Jaka tarcza do gresu? Poradnik

Udostępnij

Autor Rafał Predko
16 sierpnia, 2021

Układanie płytek gresowych jest zadaniem, które wymaga od nas ich cięcia np. przy użyciu piły tarczowej lub kątówki. Jaka tarcza do gresu będzie więc najlepszym wyborem, gdy chcemy, aby kafelki nie zostały uszkodzone i były odpowiednio docięte? Na to pytanie znajdziecie odpowiedź w naszym poradniku, w którym poruszamy także temat dotyczący metod cięcia gresu.

Kreissäge

Udostępnij

Układanie płytek gresowych jest zadaniem, które wymaga od nas ich cięcia np. przy użyciu piły tarczowej lub kątówki. Jaka tarcza do gresu będzie więc najlepszym wyborem, gdy chcemy, aby kafelki nie zostały uszkodzone i były odpowiednio docięte? Na to pytanie znajdziecie odpowiedź w naszym poradniku, w którym poruszamy także temat dotyczący metod cięcia gresu.

Charakterystyka tarcz do cięcia gresu

Do cięcia gresu lub glazury używane są tarcze diamentowe. Wykonuje się je ze stali z nasypem diamentowym. Dzięki temu tarcze te są mocne, bardzo twarde, wytrzymałe i pozwalają na precyzyjną obróbkę materiału. Warto wiedzieć też, że tarcze do cięcia gresu sprawdzą się również w przypadku cięcia innych materiałów. Mogą być więc używane np. do obróbki betonu, granitu, czy też płyt ściennych.

Zanim jednak przystąpimy do pracy, musimy wiedzieć, jaka tarcza diamentowa do gresu będzie dla nas najlepsza. W tym względzie do wyboru mamy dwa ich rodzaje. Pierwszym z nich są tarcze segmentowa ze szczelinami. Ich ząbki zamocowane są w segmentach, zaś szczeliny sprawiają, że cięcie płytek gresowych  odbywa się o wiele stabilniej. Dzięki nim również redukowane są temperatury powstałe podczas pracy tarczy diamentowej.

Drugi rodzaj tarcz do gresu to tarcze z bieżnią ciągłą. Charakteryzują się one tym, że zamiast ząbków dysponują ciągłą, diamentową warstwą, pokrywającą obrzeże. Dzięki temu znakomicie nadają się do obróbki twardych materiałów, takich jak gres, czy glazura. Ich zaletą jest również to, że bardzo trudno uszkodzić nimi przypadkowo, obrabianą powierzchnię.

Cięcie i obróbka gresu

Płytki gresowe charakteryzują się wysoką twardością. Z racji tego, do ich obróbki potrzebne są specjalne tarcze. Jak już wiemy – tarcze diamentowe. Tego rodzaju akcesoria sprawdzą się zarówno podczas cięcia, jak i szlifowania gresu. Pamiętać należy jednak, że do szlifowania powinniśmy używać tarcz o co najmniej dwukrotnej grubości względem tarcz do cięcia, w przypadku których parametr ten wynosi zwykle maksymalnie 3 mm. Tarcza do szlifowania powinna mieć więc minimum 6 mm grubości. Niezastosowanie się do tej zasady może doprowadzić do uszkodzenia tarczy. 

Oczywiście oprócz tarcz potrzebne będą też odpowiednie urządzenia. Są nimi piły tarczowe, przecinarki do płytek lub szlifierki kontowe, zwane potoczne kątówkami. Jednakże powinniśmy mieć na uwadze, że cięcie gresu szlifierką może okazać się sporym wyzwaniem. Jako że jest to urządzenie ręczne, musi być precyzyjnie prowadzone. O uszkodzenie płytki jest bowiem w tym przypadku nie trudno. Wystarczy drobne drgnięcie i zamiast równych krawędzi, otrzymujemy krzywe cięcie.

Tarcze do różnych sposobów cięcia gresu

Oprócz wspomnianego wcześniej podziału tarcz do gresu, istnieje jeszcze jedna klasyfikacja. Niektóre tarcze przeznaczone są bowiem do pracy jedynie na sucho. Niektóre zaś stworzono z myślą o obróbce na mokro. Warto poznać te metody, zwłaszcza gdy zastanawiamy się, jaka tarcza do gresu będzie właściwym wyborem.

Cięcie na mokro

Zacznijmy więc od cięcia na mokro. Istotą tej metody jest to, że tarcza, której używamy do obróbki, ma zapewnione chłodzenie w postaci cieczy. Wysokie temperatury generowane podczas tarcia tarczy o obrabiany materiał nie będą więc nam ani trochę straszne. W efekcie więc, metoda na mokro umożliwia pracę bez konieczności robienia przerw na wystudzenie sprzętu. Chłodzenie wodne sprawia również, że tarcze do cięcia na mokro mają stosunkowo długą żywotność.

Cięcie na sucho

A jaka tarcza do gresu potrzebna będzie nam w przypadku cięcia na sucho? Otóż taka, która będzie bardzo wytrzymała. Należy mieć jednak na uwadze, że nawet tarcze najwyższej jakości nie mogą pracować przez długi czas bez chłodzenia. Z tego względu zaleca się, by co 2 minuty robić przerwy w cięciu płytek gresowych. Do naszego zajęcia będziemy mogli wrócić dopiero, gdy tarcza całkowicie ostygnie. W przeciwnym razie nasz sprzęt może ulec uszkodzeniu.

