Montaż parapetów wewnętrznych

Udostępnij

Autor Wojciech Kaczałek
1 lutego, 2021

Parapet wewnętrzny pełni podwójną rolę. Pomaga w prawidłowym ogrzaniu domu lub mieszkania, a ponadto może służyć za praktyczną półkę i element ozdobny. Sprawdź, jak prawidłowo zamontować parapet wewnętrzny. 

Udostępnij

Parapet wewnętrzny pełni podwójną rolę. Pomaga w prawidłowym ogrzaniu domu lub mieszkania, a ponadto może służyć za praktyczną półkę i element ozdobny. Sprawdź, jak prawidłowo zamontować parapet wewnętrzny. 

Kiedy montować parapety wewnętrzne?

Parapety wewnętrzne zaleca się montować na etapie wykańczania ścian. Jeśli zdecydujesz się na montaż przed tynkowaniem, pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu parapetów. Mogą one łatwo ulec uszkodzeniu. Jest to szczególnie istotne, jeśli wybierzesz parapety drewniane. W ich przypadku zaleca się poczekać do etapu po tynkowaniu ścian. Parapety nie będą wtedy narażone na działanie wilgoci i większe zabrudzenia. 

Parapety wewnętrzne warto zamontować z kilku powodów. Po pierwsze, mogą być one dopełnieniem aranżacji wnętrza, stanowić dodatkowy element ozdobny. Przykładowo, odpowiednio dobrane parapety wewnętrzne mogą podkreślać wygląd okien. 

Parapety wewnętrzne warto montować ze względów praktycznych. Dzięki nim zyskasz dodatkową przestrzeń. Mogą pełnić rolę półek, na których ustawisz doniczki z kwiatami, ramki na zdjęcia czy książki. 

Montaż parapetów wewnętrznych może się też przełożyć na lepszy obieg ciepłego powietrza w pomieszczeniach mieszkalnych. W jaki sposób? 

Montaż parapetu nad grzejnikiem

Mieszkanie lub dom można ogrzewać na kilka sposobów, na przykład przy wykorzystaniu ogrzewania podłogowego lub grzejników kanałowych. W dalszym ciągu jednak dużą popularnością cieszą się grzejniki ścienne. Często instaluje się je w okolicy lub bezpośrednio pod oknami. 

Montaż parapetu wewnętrznego nad grzejnikiem sprawi, że ciepłe powietrze nie będzie ulatywać bezpośrednio w kierunku sufitu. W związku z tym, że napotka ono przeszkodę w postaci parapetu, rozejdzie się w głąb pomieszczenia.  

Ponadto, ściana znajdująca się nad grzejnikiem nie będzie się brudzić z powodu kurzu unoszącego się wraz z ciepłym powietrzem. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, w której w mieszkaniu lub domu masz grzejniki żeliwne.  

Żeby uzyskać pożądany efekt, grzejniki żeliwne trzeba nagrzać mocniej w porównaniu do obecnie wytwarzanych grzejników. Nowsze modele pracują efektywniej i przy wykorzystaniu wody o niższej temperaturze, dlatego ruch powietrza, a tym samym ryzyko unoszenia się kurzu, jest mniejszy.  

Dzięki parapetowi nad grzejnikiem, na znajdującym się powyżej oknie nie będzie się skraplać woda. Montaż parapetu zabezpiecza więc przed powstawaniem wilgoci. 

Parapet drewniany, z konglomeratu czy z tworzywa  – który wybrać?

Jaki parapet wewnętrzny warto wybrać? Decyzję podejmij kierując się nie tylko względami estetycznymi. Istotny jest dobór parapetu do rodzaju pomieszczenia. 

Przykładowo, w łazience może być często wilgotno. Z tego powodu warto wybrać parapet wewnętrzny, który będzie odporny na wodę. Najtańszym rozwiązaniem będzie parapet z PCV, czyli tworzywa sztucznego. Możesz też się zdecydować na granit czy marmur. 

Parapety kamienne są jednak stosunkowo drogie. Alternatywą dla nich są parapety wewnętrzne z konglomeratu, wykonane ze zmielonego kwarcu, marmuru bądź granitu. Cechują się odpornością na poziomie parapetów kamiennych, a są przy tym tańsze.  

Parapet z konglomeratu lub kamienia sprawdzi się nie tylko w łazience, ale też w kuchni. Możesz na nim postawić na przykład gorący garnek, bez obaw o to, że parapet ulegnie uszkodzeniu. 

