Jaką szlifierkę do gipsu wybrać? Kompleksowy poradnik

Udostępnij

Autor Rafał Predko
12 sierpnia, 2021

Szlifowanie gipsowych powierzchni jest pracą dość prostą. Przysłowiowym kluczem do sukcesu jest w tym przypadku wiedza na temat tego, jaka szlifierka do gipsu będzie dla nas najlepszym wyborem. W sprzedaży dostępnych jest bowiem wiele modeli, różniących się od siebie dość znaczącymi szczegółami.   

Gipsschleifer

Udostępnij

Szlifowanie gipsowych powierzchni jest pracą dość prostą. Przysłowiowym kluczem do sukcesu jest w tym przypadku wiedza na temat tego, jaka szlifierka do gipsu będzie dla nas najlepszym wyborem. W sprzedaży dostępnych jest bowiem wiele modeli, różniących się od siebie dość znaczącymi szczegółami.   

Charakterystyka szlifierki do gipsu

Szlifierka do gipsu, zwana również żyrafą, jest elektronarzędziem, które poradzi sobie z wyrównywaniem powierzchni wykończonych gładzią gipsową, lub też miejsc zaszpachlowanych gipsem, takich jak np. bruzdy instalacyjne, ubytki w ścianach, dziury. Znakomicie nadaje się również do szlifowania spoin pomiędzy płytami gipsowo-kartonowymi. Zaawansowane szlifierki tego typu, które przeznaczone są do użytku profesjonalnego, będą użyteczne także podczas matowienia lamperii malowanych farbą olejną, a także do zdzierania tapet.

Potoczna nazwa żyrafa do gipsu wzięła się stąd, że dzięki zamontowanemu wysięgnikowi teleskopowemu, bez konieczności korzystania z drabiny, swobodnie sięgniemy sufitu.  

Obsługa elektronarzędzia jest bardzo prosta. Wystarczy bowiem nałożyć krążek ścierny na tarczę obrotową szlifierki do gipsu, następnie przyłożyć ją do powierzchni ściany. Po tym trzeba już tylko włączyć urządzenie i przesuwając je po obrabianej płaszczyźnie, wyeliminować wszystkie nierówności. Nasza praca powinna trwać do momentu, aż uzyskamy zadowalający rezultat.  

Bardzo istotnym rozwiązaniem zastosowanym w żyrafach do gipsu jest system odsysania pyłu. Jego część stanowią otworzy w tarczy szlifierki oraz arkuszach ściernych, poprzez które pył gipsowy dostaje się do specjalnego worka, bądź też odkurzacza przemysłowego. Warto wiedzieć, że istnieją dwa sposoby odprowadzania pyłu powstałego w trakcie szlifowania gipsu. Pierwszy – poprzez kanał znajdujący się w uchwycie. Drugi –  za pomocą giętkiego wężyka poprowadzonego bokiem urządzenia.

Jedynym minusem drugiej opcji jest to, że w trakcie pracy wąż może bowiem przypadkowo się zagiąć lub poskręcać. Co w praktyce spowoduje jego zablokowanie.

Na jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie szlifierki do gipsu?

Jeśli nie wiemy jaka szlifierka do gipsu spełni nasze wymagania, to powinniśmy przeanalizować jej parametry techniczne. Najistotniejszym jest moc elektronarzędzia. Jeśli więc naszym celem jest zakup sprzętu do intensywnej pracy, to wybierzmy taki z jak największą wartością tego parametru. W zasadzie do wydajnego szlifowania gipsu wystarczy maszyna o mocy 600 W. Jednakże, jeśli mamy zamiar eksploatować sprzęt długotrwale, lub też z przerwami, aczkolwiek często, warto pokusić się o wydatek i zainwestować w mocniejszą szlifierkę. Najlepiej,  by charakteryzowała się mocą od 800 do nawet ponad 1000 W.

Drugim istotnym parametrem pomocnym w tym, jaką szlifierkę do gipsu wybrać jest prędkość obrotowa. Jej wartość wpływa bezpośrednio na szybkość, z jaką przebiegać będzie szlifowanie oraz na jego skuteczność. Efektywny sprzęt powinien dysponować prędkością obrotową około 2000 obr./min. Duże znaczenie ma także kabel zasilania, a w zasadzie jego długość. Od niej zależy bowiem nasza mobilność podczas pracy. Warto zwrócić też uwagę, czy kabel posiada stopkę zabezpieczającą go przed zwijaniem.

Nie bez znaczenia jest również waga sprzętu. Choć najcięższe szlifierki do gipsu charakteryzują się masą rzędu 4 kg, to jeśli będzie ona mniejsza, z całą pewnością ułatwi nam to manewrowanie elektronarzędziem. Za wagę, a także rozmiar urządzenia odpowiedzialna jest również stopa, czyli inaczej tarcza obrotowa szlifierki. To na nią nakładane są krążki ścierne, które szlifują gipsowe powierzchnie. Tarcza napędzana jest silnikiem elektrycznym i im jest większa, tym większy obszar powierzchni może oszlifować.

Jaką żyrafę do gipsu kupić?