Cięcie pod kątem

Oprócz wspomnianych dwóch metod, z których możemy wybrać bardziej dla nas odpowiednią, prawdopodobnie będzie czekać nas też wyzwanie w postaci fazowania płytek gresowych, czyli przycinanie ich krawędzi pod kątem 45 stopni. Jest to bardzo ważne w przypadku, gdy będziemy kłaść gres w narożnikach podłogi. Dzięki fazowaniu narożne płytki będą dobrze przylegały do ściany. Fazowanie możemy wykonać, używając do tego celu szlifierki kątowej.

Pozostaje jeszcze pytanie – jaka tarcza do cięcia gresu pod kątem, będzie najlepsza? Należy pamiętać, że w tym przypadku niezbędna będzie tarcza z bieżnią ciągłą. Ważne również, aby charakteryzowała się dodatkowymi usztywnieniami. Parametr ten bowiem znacząco ogranicza ryzyko uszkodzenia materiału.  Oczywiście w przypadku braku pewności zawsze warto zapytać sprzedawcę, czy konkretny model spełnia te warunki.

Jako że fazowanie płytek szlifierką ręczną wymaga dużej precyzji i ostrożności. Z tego też względu profesjonalne firmy świadczące usługi z zakresu remontów, a także prac wykończeniowych dysponują specjalną maszyną służącą do cięcia gresu pod kątem. Jest ono wyposażone w specjalne, wymienne końcówki, pozwalające precyzyjnie nadać obrabianym krawędziom kąt 45 stopni.

Jaka tarcza diamentowa do gresu?

Oprócz wspomnianych wcześniej kryteriów wyboru tego, jaka tarcza do cięcia płytek gresowych będzie dla nas najlepsza, powinniśmy kierować się również parametrami jej, jak i urządzenia, w którym zostanie zamontowana. W sprzedaży dostępnych jest wiele tarcz, które różnią się od siebie specyfikacją techniczną. Z całą pewnością jest to wiedza, którą należy posiąść przed zakupem konkretnego modelu.

Jednym z parametrów jest prędkość skrawania. Tarcze przeznaczone do gresu oraz innych twardych materiałów nie powinna przekraczać prędkości skrawania z zakresu 30 – 39 m/s. Ma to naprawdę bardzo duże znaczenie, gdyż nieodpowiednia tarcza może zostać szybko uszkodzona podczas pracy. Tarcze pozwalające skrawać z prędkością powyżej 40 m/s nadają się do miękkich materiałów, takich jak drewno lub wapień.     

Drugim bardzo ważnym parametrem tarczy do gresu jest jej rozmiar, czyli długość średnicy. Od jej wartości zależeć będzie, do jakich urządzeń zamontujemy naszą tarczę. W sprzedaży znaleźć można rozwiązania o bardzo dużej rozpiętości wymiarów. Najmniejsze tarcze to takie o średnicy 40 mm, zaś największe z nich mogą pochwalić się rozmiarem sięgającym nawet 900 mm. Oczywiście im większa tarcza, większych gabarytów mogą być obrabiane materiały. Większa średnica pozwala też używać elektronarzędzi o większej mocy.      

Kolejny parametr, o którym musimy pamiętać to średnica otworu mocującego. Najbardziej powszechne są tarcze z otworem o średnicy 22,2 mm. Dostępne są jednakże również modele dysponujące większymi otworami. Jeśli więc chcemy dowiedzieć się, jaka tarcza do gresu będzie dla nas odpowiednim rozwiązaniem, powinniśmy sprawdzić do jakiej średnicy otworu przystosowane jest urządzenie, którym dysponujemy.

Jaką tarczę do gresu wybrać – podsumowanie

Nosząc się z zamiarem obróbki płytek gresowych, powinniśmy przede wszystkim pomyśleć o sprzęcie, którego używać będziemy do tego celu. Korzystając z narzędzi takich jak szlifierka kątowa, przecinarka, lub piła tarczowa musimy mieć pewność co do tego jaka tarcza do gresu będzie dla nas najbardziej odpowiednia. W sprzedaży dostępnych jest bowiem wiele ich rodzajów. Różnią się one od siebie przeznaczeniem, parametrami lub też konstrukcją.

Z innej tarczy skorzystamy gdy chodzi o szlifowanie, z innych zaś w przypadku cięcia. Samo cięcie zresztą, również może przebiegać na kilka sposobów, a wybór nieodpowiedniego akcesorium w postaci tarczy skrawającej gres może zakończyć się uszkodzeniem, tak jej samej, jak i obrabianego materiału. Podobnie zresztą jak w przypadku, gdy wybierzemy tarczę o złych parametrach. Dlatego też w przypadku braku pewności, zawsze warto skonsultować się ze sprzedawcą i zasięgnąć fachowej porady.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Rzemiosło artystyczne w metalu i drewnie – jak zacząć?

W świecie rzemiosła artystycznego metalurgia i stolarstwo są nie tylko formą ekspresji, ale również praktycznymi umiejętnościami,…

Czytaj więcej

Metody cięcia stali – przegląd technik i narzędzi

Cięcie stali jest kluczowym procesem w wielu sektorach przemysłu, od budownictwa po produkcję maszyn. Wybór odpowiedniej…

Czytaj więcej

Jak uszczelnić przeciekający beton?

Czy zauważyłeś, że betonowa konstrukcja zaczyna przeciekać? Ta powszechnie występujący problem nie powinien być ignorowany, ponieważ…

Czytaj więcej

Wybieramy beton na fundament – rodzaje i zastosowania

Wybór odpowiedniego betonu na fundament jest kluczowym krokiem, który decyduje o trwałości i stabilności każdej budowli.…

Czytaj więcej