Czy wciągarka linowa jest bezpieczna?

Udostępnij

Autor Maciej Skorżepo
5 marca, 2021

Bezpieczeństwo w miejscu pracy jest podstawowym obowiązkiem każdego pracodawcy. Dotyczy to zarówno zapewnienia odpowiednich warunków, jak i wymagania od pracowników przestrzegania określonych reguł. Mowa również o zasadach obsługi maszyn np. wciągarek linowych. Dowiedz się, co sprawia, że te urządzenia są bezpieczne. 

Udostępnij

Bezpieczeństwo w miejscu pracy jest podstawowym obowiązkiem każdego pracodawcy. Dotyczy to zarówno zapewnienia odpowiednich warunków, jak i wymagania od pracowników przestrzegania określonych reguł. Mowa również o zasadach obsługi maszyn np. wciągarek linowych. Dowiedz się, co sprawia, że te urządzenia są bezpieczne. 

Parametry wciągarki linowej kluczem do bezpieczeństwa 

Jak każde urządzenie mechaniczne, tak i wciągarki linowe są bezpieczne, jeśli korzysta się z nich zgodnie z przeznaczeniem, według zalecanych sposobów użytkowania oraz przy zachowaniu standardowych środków ostrożności. Jednym z istotniejszych aspektów jest dobranie właściwych parametrów do rodzaju pracy. 

Udźwig wciągarki linowej 

W pierwszej kolejności warto sprawdzić udźwig maszyny. Wciągarki linowe są w stanie podnieść ładunek ważący od kilkuset do kilku tysięcy kilogramów. Przekroczenie tych wartości może skutkować nie tylko uszkodzeniem urządzenia, ale i poważnym wypadkiem. Dlatego wybierz odpowiedni model. Istnieje jednak metoda na zwiększenie udźwigu nawet o 100%. Wystarczy, że zamontujesz dodatkowe zblocze. 

Moc wciągarki linowej 

Następnym parametrem jest moc i rodzaj napędu. Producenci oferują wciągarki elektryczne z silnikami o rozmaitej mocy. Podobnie jak w przypadku udźwigu, tutaj też zwróć uwagę na rodzaj pracy, jaki chcesz wykonywać za pomocą wciągarki linowej. Zbyt mała moc przyczyni się do szybkiego przepalenia sprzętu, a za wysoka może szkodliwie wpływać na środowisko. Silnik o mocy przekraczającej faktycznych potrzeb pobierze o wiele więcej energii niż jest to konieczne. Dlatego warto zdecydować się na optymalne rozwiązanie, które wpłynie na oszczędną eksploatację. Najbardziej ekologiczne są wciągarki ręczne napędzane specjalną dźwignią lub korbą, jednak ich wydajność jest o wiele mniejsza niż w przypadku urządzeń elektrycznych czy spalinowych.  

Lina we wciągarce linowej 

W tym wypadku zwróć uwagę na kilka aspektów. Przede wszystkim na wytrzymałość uciągu. W przeciwieństwie do udźwigu, który określa maksymalny ciężar, jaki uniesie wciągarka, uciąg to po prostu wytrzymałość liny. Kolejny element stanowi konstrukcja liny. Powinna być zaprojektowana tak, aby się nie skręcała podczas podnoszenia/opuszczania. Zmniejsza to ryzyko zerwania oraz odczepienia wciąganego obiektu. Z praktycznego punktu widzenia warto też skontrolować długość liny. To od niej zależy maksymalna odległość, na jaką uda się przetransportować ładunek. Sprawdź też rodzaj zaczepu, którym może być pojemnik (kubeł albo kosz), chwytak, ewentualnie zwykły hak.  

Wyłącznik awaryjny  

Bardzo ważnym, jeśli nie najważniejszym elementem związanym z bezpiecznym użytkowaniem wciągarki linowej jest obecność wyłącznika awaryjnego. Gwarantuje on, że w przypadku uszkodzenia maszyny czy spadku napięcia elektrycznego nastąpi zatrzymanie urządzenia. Zwróć też uwagę czy maszyna posiada automatyczny hamulec, który zatrzymuje linę po wyłączeniu silnika. Zmniejsza on ryzyko nagłego opuszczenia podnoszonego obiektu. 

Wciągarki linowe a Urząd Dozoru Technicznego 

Wszelkiego typu urządzenia mechaniczne przeznaczone do transportu bliskiego, w tym wciągarki linowe, podlegają rejestracji w Urzędzie Dozoru Technicznego. Podstawową działalnością statutową instytucji jest zapewnienie bezpieczeństwa w trakcie produkcji i użytkowania urządzeń technicznych. Ponadto UDT zajmuje się także badaniami, testowaniem, ekspertyzami oraz szkoleniami. Organizuje kursy nadające uprawnienia, podnoszące kwalifikacje, a nawet akcje edukacyjne dla dzieci i młodzieży na temat bezpieczeństwa.  

Warto jednak pamiętać, że na mocy Rozporządzenia Ministra Przedsiębiorczości i Technologii z dnia 30 października 2018 r. w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego w zakresie eksploatacji, napraw i modernizacji urządzeń transportu bliskiego: 

Dozór uproszczony obejmuje sprawdzenie wszystkich dokumentów urządzenia np. dziennika konserwacji, certyfikatów, licencji i deklaracji zgodności, instrukcji obsługi, protokołów montażu – czy są zgodne z obowiązującymi przepisami. Sprzęt podlegający pod ten rodzaj dozoru nie wymaga zgłoszenia do UDT, ale musi być konserwowany przez osoby z odpowiednimi uprawnieniami. 

Dozór ograniczony podczas eksploatacji polega na przeprowadzeniu badania odbiorczego, doraźnego (np. kontrolnego lub poawaryjnego) oraz sprawdzaniu dokumentów potwierdzających kwalifikacje osób obsługujących i konserwujących urządzenie.  

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Rzemiosło artystyczne w metalu i drewnie – jak zacząć?

W świecie rzemiosła artystycznego metalurgia i stolarstwo są nie tylko formą ekspresji, ale również praktycznymi umiejętnościami,…

Czytaj więcej

Metody cięcia stali – przegląd technik i narzędzi

Cięcie stali jest kluczowym procesem w wielu sektorach przemysłu, od budownictwa po produkcję maszyn. Wybór odpowiedniej…

Czytaj więcej

Jak uszczelnić przeciekający beton?

Czy zauważyłeś, że betonowa konstrukcja zaczyna przeciekać? Ta powszechnie występujący problem nie powinien być ignorowany, ponieważ…

Czytaj więcej

Wybieramy beton na fundament – rodzaje i zastosowania

Wybór odpowiedniego betonu na fundament jest kluczowym krokiem, który decyduje o trwałości i stabilności każdej budowli.…

Czytaj więcej