Jaką szlifierkę kątową warto kupić? Poradnik

Udostępnij

Autor Rafał Predko
14 lipca, 2021

Jaka szlifierka kątowa będzie najlepszym elektronarzędziem do profesjonalnych zastosowań podczas prac takich jak przecinanie betonu i metali? Jaka zaś sprawdzi się w trakcie domowych prac remontowych np. oczyszczania powierzchni ze starej farby lub usuwania rdzy? Co warto wiedzieć przed zakupem szlifierki kątowej? Na te i kilka innych pytań odpowiemy w naszym poradniku.

Welchen Winkelschleifer soll man wählen

Udostępnij

Jaka szlifierka kątowa będzie najlepszym elektronarzędziem do profesjonalnych zastosowań podczas prac takich jak przecinanie betonu i metali? Jaka zaś sprawdzi się w trakcie domowych prac remontowych np. oczyszczania powierzchni ze starej farby lub usuwania rdzy? Co warto wiedzieć przed zakupem szlifierki kątowej? Na te i kilka innych pytań odpowiemy w naszym poradniku.

Charakterystyka i zastosowanie szlifierek kątowych

Wybór odpowiedniej szlifierki kątowej powinien być uwarunkowany zakresem prac, które będziemy nią wykonywać. Jeśli więc zamierzamy szlifować wyłącznie niewielkie powierzchnie, bądź też lżejsze materiały, to z powodzeniem wystarczy nam urządzenie charakteryzujące się mniejszą mocą. Jeśli natomiast w planach mamy obróbkę metalu, betonu, czy też kostki brukowej, to z całą pewnością potrzebna będzie szlifierka nie tylko o większej mocy, ale też dysponująca odpowiednią tarczą.

Na rynku dostępne są dwa główne rodzaje szlifierek – jednoręczne, których moc wynosi zwykle od 600 do 1000 W, a także dwuręczne – posiadające moc 1800 – 2500 W. Te pierwsze są świetnym rozwiązaniem do amatorskich prac przydomowych, zaś drugie, przeznaczone są do zastosowań profesjonalnych. Większa moc oznacza bowiem nie tylko większy pobór energii, ale też warunkuje dłuższy czas pracy pod większym obciążeniem. Nie zapominajmy też, że im większa moc, tym wyższa będzie cena urządzenia.

Bez względu na zakres prac jakie zamierzamy wykonywać przy użyciu szlifierki kątowej, warto zwrócić uwagę, czy sprzęt dysponuje funkcją regulacji prędkości obrotów. Określa się ją parametrem zapisywanym jako RPM lub obr./min. Regulacja prędkości obrotów ma o tyle duże znaczenie, że wybierając prędkość wolniejszą, możemy wykonywać bardziej precyzyjne zadania. Wolniejszy obrót tarczy pozwoli nam łatwiej kontrolować ile materiału zostało już zeszlifowane, lub też jak głęboko tarcza weszła w materiał.

Pamiętajmy jednak, że wolniejsze obroty oznaczają jednocześnie wolniejszy postęp pracy, dlatego też w przypadku prac nie wymagających precyzji, a za to mających być wykonane szybko, warto mieć na podorędziu narzędzie o wysokim parametrze RPM.  

Zastanawiając się, jaką szlifierkę kątową wybrać, powinno się zwrócić uwagę również na łatwość obsługi i dodatkowe funkcje. Nie bez znaczenia jest w tym przypadku sposób montowania tarczy. Pomocna w tym względzie będzie blokada wrzeciona, pozwalająca wymienić ją przy użyciu jednego tylko klucza. Jeśli zaś zdecydujemy się wybrać droższy model, możemy liczyć na bezkluczowy system SDS, pozwalający szybko i sprawnie zamontować tarcze, bez konieczności używania jakichkolwiek narzędzi.

Z racji swej funkcjonalności szlifierki kątowe są wykorzystywane do przecinania twardych materiałów takich jak beton, metal czy ceramika. Nadają się także do wygładzania powierzchni. Za pomocą tego sprzętu tnie się np. elementy zbrojenia lub kostkę brukową. Szlifierki kątowe znajdują także zastosowanie w warsztatach samochodowych, jak i podczas amatorskich prac remontowych wykonywanych w domu i ogrodzie. Jest to naprawdę wszechstronne elektronarzędzie.

