Jaka jest najlepsza proporcja cukru do granity? Poznaj wyniki testu mieszanek 

Udostępnij

Zapewne wiesz już, jak przygotowuje się granitę. Ciągle nie masz jednak pewności, jak zachowa się napój w zależności od zawartości cukru? Z myślą o Tobie nasz ekspert Michał przeprowadził test, który rozwieje wszelkie wątpliwości.  

Udostępnij

Zapewne wiesz już, jak przygotowuje się granitę. Ciągle nie masz jednak pewności, jak zachowa się napój w zależności od zawartości cukru? Z myślą o Tobie nasz ekspert Michał przeprowadził test, który rozwieje wszelkie wątpliwości.  

Czy granita musi być aż tak słodka? 

Slushe i granity są obecnie bardzo popularne. W Polsce nawet najmniejsza miejscowość turystyczna obfituje w co najmniej w kilka stoisk z kolorowymi supersłodkimi granitami. Oczywiście dzieciaki na ich punkcie szaleją, ku przerażeniu rodziców, stomatologów, dietetyków i w zasadzie wszystkich zainteresowanych zdrowiem.  

Dlatego istnieje silna pokusa, żeby stosunek cukru w mieszance nieco zmniejszyć. W granitorach Royal Catering dostępnych w sklepie expondo producent podaje, że mieszanka musi mieć co najmniej 13% cukru. A co się stanie, jeśli pobawisz się nieco proporcjami? Tego właśnie dotyczył przeprowadzony test.

W komorach włączonych w tym samym trybie znalazły się: 

Po półtorej godzinie Michał otrzymał następujące wyniki: 

Jak widać, z cukrem nie należy przesadzać. Tylko czy można coś zrobić, aby granita była choć odrobinę zdrowsza? A co powiesz na alternatywę – ksylitol? Sprawdziliśmy.  

Czy z ksylitolu lub coli można zrobić granitę? 

W kolejnym teście na warsztacie znalazły się:  

Co się okazało? 

Cola zero w ogóle się nie zmroziła, a urządzenie zaczęło wydawać podejrzane dźwięki. W takich sytuacjach lepiej nie ryzykować i wyłączyć sprzęt. Ksylitol uzyskał dobrą konsystencję, choć smakuje nieco inaczej, delikatniej niż zwykły cukier. Cola to był strzał w dziesiątkę. Napój miał idealną konsystencję i proporcjonalną zawartość cukru.  


Michał Orłowski – szef kuchni w prestiżowych restauracjach w Sydney i Warszawie. Doświadczony i profesjonalny restaurator. Swoją gastronomiczną podróż zaczął już jako nastolatek. Sezonowe prace w barach jako barman zakorzeniły w nim zamiłowanie do branży gastronomicznej. Z roku na rok zdobywał coraz więcej doświadczenia i szlifował swój fach. W 2007 r. wyjechał do Australii, gdzie budował swój warsztat. Po powrocie jako szef kuchni prowadził restaurację Lars Lars & Lars. Na kanale Chef’s Gear z przyjemnością dzieli się wiedzą i praktycznymi wskazówkami.  

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Wymrażanie piwa – proces, techniki i ciekawostki

Wymrażanie piwa to fascynująca, choć nieco mniej znana technika stosowana przez browary, aby wzbogacić smak i…

Czytaj więcej

Jak zrobić wino musujące? Poczuj magię bąbelków!

Wino musujące, znane również jako szampan, to symbol świętowania i elegancji, który cieszy się popularnością na…

Czytaj więcej

Kreatywne pomysły na prezent dla kucharza amatora i profesjonalisty!

Wybór prezentu dla pasjonata kuchni może być nie lada wyzwaniem. Niezależnie od tego, czy szukasz czegoś…

Czytaj więcej

Catering dla firm – czy to dobry pomysł na biznes?

Catering dla firm rośnie w siłę jako obiecujący segment rynku, przyciągając przedsiębiorców swoim potencjałem na długoterminowe…

Czytaj więcej