Czy budowa domu z keramzytu to dobry pomysł? Poradnik

Udostępnij

Autor Maciej Skorżepo
16 sierpnia, 2021

Budowa domu wiąże się z koniecznością doboru odpowiedniego budulca. Na rynku znajdziesz wiele materiałów do wyboru, ale który jest najlepszy? Coraz więcej osób wskazuje na dom z keramzytu. Dlaczego? Tego dowiesz się po przeczytaniu poniższego artykułu.

Blähtonhaus

Udostępnij

Budowa domu wiąże się z koniecznością doboru odpowiedniego budulca. Na rynku znajdziesz wiele materiałów do wyboru, ale który jest najlepszy? Coraz więcej osób wskazuje na dom z keramzytu. Dlaczego? Tego dowiesz się po przeczytaniu poniższego artykułu.

Dom z keramzytu, czyli z czego dokładnie?

Zanim przejdziemy do zastosowania keramzytu w budownictwie warto, żebyś dowiedział się, czym w ogóle jest ten materiał. Powstaje on z gliny, która jest wypalana w temperaturze ok. 1150°C i poddawana specjalnej obróbce. W efekcie przybiera ona formę pustych w środku granulek o porowatych i twardych skorupkach.

Kruszywo wyróżnia się niewielką wagą oraz doskonałymi właściwościami w zakresie izolacji cieplnej i akustycznej. Keramzyt znosi działanie wody, ponieważ bardzo szybko oddaje wilgoć na zewnątrz. Jest też odporny na grzyby, pleśń, a także szkodliwą aktywność owadów oraz gryzoni.

Jakie zastosowania w budownictwie ma keramzyt?

Za sprawą wyżej wymienionych cech, keramzyt szybko znalazł zastosowanie w branży budowlanej. Zwykle dodaje się do niego mieszankę betonową, co pozwala uzyskać tzw. keramzytobeton. Wykonuje się z niego materiały budowlane takie jak:

Samo kruszywo wykorzystuje się też do termoizolacji podłóg przy gruncie, drenaży, ścian piwnicznych czy stropów. Ze względu na jego odporność keramzyt można stosować wielokrotnie. Właściwości izolacyjne idealnie nadają się w sytuacji, gdy chcesz postawić dom pasywny lub energooszczędny.

Charakterystyka domów keramzytowych. Co je wyróżnia?

Domy z keramzytu lub keramzytobetonu różnią się od tych wykonanych z cegieł ceramicznych czy betonowych bloczków. Wynikają one głównie z cech wykorzystanego materiału.

Przede wszystkim warto wspomnieć, że domy z keramzytu są lżejsze nawet o kilka ton! Jest to związane z niewielką wagą kruszywa. Przypominamy, że jest to materiał składający się z małych pustych w środku granulek. Jednak czy mniejsza waga domu ma jakieś znaczenie? Ogromne! Zwłaszcza gdy mówimy o fundamentach. Rozkładają one bowiem ciężar budynku w gruncie, a w przypadku bardzo ciężkich domów, wzmacnia się je zbrojeniem. W związku z tym, że domy z keramzytobetonu są o wiele lżejsze, fundamenty nie wymagają zastosowania prętów zbrojeniowych.

Kolejną bardzo interesującą cechą takich budynków jest lepsza izolacja cieplna. Nie wychładzają się one tak szybko, a przy zastosowaniu odpowiednio dobranej warstwy docieplającej, można znacząco obniżyć koszty poboru energii. Pozostając w temacie izolacji, ściany z keramzytu doskonale tłumią dźwięki. Dotyczy to zarówno ścian zewnętrznych, jak i działowych znajdujących się w domu. Możesz więc cieszyć się z ciepła i ciszy.

Wady i zalety domów keramzytowych

Wraz z wprowadzeniem keramzytu na rynek budowlany, pojawiły się różne opinie na jego temat. Nie da się ukryć, że materiał zyskał wielu zwolenników, ale warto też poznać zdanie osób, które wolą pozostać przy tradycyjnych cegłach i pustakach.

Zalety domów z keramzytu

Jak już wielokrotnie wspominaliśmy, domy z keramzytu i keramzytobetonu cechują się doskonałą izolacją cieplną. Bardzo długo zachowują temperaturę wewnątrz i powoli oddają ją na zewnątrz. Efekt ten można spotęgować, stosując odpowiednie docieplenie budynku np. w postaci styropianu grafitowego. Taka izolacja sprawia, że zimą nie ma potrzeby tak intensywnego dogrzewania domu kaloryferami. Zmniejszają się tym samym koszty związane z zapotrzebowaniem na energię.