Jaką szlifierkę kątową kupić? Typy elektronarzędzi

Szlifierka kątowa jaką wybrać możemy dla swoich potrzeb, może różnic się od siebie wielkością, parametrami, a także dostępnymi funkcjami. To już oczywiście wiemy. Przejdźmy zatem do kolejnego kryterium, określającego dane urządzenie. W tym przypadku wynika ono ze sposobu zasilania i pozwala podzielić szlifierki kątowe na akumulatorowe oraz elektryczne. Sprawdźmy więc na czym polegają różnice.  

Szlifierka kątowa akumulatorowa

Zacznijmy od szlifierek akumulatorowych. Ich największą zaletą jest brak przewodu zasilania, co w praktyce oznacza dużą swobodę pracy oraz mobilność. Używając bowiem elektronarzędzia zasilanego akumulatorem, nie musimy martwić się o źródło prądu, ani też nie jesteśmy w żaden sposób ograniczeni długością kabla. Aby jednak taka szlifierka kątowa mogła pracować długo i wydajnie, potrzebny jest akumulator o dużej pojemności. Zaś w przypadku cięcia grubych i twardych materiałów, nawet i on może okazać się niewystarczający.

Decydując się na urządzenie akumulatorowe, należy także liczyć się z tym że będzie ono dużo cięższe niż podłączane do gniazdka. Wynika to z faktu, że do wagi samego elektronarzędzia dochodzi jeszcze waga baterii.    

Szlifierka kątowa elektryczna

Drugim wariantem jest szlifierka kątowa elektryczna. Tego rodzaju urządzenie, by mogło działać, musi zostać podłączone do gniazdka wysokiego napięcia. Jest to więc świetne rozwiązanie w przypadku prac stacjonarnych. Zaletą szlifierki sieciowej jest możliwość ciągłej, nieprzerwanej pracy, bez konieczności wymiany lub ładowania akumulatorów. Używając jej należy jednak zachować pełnię ostrożności, uważając, by kabel zasilający był oddalony od miejsca w którym pracuje tarcza szlifierska.

Oczywiście używając szlifierki elektrycznej musimy liczyć się także z pewnym ograniczeniem swobody ruchów, oraz zasięgu. Dobrym rozwiązaniem jest więc korzystanie z przedłużaczy, pozwalających zwiększyć dystans pomiędzy źródłem zasilania, a elementem lub płaszczyzną podlegającej obróbce.

Średnice szlifierek kątowych

Zastanawiając się, jaka szlifierka kątowa spełni nasze oczekiwania, należy wżąć pod uwagę także średnicę kompatybilnych z nią tarcz szlifierskich. Mogą mieć one bowiem różne rozmiary, które co by nie mówić, znacząco wpływają na efektywność całej pracy. Zdecydowanie najpopularniejszym i jednocześnie uznanym za standardowy rozmiarem są tarcze szlifierskie o średnicy 125 mm. Są to również warianty najtańsze, lecz jeśli zależy nam na znalezieniu alternatywy, możemy spotkać także rozmiary 115 – 150 mm. Pamiętajmy jednak, że wszystkie te średnice przeznaczone są do szlifierek jednoręcznych.

Elektronarzędzia dwuręczne zaś, wymagają użycia o wiele większych tarcz szlifierskich. Dla nich to wymagane są średnice takie jak 180 mm, czy nawet 230 mm. Niezależnie od tego, jaki rodzaj urządzenia wybierzemy, należy pamiętać, że użycie tarczy o niewłaściwym rozmiarze może doprowadzić do jej pęknięcia, lub nawet zranienia osoby używającej szlifierki. Warto mieć na uwadze również grubość tarczy. Te o grubości od 1 do 3 mm przeznaczone są do cięcia, zaś do szlifowania używa się tarcz o grubości około 5 mm.

Jaką szlifierkę kątową kupić do przedsiębiorstw?

Wiemy już, że mniejsze, jednoręczne szlifierki to narzędzia przeznaczone głównie do użytku domowego. W przypadku zastosowań profesjonalnych w różnego rodzaju przedsiębiorstwach lepszym wyborem będzie dwuręczna szlifierka kątowa. Oczywiście warto zapatrzyć się też w odpowiednie tarcze szlifierskie, pozwalające na obróbkę zróżnicowanych powierzchni oraz materiałów.

