Jaki ekspres do kawy wybrać i czym się kierować przy wyborze?

Udostępnij

Autor Maciej Skorżepo
18 czerwca, 2021

Zastanawiasz się, jaki ekspres do kawy wybrać do domu lub lokalu gastronomicznego? Sprawdź, jakie są najpopularniejsze rodzaje ekspresów i na jakie cechy zwrócić uwagę, żeby dopasować sprzęt do potrzeb.

Welche Kaffeemaschine soll man wählen

Udostępnij

Zastanawiasz się, jaki ekspres do kawy wybrać do domu lub lokalu gastronomicznego? Sprawdź, jakie są najpopularniejsze rodzaje ekspresów i na jakie cechy zwrócić uwagę, żeby dopasować sprzęt do potrzeb.

Jaki ekspres do kawy – rodzaje

Obecnie na rynku można znaleźć różne modele ekspresów do kawy. Nie ma się czemu dziwić, w końcu początek dnia bez porannej kawy dla wielu jest czymś nie do pomyślenia. Producenci w odpowiedzi na tak duże zapotrzebowanie stworzyli szereg urządzeń dla osób, które cenią sobie zarówno szybkość zaparzania, jak i doskonałą jakość kawy czy jej dużą ilość. Jakie sprzęty masz do dyspozycji?

Ekspres do kawy przelewowy

Jednym z najtańszych rozwiązań są przelewowe ekspresy do kawy. Posiadają one zbiorniki na wodę z grzałkami, koszyki na filtry oraz szklane dzbanki. Wrzątek z pojemnika jest dozowany do zmielonej kawy, którą należy nasypać do filtra. Gotowy napar ląduje następnie do podstawionego dzbanka.

Ogromną zaletą tych urządzeń, poza stosunkowo niewielką ceną, jest możliwość przyrządzenia dużej ilości kawy nawet dla kilku osób. Świetnie sprawdza się to podczas spotkań towarzyskich czy w biurach. Dodatkowo część modeli posiada specjalną płytę grzewczą znajdującą się pod dzbankiem. Pozwala ona utrzymać ciepło napoju przez długi czas. Nowocześniejsze modele mają też funkcję regulacji mocy kawy.

Smak napoju z przelewowego ekspresu do kawy jest często porównywany z tzw. kawą sypaną. Różnicą jest jedynie brak fusów w kubku. Taki napar zawiera też znacznie więcej kofeiny niż np. kawa z ekspresu ciśnieniowego. Jeżeli wybrany przez Ciebie model nie ma wbudowanego młynka, wówczas musisz zaopatrzyć się w oddzielne urządzenie lub kupować zmieloną kawę. Ekspresy przelewowe nie są też efektywne w przypadku zaparzania małej ilości napoju. Pobierają tyle samo energii, przygotowując jedną filiżankę, jak i cały dzbanek.

Ekspresy do kawy kapsułkowe

Coraz większą popularnością cieszą się nowoczesne ekspresy kapsułkowe. Ze względu na wykorzystanie ciśnienia do parzenia napoju, można je przypisać do ekspresów ciśnieniowych. Ich największym wyróżnikiem jest zastosowanie specjalnych kapsułek z kawą. Pozwalają one szybko zaparzyć napój bez fusów i w pełni automatycznie. Wystarczy umieścić wkład do komory, nacisnąć przycisk, a ekspres sam dostosuje parametry.

Nie da się ukryć, że atutem modeli kapsułkowych jest niezwykle prosta obsługa. Ponadto na rynku znajdziesz wiele kapsułek z różnymi smakami i rodzajami kawy, czekolady czy herbaty. Producenci dokładają też wszelkich starań, aby ekspresy kapsułkowe miały elegancki i nowoczesny wygląd.

Pomimo że kapsułki znacząco ułatwiają cały proces, to wiąże się z nimi szereg problemów. Po pierwsze – cena. W porównaniu z ziarnistą czy mieloną kawą kapsułki są dość drogie. Druga rzecz to zależność od producenta ekspresu. Modele kapsułkowe są często zaprojektowane tak, aby obsługiwały wkłady jednej marki, zwykle tej samej co samo urządzenie, czyli wybór może być ograniczony do kaw znajdujących się w ofercie danej firmy.

Ekspresy do kawy ciśnieniowe półautomatyczne (kolbowe)

Bardzo popularnym wyborem kawoszy są ekspresy ciśnieniowe półautomatyczne, czyli tzw. ekspresy kolbowe. W nich również wykorzystuje się zmieloną kawę, którą możesz przygotować samemu lub kupić gotową.

