Jak zrobić zbiornik na deszczówkę – poradnik

Udostępnij

Autor Rafał Predko
14 lipca, 2021

Chcesz zadbać o środowisko naturalne, a jednocześnie zmniejszyć swoje rachunki za wodę? Sprawdź, jak zrobić zbiornik na deszczówkę. Instalacja ta pozwoli zbierać wodę z deszczowych opadów, która będzie mogła zostać wykorzystana np. do podlewania ogrodu lub prac porządkowych w gospodarstwie domowym.

wie erstelle ich einen Regenwassertank

Udostępnij

Chcesz zadbać o środowisko naturalne, a jednocześnie zmniejszyć swoje rachunki za wodę? Sprawdź, jak zrobić zbiornik na deszczówkę. Instalacja ta pozwoli zbierać wodę z deszczowych opadów, która będzie mogła zostać wykorzystana np. do podlewania ogrodu lub prac porządkowych w gospodarstwie domowym.

Dlaczego warto zamontować zbiornik na deszczówkę?

Dowodem na to, że warto zamontować zbiornik na deszczówkę, są liczby. To właśnie one wykazują, że domostwa, których dach ma powierzchnię 200 m kw., w ciągu jednego roku, są w stanie pozyskać aż 200 m sześc. deszczówki mogącej być użytą do celów gospodarczych (np. podlewanie roślin). W ten sposób możliwym jest zaoszczędzenie około 50% wody pitnej, która byłaby zużyta w tym czasie. Dodajmy jeszcze, że wskazana powierzchnia dachu jest tzw. standardem i tyczy się domów średniej wielkości. W przypadku większych powierzchni zbiory wody deszczowej będą proporcjonalnie rosły.

Zbiornik na deszczówkę – od czego zacząć?

Skoro zastanawiamy się od czego zacząć, to znaczy że zdecydowaliśmy się już na zbiornik na deszczówkę. Jak zrobić więc taką instalację, by spełniała ona wszelkie wymogi prawne? I tu właśnie pojawić może się kilka wątpliwości. W Polsce nie istnieją bowiem jednoznaczne urzędowe zapiski dotyczące tematu gromadzenia i użytkowania wód deszczowych. Teoretycznie więc, można sięgnąć po ustawy prawa budowlanego.

Na tej płaszczyźnie pojawiają się dwie możliwości – pozwolenie oraz zgłoszenie. O ile w przypadku zgłoszenia, z punktu osoby go dokonującej, byłoby o wiele mniej zachodu, o tyle wśród konstrukcji znajdujących się na liście mogących być poddanym takiej procedurze, wśród zbiorników wodnych znajdziemy jedynie oczko wodne. Biorąc więc sprawę na przysłowiową „logikę”, aby móc zbudować zbiornik na deszczówkę, konieczne będzie pozwolenie na budowę.

W praktyce jednak wyglądać może to nieco inaczej. Dlatego przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań warto skonsultować temat ze Starostwem Powiatowym. Brak jednoznacznych przepisów, stworzył bowiem lukę prawną, stanowiącą dość szerokie pole dla decyzji Sądu Administracyjnego. Na mocy jego orzeczeń, możemy bowiem być zobowiązani do złożenia zawiadomienia o budowie zbiornika na deszczówkę, bądź też wniosku o pozwolenie na jego budowę.

Nieco inaczej wygląda to, gdy zbiornik na deszczówkę ma być częścią projektu nowo budowanego domu. Wtedy to wystarczy, że zgłosimy fakt jego budowy i już możemy zacząć kompletować narzędzia budowlane.

Jaką pojemność powinien mieć zbiornik na deszczówkę?

Zastanawiając się, jak zrobić zbiornik na deszczówkę, warto najpierw określić, jaka jego pojemność będzie dla nas odpowiednia. By dokonać właściwego wyboru należy zebrać odpowiednie dane. Pierwszą z nich jest średnia rocznych opadów w danym regionie. Jej wartość jest ogólnodostępna w miejscowych stacjach meteorologicznych, a także w opracowaniach zamieszczonych w Internecie. Każdy może więc swobodnie z nich korzystać.

Drugą daną jest powierzchnia dachu naszego domu. Co niezwykle ważne, przy wyliczaniu jej wartości należy brać pod uwagę rzut pionowy. Ma to o tyle duże znaczenie, że im większy dach posiadamy, tym więcej wody jesteśmy w stanie zebrać. Tym samym więc, potrzebny będzie większy zbiornik na deszczówkę. Dokonując zakupu warto więc być przygotowanym i dysponować wyżej wymienionymi danymi.

Co jest potrzebne do zagospodarowania wody deszczowej w ogrodzie?

Woda gromadzona w zbiornikach na deszczówkę może być używana w dwojaki sposób. Jednym z nich są różnego rodzaju prace gospodarcze. Drugim zaś podlewanie roślin, np. w przydomowym ogrodzie. Należy pamiętać, że woda deszczowa w chwili styczności z dachem zostaje zanieczyszczona m.in. obecnymi na nim bakteriami. Z tego też względu, w przypadku wykorzystywania deszczówki w gospodarstwie domowym zaleca się używania systemów filtrów specjalnie przeznaczonych do tego celu.

Jeśli zaś woda ze zbiornika na deszczówkę używana będzie wyłącznie do podlewania roślin, żadne filtry nie będą nam potrzebne. Zamiast tego warto zaopatrzyć się w pompę ogrodową, a także wąż ciśnieniowy. Pompa pozwoli wyprowadzać wodę ze zbiornika. Wąż zaś, będzie skutecznie zraszał nasze roślinne plony. Zadbajmy jednak o to, by był on odpowiedniej długości.