Mówiliśmy też o stosunkowo niewielkiej wadze materiałów wykonanych z keramzytu. Poza tym, że dom z nich zrobiony jest lżejszy, cechuje się też krótszym czasem budowy. Nie potrzeba bowiem takich nakładów siły, żeby ułożyć bloczki czy cegły. Praca jest więc łatwiejsza i przebiega sprawniej. Ponadto z małą wagą materiałów wiąże się zmniejszone zapotrzebowanie na zaprawę murarską, a także pręty zbrojeniowe. Dzięki temu można nieco zaoszczędzić na budowie. Jeżeli szukasz innych wskazówek, to zachęcamy do przeczytania artykułu na temat tego, jak tanio wybudować dom.

Konstrukcje z keramzytu są również odporne na działanie wielu różnych czynników zewnętrznych. Nie straszne im m.in. upały, mrozy, a nawet ogień czy wilgoć. Ostatnia cecha to zasługa wysokiej zdolności do oddawania wody na zewnątrz. Wynika ona z porowatej powierzchni kruszywa. Zapobiega to rozwojowi pleśni i grzybów na ścianie. Ponadto zmniejsza też koszty związane z ogrzewaniem. Szybkie wysychanie sprawia, że materiał nie potrzebuje do tego dużej ilości ciepła z domu, więc nie ma potrzeby nadmiernego odkręcania kaloryferów.

Wady domów z keramzytu

Wad związanych z budową domów z keramzytu jest bardzo mało. Cechy samego materiału są przeważnie doceniane przez specjalistów. Jednak nie każdy z nich korzysta. Przez to na rynku nadal nie ma wielu firm budowlanych, które oferują zastosowanie keramzytu do stawiania domu. Z czasem z pewnością się to zmieni. Jeżeli chcesz do nich dołączyć, to warto, żebyś przygotował się merytorycznie. Przeczytaj nasz artykuł o tym, jak założyć firmę budowlaną, a poznasz przydatne wskazówki związane z prowadzeniem własnej działalności.

Budowa domu z keramzytu krok po kroku

Budowa domu keramzytowego przypomina budowę tradycyjnego domu. Składa się ona z określonych faz, które trzeba wykonać, aby móc cieszyć się własnymi czterema kątami.

W ramach przygotowań do całego przedsięwzięcia konieczne jest wybranie projektu budynku. Możesz skorzystać z gotowych planów z katalogu architekta lub zlecić stworzenie nowego. Ten drugi wyróżnia się znacznie wyższą ceną, ale pozwoli za to stworzyć dom keramzytowy zgodny z Twoją wizją. Przygotowanie do budowy obejmuje też wykonanie pomiarów niwelacyjnych, którymi zajmują się certyfikowani geodeci. Gdy już będziesz miał projekt i pomiary, możesz zgłosić się do urzędu odpowiadającego za nieruchomości, aby uzyskać konieczne pozwolenia oraz dokumenty.

Dopiero teraz przyszedł czas na etap zerowy obejmujący wytyczanie miejsca pod budynek i przeprowadzanie prac ziemnych. Polegają one na usunięciu warstwy nienośnej gruntu oraz zrobieniu wykopów pod fundamenty. Następnie wylewana jest płyta lub ławy fundamentowe. Po ich wyschnięciu należy je dokładnie docieplić.

Stan surowy otwarty to kolejny etap budowy domu z keramzytu. Wznosi się wówczas ściany. W zależności od rodzaju budynku robi się to od podstaw lub stosuje się prefabrykaty. Są to elementy składane w fabrykach. Po pojawieniu się ścian buduje się kominy oraz montuje konstrukcję dachu i stropy.

Po stanie otwartym następuje stan surowy zamknięty. W ramach niego wykonuje się stolarkę okienną oraz drzwiową. Kończy się również prace związane z pokryciem dachowym. W domu stawiane są ścianki działowe oraz zakładane są instalacje elektryczne, gazowe i wodne. Po wszystkim powinny one być odebrane przez certyfikowanego instalatora, który skontroluje ich stan.

Ostatni etap budowy domu z keramzytu obejmuje wszystkie roboty wykończeniowe. Zalicza się do nich tynkowanie i nakładanie gładzi, układanie podłóg, kafelkowanie, malowanie i tapetowanie ścian czy biały montaż w łazience. Instaluje się też oświetlenie, gniazdka elektryczne oraz kaloryfery. Po zakończeniu wszystkich prac dom jest gotowy do odbioru.

Ile trwa budowa domu z keramzytu?

Wspominaliśmy już o tym, że czas budowy domu z keramzytu jest krótszy niż w przypadku budynków stawianych z wykorzystaniem innych materiałów. Jeżeli chcesz stawiać dom od podstaw, stosując keramzytowe bloczki lub cegły musisz się liczyć z tym, że może to zająć nawet 2 lata.

