Malowanie natryskowe – poradnik expondo

Udostępnij

Autor expondo expert
20 stycznia, 2022

Malowanie natryskowe w ostatnim czasie zyskuje coraz większą popularność przede wszystkim ze względu na możliwość szybkiego malowania nawet dużych powierzchni i oszczędność farby w porównaniu z tradycyjnymi metodami. Jednak, aby cieszyć się dobrze wykonaną pracą, musisz zaopatrzyć się w niezbędną wiedzę oraz sprzęt. W dzisiejszym artykule przedstawiamy praktyczne wskazówki.

wie man mit einer Spritzpistole malt

Udostępnij

Malowanie natryskowe w ostatnim czasie zyskuje coraz większą popularność przede wszystkim ze względu na możliwość szybkiego malowania nawet dużych powierzchni i oszczędność farby w porównaniu z tradycyjnymi metodami. Jednak, aby cieszyć się dobrze wykonaną pracą, musisz zaopatrzyć się w niezbędną wiedzę oraz sprzęt. W dzisiejszym artykule przedstawiamy praktyczne wskazówki.

Malowanie natryskowe – zastosowanie

Malowanie pistoletem polega na wyrzucaniu strumienia farby mającego postać aerozolu (drobnych cząsteczek) pod ciśnieniem. W tej technice zamiast pędzli i wałków potrzebujesz:

Mając ten zestaw (lub tylko pistolet zasilany elektrycznie) i wybraną farbę, możesz przystąpić do działania. Odpowiednio wykonane malowanie natryskowe pozwala uzyskać świetne efekty: szybko i równomiernie nałożoną farbę bez zacieków oraz jej oszczędne zużycie. Dzięki wymienionym zaletom opisywana technika stała się popularna zarówno w profesjonalnym, jak i amatorskim stosowaniu do malowania:

Malowanie ścian pistoletem natryskowym

Jedną z najczęściej malowanych tą metodą powierzchni są ściany. Aby właściwie przeprowadzić malowanie ścian pistoletem, konieczne jest staranne zabezpieczenie wszystkich powierzchni, które nie powinny zostać zabrudzone farbą (m.in. ramy okienne, framugi i gniazdka elektryczne). Do tego celu wykorzystaj folię oraz taśmę malarską. Najlepiej malować tym sposobem pomieszczenia, w których jeszcze nie ułożono podłogi.

Część użytkowników pistoletów do malowania ścian zwraca uwagę, że pozostawiają one nieco inną strukturę farby niż wałki. Niemniej, aby uzyskać dobre krycie farby, należy pomalować powierzchnię dwa razy. Ponadto nie powinno się zmieniać też prędkości malowania.

Tak samo ważne jak przygotowanie pomieszczenia jest wyczyszczenie narzędzia po skończonej pracy. Nie można bowiem doprowadzić do pozostania w nim zaschniętej farby. Do mycia wystarczy użyć wody lub rozpuszczalnika. Jeśli mimo tego zauważysz jeszcze ślady materiału, skorzystaj z miękkiej szmatki. Pistoletu nie wolno czyścić metalowymi szczotkami. Na koniec sprzęt należy osuszyć.


Pistolet do malowania – 600 ml – 3,5-5 bar

Pistolet do malowania – 1000 ml – 3-3,5 bar


Pistolet do malowania – 600 ml – 3,5-5 bar – 3 dysze

Zużycie powietrza [l/min]198-340170-283170-283
MateriałAluminium, chrom, stal nierdzewna, miedź, stal, nikielAluminium, stal nierdzewna, miedź, stal z powłoką niklowąAluminium, chrom, stal nierdzewna, miedź, stal, nikiel, plastik (PP)
Ciśnienie robocze powietrza [bar]3,5-53,5-53,5-5
Rozmiar dysz [mm]1,81,41,4 / 1,7 / 2
Pojemność [ml]6001000600
Szerokość opryskiwania [mm]240240240
Waga [kg]0.80.91.3

Lakierowanie pistoletem

Pistolet może służyć nie tylko do malowania, ale również do lakierowania. Ogólny sposób działania jest taki sam, ale urządzenia przeznaczone specjalnie do lakierowania karoserii samochodowych mogą nieco się od siebie różnić pod względem budowy i sposobu działania. Z naszego kolejnego artykułu dowiesz się, jaki pistolet lakierniczy wybrać do warsztatu samochodowego.