Należy ją wsypać do specjalnego koszyczka w kolbie, a następnie dokładnie ubić za pomocą tampera. Im mocniej ubita kawa, tym lepiej, ponieważ woda wolniej drąży kanaliki i lepiej wydobywa aromat podczas zaparzania. Wrzątek pochodzi z wbudowanego zbiornika z grzałką. Jest on dozowany pod ciśnieniem (zwykle 9 bar) i spływa przez wylewkę do podstawionej filiżanki.

Ekspresy kolbowe są doceniane przez kawoszy ze względu możliwości zaparzenia wysokiej jakości napoju ze świeżo zmielonych ziaren. Dają one duże możliwości kontrolowania mocy i smaku naparu. W zależności od modelu masz do dyspozycji urządzenia, z którymi przyrządzisz 1 lub 2 filiżanki w tym samym czasie. Ponadto znajdziesz też ekspresy z mechaniczną dyszą do spieniania mleka idealną np. do cappuccino.

Z drugiej jednak strony cały proces zaparzania jest dość czasochłonny. Odmierzenie, ubicie i oczyszczenie kolby z kawy nie sprawdzi się podczas szybkiej przerwy w pracy. W niektórych przypadkach niewielka ilość napoju, jaką można jednorazowo przygotować, też jest zaliczana jako wada.

Ekspresy do kawy ciśnieniowe automatyczne

Do najłatwiejszych w obsłudze ze wszystkich wymienionych rodzajów urządzeń, należą automatyczne ekspresy ciśnieniowe. Udział człowieka ogranicza się do wybrania odpowiedniego programu wgranego do pamięci sprzętu. Oczywiście, trzeba też pamiętać o uzupełnianiu kawy, wody i mleka.

Ekspresy automatyczne mają wbudowane młynki, które mielą odpowiednią ilość ziaren. Mogą one posiadać żarna stalowe lub ceramiczne. Pierwsze znoszą większe obciążenia i są w stanie wytrzymać nawet wiele lat użytkowania. Z kolei żarna ceramiczne wyróżniają się o wiele cichszą pracą.

Automatyczne ekspresy do kawy posiadają też dysze spieniające do mleka. Bardzo często stosuje się też filtry wody montowany do pojemnika. Pompy odpowiadają za wytwarzanie ciśnienia i różnią się w zależności od wybranego ekspresu. Mocniejsze są w stanie zapewnić ciśnienie 12-19 bar, a słabsze 9-10 bar. Ponadto urządzenia tego typu mają wiele praktycznych funkcji, np. podwójnego mielenia, automatycznego czyszczenia, a nawet możliwość bezprzewodowego sterowania za pomocą smartfona.

Wygodne użytkowanie i wszechstronność wiąże się jednak z wysoką ceną. Zakup samego ekspresu automatycznego to dość duży koszt, a dochodzi do tego jeszcze m.in. wymiana filtrów wody, regularne odkamienianie czy stosowanie środków do czyszczenia systemu spieniania.

Jaki ekspres do kawy do lokalu gastronomicznego?

Gdy już znasz różne rodzaje ekspresów do kawy warto, zastanowić się, w których lokalach gastronomicznych dane urządzenia sprawdzą się najlepiej. Taka wiedza przyda się przy tworzeniu biznesplanu kawiarni, w którym zawierane są wszelkie informacje na temat działalności.

Ekspres do kawy do kawiarni

Jaki ekspres do kawy kupić do kawiarni? Szukając odpowiedzi na to pytanie, należy zastanowić się nad profilem takiego lokalu. Czy będzie on skupiał się na szybkiej obsłudze klienta, który wpadł rano przed pracą po kawę na wynos, czy na osobach chcących napić się aromatycznego cappuccino w towarzystwie znajomych po ciężkim dniu? Ilość kawy i czas serwowania to kluczowe aspekty przy wyborze urządzenia do zaparzania.

W kawiarniach stawiających na szybką obsługę bez wątpienia lepiej sprawdzą się automatyczne ekspresy do kawy. Wystarczy jedno kliknięcie, a sprzęt rozpocznie przyrządzanie napoju. W tym czasie osoba za ladą może przyjmować kolejne zamówienia.

Jeżeli obsługa jest doświadczona i wprawiona w zaparzaniu kawy, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby korzystali z ekspresu kolbowego. Sprawdzi się jednak lepiej jako wyposażenie kawiarni skupiającej się na drugim typie klienta, który się nie spieszy. Wówczas można mu zaserwować aromatyczną i świeżo zmieloną kawę według jego upodobań. Ponadto takie kawiarnie serwują często wymyślne napoje, których barista nie mógłby stworzyć za pomocą ekspresu automatycznego.