Bardzo przydatne okażą się z pewnością również takie elementy jak szczotka do usuwania rdzy, oraz tarcza elastyczna do szlifowania obszernych powierzchni. Wybierając asortyment dodatkowy trzeba mieć jednak na uwadze, że muszą być one przystosowane do pracy na wysokich obrotach urządzenia. W przeciwnym razie może dojść do uszkodzenia sprzętu lub uszczerbku na zdrowiu użytkownika.

Szlifierka kątowa jaką wybrać chcemy do naszej firmy powinna być wyposażona także regulacja prędkości obrotowej oraz system antywibracyjny. Dzięki tej pierwszej funkcji, będziemy mogli znacząco zwiększyć zakres prac wykonywanych elektronarzędziem. Druga funkcja natomiast, pozwoli ograniczyć drgania, co nie tylko wpłynie na komfort pracy, ale i wydłuży ją. Przy okazji możemy sprawdzić także, czy wybrany przez nas sprzęt posiada system łagodnego startu. Dzięki niemu bowiem niwelowane bowiem są szarpnięcia po włączeniu szlifierki.     

Poszukując profesjonalnego sprzętu warto zwrócić uwagę również na rodzaj włącznika. Możemy bowiem znaleźć modele z wariantem suwakowym lub łopatkowym. Typy włączników również wpływają na komfort pracy. Pierwszy rodzaj włącznika pozwala pracować bez konieczności ciągłego wciskania go palcem, co w dużym stopniu odciąża nadgarstek. Jak łatwo się domyślić, włącznik łopatkowy wymaga ciągłego wciśnięcia w trakcie pracy.

Niezwykle ważnym elementem szlifierki kątowej jest również osłona tarczy. To ona chroni przecież użytkownika przed wszelkimi odpryskami, które mogą zranić go podczas obróbki. Zwróćmy uwagę również na to, czy w zestawie znajduje się walizka. Szlifierkę kątową łatwo jest uszkodzić, np. w trakcie przemieszczania się z firmy do miejsca wykonywania zlecenia. Solidna walizka skutecznie temu zapobiegnie. Oczywiście wszystkie te udogodnienia, funkcjonalności oraz dodatkowe elementy wiążą się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów finansowych, jednakże decydując się na elektronarzędzie o zastosowaniu profesjonalnym musisz się z nimi liczyć

Jaką szlifierkę kątową warto kupić – podsumowanie

Szukając odpowiedzi na pytanie – jaka szlifierka kątowa będzie najlepsza, podobnie jak w przypadku wielu innych elektronarzędzi musimy wziąć pod uwagę zakres wykonywanych nią prac. Do okazjonalnych prac w domu, ogrodzie lub własnym przydomowym warsztacie zdecydowanie wystarczy nam urządzenie jednoręczne o niższej mocy. Jeśli zaś chcemy kupić sprzęt do firmy budowlanej, profesjonalnego warsztatu lub innego przedsiębiorstwa, należy zaopatrzyć się w dwuręczny sprzęt o dużej mocy.

Zależnie też od potrzeb, powinniśmy dobrać odpowiednie tarcze szlifierskie, dodatkowe akcesoria, np. w postaci szczotki do usuwania farby lub walizki do transportu szlifierki. Nie zapominajmy także o dodatkowych funkcjach i parametrach wpływających na jakość i komfort pracy. Podczas jej wykonywania natomiast, miejmy na uwadze bezpieczeństwo.    

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Rzemiosło artystyczne w metalu i drewnie – jak zacząć?

W świecie rzemiosła artystycznego metalurgia i stolarstwo są nie tylko formą ekspresji, ale również praktycznymi umiejętnościami,…

Czytaj więcej

Metody cięcia stali – przegląd technik i narzędzi

Cięcie stali jest kluczowym procesem w wielu sektorach przemysłu, od budownictwa po produkcję maszyn. Wybór odpowiedniej…

Czytaj więcej

Jak uszczelnić przeciekający beton?

Czy zauważyłeś, że betonowa konstrukcja zaczyna przeciekać? Ta powszechnie występujący problem nie powinien być ignorowany, ponieważ…

Czytaj więcej

Wybieramy beton na fundament – rodzaje i zastosowania

Wybór odpowiedniego betonu na fundament jest kluczowym krokiem, który decyduje o trwałości i stabilności każdej budowli.…

Czytaj więcej