W oparciu o zastosowaną technologię wyróżnia się trzy rodzaje:

Przedstawione pistolety można spotkać również w wersji mini. Sposobem działania nie odbiegają od swoich większych odpowiedników. Charakteryzują się mniejszymi dyszami i zbiornikami o pojemności najczęściej 125 i 250 ml. Działają z niewielkimi kompresorami, np. 24 l. Ze względu na małe wymiary nie nadają się do profesjonalnego użytku w firmach budowlanych czy konserwatorskich, natomiast doskonale zdają egzamin w rękach majsterkowiczów. Są idealne do przydomowych warsztatów i garaży.

Niezbędne akcesoria do malowania natryskowego

Zarówno lakierowanie karoserii, jak i malowanie ścian pistoletem natryskowym wymagają stosowania odpowiednich akcesoriów. W przypadku ręcznego pistoletu do malowania ścian sprawa jest prosta, ponieważ w zestawach oprócz narzędzia ze zbiornikiem znajdują się przykładowo klucz, filtr i akcesoria do czyszczenia. Bardziej rozbudowane muszą być natomiast agregaty malarskie. Są to przeznaczone głównie dla profesjonalistów urządzenia o bardzo dużej wydajności, które umożliwiają szybkie malowanie znacznych powierzchni, np. elewacji budynków.

Malowanie natryskowe agregatem wymaga przede wszystkim:

Powyżej zostały wymienione najbardziej uniwersalne akcesoria. Jednak, jeśli malujesz np. wyjątkowo wysokie pomieszczenia, z pomocą przychodzą przede wszystkim przedłużki (tzw. lance). Zapewniają lepszy zasięg o kilkadziesiąt centymetrów, a nawet więcej. Zakłada się je na pistolet, dlatego wybierając konkretny model, pamiętaj, żeby dokładnie ją dopasować. Przedłużki od różnych producentów mogą różnić się budową i rozmiarem gwintu.

Jaki pistolet do malowania ścian wybrać?

Pistolety do malowania ścian są przeznaczone do użytku we wnętrzach. Za ich pomocą pokryjesz farbą również sufit, drzwi, meble i inne tego rodzaju powierzchnie. Sprzęt musi nadawać się przede wszystkim do farb emulsyjnych (lateksowych i akrylowych), których używa się do malowania ścian. Uniwersalne narzędzie poradzi sobie nie tylko z wyrzucaniem cząsteczek farb o rzadkiej konsystencji, ale również tych gęstszych, nierozcieńczonych, a nawet wybranych tynków. Zatem na co należy zwrócić uwagę, wybierając pistolet do malowania natryskowego ścian?

Kluczowy element to dysza zarówno dla pistoletu, jak i agregatu. Niebagatelne znaczenie ma też rodzaj i rozstawienie otworów, przez które wydobywa się farba. Płaski strumień zapewnia większą precyzję, natomiast okrągły lepsze krycie grubszą warstwą. Zbyt małe otwory mogą się zatkać wskutek użycia gęstej farby, a zbyt duże prowadzić do zacieków.

Jaki kompresor wybrać?

O ile korzystasz tylko z elektrycznego pistoletu natryskowego do malowania, zasilanego z sieci lub akumulatorem, kompresor nie jest potrzebny. Jeśli jednak zajmujesz się malowaniem natryskowym dużych powierzchni (np. elewacji albo całych karoserii samochodowych) wydajny kompresor okaże się niezbędny.

Efektywną pracę zapewnia kompresor olejowy o pojemności 50 lub 100 l. W tym przypadku należy zadbać o filtr, który zapobiega przedostawaniu się cząsteczek oleju do farby. Aby uniknąć regularnej wymiany filtra, można zdecydować się na model bezolejowy o pojemności 24 l (idealny np. do drobnych poprawek lakierniczych).

Jak wybrać odpowiednią farbę?

