Jaki klucz pneumatyczny wybrać? Poradnik

Udostępnij

Autor Rafał Predko
6 sierpnia, 2021

Klucze pneumatyczne są narzędziami, które umożliwiają odkręcanie i dokręcanie śrub bez użycia własnej siły fizycznej. Jako że w sprzedaży jest wiele modeli tego typu narzędzi, warto zastanowić się jaki klucz pneumatyczny sprawdzi się w naszym warsztacie samochodowym, serwisie wulkanizacji, czy też przydomowym garażu. Sprawdźmy.

Luftschlüssel

Udostępnij

Klucze pneumatyczne są narzędziami, które umożliwiają odkręcanie i dokręcanie śrub bez użycia własnej siły fizycznej. Jako że w sprzedaży jest wiele modeli tego typu narzędzi, warto zastanowić się jaki klucz pneumatyczny sprawdzi się w naszym warsztacie samochodowym, serwisie wulkanizacji, czy też przydomowym garażu. Sprawdźmy.

Jak działa klucz pneumatyczny?

Klucz pneumatyczny działa dzięki układom sprężonego powietrza. To właśnie one generują energię wprowadzającą klucz w ruch. By jednak było to możliwe, niezbędna będzie nam sprężarka. Wytwarzane przez nią sprężone powietrze wtłaczane jest do cylindra klucza. Tam też znajduje się wirnik, który pod wpływem napływu powietrza obraca się. Uzyskana w ten sposób energia zostaje przekazana na wał napędowy, a także na inne elementy narzędzia.

Oczywiście im szybciej powietrze porusza się po wnętrzu klucza pneumatycznego, tym szybciej obraca się jego wirnik, a co za tym idzie, tym większy jest moment obrotowy narzędzia. Warto dodać, że tego typu rozwiązanie, czyli mechanizm oparty na sprężonym powietrzu, jest bardzo bezpieczne. Całkowicie wyklucza on bowiem iskrzenie podczas pracy.

Parametry kluczy pneumatycznych

Zastanawiając się, jaki klucz pneumatyczny kupić, należy przede wszystkim zapoznać się z jego parametrami. Najistotniejszym z nich jest moment obrotowy. To on określa siłę z jaką dokręcić będzie można śrubę, używając danego narzędzia i wyrażany jest w Nm. Wartość momentu obrotowego zależy też od parametrów sprężarki, dlatego chcąc, by była ona porównywalną do tej ze specyfikacji narzędzia, musimy dobrać odpowiednio wydajny kompresor.

Oczywiście nie zawsze istnieje potrzeba korzystania z najwyższego momentu obrotowego. Z tego też względu klucze pneumatyczne wyposażone są w stopnie regulacji momentu. Modele przeznaczone do zastosowań profesjonalnych dysponują nawet kilkunastoma stopniami regulacji, zaś amatorskie – kilkoma. Im więcej stopni mamy do dyspozycji, tym bardziej uniwersalnym narzędziem będzie nasz klucz. Dzięki temu możemy bowiem dokręcać różne śruby z różną siłą, nie martwiąc się o uszkodzenie ich gwintów oraz łbów, a także o to, że nie dokręcimy jej wystarczająco mocno.

Kolejnym parametrem jest zapotrzebowanie klucza na powietrze. Wyrażony jest on w litrach na minutę i pozwala dobrać do klucza odpowiednią sprężarkę. Wedle zasady, wydajność sprężarki powinna być co najmniej równa zapotrzebowaniu klucza na powietrze.  

Jednym z parametrów, na który warto zwrócić uwagę, zastanawiając się, jaki klucz pneumatyczny kupić, jest poziom hałasu. Biorąc go pod uwagę, należy liczyć się z tym, że podczas pracy, oprócz mechanizmu klucza, hałas generowany będzie również przez dokręcane elementy. Niezależnie więc od tego parametru, fachowcy zalecają korzystanie ze stoperów lub słuchawek chroniących słuch, zwłaszcza przy dużym natężeniu pracy, np. w serwisie wulkanizacji podczas sezonów wymiany kół.

