Jak zrobić choinkę – kompleksowy poradnik

Udostępnij

Autor expondo expert
2 grudnia, 2021

Choinka to nieodłączny element świątecznego wystroju. Jeżeli już opatrzyły Ci się tradycyjne sztampowe drzewka, to dobrze się składa. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka pomysłów na to, jak zrobić choinkę samodzielnie.

Udostępnij

Choinka to nieodłączny element świątecznego wystroju. Jeżeli już opatrzyły Ci się tradycyjne sztampowe drzewka, to dobrze się składa. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka pomysłów na to, jak zrobić choinkę samodzielnie.

Rodzaje choinek

Tradycyjna choinka to po prostu drzewko iglaste – najczęściej jodła lub świerk – które obwiesza się różnymi ozdobami. W wielu regionach funkcjonuje specyficzny rodzaj „odwróconej choinki”, tzw. podłaźniczka. Jest to ścięty czubek drzewka zawieszany u sufitu do góry nogami.

Powyższe typy dekoracji są jednak powszechne. Warto zatem postawić na oryginalność, tworząc samemu świąteczne drzewko z różnych materiałów. Taka własnoręcznie zrobiona choinka sprawdzi się w domu, lokalu lub sklepowej witrynie, a nawet przyozdobi ogród zimą.

Jak zrobić choinkę z szyszek?

Świetnym pomysłem jest zrobienie choinki z szyszek. Potrzebujesz do tego:

  • brązowego brystolu A3,
  • zszywacza, nożyczek, kleju na gorąco,
  • dużo szyszek sosnowych.

Z arkusza zrób najpierw rożek, łącząc jego dolną krawędź zszywaczem oraz klejąc resztę brzegu na gorąco. Następnie zetnij jego dolną część, aby powstał stożek. Postaw go na blacie. Szyszki naklejaj na około od dołu, zaczynając od największych egzemplarzy. Warto przy tym ustawiać je lekko pod kątem do góry, co zwykle nada choince ładniejszego kroju.

Jak zrobić choinkę z gałązek?

Niezwykle estetyczna będzie choinka wykonana z brzozowych gałązek. Do jej zrobienia niezbędne są:

Pracę należy zacząć od zrobienia z gałązek brzozowych kółka o średnicy 25-30 cm. Opleć je dodatkowo drutem. Następnie przymocuj do niego proste gałązki, tworząc coś w rodzaju szkieletu wigwamu. Gałązki trzeba na dole i na górze związać drutem, aby konstrukcja się nie rozchodziła. Później wokół stelaża po prostu owijaj kolejne brzozowe gałązki, przeplatając je ze sobą. Na końcu możesz przyciąć sekatorem to, co za bardzo odstaje.

Jak zrobić choinkę z płatków kosmetycznych?

Jak zrobić ozdoby świąteczne, wykorzystując produkty dostępne w łazience? Najlepiej tworząc choinkę z płatków kosmetycznych. Jej wygląd będzie zależał od tego, jak je ukształtujesz. Możesz naklejać je od dołu do góry na płasko (powinny na siebie zachodzić jak dachówki), albo pozaginane w różne kształty. Dobrze będą wyglądały zwinięte w różyczki lub zgięte na pół. Możesz też wyciąć w nich spiralę.

Technika jest podobna, jak w przypadku choinki z szyszek. W tym przypadku brystol powinien być biały.

Jak zrobić choinkę z tkaniny?

Jak zrobić choinkę na ścianie? Przygotuj gruby prostokąt zielonego filcu o wymiarach 60 x 80 cm, z którego wykroisz kształt drzewka. Teraz wystarczy tylko dokleić na dole pień z brązowego brystolu i zrobić na szczycie choinki dziurkę do zamocowania zawieszki z tasiemki. Choinkę dekoruj kartonowymi ozdobami. Najlepsze będą te wykonane własnoręcznie!

Inny patent na choinkę z materiału polega na wycięciu w ładnej tkaninie dwóch takich samych kształtów drzewka (najprostsze są opływowe). Następnie należy je ze sobą zszyć, tworząc coś w rodzaju pokrowca na poduszkę. Wypełniaj go przez pozostawiony u dołu otwór silikonowymi kulkami, potem nadziej na patyk (pień) i zaszyj. Osoby wprawione mogą również na użytym materiale wcześniej wyhaftować gałązki, listki lub gwiazdki.