Naziemne zbiorniki na deszczówkę

Zbiorniki na deszczówkę mogą występować w dwóch rodzajach. Pierwszym z nich są zbiorniki naziemne, które montuje się przy elewacji budynku. Niezwykle ważną sprawą jest to, by znalazły się one w miejscu jak najbardziej zacienionym. Zbiorniki naziemne mogą charakteryzować się pojemnością od 300 do 2000 l. Ich cechą jest też to, że wpływająca do nich woda trafia tam poprzez rurę.

Tego typu rozwiązania wykorzystywane są głównie wtedy, gdy deszczówka służyć będzie wyłącznie do podlewania ogrodu. Co więcej, istnieją nawet modele zbiorników, które mogą być prawdziwą jego ozdobą. Swym kształtem imitują bowiem np. pień starego drzewa, lub antyczne naczynie. 

Podziemny zbiornik na deszczówkę

Drugi rodzaj zbiorników na deszczówkę to zbiorniki podziemne. Jak wskazuje ich nazwa, muszą być one wkopane w ziemię. Nie jest to jednak regułą, gdyż znane są przypadki, że tego typu instalacja zostają umieszczone w piwnicy. Charakterystyczną cechą  podziemnych zbiorników na deszczówkę, jest to, że spływająca do nich woda, trafia tam bezpośrednio z rynny. Dzięki filtrom umieszczonym wewnątrz, woda może być używana nie tylko do podlewania ogrodowej roślinności, ale też do prac w gospodarstwie domowym.

Zbiorniki podziemne charakteryzują się też o wiele większą pojemnością, niż ich naziemne odpowiedniki. Najmniejsze są w stanie pomieścić 2000 l wody.

Jak podłączyć zbiornik na deszczówkę do rynny?

Kluczowym elementem prac związanych z budową zbiornika na deszczówkę jest podłączenie go do rynny. Dokonuje się tego zwykle poprzez zamontowanie specjalnej rurki, którą umieszcza się w otworze wywierconym w rynnie. Rozwiązanie takie sprawia, że woda spływać będzie bezpośrednio do zbiornika. Nie jest to zadanie trudne do wykonania. Wystarczy bowiem postępować zgodnie z instrukcją dołączoną do zakupionego zestawu ze zbiornikiem i użyć odpowiedniej wiertarki.

Zbiornik na deszczówkę w projekcie ogrodu

Jako że zbiornik na deszczówkę jest doskonałym sposobem na zapewnienie sobie praktycznie darmowej wody do podlewania roślin oraz trawników, warto uwzględnić go w projekcie swojego ogrodu. Tworząc najprostszą instalację, w której znajdzie się pompa ogrodowa oraz węże będziemy mogli swobodnie nawadniać przydomową florę. Zbiornik na deszczówkę może być także świetnym rozwiązaniem do napełniania oczek wodnych, mycia samochodu, czy nawet elewacji budynku.

Jak zrobić zbiornik na deszczówkę – podsumowanie

Wykorzystywanie wody deszczowej do celów gospodarczych to znakomity sposób, by oszczędzić na comiesięcznych opłatach za rachunki. Dzięki zbiornikom na deszczówkę przysłużymy się również środowisku naturalnemu. Z obu tych względów, co raz więcej osób korzysta z tego typu rozwiązań, używając wody deszczowej do prac gospodarczych, jak i do nawadniania swoich ogrodów.

Wybierając odpowiednią pojemność, pamiętajmy o uwzględnieniu współczynnika rocznych opadów deszczu, a także powierzchnię dachu naszego domu. Decydując się na postawienie takiej konstrukcji, uwzględnijmy również możliwość wyboru jednego z dwóch wariantów. Są nimi zbiorniki na deszczówkę naziemne i podziemne. Od naszej decyzji zależeć będzie bowiem nie tylko zakres wykonywanych prac podczas budowy, ale i przeznaczenie zgromadzonej wody.

Zanim jednak podejmiemy się jakichkolwiek działań, warto udać się do Starostwa Powiatowego, celem zdobycia informacji na temat wszelkich norm prawnych związanych z budową takiej instalacji na terenie naszego gospodarstwa.

Jeżeli szukasz innych poradników o tematyce ogrodniczej, to zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi wpisami. Na naszym portalu znajdziesz m.in. artykuł opisujący sposoby na równe przycinanie iglaków.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Rzemiosło artystyczne w metalu i drewnie – jak zacząć?

W świecie rzemiosła artystycznego metalurgia i stolarstwo są nie tylko formą ekspresji, ale również praktycznymi umiejętnościami,…

Czytaj więcej

Metody cięcia stali – przegląd technik i narzędzi

Cięcie stali jest kluczowym procesem w wielu sektorach przemysłu, od budownictwa po produkcję maszyn. Wybór odpowiedniej…

Czytaj więcej

Jak uszczelnić przeciekający beton?

Czy zauważyłeś, że betonowa konstrukcja zaczyna przeciekać? Ta powszechnie występujący problem nie powinien być ignorowany, ponieważ…

Czytaj więcej

Wybieramy beton na fundament – rodzaje i zastosowania

Wybór odpowiedniego betonu na fundament jest kluczowym krokiem, który decyduje o trwałości i stabilności każdej budowli.…

Czytaj więcej