Klucz pneumatyczny a sprężarka?

Wiemy już, że aby móc używać klucza pneumatycznego potrzebny będzie nam kompresor, czyli sprężarka. Wiemy też, że aby narzędzie mogło pracować efektywnie, kompresor musi charakteryzować się odpowiednimi parametrami. Jest to bardzo ważne, dlatego warto wrócić do tego wątku. Zastanawiając się jaki kompresor wybrać zacznijmy od tego, że wydajność sprężarki musi być większa lub równa zapotrzebowaniu klucza na powietrze.

Dla przykładu więc, klucz pneumatyczny o zapotrzebowaniu na powietrze 410 l/min, aby mógł działać prawidłowo, potrzebował będzie kompresora o wydajności minimum 410 l/min na wydmuchu. W przypadku gdyby wydajność sprężarki była mniejsza, klucz nie osiągnąłby swej nominalnej mocy, i do tego pracowałby w trybie przerywanym.

Warto też pozostawić sobie pewien margines i zapatrzyć się w kompresor o większej wydajności. Dzięki temu nie tylko będziemy mieć pewność, że klucz pracował będzie na odpowiednich parametrach, ale też będziemy mogli podłączać do sprężarki inne narzędzi pneumatyczne o większym zapotrzebowaniu na powietrze.

Jaki klucz pneumatyczny ze względu na przeznaczenie?

W sprzedaży dostępnych jest wiele kluczy pneumatycznych. Różnią się one od siebie parametrami i oczywiście ceną. Zależnie więc od przeznaczenia narzędzia, a także od naszego budżetu. Oczywiście do zastosowań w profesjonalnych warsztatach samochodowych, lub serwisach wulkanizacyjnych lepiej sprawdzą się narzędzia z tzw. „górnej półki”. Do użytku prywatnego zaś, np. w przydomowym garażu, możemy zakupić nieco słabsze narzędzie.

Klucz pneumatyczny do wulkanizacji

Klucz pneumatyczny jaki wybierzemy do naszego serwisu wulkanizacji powinien charakteryzować się jak najwyższym momentem obrotowym. W tego typu firmach odkręcanych jest nawet kilkaset śrub dziennie. Dlatego im większy będzie ten parametr, tym szybsze będzie tempo pracy. Ponadto większy moment obrotowy, a także jak najszersza możliwość jego regulacji pozwolą na bardziej uniwersalne zastosowanie narzędzia.

Przy wyborze klucza powinniśmy kierować się również ergonomią. Z tego względu warto wybrać narzędzie z kompozytową obudową, która jest lżejsza niż stalowa. Ma to o tyle duże znaczenia, że podczas długotrwałej pracy, lżejszy klucz spowoduje mniejsze zmęczenie ręki. Ponadto należy zwrócić uwagę, czy klucz który wybieramy jest solidny i wytrzymały.

Klucz pneumatyczny do garażu

Narzędzia pneumatyczne, z racji na swą funkcjonalność, cieszą się powodzeniem również w przydomowych garażach. Dzięki niemu możemy sprawnie podjąć się prac wymagających odkręcenia kół w samochodach osobowych, np. wymiana klocków hamulcowych, lub wymiana opon. Jeśli więc zamierzamy używać klucza wyłącznie w takim celu, nie ma sensu wydawać na niego góry pieniędzy. Co innego jeśli chodzi o maszyny rolnicze. Wtedy to potrzebować będziemy profesjonalnego klucza pneumatycznego o jak najwyższym momencie obrotowym.