Wybierając farbę do malowania natryskowego, musisz brać pod uwagę dwie kwestie:

Wiele dostępnych na rynku rodzajów farb nadaje się do opisywanej techniki, np. lateksowe, akrylowe, olejowo-żywiczne, poliuretanowe, poliwinylowe, winylowe i inne. Informacja na ten temat znajduje się na opakowaniu. Kluczowe znaczenie ma przygotowanie farby. Przeczytaj również nasz artykuł w którym znajdziesz kalkulator zużycia farby.

Gęstość farby do malowania pistoletem

Gęstość (lepkość) to niezwykle ważny czynnik, który ma wpływ na cały przebieg pracy. Gęste farby przeważnie wymagają, aby je rozrobić z wodą. W przeciwnym razie mogą zatkać dyszę. Z kolei zbyt rzadka farba prowadzi do powstania nieestetycznych zacieków. Instrukcję, jak dokładnie ją rozrobić, znajdziesz na opakowaniu. Po dodaniu określonej ilości wody warto sprawdzić uzyskaną konsystencję lepkościomierzem. Pamiętaj, że zanim przystąpisz do rozrabiania jakiejkolwiek farby wstrząśnij przed otwarciem puszką lub wiaderkiem.

Oprócz dobrania pożądanej gęstości należy przefiltrować farbę. Pozwala to wyeliminować zabrudzenia i grudki, które spowodują nierówne malowanie natryskowe, „wypluwanie” farby, a nawet zatykanie dyszy. Do tego celu można użyć specjalnych filtrów opisywanych w części poświęconej akcesoriom, choć wystarczą też nylonowe pończochy.

Jak malować pistoletem w prawidłowy sposób?

Kiedy ma się niezbędną wprawę, malowanie ścian pistoletem idzie bardzo sprawnie. Doświadczenie pojawia się z czasem, natomiast przed każdym malowaniem najlepiej jest przetestować sprzęt napełniony nową farbą. Wystarczy na próbę rozprowadzić ją na kartonie lub niewidocznym na co dzień kawałku ściany. Pozwala to wychwycić ewentualne problemy przed rozpoczęciem pracy.

Nakładanie farby powinno odbywać się po linii prostej, równolegle do ściany w jednakowej odległości ok. 15-20 cm. Zbyt mała odległość powoduje zacieki, z kolei zbyt duża – wysychanie części drobinek farby w powietrzu. Pamiętaj, żeby przez cały czas mieć rozluźniony nadgarstek.

Farba pod postacią aerozolu wyrzucanego pod dużym ciśnieniem może być niebezpieczna dla dróg oddechowych i oczu. Z tego powodu trzeba zadbać o odpowiednie zabezpieczenia: maskę i okulary ochronne. Kombinezon malarski to rozwiązanie dla osób, które chcą uniknąć żmudnego usuwania śladów farby z ubrania i skóry.

Regulacja pistoletu do malowania

Standardowy elektryczny pistolet do malowania natryskowego posiada trzy pokrętła do regulacji:

Na każdym pistolecie powinna być podana informacja dotycząca maksymalnego ciśnienia roboczego. Może ono wynosić np. 3 bar. Nieco bardziej skomplikowane pod względem regulacji są agregaty, ponieważ współpracują z kompresorem. Działają pod dużym ciśnieniem, np. maks. 200 bar, dlatego przy ich eksploatacji niezbędny jest manometr.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Rzemiosło artystyczne w metalu i drewnie – jak zacząć?

W świecie rzemiosła artystycznego metalurgia i stolarstwo są nie tylko formą ekspresji, ale również praktycznymi umiejętnościami,…

Czytaj więcej

Metody cięcia stali – przegląd technik i narzędzi

Cięcie stali jest kluczowym procesem w wielu sektorach przemysłu, od budownictwa po produkcję maszyn. Wybór odpowiedniej…

Czytaj więcej

Jak uszczelnić przeciekający beton?

Czy zauważyłeś, że betonowa konstrukcja zaczyna przeciekać? Ta powszechnie występujący problem nie powinien być ignorowany, ponieważ…

Czytaj więcej

Wybieramy beton na fundament – rodzaje i zastosowania

Wybór odpowiedniego betonu na fundament jest kluczowym krokiem, który decyduje o trwałości i stabilności każdej budowli.…

Czytaj więcej