Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z lodówki? Poradnik expondo

Udostępnij

Autor Wojciech Kaczałek
19 stycznia, 2021

Brzydka woń dobywająca się z lodówki po otwarciu drzwiczek może skutecznie pozbawić apetytu. Jest też sygnałem do tego, żeby zadbać o czystość chłodziarki. Sprawdź, w jaki sposób czyścić urządzenie i skutecznie pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z lodówki.

Udostępnij

Brzydka woń dobywająca się z lodówki po otwarciu drzwiczek może skutecznie pozbawić apetytu. Jest też sygnałem do tego, żeby zadbać o czystość chłodziarki. Sprawdź, w jaki sposób czyścić urządzenie i skutecznie pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z lodówki.

Przykry zapach w lodówce  – skąd się bierze?

Brzydki zapach w lodówce może powstać na szereg sposobów. Często za smród odpowiada psująca się żywność, która na czas nie została wyrzucona z chłodziarki.

Kolejną przyczyną mogą być cechy konkretnych produktów. Wiele rodzajów żywności, na przykład sery czy ryby, wytwarza intensywną woń. Oczywiście, charakterystyczny zapach trudno uznać za wadę jedzenia. Problem pojawia się, gdy zapach przenika do innych produktów i rozprzestrzenia się po całej lodówce. 

Co zrobić, gdy otworzysz drzwiczki lodówki i dobiegnie z niej niezbyt miła dla nosa woń? Przede wszystkim, przejrzyj zawartość urządzenia chłodniczego. Sprawdź, czy w lodówce nie ma przeterminowanych produktów.

Zobacz, czy nie kryją się w niej miseczki i talerze z jedzeniem, które miało być “na później”, wstawione do środka tydzień wcześniej. Zajrzyj koniecznie do szuflady na warzywa i owoce. Być może niektóre z nich zaczynają już gnić.

Jak postępować, żeby brzydki zapach w lodówce nie pojawił się w przyszłości? Pamiętaj o tym, że w urządzeniu chłodniczym musi być odpowiednia cyrkulacja powietrza. Staraj się nie dosuwać żywności maksymalnie do tylnej ścianki, bowiem może to w dłuższej perspektywie zaburzyć jej działanie, a w konsekwencji wpłynąć na powstawanie niemiłej woni.

Ważny jest to, w jaki sposób przechowujesz żywność. Jedzenie trzymane w woreczkach foliowych może psuć się szybciej. Szczególnie dotyczy to warzyw i owoców, ale też na przykład wędlin.

Żeby produkty żywnościowe dłużej pozostały świeże, możesz stosować pojemniki szklane lub plastikowe. Stosowanie hermetycznych opakowań sprawi też, że zapachy z konkretnego jedzenia nie będą przenikały na inne produkty znajdujące się w lodówce.

 Czym umyć lodówkę, żeby nie śmierdziała?

Regularnie przeglądanie zawartości lodówki to początek procesu, który pozwoli pozbyć się przykrego zapachu z lodówki. Chłodziarki gastronomiczne wypada też co jakiś czas myć, najlepiej przynajmniej raz w miesiącu.

Czym umyć lodówkę, żeby nie śmierdziała? Jest na to kilka domowych sposobów. Zanim przystąpisz do czyszczenia, wyciągnij z urządzenia całe jedzenie. Możesz też wyjąć półki czy szufladę, dzięki czemu łatwiej będzie Ci umyć ścianki.

Lodówkę możesz umyć roztworem będącym mieszanką wody z octem. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie wody z sodą oczyszczoną bądź sokiem z cytryny. Tutaj uwaga. Przed rozpoczęciem czyszczenia, sprawdź w instrukcji, czy wnętrze urządzenia nie zostało pokryte specjalną powłoką antybakteryjną.

Jeśli tak, to użycie wody z octem odpada. W przypadku lodówki z powłoką antybakteryjną zaleca się mycie preparatem do czyszczenia chłodziarek lub wodą z płynem do naczyń. Płyn ten nie powinien mieć jednak granulek, ponieważ mogą one porysować powierzchnię.

Do mycia nie używaj zbyt ciepłej wody, szczególnie wtedy, gdy przecierasz zimne, szklane półki. Nagła zmiana temperatury grozi tym, że tafla pęknie. Po zakończeniu mycia, wytrzyj lodówkę do sucha lub zostaw na kilkadziesiąt minut otwarte drzwiczki.

Przy okazji czyszczenia wnętrza, możesz też umyć drzwiczki z zewnątrz. Przetrzyj też uszczelki. Do ich szczelin często wpadają resztki żywności.

Pochłaniacz zapachów do lodówki

Jeśli po umyciu chłodziarki fetor się utrzymuje lub chcesz zapobiec powstawaniu nieprzyjemnej woni w przyszłości, możesz zastosować pochłaniacz zapachów do lodówki. Czym on jest?

Jak wskazuje nazwa, jest to specjalny preparat, który absorbuje zapachy produktów spożywczych. Jest zamknięty w plastikowym opakowaniu w formie zawieszki lub niewielkiego pudełka.