Narzędzia niezbędne do zrobienia choinki z drewna

Przedstawione powyżej pomysły na choinki są dość łatwe. Mogą je zrealizować nawet uzdolnione manualnie dzieci. Nieco trudniejsze będzie użycie do wykonania choinki grubszego drewna. Podczas pracy niezbędne są:

  • elektronarzędzia: piła do drewna i wiertarka,
  • sekator,
  • drut florystyczny,
  • pistolet do kleju na gorąco.

Musisz również dodatkowo zaopatrzyć się w doniczkę z ziemią ogrodniczą. Przyda się też ładny żwirek.

Jak zrobić choinkę na pniu?

Aby zrobić choinkę z drewna, potrzebujesz dość grubej, prostej gałęzi (np. sosnowej lub z brzozy). Im będzie większa, tym okazalsze stworzysz drzewko. Dodatkowo niezbędne będą różne gałązki. Jeżeli wiesz, jak przycinać tuje, to znaczy, że najpewniej masz je w swoim ogrodzie. Świetnie! Do zrobienia choinki możesz z powodzeniem wykorzystać ich usunięte pędy, jak i gałęzie z cyprysów, jałowców, świerków, jodeł i innych iglaków. Taka mieszana choinka będzie wyglądać oryginalnie i ekstrawagancko.

Możesz również wykonać minimalistyczną wersję świątecznego drzewka. Zamiast gałązek z igłami użyj gołych patyków.

Choinka na pniu – krok po kroku

Najpierw przytnij gałąź na wybranej przez siebie wysokości. Umieść ją w wypełnionej ziemią donicy i upewnij się, że całość jest stabilna. Górę dla ozdoby możesz przysypać żwirkiem. Następnie mocuj w pniu gałęzie, zaczynając z dołu od największych i najdłuższych. Cięższe najlepiej wbijać w wywiercone wiertarką otwory. Ich końcówki pokryj dla pewności klejem. Mniejsze gałązki przyklejaj zaś i okręcaj na okrętkę drutem. Sam szczyt najlepiej zrobić z gałązek związanych w miotełkę.

Tego typu choinka na pniu jest bardzo trwała. Może więc z powodzeniem stanąć w grudniu przed domem lub na tarasie, bądź stać się elementem aranżacji małego ogrodu.

Jak zrobić sztuczną choinkę na pniu?

Jeżeli nie chcesz robić choinki z naturalnych gałązek lub nie masz do nich dostępu, użyj sztucznych. Możesz również wykorzystać lekko spłaszczone papierowe rożki, które naklejaj bezpośrednio na pniu.

Taką sztuczną choinkę da się też zrobić z tkaniny – układając jego paski w różnej szerokości falbanki. Aby zanadto nie oklapły, trzeba umieszczać je na zwężających się w górę stelażach. Zrób je zaginając dość grube i sztywne druty wokół pnia, podobnie jakbyś miał wykonać parasol.

Jak zrobić choinkę – podsumowanie

Własnoręcznie zrobiona choinka to wyjątkowa ozdoba. Na pewno przykuje uwagę Twoich gości, możesz ją również dać komuś w prezencie. Dodatkowo wykonywanie tego typu ozdób to wspaniały pomysł na jesienno-zimowe wieczory! Majsterkowanie potrafi bowiem wciągnąć zarówno dorosłych, jak i dzieci.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Samodzielne olejowanie podłogi krok po kroku

Olejowanie podłogi to jeden z najlepszych sposobów na zabezpieczenie i podkreślenie naturalnego piękna drewna. Proces ten…

Czytaj więcej

Jak chronić pszczoły? Proste kroki, które możesz podjąć aby im pomóc!

Pszczoły to nie tylko słodki miód! To niezwykle pracowite owady, od których zapylania zależy około 70%…

Czytaj więcej

Jak zwiększyć ciśnienie wody ze studni?

Zmagasz się z problemem słabego ciśnienia wody ze studni w swoim domu? Nie jesteś sam! Wiele…

Czytaj więcej

Jak naprawić przerwany kabel bez lutowania? – poradnik krok po kroku

Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się przypadkowo przeciąć lub przewiercić kabel w domu? Uszkodzenia kabli elektrycznych są…

Czytaj więcej