Jak zrobić drewutnię – poradnik

Udostępnij

Autor Rafał Predko
15 lipca, 2021

Korzystasz z drewna opałowego, a przy okazji potrzebujesz składziku na sprzęt ogrodowy Sprawdź, jak zrobić drewutnię. Podpowiadamy, jakich materiałów i narzędzi będziesz potrzebować, a także w jaki sposób postawić drewutnię krok po kroku.

Wie baut man einen Holzschuppen?

Udostępnij

Korzystasz z drewna opałowego, a przy okazji potrzebujesz składziku na sprzęt ogrodowy Sprawdź, jak zrobić drewutnię. Podpowiadamy, jakich materiałów i narzędzi będziesz potrzebować, a także w jaki sposób postawić drewutnię krok po kroku.

Dlaczego warto zdecydować się na budowę drewutni?

Zanim zaczniemy zapoznawać się z tym, jak zrobić drewutnię, dowiedzmy się, dlaczego warto posiadać na posesji tego typu konstrukcję. Jedną z fundamentalnych zalet stanowi tu wygoda. Drewno składowane w drewutni będzie przechowywane w odpowiednim na to miejscu, w obejściu będzie więc panował porządek.

Bardzo istotną korzyścią jest również jakość naszego opału. Odpowiednio skonstruowana drewutnia stanowi bowiem skuteczne zabezpieczenie przed zawilgoceniem się drewna, osłaniając je np. przed opadami deszczu. Trzecia zaleta to estetyka naszego ogrodu. Drewutnia może być bowiem jedyną w swoim rodzaju ozdobą.

Niezbędne formalności

By wybudować drewutnię nie ma potrzeby składania żadnych dokumentów, ani w postaci zgłoszeń budowy, ani też wniosków o jej zezwolenie. Wedle prawa budowlanego, konstruowanie wiat, których powierzchnia nie będzie przekraczała 50 m kw., może powstać bez żadnych formalności. Jeśli zaś chodzi o składziki na drewno w formie altany, to aby móc rozpocząć budowę, nie tracąc przy tym czasu na zbędne formalności, musi one mieć powierzchnię nie większą niż 35 m kw.

Należy pamiętać również o przepisach przeciwpożarowych. Jak mówi § 4 ust. 1 pkt 6, „zabrania się składowania poza budynkiem w odległości mniejszej niż 4 m od granicy działki sąsiedniej gałęzi, chrustu i innych materiałów palnych”. Drewutnia zatem powinna być oddalona od granicy z sąsiednią działką o minimum 4 metry, chyba że dysponować będzie ognioodporną przegrodą od strony sąsiadującej z inną działką.

Plan ogrodu, czyli gdzie zbudować drewutnię

Zastanówmy się teraz gdzie na terenie posesji ustawić naszą drewutnię. Oprócz wymogów prawnych, warto w tym przypadku wziąć pod uwagę własną wygodę i korzystne dla drewna warunki. Z tego też względu, dobrym pomysłem będzie umiejscowienie składziku w jak najbliższej odległości od domu. Chcąc bowiem na bieżąco transportować opał np. do kominka, nie będziemy musieli przemierzać dłuższych odległości. Praktyczna może okazać się również ścieżka prowadząca wprost do drewutni.

Znakomicie sprawdza się także rozwiązanie, w którym skład na drewno budowany jest przy ścianie budynku mieszkalnego bądź gospodarczego. Pozwala to efektywnie zagospodarować przestrzeń działki. Jeśli chodzi o wygodę, to przy wyborze miejsca, w którym stanie drewutnia, należy także uwzględnić możliwość dojazdu do niej samochodem. Jest to ważne w kontekście uzupełniania zapasów opału.

