw, sosów, zup, jak i kości kurczaków czy kawałków mięsa. Mogą one utknąć w rurze odpływowej, skutecznie blokując przepływ. Ponadto gromadzący się tłuszcz również powoduje powstawanie zatoru, dlatego nie powinno się spuszczać oleju czy smalcu po smażeniu.

Zatkana toaleta plastikiem, szkłem, metalem i innymi śmieciami nie jest tak często spotykana, ale nadal może się zdarzyć. Foliowe woreczki, zbite butelki, a nawet pozostałości po remoncie nie nadają się do spuszczania w toalecie. Nie tylko mogą ją zapchać, ale i uszkodzić całą instalację. Pod żadnym pozorem nie wylewaj tam też farb, zapraw murarskich czy gładzi szpachlowych!

Domowe sposoby na zatkaną toaletę

Podobnie jak z każdą inną awarią, taki i z zatkaną toaletą można poradzić sobie domowymi sposobami. Wystarczy, że użyjesz w tym celu środków dostępnych w każdej kuchni czy łazience. Część z tych metod możesz też wykorzystać w sytuacji, gdy nie wiesz, jak przepchać zlew. Jak zatem odetkać toaletę bez przepychacza?

Płyn do mycia naczyń

Pierwszym sposobem na zapchaną toaletę jest zastosowanie płynu do mycia naczyń. Pomoże on w przypadku zatoru z papieru toaletowego lub ręczników papierowych. Musisz jedynie wlać sporą ilość tego preparatu do miski WC i odczekać 15-30 min.

Po tym czasie należy wlać dużą ilość ciepłej wody. Najlepiej zrobić to jednym chluśnięciem z wiadra. Odczekaj parę minut i spróbuj spuścić wodę. W razie potrzeby czynność można powtarzać do skutku. Warto zaznaczyć, że metoda ta sprawdza się wyłącznie, gdy zatkasz toaletę papierem.

CZYSZCZENIE
MAGAZYNU

Jeszcze więcej produktów
w niższych cenach!

KUP TERAZ

Ocet i soda oczyszczona

Ocet i soda oczyszczona są najbardziej uniwersalnymi produktami w domu. Nie tylko wykorzystuje się je do gotowania czy pieczenia, ale i do czyszczenia oraz nabłyszczania różnych powierzchni. Zdają też egzamin w udrażnianiu toalety.

Na początku należy wsypać kilka łyżek sody oczyszczonej, a następnie zalać ją octem. Po kilku minutach można spuścić wodę. Taka mieszanka doskonale sprawdza się w przypadku większości zatorów, w tym z papieru czy tłuszczu.

Folia spożywcza

Metoda z wykorzystaniem folii spożywczej skutecznie zastępuje tradycyjny przepychacz. Najlepiej sprawdza się, jeżeli posiadasz wiszącą miskę WC (bez stopy), ale można ją też zastosować ze zwykłą toaletą.

Sposób ten polega na szczelnym obwiązaniu folią miski, tak aby całkowicie zakryć otwór. Najlepiej zrobić kilka warstw, ponieważ nie może dojść do rozerwania podczas przepychania. Następnie spuść wodę tak, aby uniosła się w toalecie. Powstanie wówczas ciśnienie, o czym będzie świadczyć wybrzuszona folia. Teraz naciśnij wybrzuszenie tak, aby woda w misce spłynęła do odpływu. Czynność powtórz kilkukrotnie, aż woda przestanie się nadmiernie gromadzić.

Sprzęt do udrażniania toalety

Jeżeli domowe sposoby nie działają, wówczas należy mechanicznie udrożnić toaletę. W tym celu konieczne jest zastosowanie przepychaczy do rur. Do dyspozycji masz wiele różnych sprzętów – od tradycyjnych ręcznych przepychaczy, przez pompki, aż po żmijki. Czym są i jak odetkać toaletę za ich pomocą?

