Obowiązek legalizacji wagi – kogo dotyczy i na czym polega?

Udostępnij

Autor Maciej Skorżepo
10 marca, 2021

Jednym z podstawowych elementów wyposażenia wielu sklepów spożywczych i nie tylko jest waga elektroniczna. Jednak sam wybór odpowiedniego urządzenia to za mało. Trzeba też pamiętać o przepisach prawa, a dokładniej o obowiązku legalizacji wag. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, czym jest legalizacja wag, kogo dotyczy oraz jak długo trwa, zachęcamy do przeczytania naszego artykułu.

Verpflichtung zur Legalisierung der Skala

Udostępnij

Jednym z podstawowych elementów wyposażenia wielu sklepów spożywczych i nie tylko jest waga elektroniczna. Jednak sam wybór odpowiedniego urządzenia to za mało. Trzeba też pamiętać o przepisach prawa, a dokładniej o obowiązku legalizacji wag. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, czym jest legalizacja wag, kogo dotyczy oraz jak długo trwa, zachęcamy do przeczytania naszego artykułu.

Dlaczego obowiązek legalizacji wag jest ważny?

Legalizacja wag to zaświadczenie wydawane przez Główny Urząd Miar potwierdzające, że dane urządzenie dokonuje pomiaru z precyzją podaną na tabliczce znamionowej i spełnia wymagania metrologiczne. Ma to na celu uniknięcia oszustw i niedokładności podczas ważenia. Obowiązek dotyczy zwłaszcza instytucji i działalności, w których precyzyjny pomiar ma duże znaczenie. Oto lista obszarów wymagających legalizacji wag:

Oznacza to, że wagi kuchenne, domowe czy stosowane do kontroli np. w magazynach nie potrzebują atestów, aby móc z nich korzystać.

Legalizację przyrządów pomiarowych można podzielić na następujące rodzaje:

Jak dokonać legalizacji wagi i jak długo jest ważna?

Nowo kupione urządzenie pomiarowe ma już legalizację pierwotną. Świadczą o tym oznaczenia na wadze elektronicznej mówiące o uzyskaniu Certyfikatu Europejskiego i znaku metrologicznego M, a także informujące o klasie dokładności, roku produkcji czy jednostce notyfikacyjnej. Dodatkowo posiada też deklarację zgodności. Na jej mocy wagi sklepowe i nie tylko mogą być używane od razu po wyciągnięciu z pudełka bez konieczności wykonywania dodatkowych pomiarów do czasu wygaśnięcia zaświadczenia Głównego Urzędu Miar.

Od 2019 r. obowiązują nowe zasady dotyczące legalizacji pierwotnych wag. Atesty wystawione przed datą 26.04.2019 są ważne przez 3 lata bez ostatniego miesiące. Z kolei po tej dacie ważność legalizacji pierwotnych została skrócona do 2 lat bez ostatniego miesiąca.

Gdy legalizacja pierwotna wygaśnie, na właścicielu wagi spoczywa odpowiedzialność, aby zgłosić się do Głównego Urzędu Miar lub autoryzowanego serwisu w celu nadania legalizacji wtórnej. Okres jej ważności wynosi 25 miesięcy. Czas konieczny do wystawienia ponownego certyfikatu może być krótszy, jeżeli w międzyczasie zostanie przeprowadzona kalibracja wagi. Należy jednak pamiętać, że w przypadku wagi legalizowanej kalibrację mogą wykonywać jedynie uprawnione serwisy lub jednostki. Po nadaniu atestu na urządzeniu naklejane zostają hologramy z datą i miejscem legalizacji.

Ile kosztuje legalizacja wag?

Na cenę może wpływać wiele czynników. Wśród nich są zastosowanie danej wagi, maksymalny zakres ważenia oraz klasa dokładności. Koszty zależą również od tego, czy legalizacja będzie przeprowadzana w urzędzie, punkcie legalizacyjnym, czy w miejscu, w którym na co dzień używa się sprzętu. Główny Urząd Miar udostępnia dla zainteresowanych cennik legalizacji wszystkich przyrządów pomiarowych w tym również wag.

Kara za brak legalizacji

Korzystanie z wagi bez legalizacji w wyżej opisanych obszarach jest traktowane jako złamanie prawa. W związku z tym czynność ta podlega karze najczęściej w postaci mandatu w wysokości od 50 do 500 zł. To, ile będzie wynosić kara, zależy od rodzaju wagi, czasu jaki upłynął od ostatniej legalizacji, a także decyzji urzędnika. Mandat można też dostać za:

Po otrzymaniu kary należy się spodziewać ponownej wizyty. Tym razem w celu sprawdzenia, czy właściciel urządzenia podjął odpowiednie kroki, aby zalegalizować wagę. Kontrolę metrologiczną przeprowadzają urzędnicy Głównego Urzędu Miar. Mogą im też towarzyszyć strażnicy miejscy oraz inspektorzy sanitarni i handlowi.

Wagi z legalizacją to dobry wybór

Jeżeli prowadzisz sklep, laboratorium, aptekę czy inną działalność, w której precyzyjny pomiar to podstawa, wówczas legalizacja wag jest koniecznością. Dzięki temu zapewnisz swoim klientom i odbiorcom dokładnie odmierzony produkt, a oni z pewnością obdarzą Cię zaufaniem.

Niezależnie od tego, jakie rodzaje wag wykorzystujesz w firmie, pamiętaj o regularnym sprawdzaniu ważności legalizacji. Dzięki temu unikniesz kar nałożonych przez Główny Urząd Miar, a także zadbasz o wysokiej jakości obsługę.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Jak napisać biznesplan restauracji?

Zastanawiasz się, jak otworzyć restaurację? Możesz ułatwić sobie zadanie, jeśli stworzysz biznesplan. Jest to dokument, który…

Czytaj więcej

Pasteryzacja piwa – metody, korzyści i wady

Pasteryzacja piwa to proces, który odgrywa kluczową rolę w produkcji tego popularnego napoju, wpływając zarówno na…

Czytaj więcej

Jak peklować mięso na sucho, mokro i próżniowo? Opanuj sztukę peklowania!

Peklowanie mięsa to technika konserwacji, która nie tylko przedłuża jego trwałość, ale również znacząco wzbogaca smak…

Czytaj więcej

Butelkowanie wina krok po kroku – przewodnik winiarza

Butelkowanie wina to kluczowy etap produkcji tego szlachetnego trunku, który decyduje o jego smaku, aromacie oraz…

Czytaj więcej