W przypadku salonu czy sypialni materiał nie ma aż tak wielkiego znaczenia. W tego typu pomieszczeniach kluczowy będzie wygląd. Parapety drewniane lub drewnopodobne MDF mogą optycznie ocieplić wnętrze, łatwo też dopasujesz ich kolor do stolarki okiennej, drzwi czy podłogi. W pokojach mieszkalnych równie dobrze możesz zamontować parapety z konglomeratu lub kamienia. Wszystko zależy od tego, jaki efekt chcesz osiągnąć. 

Ile powinien wystawać parapet?

Stopień wysunięcia parapetu będzie ważny zwłaszcza wtedy, gdy montujesz go nad kaloryferem. Będzie mieć bowiem wpływ na cyrkulację powietrza. 

Parapet wewnętrzny najlepiej montować w odległości od 10 do 20 cm nad grzejnikiem. Jeśli znajduje się na takiej właśnie wysokości, powinien po montażu całkowicie przesłaniać grzejnik lub wręcz wystawać poza jego obręb o kilka centymetrów. 

Jeżeli jednak parapet wewnętrzy jest zamontowany w odległości mniejszej niż 10 cm od kaloryfera, nie powinien przesłaniać urządzenia grzewczego. Inaczej będzie negatywnie wpływać na cyrkulację ciepłego powietrza. Pomieszczenie będzie gorzej dogrzane, za to wysoką temperaturę będzie na siebie przyjmować sam parapet, co będzie szczególnie niepożądane, gdy wybierzesz parapet z PCV. 

Przyjmuje się, że parapet wewnętrzny nie powinien wystawać poza obrys ściany o więcej niż 60 proc. swojej długości. Jeżeli ze względów użytkowych lub estetycznych chcesz, żeby parapet był duży i znacznie przekraczał obrys, pamiętaj o jego dodatkowym zabezpieczeniu. Zamontuj pod spodem wsporniki, rozstawiając je w odległości 50 cm lub mniejszej. Przymocuj je do ściany kołkami rozporowymi oraz wkrętami bądź silikonem budowlanymi do parapetu.  

Jak powinna być szerokość parapetu?

Szerokość parapetu w dużej mierze zależy od tego, ile miejsca masz do dyspozycji i do czego parapet ma służyć. Jeżeli ma mieć dodatkowe walory użytkowe, może znacznie wystawać poza obręb otworu okiennego. Jednak w takim wypadku, tak samo, jak przy parapecie odstającym dużo od ściany, warto rozważyć zastosowanie wsporników zabezpieczających. 

Typowo przyjmuje się, że parapet wewnętrzny ma być szerszy od otworu okiennego od 3 do 5 cm z każdej strony. Taka wielkość pozwoli Ci zaklinować parapet w szczelinach w ścianie. 

Jaki klej do parapetów wybrać?

Wybór odpowiedniego preparatu może mieć kluczowe znaczenie, gdy będziesz montować parapety wewnętrzne. Jaki klej do parapetów będzie najlepszy? 

Najpopularniejszym i najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem jest klej poliuretanowy. Wyciska się go przy wykorzystaniu pistoletu do silikonu. Klej poliuretanowy można stosować do większości parapetów.  

Do parapetów z marmuru zaleca się stosowanie kleju przezroczystego lub zaprawy z białym cementem, ponieważ elementy wykonane z tego materiału mają tendencję do przebarwień. Kolejny środkiem jest pianka niskorozprężna, przy pomocy której możesz zamontować parapet z drewna, PCV czy konglomeratu. Nie poleca się jej do parapetów kamiennych. 

Jak zamontować parapet wewnętrzny?

Montaż parapetu wewnętrznego zacznij od przygotowania wnęki okiennej. Parapet będziesz osadzać w murze, dlatego konieczne jest sprawdzenie i ewentualne przygotowanie odpowiednich wcięć. 

Parapet powinien znajdować się przynajmniej 1-2 cm poniżej ościeżnicy okiennej. Jest to odległość, która minimalizuje straty ciepła. Parapet nie powinien przylegać bezpośrednio do ościeżnicy. Jest przestrzeń jest zbyt mała, trzeba będzie skuć mur.  

Jeżeli jest jednak zbyt duża, zmniejsz szczelinę na przykład zaprawą. Do jej przygotowania przyda Ci się mieszadło elektryczne. Warstwa powinna być równa w poziomie, ale jej powierzchnia może pozostać chropowata, dzięki czemu będzie miała lepszą przyczepność podczas klejenia. 