Ręczne przepychacze do rur

Mówiąc o przepychaczach do toalet, często mamy na myśli ręczne narzędzie składające się z drewnianego uchwytu i gumowego klosza. Gumową część umieszcza się w odpływie w misce WC. Powinien on zakrywać cały otwór. Podczas odtykania musi się wytworzyć podciśnienie. Przepychacz do rur należy intensywnie dociskać i odciągać tak, aby zator mógł przelecieć dalej do instalacji lub wrócić do toalety. W drugim wypadku należy ręcznie wybrać nieczystości blokujące wodę. Pamiętaj o założeniu rękawiczek!

Pompa do rur

Alternatywą dla ręcznych przepychaczy są pompy do rur. One również wykorzystują siłę ssącą do udrażniania toalety. Zwykle posiadają wymienne gumowe końcówki do różnych rodzajów odpływów. Umieszcza się je w toalecie i zakrywa otwór. Następnie za pomocą rączki wprawia się w ruch tłok znajdujący się w pompie. Wytworzona siła udrażnia rury.

Żmijka do rur

Żmijka do rur nazywana jest również spiralą do rur ze względu na swoją konstrukcję. Wyposażono ją bowiem w specjalną metalową spiralę zakończoną głowicą do odtykania rur. Narzędzie to obsługuje się ręcznie i specjaliści radzą, aby operowały nią dwie osoby. Pierwsza wkłada i nakierowuje przewód w odpływie, a druga kręci korbą. Spirala przebija się przez zator, a następnie cofa go do miski WC.

Profesjonalne przepychacze do rur

Bardziej zaawansowane przepychacze do rur zasadą działania przypominają ręczne spirale, ale są zasilane silnikiem elektrycznym. Wyróżniają się bardzo dużą mocą, która przekłada się na prędkość obrotową przewodu. Są bardzo wydajne i radzą sobie nawet z najbardziej zatkanymi toaletami.

Poza silnikiem urządzenia te posiadają znacznie dłuższe spirale (nawet o długości 20 m)! Ponadto część modeli posiada możliwość wymiany głowicy na końcu przewodu. W ten sposób łatwo przystosujesz przepychacz do rur do rodzaju zatoru. Możesz znaleźć końcówki przeznaczone do usuwania tłuszczu, papieru, jedzenia, a nawet liści i gałęzi.

Środki do udrażniania rur

Szukając odpowiedzi na pytanie „jak odetkać toaletę”, na pewno spotkasz się z różnymi środkami do udrażniania rur. Są to specjalne preparaty chemiczne stworzone z myślą o usuwaniu najczęściej spotykanych zatorów. Skutecznie sprawdzają się zarówno w domowej łazience, jak i kuchni.

Korzystając z tych środków, zawsze stosuj się do zaleceń podawanych na opakowaniu. Bardzo często w ich skład wchodzą substancje szkodliwe dla zdrowia, więc nie należy z nimi eksperymentować. Ponadto zawsze wsypuj/wlewaj tyle preparatu, ile podaje instrukcja producenta. Zbyt mała dawka nie poradzi sobie z udrożnieniem toalety, a zbyt duża może stworzyć kolejny zator, a w najgorszym wypadku uszkodzić odpływ.

Jak odetkać toaletę – podsumowanie

Po przeczytaniu artykułu z pewnością już wiesz, jak odetkać toaletę bez pomocy hydraulika. Dowiedziałeś się też, co jest najczęstszą przyczyną zatkania rur i czego nie powinieneś spuszczać, a także poznałeś domowe oraz profesjonalne sposoby na samodzielne usunięcie zatoru. Następnym razem, gdy Twoja toaleta się zatka, będziesz wiedział co zrobić.

Jeżeli szukasz też innych porad związanych z hydrauliką w domu, to zachęcamy do przeczytania kolejnego artykułu o udrażnianiu rur i kanalizacji.