Pochłaniacz zapachów do lodówki zazwyczaj ma w składzie węgiel aktywny. Czasami, po pewnym okresie użytkowania, z wnętrza opakowania może się wydobyć niewielka ilość pyłu węglowego. Nie stanowi on jednak zagrożenia dla pożywienia i wystarczy go wytrzeć ściereczką.

Pochłaniacz powinien spełniać swoje zadanie przez pół roku. Zamiast kupować jednorazowe preparaty, możesz na stałe w lodówce zamontować urządzenie do oczyszczania z wymiennym filtrem. Tego typu sprzęt nie tylko neutralizuje nieprzyjemne zapachy, ale dzięki zastosowaniu jonów srebra, usuwa bakterie.

Domowe sposoby na zapach w lodówce

Pochłaniacz zapachów do lodówki możesz przygotować samodzielnie, korzystając z domowych metod i składników, które będziesz mieć zapewne pod ręką. Będzie to przy tym rozwiązane przyjazne dla środowiska, bowiem unikniesz konieczności zakupu drogeryjnych neutralizatorów w plastikowych opakowaniach. Które produkty sprawdzą się jako pochłaniacz do lodówki?

Brzydki zapach w lodówce może zostać wchłonięty przez świeżo zmieloną kawę. Mała porcja nasypana na talerzyk i wstawiona do lodówki będzie neutralizować woń przez kilka dni. Rzecz jasna, po takim zastosowaniu kawa nie będzie się nadawać do spożycia i powinno się ją wyrzuć ją do kosza.

Podobne właściwości ma także soda oczyszczona. Również ją możesz ustawić na talerzyku w chłodziarce i czekać na efekty. Kawę i sodę możesz zastąpić octem nalanym do miseczki. W pozbyciu się zapachu z lodówki pomogą także owoce.

Do chłodziarki możesz wstawić przekrojoną na pół cytrynę. Zadziała też sama skórka. Smród w lodówce możesz też usunąć korzystając z przełamanej na pół laski cynamonu lub połówki jabłka. Zapachy pochłaniają także goździki. Możesz łączyć kilka składników ze sobą. Przykładowo, na talerzyk z sodą możesz postawić skórkę cytryny.

Jak usunąć nieprzyjemny zapach z zamrażarki?

Również we wnętrzu zamrażarki może pojawić się niemiła woń, mimo tego, że ta część urządzenia chłodniczego znacznie bardziej obniża temperaturę produktów w porównaniu do lodówki. Warto kontrolować stan zapasów regularnie, żeby nie okazało się, że lody zyskały aromat schabu.

Żeby usunąć nieprzyjemny zapach z zamrażarki konieczne może być jej rozmrożenie. Woń może utrzymywać się na zmrożonych ściankach. Tak samo, jak w przypadku lodówki, zacznij od mycia. Jeśli czyszczenie nie pomoże, możesz skorzystać z wymienionych wcześniej sposobów, czyli wstawić do środka zamrażarki pochłaniacz lub jeden z produktów spożywczych neutralizujących zapach.

Alternatywą dla cytryny czy kawy może być silikonowy żwirek dla kotów. Pochłania on wilgoć oraz nawet intensywne zapachy. Sposobem na nieprzyjemny zapach w lodówce może być także kawałek brykietu na grilla owiniętego w gazetę.

Sprawdź również i opróżnij pojemnik na skropliny. Być może brzydka woń utrzymuje się właśnie w nim.

Podsumowanie

Jeśli chcesz zlikwidować brzydki zapach w lodówce, możesz skorzystać z wielu metod. Podstawą jest utrzymywanie w chłodziarce porządku. Pamiętaj o regularnej kontroli żywności oraz odpowiednim przechowywaniu produktów spożywczych. Dzięki temu możesz uniknąć problemu związanego z nieprzyjemną wonią.


Działasz w gastronomii i chcesz rozszerzyć swoją wiedzę? Odwiedź nasz kanał Chef’s Gear Polska – YouTube oraz fanpage na Facebooku: Chef’s Gear Polska | Facebook. Wspólnie z szefem kuchni Michałem Orłowskim, ambasadorem marki Royal Catering, testujemy sprzęt kuchenny, dzielimy się przepisami i podpowiadamy, jak mierzyć się z wyzwaniami w biznesie gastronomicznym.

Interesuje Cię konkretny temat? Chętnie poznamy Twoje pomysły. Napisz do nas na adres: [email protected].

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Jak wybrać dobrą torbę termiczną na jedzenie do zamówień z dowozem?

Wybór odpowiedniej torby termicznej do zamówień z dowozem to kluczowy krok, który może znacząco wpłynąć na…

Czytaj więcej

Jak wyliczyć koszt produkcji lodów? Zwiększ zyski lodziarni!

Lody to nie tylko letni przysmak, ale również poważny biznes. Z każdym rokiem popyt na lody…

Czytaj więcej

Opłata serwisowa w restauracji – czy warto ją wprowadzić?

Właściciele restauracji i lokali gastronomicznych nieustannie poszukują nowych sposobów na zwiększenie satysfakcji klientów i rentowności operacyjnej.…

Czytaj więcej

Jak ułożyć menu weselne w restauracji?

Wybór menu na wesele to jedna z najważniejszych decyzji, jakie para młoda musi podjąć w trakcie…

Czytaj więcej