Najlepszy grill elektryczny dla Twojej restauracji

Udostępnij

Autor Peter Kiefer
28 lipca, 2020

Posiadasz może restaurację, bar lub food truck, w którym chcesz serwować pyszne specjały z grilla? Jeśli dopiero teraz stoisz przed decyzją, który grill gastronomiczny należy zakupić dla Twojej firmy, rzuć najpierw okiem na poniższe cenne wskazówki.  

Udostępnij

Posiadasz może restaurację, bar lub food truck, w którym chcesz serwować pyszne specjały z grilla? Jeśli dopiero teraz stoisz przed decyzją, który grill gastronomiczny należy zakupić dla Twojej firmy, rzuć najpierw okiem na poniższe cenne wskazówki.  

Dlaczego musi to być grill gastronomiczny?

Jak sama nazwa wskazuje, „grill gastronomiczny” potrafi znacznie więcej niż zwykły grill węglowy. Jest on bowiem dostosowany do wymagań branży gastronomicznej. Oprócz większej powierzchni, dzięki której przygotujesz znacznie więcej potraw za jednym zamachem, elektryczny grill gastronomiczny różni się rodzajem źródła energii (prąd zamiast gazu czy węgla drzewnego). Elektryczne grille gastronomiczne wyróżniają się solidną konstrukcją oraz jakością zastosowanych materiałów, takich jak stal nierdzewna i żeliwo. Każdy, kto ma dużą rodzinę lub często organizuje przyjęcia grillowe, również powinien zaopatrzyć się w podobny sprzęt.   

Mimo iż grille gastronomiczne wyposażone są prawie zawsze w płaską powierzchnię do smażenia, należy również uwzględnić tutaj urządzenia takie jak pionowe grille do kebaba czy też rożen do kurczaka. W ramach utrzymującego się trendu na burgery bardzo popularne są obecnie grille kontaktowe, dzięki którym w mgnieniu oka można przygotować soczyste hamburgery. Istnieją również wolnostojące grille gastronomiczne ze stabilnym stelażem lub  praktycznymi dolnymi szafkami.  

Grille elektryczne – zdrowe i wydajne

Ogromną zaletą grillów elektrycznych dostępnych na sklepie Expondo pod adresem https://www.expondo.pl/grille-gastronomiczne/ jest ich wysoka wydajność dzięki możliwości szybkiej i precyzyjnej regulacji temperatury. Po krótkim czasie nagrzewania będziesz mógł na nim położyć mięso, ryby lub warzywa. Płyta zazwyczaj jest karbowana lub gładka. Prawie wszystkie grille gastronomiczne umożliwiają płynną regulację temperatury. Termostaty utrzymują wybraną temperaturę w zależności od preferencji kucharza. Ważne jest bowiem to, aby jedzenie zostało idealnie przyrządzone.  

Grille elektryczne są najbezpieczniejszym sprzętem wykorzystywanym do wyżej opisanych celów. W przeciwieństwie do grilla na węgiel drzewny, mogą być używane w pomieszczeniach zamkniętych, ze względu na niską emisję dymu. Resztą zajmie się okap. Wiele grilli elektrycznych wyposażonych jest również w zabezpieczenie przed przegrzaniem, które automatycznie przerywa zasilanie w przypadku zbyt wysokiej temperatury i tym samym zabezpiecze urządzenie. Grillowanie za pomocą węgla drzewnego lub brykietów jest kwestią nad wyraz kontrowersyjną w dzisiejszych czasach. Marynata lub soki wydzielane przez mięso kapią w głąb żaru, uwalniając tym samym szkodliwe, wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, które są rakotwórcze. Dymny aromat z grilla na węgiel drzewny to coś, czego użytkownicy grilla elektrycznego nigdy nie znajdą.

Rada eksperta: To, jak szybko i smacznie przyrządzisz potrawy na grillu elektrycznym, zależy od jego wydajności. Jeśli moc grilla jest za słaba, mięsu grozi wysuszenie ze względu na zbyt długi czas przygotowania. Kupując grill elektryczny, należy zwrócić szczególną uwagę na moc wyjściową, która powinna wynosić co najmniej 2000 watów. Mocniejsze grille mają moc 3000 watów, a czasem nawet i więcej! Co ciekawe, grille elektryczne niosą za sobą niższe koszty eksploatacji niż grille gazowe lub węglowe. 

Płyta grillowa: karbowana czy gładka?

Istnieją grille elektryczne z gładkimi oraz falistymi/karbowanymi powierzchniami. Jakie są ich zalety? W przeciwieństwie do rusztu, tłuszcz, resztki jedzenia lub sok z mięsa nie kapie na elementy grzejne gładkich i falistych płyt grillowych. Jeśli powyższe resztki zbiorą się na powierzchni grilla, a mięso będzie na wierzchu, Twoje steki lub szaszłyki będą znacznie mniej chrupiące. Na płaskich grillach można również wyłożyć smażone ziemniaki, omlety lub jajka sadzone. Nie jest to możliwe w przypadku płyt falistych. Ponadto gładkie powierzchnie są łatwiejsze do czyszczenia.  