Na szczęście są szybsze sposoby. Jednym z nich jest budowa domu z prefabrykatów. W dużym uproszczeniu są to klocki wykonane z materiałów budowlanych, z których składa się budynek. Są to elementy dachu oraz ściany przygotowane pod instalacje elektryczne, grzewcze i wodno-kanalizacyjne. Często nie wymagają one tynkowania. Wszystko jest przygotowywane poza placem budowy w specjalnych fabrykach, a następnie dostarczane we wskazane miejsce. Czas budowy z prefabrykatów wynosi do 3 miesięcy.

Konieczne będzie wynajęcie dźwigu, który postawi ściany na fundamentach. Warto mieć to na uwadze już na etapie przygotowywania działki. Powinna ona umożliwić operatorowi dźwigu swobodną pracę, aby uniknąć błędów. Przy budowie domu z keramzytu z prefabrykatów niezwykle ważna jest precyzja.

Niezbędne narzędzia do budowy domu keramzytowego

Wiele osób decydujących się na tego typu konstrukcję korzysta z usług profesjonalnych firm posiadających sprzęt budowlany. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś sam wybudował dom z keramzytu lub wykonał część prac. Oczywiście będziesz potrzebować odpowiednich narzędzi.

Do wykonania prac ziemnych i wykopów warto zainwestować w wyposażenie w koparko-spycharkę. Mniejsze doły wykopiesz za pomocą tradycyjnej łopaty. W uzyskaniu mieszanki betonowej na fundamenty niezwykle pomocna okaże się betoniarka o dużej pojemności. Gdy beton zwiąże i przysypiesz fundamenty ziemią, musisz ją dokładnie ubić. W tym celu posłuż się zagęszczarką gruntu lub płytą wibracyjną.

W stanie surowym otwartym niezbędne będą wszelkie narzędzia murarskie do nakładania zaprawy i łączenia bloczków lub prefabrykatów. Mowa tutaj o kielni, młotku murarskim czy mieszadle elektrycznym. Z kolei w stanie surowym zamkniętym podczas montażu stolarki okiennej i drzwiowej warto wykorzystać urządzenie, z którym utrzymasz właściwy poziom np. laser krzyżowy.

Prace wykończeniowe wiążą się z wieloma pracami monterskimi. Do ich zrobienia niezbędne będą różne elektronarzędzia. Doskonałym przykładem są wiertarko-wkrętarki służące do mocowania płyt gipsowo-kartonowych. Jeżeli w Twoim domu mają pojawić się elementy drewniane, wówczas warto zaopatrzyć się w wyrzynarkę lub piłę tarczową, z którymi szybko przytniesz deski czy listwy na odpowiednie długości. Podczas kafelkowania ścian i podług nieodzowną pomocą będą przecinarki do glazury. Dzięki nim uzyskasz właściwy kształt płytki z minimalnym ryzykiem jej uszkodzenia.

Budowa domu z keramzytu – podsumowanie

Domy z keramzytu powoli wypierają tradycyjne konstrukcje z betonowych bloczków czy cegieł. Coraz więcej osób przekonuje się o pozytywnych stronach tego materiału. Przede wszystkim doceniają izolacyjne właściwości keramzytu oraz niewielką wagę budulca, która ułatwia pracę. Ponadto możliwość skorzystania z prefabrykatów dodatkowo przemawia za wyborem domu z keramzytu lub keramzytobetonu.

Chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób powstają inne konstrukcje? Przeczytaj nasz artykuł, w którym opisaliśmy, czym jest dom szkieletowy. Dzięki niemu poznasz etapy jego budowy, a także zalety, jakimi się cechuje.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Jaki wózek spawalniczy wybrać? – poradnik zakupowy

Spawanie to nie tylko umiejętności i dobry sprzęt, ale także odpowiednie akcesoria, które czynią pracę łatwiejszą…

Czytaj więcej

Lutowanie kabli – poradnik dla początkujących i nie tylko!

Lutowanie kabli to kluczowa umiejętność dla każdego, kto zajmuje się elektroniką, od amatorów po profesjonalistów. To…

Czytaj więcej

Jak naprawić przerwany kabel bez lutowania? – poradnik krok po kroku

Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się przypadkowo przeciąć lub przewiercić kabel w domu? Uszkodzenia kabli elektrycznych są…

Czytaj więcej

Piaskowanie metalu – zastosowanie, opis procesu i wskazówki

Piaskowanie metalu to proces, który może całkowicie odmienić wygląd i właściwości metalowych elementów. Od ogrodzeń po…

Czytaj więcej