Jeśli zaś chodzi o warunki odpowiednie dla drewna, to w tym przypadku powinniśmy zadbać o to, by miejsce na drewutnię było jak najbardziej nasłonecznione, a jednocześnie przewiewne. Promienie słońca bardzo dobrze osuszają drewno, zaś dzięki ruchom powietrza, powstała w ten sposób para zostaje odprowadzona poza składzik. Z tego powodu należy unikać budowania drewutni od północnej strony budynku. Tam bowiem promienie słoneczne nie dochodzą, a i występuje podwyższony poziom wilgoci.

W przypadku układania drewna w składziku należy pamiętać, by polana zachowywały między sobą nieco przestrzeni. Zbyt ściśnięte będą miały bowiem ograniczoną cyrkulację powietrza. Drewna nie powinno się przechowywać również w pomieszczeniach zamkniętych, nieogrzanych oraz pozbawionych jakiejkolwiek wentylacji. Wszystko to może bowiem doprowadzić do butwienia opału.

W przypadku drewutni umiejscowionej przy budynku, trzeba unikać sytuacji, w których jej składzik będzie dotykał ścian. W przeciwnym razie na elewacji pojawi się wilgoć, co w dalszej konsekwencji doprowadzi do powstania grzyba. Drewna nie powinno się również układać bezpośrednio na ziemi. Zamiast tego postarajmy się np. o podłoże z belek. Najlepszym sposobem na zagospodarowanie miejsca na drewutnię, jest uwzględnienie jej już podczas projektu ogrodu.

Jak zbudować drewutnię krok po kroku

Jeśli mamy już wybrane odpowiednie miejsce, możemy przystąpić do działania. Jak zbudować drewutnię? Należy postępować wedle ściśle określonych wytycznych. Dotyczą one m.in. fundamentów, które muszą być na tyle solidne, aby zapewniły stabilność konstrukcji.

By to osiągnąć nie wolno pominąć podestu, na którym układane będzie drewno opałowe. Należy też zadbać, by ściany składziku były niepełne, zaś dach odpowiednio zabezpieczał polana przed opadami atmosferycznymi. To oczywiście wiedza wstępna. Sprawdźmy więc, jak wykorzystać ją w praktyce.

Przygotowanie podłoża drewutni

Bardzo ważną sprawą jest, by podłoże, na którym stać będzie nasza drewutnia, było lekko wzniesione, a jednocześnie równe i dobrze utwardzone. Dzięki temu będziemy mieć gwarancję, że pod drewnem nie będzie gromadzić się deszczówka. Unikniemy więc jego zawilgocenia.

Fundamenty pod drewutnię można wykonać w oparciu o betonowe stopy fundamentowe. Najpierw jednak musimy wykopać w ziemi dziury o rozstawie około 1,2 m, w których zostaną one umieszczone. Następnie trzeba będzie zalać otwory betonem i gdy ten zacznie już się wiązać, pośrodku stóp fundamentowych umieścić drewniane słupy. Te zaś posłużą jako wsporniki. W następnej kolejności, rozkładamy betonowe bloczki fundamentowe. Zależnie od szerokości naszej drewutni – w jednym lub kilku rzędach.

Bloczki powinny być solidnie owinięte folią izolacyjną. Można użyć także papy. Zabezpieczone w ten sposób podłoże nie tylko nie pozwoli przedostawać się wilgoci do drewna, ale też uchroni przed ingerencją bakterii odpowiedzialnych za inicjację procesów gnilnych.

Montaż słupów nośnych drewutni

Kolejną czynnością, którą zalecamy wykonać, podpowiadając, jak zbudować drewutnię jest montaż słupów nośnych. W przypadku, w którym zamierzamy stworzyć składzik na drewno w formie wiaty, to tylne słupy, a także te przy wejściu, powinny charakteryzować się prostokątnym przekrojem. Słupy znajdujące się w rogach natomiast lepiej gdy mają przekrój kwadratowy. Ważne jest także odpowiednie przycięcie.

Słupy znajdujące się z tyłu konstrukcji powinny być niższe od przednich. Chodzi tu o uzyskanie odpowiedniego kąta nachylenia dachu. Powinien wynosić on minimum 3 stopnie, by zapewnić swobodny spływ wody deszczowej.