Tłuszcz spływa o wiele lepiej na falistych powierzchniach, a grillowanie na nich jest znacznie zdrowsze. Typowe dla pofałdowanych powierzchni są tzw. „rowki”, jakie znamy z klasycznego grilla na węgiel drzewny z rusztem. Dzięki temu, goście będą mieli wrażenie, że potrawy zostały upieczone na węglu drzewnym. 

Pamiętaj: zaletą grilla z dwoma strefami grzewczymi jest to, że można jednocześnie przygotowywać dwie potrawy na raz. 

Tłuszcz tłuszczowi nie jest równy

Elektryczne grille gastronomiczne generują wysokie temperatury powyżej 350 ° C w zależności od modelu i mocy wbudowanych elementów grzewczych. Na płycie grillowej można użyć oleju, lecz należy wziąć pod uwagę ich różne odmiany. Oliwa z oliwek, olej sojowy, rafinowany olej arachidowy i olej sezamowy charakteryzują się najwyższym punktem dymienia, czyli około 230 ° C. Olej słonecznikowy lub palmowy można podgrzać do 220 ° C. Do smażenia najmniej nadaje się klarowane masło i tłuszcz kokosowy (200 ° C), olej z pestek winogron (190 ° C), masło i margaryna (175 ° C) oraz oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia (160 ° C). Z reguły, im wyższy procent jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, tym lepszy jest olej. Jeśli olej zacznie dymić i śmierdzieć, oznacza to wówczas, że wybrana temperatura jest zbyt wysoka, co powoduje wytwarzanie się niebezpiecznej akroleiny! 

Czyszczenie grilla gastronomicznego

Ponieważ w gastronomii słusznie obowiązują surowe wytyczne dotyczące higieny, grille gastronomiczne należy zawsze dokładnie czyścić. Łatwa do czyszczenia stal nierdzewna i żeliwa są znadznie lepszymi opcjami od grilla na węgiel drzewny. Regularne czyszczenie nie tylko wydłuża żywotność urządzenia, ale także pozwala zachować wysoką jakość jwgo poszczególnych części. Płut grzewczych nie należy jednak czyścić żeącymi środkami lub mleczkiem do szorowania. Może to spowodować zarysowania na powierzchni. Nawet najmniejsze zadrapania powodują, że potrawy zaczną przywierać do płyty. Niektóre brytfanny do grillowania mają lekko pochylone płytki, aby nadmiar tłuszczu mógł spływać do rynienek.

Trójstronna osłona antyrozbryzgowa, którą posiada większość grilli gastronomicznych, również przyczynia się do utrzymania higieny i czystości w miejscu pracy. Dodatkowe ścianki boczne oraz ściana tylna powstrzymują skwierczący tłuszcz od rozprzestrzeniania się dookoła urządzenia. Grillowana żywność jest dodatkowo chroniona przed utratą ciepła.

Radzimy: Pozwól grillowi ostygnąć, zanim zaczniesz go czyścić. Gdy grill jest jeszcze ciepły, pozostałości po tłuszczu i drobnych kawałkach jedzenia można łatwo usunąć szczotką. Dzięki gładkiej powierzchni do pieczenia, tłuste resztki można zepchnąć do rynienki na tłuszcz za pomocą skrobaka. Pojemnik można łatwo wyjąć, a zawartość odpowiednio wypłukać. Wystarczy na sam koniec przetrzeć powierzchnię wilgotną szmatką. Twój sprzęt będzie w mgnieniu oka gotowy na kolejną porcję pysznego jedzenia z grilla. Życzymy smacznego! 


Zapraszamy na nasz filmowy kanał Chef’s Gear Polska: Chef’s Gear Polska – YouTube oraz fanpage na Facebooku: Chef’s Gear Polska | Facebook. Na Chef’s Gear Polska dzielimy się wiedzą ekspercką z obszaru szeroko pojętej gastronomii. Inspirujemy i radzimy, jak prowadzić restaurację, bar czy foodtrucka. Wspólnie z ekspertem gastronomicznym Michałem Orłowskim, ambasadorem marki Royal Catering, testujemy sprzęt, pokazujemy, jak prowadzić kuchnię i podpowiadamy, jakie dania warto włączyć do menu.

Masz pomysł na odcinek? Chcesz zobaczyć, jak działa dane urządzenie lub dowiedzieć się, jak przygotować daną potrawę? Prześlij nam swoją propozycję na [email protected].

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Opłata serwisowa w restauracji – czy warto ją wprowadzić?

Właściciele restauracji i lokali gastronomicznych nieustannie poszukują nowych sposobów na zwiększenie satysfakcji klientów i rentowności operacyjnej.…

Czytaj więcej

Jak ułożyć menu weselne w restauracji?

Wybór menu na wesele to jedna z najważniejszych decyzji, jakie para młoda musi podjąć w trakcie…

Czytaj więcej

Rodzaje drożdży piwowarskich – Jak dobrać szczep do typu piwa?

Drożdże piwowarskie to serce każdego piwa! Dzięki różnorodności dostępnych drożdży – od klasycznych szczepów górnej i…

Czytaj więcej

Przyprawy do piwa – stwórz własną mieszankę i odkryj nowe smaki!

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak podnieść doświadczenie degustacyjne Twojego ulubionego piwa? Personalizowanie smaku piwa poprzez dodawanie…

Czytaj więcej