Sztuczna trawa

Zainspiruj się blogiem expondo

Sztuczna trawa jak żywa! Jakość od expondo

Lubisz kojącą zieleń, ale nie masz czasu na zajmowanie się naturalnym trawnikiem? To świetnie! Sztuczna trawa dostępna w asortymencie expondo wygląda jak żywa. Jest przy tym dużo mniej kłopotliwa w pielęgnacji oraz bardzo trwała. Przekonaj się o jej zaletach!

Gdzie można położyć wykładzinę ze sztucznej trawy?

Stosowana jako wykładzina, trawa syntetyczna odznacza się uniwersalnością. Doskonale nadaje się do użytku na zewnątrz oraz w środku pomieszczeń. Sztuczna trawa pozwoli Ci zatem stworzyć uroczy zakątek zarówno w ogrodzie, na balkonie czy tarasie, jak i w pokoju! Będzie idealna zwłaszcza w miejscach, gdzie często chodzi się boso. Miękki, puszysty dywan jest przyjemny dla stóp. Dodatkowo świetnie chroni je przed chłodem podłoża.

Sztuczna trawa sprawdzi się zwłaszcza, jeżeli masz małe dzieci. Pociechy uwielbiają się na niej bawić! Jest przy tym niezwykle bezpieczna – sztuczna trawa doskonale amortyzuje upadki. Z tego powodu możesz bez obaw rozłożyć sztuczną trawę na placu zabaw.

Jeżeli masz firmę, sztuczny trawnik świetnie sprawdzi się przed jej siedzibą. Możesz również wykorzystać trawę do aranżacji ekspozycji. Doskonale wpasuje się np. w sklepie ogrodniczym czy z artykułami dla rolników. Sprzęt do sportów drużynowych również będzie wyglądał na niej niezwykle efektownie i przyciągnie uwagę klientów.

Sztuczna trawa na taras: najważniejsze cechy

Sztuczna trawa na balkon czy taras posiada szereg zalet. W przeciwieństwie do naturalnej nie wymaga kłopotliwego podłoża z ziemi. Szybko przy tym schnie po deszczu i nie tworzą się na niej kałuże. Kolejnymi ważnymi cechami są:

  • Wytrzymałość: jest bardzo trwała, odporna na przydeptywanie i obciążenia wywołane przez meble ogrodowe .
  • Dekoracyjność: przez wiele lat zachowuje atrakcyjny, żywozielony kolor.
  • Izolacja: zabezpiecza przed wilgocią oraz zimnem ciągnącym od podłoża.
  • Łatwa pielęgnacja: nie wymaga podlewania i przycinania. Po powrocie z wakacji zastaniesz ją w idealnym stanie!


Dodatkowo sztuczna trawa pozwala cieszyć się sobą przez cały rok! Nawet w mroźny zimowy dzień Twój zielony ogród na balkonie pozwoli przywołać miłe letnie wspomnienia. Dobrze więc wyłożyć nią fragmenty widoczne z okien pomieszczeń.

Jak wybrać sztuczną trawę na balkon?

Wybierając sztuczną trawę na balkon, musisz skupić się na kilku istotnych cechach. Przede wszystkim powinna być gęsta i miękka, aby można było po niej przyjemnie chodzić. Nie powinna też być zbyt wysoka. Idealne będą źdźbła sięgające 20-30 mm. Istotna jest również przepuszczalność wody (optymalnie od 50 l/min/m²) oraz odporność na promieniowanie UV. Dzięki tej ostatniej cesze trawa balkonowa świetnie zniesie palące słońce i nie wyblaknie po jednym sezonie. Dobierz również wielkość rolki do rozmiaru balkonu. Najlepiej, aby rolka zajmowała całą jego długość. Unikniesz wówczas kłopotliwego łączenia małych fragmentów. Całość zyska na stabilności, nie będzie się fałdować i przesuwać.

Czy warto zakładać syntetyczną trawę?

Sztuczna trwa będzie idealna na balkonie, tarasie i placu zabaw. Ale czy jest sens wykładania jej na podwórku czy w ogrodzie? Jak najbardziej! W niektórych miejscach gleba jest mało urodzajna, a dostęp do światła słonecznego bywa utrudniony. Trawnik straszy wówczas gołymi plackami ziemi. Tworzy się na nich błoto lub zamiast zielonymi źdźbłami porastają nieestetycznym mchem. Sztuczna trawa do ogrodu wypełni takie fragmenty, a otoczenie zyska na estetyce! Dodatkowo bez obaw o stan murawy na sztucznej trawie umieścisz stoły, krzesła czy parasole ogrodowe . Dzięki temu zyskasz kącik do rekreacji – idealny na relaks z książką lub przyjęcie z grillem.

Dobierz sztuczny trawnik do rodzaju podłoża

Trawa syntetyczna sprzedawana jest zwykle w rolkach, które rozkłada się na wybranej powierzchni. Są one dość elastyczne, dlatego podłoże powinno być twarde. W innym wypadku na trawie będą tworzyć się nieestetyczne wgłębienia. Jeżeli planujesz wyłożyć nią beton lub posadzkę, nie potrzebują one dodatkowych zabiegów. Natomiast ziemia w ogrodzie wymaga przede wszystkim wyrównania i zapewnienia odpowiedniego drenażu. Jako bezpośrednie podłoże najlepszy będzie tłuczeń przemieszany z granitowym miałem. Następnie możesz rolki posypać niewielką ilością piasku – dociąży je i sprawi, że mniej się będzie nagrzewać w letnie dni. Sztuczna trawa na zewnątrz wymaga następnie wyczesania szczotką.

Istnieją również trawy syntetyczne sprzedawane w kostkach (płytkach). Są one z reguły sztywniejsze, dlatego z reguły podłoże nie wymaga dodatkowych zabiegów. Z drugiej strony najlepiej sprawdzają się na niewielkich powierzchniach – balkonach, wyłożone przy wejściach do budynków itp. Masz kawałek ziemi przy domu? Sprawdź, jakie meble do ogrodu wybrać !