To, jaka szlifierka do gipsu stanie się naszą własnością zależy od naszych potrzeb. Istotne są zarówno moc urządzenia, jak i powierzchnia szlifowania. Im będą większe tym w zasadzie lepiej, gdyż dzięki temu nasza praca przebiegać będzie efektywnie i bardzo sprawnie. Dobrze, jeśli w sprzęcie znajdzie się funkcja regulacji obrotów. Pozwoli nam to dopasować intensywność szlifowania do aktualnego stanu obrabianej powierzchni.

Zwróćmy też uwagę, czy elektronarzędzie wyposażone zostało w system odprowadzania pyłu gipsowego. Dzięki temu będziemy mogli podłączyć do szlifierki odkurzacz przemysłowy i tym samym zachować czystość w pomieszczeniu, gdzie odbywa się szlifowanie. Oczywiście żyrafa do gipsu nie powinna być też zbyt ciężka, zwłaszcza jeśli zamierzamy wykonywać nią długotrwałe prace. W przeciwnym razie szybko się zmęczymy.

Żyrafa do gipsu powinna mieć też jak najdłuższy kabel zasilania, oraz jak najdłuższy wysięgnik. Pozwoli nam to na mobilność podczas pracy. Nie będziemy bowiem ograniczeni zbyt krótkim przewodem i bez konieczności używania drabiny, swobodnie wyszlifujemy nawet wysoki sufit.

Jakie narzędzia warto zakupić do szlifierki do gipsu?

Inwestując w szlifierkę do gipsu, warto pomyśleć również o dodatkowym osprzęcie. Najważniejsze są oczywiście krążki w postaci papieru ściernego, lub siatek ściernych. Jeśli chodzi o papier, to najczęściej jest to elektrokorund, bywa również że szlachetny. W sprzedaży dostępne są także krążki papieru ściernego, posiadającego warstwę ułatwiającą usuwanie z nich osadu z pyłu gipsowego.

Jeśli zaś chodzi o krążki z siatki ściernej, to wyznacznikiem jest tu ich kolor. Czarne — wykonane z węglika krzemu — zapewniają dużą szybkość szlifowania. Znakomicie radzą sobie z twardymi gładziami gipsowymi, gdyż są sztywne. Alternatywę dla nich stanowią siatki w kolorze białym. Są one o wiele miększe, przez co bez obaw można używać ich do szlifowania miększych gładzi.    

Oprócz krążków warto też zaopatrzyć się w akcesoria zwiększające funkcjonalność naszego sprzętu, a także podnoszące komfort podczas jego eksploatacji. Są nimi np. dodatkowa linka oraz uchwyt ułatwiający manewrowanie elektronarzędziem, przez co zwiększający precyzję szlifowania.

Rekomendowane szlifierki do gipsu

Zastanawiając się jaka szlifierka do gipsu będzie najlepsza, z pewnością natrafimy na strony internetowe, na których znajdziemy rankingi rekomendowanych elektronarzędzi. Sprzęt tam prezentowany różni się od siebie pod względem cen, a co za tym idzie pod względem funkcjonalności oraz marki.

Szlifierki do użytku profesjonalnego, dysponujące silnikiem bezszczotkowym, podwyższoną odpornością na wilgoć oraz pył mogą kosztować nawet kilka tysięcy złotych. Oczywiście wśród rekomendowanego sprzętu znajdziemy również tańsze elektronarzędzia, które sprawdzą się podczas okazjonalnych prac amatorskich. Za takie urządzenia zapłacimy w granicach od 300 do około 700 zł.

Jaką szlifierkę do gipsu wybrać – podsumowanie

To, jaka szlifierka do gipsu będzie dla nas najlepsza, uzależnione jest od zakresu i intensywności prac, podczas których zamierzamy z niej korzystać. Ważne w tym względzie są parametry techniczne sprzętu, a także dodatkowe funkcje, takie jak np. system odsysania pyłu. Wybierając idealny dla siebie sprzęt, pamiętaj o dodatkowych akcesoriach. W tym oczywiście o krążkach ściernych do gipsu. Zadbajmy o ich zapas, gdyż w przypadku, gdy ten, który w danej chwili używamy, zużyje się, będziemy mieć na podorędziu kolejne.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Rzemiosło artystyczne w metalu i drewnie – jak zacząć?

W świecie rzemiosła artystycznego metalurgia i stolarstwo są nie tylko formą ekspresji, ale również praktycznymi umiejętnościami,…

Czytaj więcej

Metody cięcia stali – przegląd technik i narzędzi

Cięcie stali jest kluczowym procesem w wielu sektorach przemysłu, od budownictwa po produkcję maszyn. Wybór odpowiedniej…

Czytaj więcej

Jak uszczelnić przeciekający beton?

Czy zauważyłeś, że betonowa konstrukcja zaczyna przeciekać? Ta powszechnie występujący problem nie powinien być ignorowany, ponieważ…

Czytaj więcej

Wybieramy beton na fundament – rodzaje i zastosowania

Wybór odpowiedniego betonu na fundament jest kluczowym krokiem, który decyduje o trwałości i stabilności każdej budowli.…

Czytaj więcej