Montaż podpór dachu drewutni

Następnie do wierzchołków słupów nośnych naszej drewutni przytwierdzamy dwie krokwie dachowe, używając kątowych złącz ciesielskich. Możemy połączyć je za pomocą śrub lub gwoździ. Pamiętajmy o tym, by w przypadku większych konstrukcji złącza ciesielskie znalazły się po dwóch stronach słupów. Dzięki temu zwiększymy stabilność konstrukcji nośnej składziku na drewno.

Montaż podłogi i ścian drewutni

Kolejna czynność, jaką musimy wykonać, to przymocowanie legarów, które stanowić będą wparcie dla podłogi. Przytwierdzamy je do słupów nośnych oraz do bloczków fundamentowych. Następnie do legarów przykręcamy deski. Najlepiej gdy będą one zamontowane w poprzek, lecz najważniejszą sprawą jest pozostawienie między nimi szczelin. Pozwoli to na dopływ powietrza do drewna, a jednocześnie sprawi, że nie będzie ono stykało się z ziemią.   

Teraz możemy przejść do montażu ścian naszej drewutni. Jest to o tyle ważny etap pracy, że bez sztywno połączonych ścian niemożliwe byłoby zapewnienie stabilności całemu składzikowi na drewno opałowe. Zaczynamy zatem od wykonania solidnych podpór, które musimy zamontować na dole oraz na górze konstrukcji. Do nich też przytwierdzamy ściany przednie oraz tylne, pamiętając jednocześnie o zachowaniu kąta prostego, czyli 90 stopni.

Następnie z desek montujemy ściany boczne. Oczywiście, tak jak w przypadku podłogi, nie wolno zapomnieć o odstępach, uwzględniając tym samym potrzebę wentylacji drewna. Podczas planowania tego, jak zbudować drewutnię, warto rozważyć wykorzystanie płyt ażurowych. Te bowiem charakteryzują się estetycznym wyglądem.

Montaż dachu drewutni

Ostatnim elementem konstrukcji jest dach. Po wykonaniu wszystkich poprzednich czynności, jego montaż jest w zasadzie najprostszym zadaniem. Należy więc dobrać odpowiednią płytę, która posłuży nam jako zadaszenie. Dobrym rozwiązaniem jest uniwersalna, wodoodporna płyta OSB, którą przytwierdzamy do wsporników dachu. I tu uwaga – po każdej stronie powinna ona wystawać poza konstrukcję nośną na minimum 30 cm, stanowiąc tym samym skuteczną ochronę drewna przed opadami atmosferycznymi.

Chcąc zapewnić efektowny wygląd naszej drewutni, możemy zdecydować się na montaż pokrycia dachowego, np. w postaci gontu bitumicznego, blachy, dachówki lub papy. Do krawędzi dachu możemy ponadto przytwierdzić deski wieńczące, co nada charakteru całej konstrukcji.  

Impregnowanie drewutni

Wiemy już jak zrobić drewutnię. Na koniec pozostaje nam już tylko zabezpieczenie jej przed działaniem czynników atmosferycznych. W tym celu konieczna będzie odpowiednio przeprowadzona impregnacja. Pominięcie tego etapu może przyczynić się do pojawienia na powierzchni konstrukcji grzybów oraz pleśni, a do tego nie chcemy dopuścić.

Przy okazji należy także zwrócić uwagę na to, by wszelkie metalowe łączniki użyte podczas budowy naszego składziku na drewno opałowe były nierdzewne.

Wykorzystanie palet do budowy drewutni

Ciekawym pomysłem na to, jak zrobić drewutnię, może być wykorzystanie drewnianych palet. Znanych jest kilka sprawdzonych projektów, które warto poznać. Pierwszy z nich polega na rozmontowaniu palet i wykorzystaniu uzyskanych w ten sposób desek. Palety należy rozłożyć tak, by nie uległy one zniszczeniu. Następnie po pozbyciu się gwoździ trzeba wygładzić deski i poddać impregnacji. Proces budowy wygląda tak samo jak we wcześniej opisanym przypadku.