Zastanawiając się jaki klucz pneumatyczny do garażu sprawdzi się najlepiej warto kierować się parametrami sprężarki. Do amatorskich zastosowań zdecydowanie wystarczy nam nieduży kompresor o wydajności 200 l/min i pojemności 50 l. Zatem i klucz o parametrach odpowiadających tej specyfikacji w zupełności nam wystarczy. Warto jednak zwrócić uwagę by był on jak najlżejszy, a jednocześnie wytrzymały na różnego rodzaju uszkodzenia.

Jakie ciśnienie jest potrzebne do klucza pneumatycznego?

Wiele osób przed zakupem zastanawia się jaki kompresor do klucza pneumatycznego będzie odpowiedni oraz jakie ciśnienie. Zasada w tym względzie jest prosta. Otóż wszystkie narzędzia pneumatyczne muszą pracować pod ciśnieniem podanym przez producenta w specyfikacji. Zbyt duże ciśnienie z pewnością będzie przyczyną tego, że bardzo szybko zużyte zostaną elementy silnika narzędzia pneumatycznego. Zbyt niskie zaś, doprowadzi do spadku mocy klucza nawet o około25%.

Pamiętajmy też, chcąc uzyskać stałe ciśnienie robocze, sprężarka musi zapewnić przepływ powietrza będący sumą zapotrzebowania na powietrze wszystkich podłączonych do niej narzędzi.

Jaki olej i smar stosować do klucza pneumatycznego?

Narzędzia pneumatyczne wymagają stosowania oleju. W przypadku niektórych nowocześniejszych kluczy pneumatycznych, charakteryzujących się momentem obrotowym powyżej 1500 Nm, wymagane jest również użycie smaru. Olej odpowiedzialny jest za konserwację i smarowanie układów napędowych klucza pneumatycznego. Natomiast smar zapewnia prawidłowe działanie mechanizmu udarowego.

Obie substancje muszą charakteryzować się tym, że są dedykowane narzędziom pneumatycznym. Tylko w ten sposób zapewniona będzie dobra przyczepność do materiału, brak oddziaływań na materiały konstrukcyjne (aluminium, stal, uszczelki z gumy i tworzyw sztucznych), a także odporność na starzenie zapewniający brak szlamowania części ruchomych w długim okresie eksploatacji).

Jaki klucz pneumatyczny wybrać – podsumowanie

To, w jaki klucz pneumatyczny powinniśmy się zaopatrzyć, uwarunkowane jest zarówno natężeniem prac nim wykonywanych, jak i przeznaczeniem. Do zastosowań profesjonalnych w różnego rodzaju warsztatach i serwisach z całą pewnością przyda się klucz o jak największym momencie obrotowym, dysponujący kilkunastostopniową jego regulacją. Do zadań w przydomowym garażu zaś, wystarczy nam narzędzie o mniejszych parametrach.

W obu tych przypadkach musimy wziąć jednak pod uwagę to, że potrzebna będzie nam też odpowiednia sprężarka, o wydajności co najmniej równej zapotrzebowaniu klucza na powietrze. Przed zakupem warto więc dokładnie przestudiować specyfikacje techniczne obu tych urządzeń.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Wymiana opon motocyklowych – instrukcja krok po kroku

Wymiana opon motocyklowych to kluczowy element utrzymania Twojego jednośladu w doskonałej kondycji. W tym artykule przeprowadzimy…

Czytaj więcej

Spawanie blachy samochodowej – techniki i wskazówki

Spawanie blachy samochodowej to kluczowy element naprawy i renowacji karoserii, wymagający nie tylko odpowiednich umiejętności, ale…

Czytaj więcej

Jak usunąć rysy z samochodu domowym sposobem – zrób to sam!

Rysy na karoserii samochodu to nie tylko kosmetyczny defekt, ale także potencjalne zagrożenie dla długotrwałości lakieru.…

Czytaj więcej

Jak przykleić podsufitkę w samochodzie?

Zauważyłeś, że podsufitka w Twoim samochodzie zaczyna opadać lub już utraciła swoją pierwotną formę? Opadająca podsufitka…

Czytaj więcej