Warto zaznaczyć, że modele kolbowe wykorzystywane w profesjonalnych kawiarniach są znacznie bardziej zaawansowane niż urządzenia kupowane do domowej kuchni. Są one przystosowane do parzenia kilku, a nawet kilkunastu kaw jednocześnie. Mają też szerszy zakres regulacji ciśnienia i temperatury.

Ekspres do kawy do restauracji

Wybór ekspresu do kawy do restauracji zależy m.in. od czynników, które opisaliśmy w przypadku kawiarni. Tutaj też dużą rolę odgrywa ilość napoju serwowanego w tym samym czasie. Jednak nie przykłada się do tego tak dużej wagi, ponieważ kawa nie jest podstawowym produktem oferowanym przez restauracje. Stanowi ona często dodatek do deseru, więc nie ma sensu inwestować w profesjonalny ekspres kolbowy.

Prostsze i tańsze modele doskonale zdadzą egzamin. Musisz jedynie pamiętać o wybraniu sprzętu, który nie zepsuje się po kilku tygodniach użytkowania. Jako manager restauracji nie zapominaj też o przeszkoleniu załogi z obsługi ekspresu kolbowego, żeby móc zaoferować klientom wysokiej jakości napój. Ewentualnie możesz zdecydować się na urządzenie automatyczne. W restauracji raczej nikt nie oczekuje kaw o nowych smakach. Stawia się zwykle na tradycyjne espresso czy americano.

Ekspres do kawy do biura

Wybierając ekspres do kawy do biura, na pewno musisz patrzeć na czas, w jakim zaparzany jest napój. Urządzenia kolbowe kompletnie nie wchodzą w grę. Ich obsługa zajmuje zbyt dużo czasu, a nie każdy pracownik będzie wiedział, jak z nich skorzystać.

W przypadku biur zatrudniających kilka osób w zupełności wystarczy ekspres przelewowy. Pozwala on przygotować kilka porcji kawy w tym samym czasie, a jego obsługa nie jest skomplikowana. Jeżeli jednak pracownikom nie będzie odpowiadać jakość napoju, możesz wybrać ekspres automatyczny.

W firmach zatrudniających kilkadziesiąt, a nawet kilkaset osób sprawdzi się model automatyczny. Powinien on jednak być przystosowany do bardzo częstego zaparzania kawy. Nie może się więc zacinać. Jeżeli chodzi o jego czyszczenie, to warto rozważyć skorzystania z usług specjalistycznej firmy. Ekspresy automatyczne tego typu zamiast zbiornika na wodę posiadają przyłącze umożliwiające podłączenie urządzeń do sieci wodociągowych. Dzięki temu pracują o wiele wydajniej.

Jaki ekspres do kawy wybrać – podsumowanie

Ekspresy do kawy to bez wątpienia praktyczne urządzenia zarówno w kawiarniach, jak i biurach czy prywatnych domach. Za ich pomocą można przyrządzić gorący, pobudzający napój w wielu różnych wersjach. Ważne jest jednak dobranie odpowiedniego sprzętu, który nie tylko wyciągnie to, co najlepsze z ziaren kawy, ale będzie spełniać swoją funkcję zgodnie z potrzebami użytkownika.


Działasz w gastronomii i chcesz rozszerzyć swoją wiedzę? Odwiedź nasz kanał Chef’s Gear Polska – YouTube oraz fanpage na Facebooku: Chef’s Gear Polska | Facebook. Wspólnie z szefem kuchni Michałem Orłowskim, ambasadorem marki Royal Catering, testujemy sprzęt kuchenny, dzielimy się przepisami i podpowiadamy, jak mierzyć się z wyzwaniami w biznesie gastronomicznym.

Interesuje Cię konkretny temat? Chętnie poznamy Twoje pomysły. Napisz do nas na adres: [email protected].

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Pasteryzacja piwa – metody, korzyści i wady

Pasteryzacja piwa to proces, który odgrywa kluczową rolę w produkcji tego popularnego napoju, wpływając zarówno na…

Czytaj więcej

Jak peklować mięso na sucho, mokro i próżniowo? Opanuj sztukę peklowania!

Peklowanie mięsa to technika konserwacji, która nie tylko przedłuża jego trwałość, ale również znacząco wzbogaca smak…

Czytaj więcej

Butelkowanie wina krok po kroku – przewodnik winiarza

Butelkowanie wina to kluczowy etap produkcji tego szlachetnego trunku, który decyduje o jego smaku, aromacie oraz…

Czytaj więcej

Jak zmierzyć zawartość alkoholu w piwie?

Zawartość alkoholu w piwie to istotny parametr, który wpływa nie tylko na smak i charakterystykę trunku,…

Czytaj więcej