Pistolety do malowania ścian

Zainspiruj się blogiem expondo

Malowanie ścian pistoletem

Pistolety do malowania ścian uznanej niemieckiej marki MSW sprawdzą się podczas szerokiej gamy prac malarskich. Nadają się z powodzeniem do malowania ścian, elementów typu drzwi, framug okienne oraz części karoserii (lakiernictwo). W ofercie expondo znajduje się wiele modeli dysponujących rozmaitą wydajnością, dzięki czemu wygodnie jest dobrać sprzęt odpowiedni do potrzeb.

Planujesz remont mieszkania, masz zakład blacharski lub lakierniczy? Zapomnij o uciążliwym nakładaniu farb za pomocą tradycyjnych pędzli oraz wałków. Przeprowadź wszystkie niezbędne prace szybko i efektywnie dzięki nowoczesnym pistoletom do malowania!

Pistolet do malowania ścian pod kompresor

Pistolet do malowania emulsjami przyda się zarówno podczas nakładania farb na ściany, meble, jak i przy renowacji stolarki czy lakierowaniu auta. Dzięki użyciu kompresora kropelki farby wystrzeliwane są pod wpływem wysokiego ciśnienia na obrabianą powierzchnię, co przekłada się na szybką pracę oraz doskonałe pokrycie (zwłaszcza chropowatych czy zdobionych faktur). Wykorzystanie materiału jest przy tej metodzie bardzo dobre.

Zastanawiając się nad wyborem odpowiedniego urządzenia, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim ciśnienie robocze. Przy mniej wymagających pracach i stosowaniu rzadkich farb świetnie sprawdzają się urządzenia pracujące nawet na 0,7 bar, natomiast w razie malowania dużych powierzchni gęstą farbą lepsze będzie ciśnienie dochodzące do 4 bar (czasem i więcej). Warto zatem zwrócić uwagę na ten parametr, zaopatrując się od razu w sprzęt umożliwiający jego regulację, aby można było wykonywać szeroki zakres robót. Jest to o tyle ważne, że przy zbyt dużym ciśnieniu i rzadkiej farbie mogą się tworzyć zacieki, a przy ciśnieniu zbyt niskim i gęstej emulsji dysza będzie się zapychała.

Równomierną dystrybucję farby na różnych powierzchniach umożliwiają dysze o odmiennej wielkości. Dobiera się je, mając na uwadze rodzaj farby oraz rodzaj pokrywanego materiału. Zwykle dysze o małym kącie nachylenia i dużej średnicy będą nakładały grubszą warstwę farby. Jeżeli porównamy dysze o jednakowej średnicy, to ta z większym kątem będzie pokrywać ściany cieńszą warstwą. Warto przy tym zaznaczyć, że do malowania trudno dostępnych elementów powinno używać się dysz o niewielkiej średnicy (poniżej 0,013”). Zwykle będą one odpowiednie do bejc, lakierów i farb olejnych. Nie sprawdzą się jednak w przypadku nakładania gęstych emulsji. Pistolet do farb lateksowych i akrylowych powinien dysponować dyszą o średnicy minimum 0,017”, a nawet więcej.

Oprócz wyboru odpowiedniego grzybka podczas pracy istotne jest też położenie aparatu natryskowego. W przypadku cięższych zadań powinien on znajdować się w górnej części pistoletu (tzw. aparat grawitacyjny). W celu dokładnego pomalowania ścian należy ustawić dyszę w odległości 15-20 cm od danej powierzchni i wykonywać liniowe ruchy. Strumień powinien być nieprzerwany (dlatego należy używać pełnych zbiorników farby), aby nie powstawały nieestetyczne plamy.