Drugi sposób polega na wykorzystaniu palet bez ich rozmontowywania. Zaletą tego rozwiązania jest duża łatwość budowy. Wystarczy bowiem odpowiednio połączyć ze sobą palety, używając w tym celu gwoździ i kątowników. Ta metoda wiąże się jednak z pewną wadą. Otóż połączone palety bez dodatkowego deskowania nie będą stanowić całkowicie skutecznego zabezpieczenia przed działaniem czynników atmosferycznych.

Dobrym rozwiązaniem w tym przypadku będzie więc ustawienie drewutni pod zadaszeniem. Można również w ten sposób wykonać składzik przylegający do ściany budynku i wyposażyć go w odpowiednie zadaszenie.

Narzędzia niezbędne do budowy drewutni

Szukając wiedzy na temat tego, jak zbudować drewutnię powinniśmy też skoncentrować uwagę na odpowiednim sprzęcie, pozwalającym nam efektywnie wykonać całą konstrukcję. W tym celu należy więc zadbać o to, by wśród naszego wyposażenia znalazły się niezbędne elektronarzędzia. Przydatne będą wiertarka, wkrętarka czy wyrzynarka. Przyda się także młotek, piła, a także sprzęt pomiarowy w postaci poziomicy oraz miarki.

Warto zadbać również by na podorędziu znalazła się drabina oraz sprzęt do nakładania farby czy impregnatu, np. pistolet do malowania natryskowego i pędzle. Do utwardzania podłoża oraz budowy fundamentów oraz ewentualnego tworzenia ścieżki do drewutni z pewnością przyda się łopata, a także sprzęt budowlany, taki jak np. zagęszczarka do gruntu, czy też gilotyna do cięcia kostki brukowej.

Jak zbudować drewutnię – podsumowanie

Wiedząc jak zbudować drewutnię, zapewnimy sobie wygodny oraz bezpieczny sposób przechowywania drewna opałowego na swojej posesji. Zanim jednak przystąpimy do pracy, warto zapoznać się z przepisami dotyczącymi tego typu konstrukcji. O ile bowiem w przypadku mniejszych składzików nie musimy starać się o zezwolenia, ani też zgłaszać faktu budowy, o tyle przestrzegać należy określonych przepisów przeciwpożarowych.

Sama konstrukcja drewutni zaś to proces polegający na użyciu odpowiednich materiałów, a także skorzystania z jednego z kilku dostępnych pomysłów. Może to być np. budowa wiaty, pod którą przechowywane będzie drewno opałowe, odpowiednio przewiewnej altany, lub też stworzenie składziku z drewnianych palet. Niezależnie od projektu pamiętajmy jednak o optymalnej lokalizacji naszej drewutni, oraz zapewnieniu jej wentylacji.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Rzemiosło artystyczne w metalu i drewnie – jak zacząć?

W świecie rzemiosła artystycznego metalurgia i stolarstwo są nie tylko formą ekspresji, ale również praktycznymi umiejętnościami,…

Czytaj więcej

Metody cięcia stali – przegląd technik i narzędzi

Cięcie stali jest kluczowym procesem w wielu sektorach przemysłu, od budownictwa po produkcję maszyn. Wybór odpowiedniej…

Czytaj więcej

Jak uszczelnić przeciekający beton?

Czy zauważyłeś, że betonowa konstrukcja zaczyna przeciekać? Ta powszechnie występujący problem nie powinien być ignorowany, ponieważ…

Czytaj więcej

Wybieramy beton na fundament – rodzaje i zastosowania

Wybór odpowiedniego betonu na fundament jest kluczowym krokiem, który decyduje o trwałości i stabilności każdej budowli.…

Czytaj więcej