Możliwe, że wnękę trzeba będzie poszerzyć na boki o 3 do 5 cm, żeby zaklinować parapet w murze. Możesz do tego wykorzystać szlifierkę. Gdy szczeliny są gotowe, a powierzchnia pod ościeżnicą jest równa, oczyszczamy powierzchnię z wszelkiego pyłu, lakieru, farb i innych pozostałości, które mogą wpływać negatywnie na to, jak zwiąże się klej lub pianka. Mur przed montażem parapetu powinien być też suchy. 

Dla pewności, przymierz, czy parapet pasuje do przygotowanego dla niego miejsca. Jeżeli tak, nałóż na parapet i mur klej. Wsuń parapet na miejsce i zablokuj go klinami. Przy pomocy poziomicy sprawdź jego położenie. 

Parapet powinien być albo zamontowany pod kątem prostym w stosunku do ściany, albo być przechylony w kierunku pomieszczenia o 2 proc. Spadek w kierunku pokoju, a nie okna jest ważny, żeby wilgoć nie utrzymywała się bezpośrednio przy oknie. 

Po regulacji klinami położenia parapetu, na parapet możesz położyć cięższe przedmioty, żeby równomiernie go docisnąć. Po zaschnięciu kleju, szczeliny możesz wypełnić silikonem lub pianką niskoprężną. Jej nadmiar obcinasz nożykiem. Na koniec pozostaje uzupełnić ubytki w ścianie przy wykorzystaniu szpachli. 

Jak wygląda wymiana parapetu?

Parapety to jeden z bardziej charakterystycznych elementów wystroju. Jeśli planujesz remont domu czy mieszkania, a parapety nie pasują do Twojej koncepcji wykończenia wnętrza, są uszkodzone lub przebarwione, możesz pomyśleć nad ich wymianą. 

Jak przebiega ten proces? Możesz zacząć od zmierzenia obecnie zamontowanych parapetów i podjęcia decyzji, czy nowe mają mieć takie same wymiary. Jeżeli tak, pomocne może się okazać wykonanie szablonu z kartonu. Fachowcowi, który będzie docinał nowe parapety wewnętrzne pod wymiar, ułatwi to zadanie. 

Zanim zaczniesz wymianę parapetu, zabezpiecz okna, podłogę oraz kaloryfer, jeśli takowy znajduje się pod parapetem. Lepiej nie ryzykować uszkodzenia parkietu czy szkła kawałkami gruzu. 

Jak wygląda wymiana parapetu? Jeżeli jest on tylko przykręcony wspornikami do ściany, wystarczy je odkręcić i zdjąć parapet. Zazwyczaj jednak element ten jest przymocowany bezpośrednio do ściany i wnęki okiennej. 

Żeby usunąć parapet, uderz w niego od spodu gumowym młotkiem. Jeżeli udało Ci się go poluzować, parapet powinien dać się wysunąć z wcięć montażowych. Jeśli jednak parapet ani drgnie, mimo kilku powtórzeń, konieczne może być wykucie wokół parapetu szczeliny.  

Po tej czynności znów uderzasz w parapet od spodu gumowym młotkiem i sprawdzasz, czy da się go wyjąć. Gdy odpowiednio poluzujesz parapet, wysuwasz go z wnęki okiennej. Tutaj uwaga. Bardzo przydatna może okazać się pomoc drugiej osoby. Parapet może być bardzo ciężki, szczególnie, jeśli jest wykonany z kamienia. 

Dalsze etapy wymiany parapetu wygląda tak, jak w przypadku montażu. Musisz więc oczyścić wnękę okienną z gruzu i innych zabrudzeń. Jeżeli nowy parapet ma być cieńszy lub węższy od dotychczasowego, zastosuj zaprawę wyrównawczą. 

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Jak uszczelnić przeciekający beton?

Czy zauważyłeś, że betonowa konstrukcja zaczyna przeciekać? Ta powszechnie występujący problem nie powinien być ignorowany, ponieważ…

Czytaj więcej

Wybieramy beton na fundament – rodzaje i zastosowania

Wybór odpowiedniego betonu na fundament jest kluczowym krokiem, który decyduje o trwałości i stabilności każdej budowli.…

Czytaj więcej

Szlifowanie betonu w praktyce – techniki i sprzęt

Szlifowanie betonu to kluczowy etap wykończenia, który nie tylko zwiększa trwałość, ale także poprawia estetykę betonowych…

Czytaj więcej

Jak wykonać wiercenie w betonie i żelbetonie?

Wiercenie w betonie to zadanie, które może wydawać się skomplikowane dla wielu majsterkowiczów i profesjonalistów. Beton,…

Czytaj więcej