Wyciągarka linowa w kamperze, czyli jak nie utknąć w trasie

Udostępnij

Autor Maciej Skorżepo
5 marca, 2021

Podróżowanie kamperem jest coraz popularniejszą formą spędzania urlopów. Jeśli znudziło Cię jeżdżenie utartymi szlakami i zamierzasz zboczyć w nieco trudniejszy teren, to bez wątpienia wyciągarka linowa w kamperze to absolutny must-have. Przeczytaj i dowiedz się więcej.

Udostępnij

Podróżowanie kamperem jest coraz popularniejszą formą spędzania urlopów. Jeśli znudziło Cię jeżdżenie utartymi szlakami i zamierzasz zboczyć w nieco trudniejszy teren, to bez wątpienia wyciągarka linowa w kamperze to absolutny must-have. Przeczytaj i dowiedz się więcej.

Grunt to przygotowanie. O czym pamiętać poza wyciągarką linową?

Kamper to nie samochód rajdowy, ale zasada kompletowania sprzętu powinna być taka sama. Jaka trasa – taki ekwipunek. Zacznij więc od analizy drogi, jak i samego miejsca docelowego. Co innego Ci się przyda w górach, a co innego w lesie lub nad morzem. Należy przy tym pamiętać, że „niespodzianki” mogą wydarzyć się praktycznie wszędzie, nawet na dojazdówce do popularnego biwaku nad jeziorem.

Zacznij od dokładnego zapoznania się z charakterystyką ukształtowania terenu. Lepiej wcześniej wiedzieć, czy trasa biegnie przez las, pola lub obejmuje takie atrakcje jak przejazd brodem strumienia, lub piaszczystym wzniesieniem. W każdym z tych miejsc czekają Cię inne wyzwania np. wystające korzenie, przewrócone drzewa, wystające głazy czy błotniste kałuże.

Następnie zapoznaj się z prognozą pogody. Jeśli zapowiadają upały, koniecznie zabierz zapas wody i okulary (gogle) przeciwsłoneczne. W przypadku deszczu nie ruszaj się bez woderów, czyli wysokich gumowych spodni z kaloszami. Przydadzą Ci się, gdy utkniesz w błocie na polnej drodze. Wtedy nawet wciągarka linowa w kamperze na niewiele się zda, jeśli będziesz się bać trochę ubrudzić. O gaśnicy i apteczce nie ma potrzeby przypominać, bo to oczywisty standard.

Dlaczego warto mieć wyciągarkę linową w kamperze?

Terenowe wyciągarki linowe w kamperach mogą być użyte niemal wszędzie z wykorzystaniem jakiegokolwiek elementu ukształtowania terenu (drzewo, kamień, przydrożny słup). Mają wielorakie zastosowanie, dlatego warto zainwestować w jedną do Twojego kampera. Jeśli myślisz, że nadają się jedynie do wyciągnięcia auta z błota, śniegu czy piachu, to możesz się zdziwić. 

Wyciągarka linowa w kamperze na pewno Ci się przyda, gdy auto zawiesi się podwoziem np. na wystających korzeniach czy głazach. Za jej pomocą uda się szybko wrócić na trasę, a nawet postawić samochód na kołach w tak ekstremalnych przypadkach, jak jego przewrócenie na bok.

Pamiętaj, że na swojej drodze możesz spotkać też innych miłośników jazdy terenowej. Jeśli ich pojazd nie ma wyciągarki linowej, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby podać im pomocną dłoń. Jak to mówią „prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie”. Z tego właśnie powodu terenowe wyciągarki linowe w kamperach to niezastąpiony element wyposażenia Twojego samochodu.

Snorkel, lift-jack, trapy, szekle, czyli co zabrać poza wyciągarką linową

Oprócz wyciągarki linowej kierowcy bardziej „uterenowionych” kamperów szukają też innych elementów mogących ułatwić podróż po lasach, polach i innych dziewiczych terenach. Jeśli chcesz do nich dołączyć, to sprawdź, co jeszcze Ci się przyda poza wciągarką linową w kamperze.

Jednym z praktyczniejszych sprzętów jest snorkel. To szczelna rura, która chroni silnik Twojego samochodu przed zalaniem gdy jedziesz przez bród lub uszkodzeniem przez kurz podczas jazdy po pylistych drogach. Przyda Ci się więc jeśli planujesz jeździć po terenach z dużą ilością strumieni, rzek, piasku itp.

Obowiązkowy jest także lift-jack, czyli lewar do wysokich zawieszeń. Może się przecież zdarzyć, że trzeba będzie zmienić przebite koło. Kamper, zwłaszcza ten do jazdy w terenie, to ciężki sprzęt, a szkoda czasu na wzywanie pomocy drogowej. Dużym atutem lift-jacków jest uniwersalność i możliwość użycia ich w każdej sytuacji. Potrzebujesz tylko podpórki np. deski i siły swoich mięśni.

Ponadto warto zaopatrzyć się w najazdy (trapy), dodatkowe liny oraz szekle, które wspomogą wyciągarkę linową w kamperze, gdy będzie trzeba wyjechać z bagna.

Dobrym pomysłem, jest też zamontowanie halogenów dachowych do oświetlania drogi po zmroku. Pamiętaj jednak, że w przypadku tras biegnących przez las, będziesz nimi haczyć o gałęzie.

Wyciągarka linowa już na kamperze, można jechać!

Jak widzisz, wyciągarka linowa w kamperze to praktyczna rzecz, zwłaszcza jeśli planujesz wyprawę w teren. Podczas takich wycieczek może się wydarzyć dosłownie wszystko, dlatego warto się odpowiednio przygotować. Niezależnie od tego, czy utkniesz w błocie, zawiśniesz na korzeniu czy zwyczajnie zechcesz pomóc komuś w takich sytuacjach – wyciągarka linowa z pewnością wyciągnie Cię z opałów!

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Jak usunąć rysy z samochodu domowym sposobem – zrób to sam!

Rysy na karoserii samochodu to nie tylko kosmetyczny defekt, ale także potencjalne zagrożenie dla długotrwałości lakieru.…

Czytaj więcej

Jak przykleić podsufitkę w samochodzie?

Zauważyłeś, że podsufitka w Twoim samochodzie zaczyna opadać lub już utraciła swoją pierwotną formę? Opadająca podsufitka…

Czytaj więcej

Jak usunąć rdzę z samochodu domowymi sposobami?

Rdza na karoserii samochodu nie tylko szpeci jego wygląd, ale także może prowadzić do poważnych uszkodzeń…

Czytaj więcej

Jak usunąć naklejkę z szyby samochodu?

Usunięcie naklejki z szyby samochodu może wydawać się prostą czynnością, jednak wymaga odpowiedniej techniki, aby nie…

Czytaj więcej