Jajecznica i omlet w jednym! Poznaj przepis na sadzoniaka i zacznij swój dzień z jajem! 

Udostępnij

Autor Maciej Skorżepo
23 stycznia, 2023

Jakie śniadanie zrobić, żeby było szybkie, pożywne i na długo zaspokoiło głód? Jajecznica czy omlet może i są dobrymi odpowiedziami, ale ile można? Czas wprowadzić trochę innowacji do Twojego śniadaniowego menu. Poznaj sadzoniaka! Przeczytaj i zrób go samodzielnie!

Rezept für sadzoniak

Udostępnij

Jakie śniadanie zrobić, żeby było szybkie, pożywne i na długo zaspokoiło głód? Jajecznica czy omlet może i są dobrymi odpowiedziami, ale ile można? Czas wprowadzić trochę innowacji do Twojego śniadaniowego menu. Poznaj sadzoniaka! Przeczytaj i zrób go samodzielnie!

Ni to omlet, ni to sadzone, to co to jest sadzoniak?

Jajko to bez wątpienia integralny składnik wielu śniadaniowych potraw. Świetnie smakuje zarówno ugotowane, jak i smażone. No i doskonale komponuje się z szeroką gamą dodatków. Jeśli jednak nudzi Cię tradycyjna jajecznica lub omlet, to spróbuj zrobić sadzoniaka. Jest to swoiste połączenie obu dań, ale o zupełnie innej jakości. 

Przepis na sadzoniaka

Aby zrobić sadzoniaka, nie potrzebujesz wielu składników. Wystarczą Ci: 

Zanim zaczniesz smażyć, wybierz odpowiednią patelnię. Powinna ona pomieścić tyle jajek, ile chcesz zużyć do jednej porcji, np. 3 sztuki. 

Na zimną patelnię wyłóż plastry boczku. To jak to zrobisz, zależy od Twojej wizji – możesz ułożyć je na krzyż lub w kratkę. Teraz postaw patelnię na palniku i ustaw grzanie na średnią moc. Od razu wbij jajka. Dopraw je solą i pieprzem. Smaż do ścięcia białka. 

W międzyczasie posmaruj kromkę chleba masłem i wstaw ją do tostera lub na drugą patelnię. Opiekaj do uzyskania złocistej chrupkiej skórki. 

Na sadzoniaka wyłóż świeżą rukolę i złóż go w pół, tak aby zmieścił Ci się na kromkę. Teraz wyłóż go na grzankę. Do udekorowania użyj szczypiorku i voilà. W parę chwil masz sycące i pyszne śniadanie. 


Swoją gastronomiczną podróż zaczął już jako nastolatek. Sezonowe prace w barach jako barman zakorzeniły w nim zamiłowanie do branży gastronomicznej. Z roku na rok zdobywał coraz więcej doświadczenia i szlifował swój fach. W 2007 r. wyjechał do Australii, gdzie budował swój warsztat. Po powrocie jako szef kuchni prowadził restaurację Lars Lars & Lars. Na kanale Chef’s Gear z przyjemnością dzieli się wiedzą i praktycznymi wskazówkami.

Michał Orłowski – szef kuchni w prestiżowych restauracjach w Sydney i Warszawie. Doświadczony i profesjonalny restaurator. Jego porady znajdziesz na kanale Chef’s Gear Polska.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Wymrażanie piwa – proces, techniki i ciekawostki

Wymrażanie piwa to fascynująca, choć nieco mniej znana technika stosowana przez browary, aby wzbogacić smak i…

Czytaj więcej

Jak zrobić wino musujące? Poczuj magię bąbelków!

Wino musujące, znane również jako szampan, to symbol świętowania i elegancji, który cieszy się popularnością na…

Czytaj więcej

Kreatywne pomysły na prezent dla kucharza amatora i profesjonalisty!

Wybór prezentu dla pasjonata kuchni może być nie lada wyzwaniem. Niezależnie od tego, czy szukasz czegoś…

Czytaj więcej

Catering dla firm – czy to dobry pomysł na biznes?

Catering dla firm rośnie w siłę jako obiecujący segment rynku, przyciągając przedsiębiorców swoim potencjałem na długoterminowe…

Czytaj więcej