Wznieś swoje umiejętności ogrodnicze na wyższy poziom! Dowiedz się, jak nawadniać podwyższone grządki 

Udostępnij

Podlewanie jest po prostu częścią ogrodnictwa – czy to za pomocą konewki, węża ogrodowego, czy elektronicznego systemu nawadniania. Zapewniając swoim roślinom odpowiednią ilość wody, dbasz o to, aby rosły i były bardziej odporne na szkodniki i grzyby. W podwyższonych grządkach wystarczy naprawdę niewiele, aby utrzymać odpowiednią wilgotność gleby. A co jeśli planujesz dłuższe wakacje? Dowiedz się, co zrobić, żeby nie zawieść roślin i jak nawadniać podwyższone grządki.  

Optimieren sie Ihre Hochbeet-Bewässerung

Udostępnij

Podlewanie jest po prostu częścią ogrodnictwa – czy to za pomocą konewki, węża ogrodowego, czy elektronicznego systemu nawadniania. Zapewniając swoim roślinom odpowiednią ilość wody, dbasz o to, aby rosły i były bardziej odporne na szkodniki i grzyby. W podwyższonych grządkach wystarczy naprawdę niewiele, aby utrzymać odpowiednią wilgotność gleby. A co jeśli planujesz dłuższe wakacje? Dowiedz się, co zrobić, żeby nie zawieść roślin i jak nawadniać podwyższone grządki.  

Jak nawadniać podwyższone grządki? 

Właściwe podlewanie podwyższonej grządki zależy od kilku czynników. Musisz pamiętać o rodzaju rosnących w niej roślin, składzie gleby i lokalnych warunkach klimatycznych. Oto kilka ogólnych wskazówek, z którymi skutecznie nawodnisz podwyższone grządki: 

Właściwe podlewanie ma kluczowe znaczenie dla wzrostu i zdrowia roślin uprawianych w podwyższonej grządce. Postępując zgodnie z naszymi wskazówkami i pamiętając o potrzebach swoich roślin, masz pewność, że unikniesz wysuszenia lub zalania gleby. 

Podczas podlewania podwyższonej grządki staraj się oszczędzać wodę. Jest to cenny towar, który najlepiej wykorzystywać w odpowiedzialny sposób. Systemy nawadniające pozwolą Ci o to zadbać. W połączeniu z wężami kroplującymi masz pewność, że nie tylko podlewasz oszczędnie, ale że woda dociera tam, gdzie jest najbardziej potrzebna – do korzeni. Poza oczywistą zaletą w postaci odpowiedniej wilgotności gleby, nawadnianie kropelkowe ogranicza też ryzyko na ataki grzybów i innych patogenów rozwijających się na mokrych liściach.  

Jak zadbać o nawadnianie podwyższonych grządek, gdy mnie nie ma? 

Kiedy jesteś na wakacjach lub musisz wyjechać na kilka dni, zwyczajnie nie masz możliwości, żeby podlać swoje podwyższone grządki. Istnieje jednak kilka sposobów, dzięki którym zapewnisz roślinom wystarczającą ilość wody, gdy nie ma Cię w domu. Oto kilka metod na podlewanie ogrodu podczas Twojej nieobecności: 

Niezależnie od metody ważne jest, aby upewnić się, że rośliny nie wyschną podczas Twojej nieobecności. Przed podróżą przetestuj wybrane przez Ciebie rozwiązanie do nawadniania, aby upewnić się, że działa tak jak należy. Mimo wszystko warto też powiadomić bliską osobę, aby przyszła i zadbała o podwyższoną grządkę, gdy Cię nie będzie. 

Jak profesjonalnie podlewać rośliny: automatyczne nawadnianie podwyższonej grządki 

Podstawową zasadą optymalnego podlewania jest regularne dostarczanie roślinom wody. Jeśli jednak spojrzysz na swój kalendarz, szybko zauważysz, że rano lub wieczorem nie zawsze masz wystarczająco dużo czasu. Profesjonalnym rozwiązaniem pozwalającym osiągnąć tę regularność jest automatyczny system nawadniania, który ułatwi Ci dbanie o podwyższone grządki.

Aby podłączyć automatyczny system, zwykle potrzebujesz przyłącza wody w pobliżu. Do zaopatrzenia roślin w wodę przydadzą Ci się linie kroplujące ułożone w podwyższonej grządce. Upewnij się, że przerwy między otworami węża są blisko siebie, aby woda była równomiernie rozprowadzana nawet w krótkich odstępach czasu.

Z systemem nawadniającym określisz co ile i przez jaki czas rośliny będą podlewane. Użyj timera, aby wybrać porę rano lub wieczorem, a także czas trwania nawadniania. Po zaprogramowaniu komputera i ułożeniu węży kroplujących wystarczy tylko od czasu do czasu sprawdzić, czy wybrana ilość wystarczy dla Twojej podwyższonej grządki. W upalne dni zwiększ ilość wody lub zmniejsz ją, gdy już zbierzesz większość warzyw. Dzięki systemowi nawadniania przygotujesz się na najróżniejsze sytuacje.

Odpowiednie nawadnianie podwyższonej grządki to gwarancja udanych plonów!

Niezależnie od tego, czy wybierzesz nawadnianie kropelkowe, systemy automatyczne, czy tradycyjną konewkę – kiedy zadbasz o nawadnianie podwyższonej grządki, możesz ze spokojem skupić się na innych zadaniach. W końcu raz na jakiś czas trzeba spulchnić glebę, zebrać plony, przesadzić warzywa lub po prostu obserwować wzrost roślin. Z podwyższoną grządką pracy nie brakuje.
Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj nasz kolejny wpis, z którego dowiesz się, jak skutecznie walczyć z chwastami. Nie chcesz chyba, żeby Twoją podwyższoną grządkę opanowało niechciane zielsko, prawda?

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Samodzielne olejowanie podłogi krok po kroku

Olejowanie podłogi to jeden z najlepszych sposobów na zabezpieczenie i podkreślenie naturalnego piękna drewna. Proces ten…

Czytaj więcej

Jak chronić pszczoły? Proste kroki, które możesz podjąć aby im pomóc!

Pszczoły to nie tylko słodki miód! To niezwykle pracowite owady, od których zapylania zależy około 70%…

Czytaj więcej

Jak zwiększyć ciśnienie wody ze studni?

Zmagasz się z problemem słabego ciśnienia wody ze studni w swoim domu? Nie jesteś sam! Wiele…

Czytaj więcej

Jak naprawić przerwany kabel bez lutowania? – poradnik krok po kroku

Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się przypadkowo przeciąć lub przewiercić kabel w domu? Uszkodzenia kabli elektrycznych są…

Czytaj więcej