Elektryczny pistolet do malowania

Na podobnej zasadzie co przy malowaniu farbami płynnymi działają elektryczne pistolety. Z tą różnicą, że używa się w nich zbiorników wypełnionych farbą w proszku. Podczas malowania cząstki farby o wielkości 20-100 μm poddawane są naelektryzowaniu, co sprawia, że przyklejają się do przewodzących prąd powierzchni. Metodę tę wykorzystuje się zatem do malowania elementów metalowych. Elektryczne pistolety do malowania znajdziemy więc na wyposażeniu zakładów blacharskich i lakierniczych, firm renowacyjnych czy budowalnych.

Malowanie proszkowe odznacza się wieloma zaletami, m.in. bardzo dobrym wykorzystaniem materiału (nawet do 100%), doskonałym zabezpieczeniem antykorozyjnym danych powierzchni, a także oszczędnością energetyczną. Malowanie elektrycznym pistoletem wiąże się również z brakiem konieczności stosowania dodatkowych rozpuszczalników czy rozcieńczalników. Przekłada się to w efekcie na niższą pracochłonność, jest dodatkowo korzystne dla zdrowia osoby malującej oraz bezpieczne dla środowiska.

Do ostatecznego utwardzania wielu rodzajów farb proszkowych stosuje się specjalne emitery ciepła nagrzewające obrabiane powierzchnie do 140-200°C. Nałożony proszek ulega w efekcie stopieniu i polimeryzacji, co przekłada się na dużą odporność mechaniczną i chemiczną uzyskanego lakieru, a także na jego bardzo estetyczny wygląd.

Agregat do malowania

Urządzeniami przewyższającymi wydajnością i użytecznością ręczne pistolety do malowania są specjalistyczne agregaty malarskie. Sprzęty te pozwalają szybko pokryć farbą zarówno wewnętrzne ściany domu, jak i zewnętrzne elewacje budynków i to bez użycia drabiny. Będą więc niezbędnym wyposażeniem przedsiębiorstw budowlanych oraz firm remontowych.

Podczas wyboru agregatu odpowiadającego naszym potrzebom obowiązują te same zasady co przy zakupie pistoletu. Istotne podczas pracy są rozmiar dyszy, ciśnienie robocze oraz całkowita wydajność urządzenia. Warto przy tym zaznaczyć, że profesjonalne hydrodynamiczne agregaty malarskie pracują na bardzo dużym ciśnieniu roboczym (nierzadko ponad 250 bar), a możliwość wykorzystywania szerokich dysz (często 0,025” lub nawet 0,031-71”) daje sposobność używania nawet najgęstszych farb o wysokiej lepkości (gładzi, tekstur, farb ogniochronnych czy dwuskładnikowych). Urządzenia te powstały w odpowiedzi na specjalne wymogi, jakie ma przemysł i budownictwo.

Jaki pistolet do malowania?

Podczas wyboru pistoletu malarskiego należy przede wszystkim zweryfikować nasze potrzeby. W przypadku, gdy będziemy malować głównie powierzchnie metalowe niezbędny będzie elektryczny pistolet do malowania farbami proszkowymi. Pozwoli szybko i sprawnie pomalować różne przedmioty, które będą dodatkowo dobrze zabezpieczone przed działaniem niesprzyjających czynników zewnętrznych.

Jeżeli zaś lubimy majsterkować, mamy firmę remontową lub zakład rzemieślniczy, bardzo dobrym wyborem okaże się na pewno pistolet natryskowy do malowania dachu i ścian. Pomoże on nam również przejść przez wszystkie etapy budowy domu , ponieważ dzięki regulacji ciśnienia i doborowi odpowiedniej dyszy wykorzystamy go do rozmaitych celów (od gruntowania surowych powierzchni do wykańczania drzwi czy malowania mebli).

Z kolei jeśli zajmujemy się profesjonalnymi remontami mieszkań na sprzedaż, pracujemy z farbami specjalnego przeznaczenia lub potrzebujemy przede wszystkim urządzenia o ponadprzeciętnej wydajności – postawmy na agregat malarski. Sprzęt taki, chociaż droższy w zakupie od pistoletu malarskiego, przełoży się na szybkie i skuteczne pomalowanie ścian.