Ociepl wystrój swojego pokoju! Poznaj 5 pomysłów na zabudowę grzejnika 

Udostępnij

Któż nie lubi ogrzać się w ciepłym mieszkaniu, gdy jesienią leje deszcz, a zimą pada śnieg. Wystarczy podkręcić grzejnik na odpowiednią temperaturę, a od razu poczujesz się lepiej. Niestety, kaloryfery, pomimo że dają ciepło, to ich widok może zmrozić niejednego estetę. Zwłaszcza, że często im wyższa wydajność sprzętu, tym mniej atrakcyjny design. Jak więc zabudować grzejnik tak, aby był przyjemny dla oczu, a jednocześnie spełniał swoją podstawową funkcję? 

Udostępnij

Któż nie lubi ogrzać się w ciepłym mieszkaniu, gdy jesienią leje deszcz, a zimą pada śnieg. Wystarczy podkręcić grzejnik na odpowiednią temperaturę, a od razu poczujesz się lepiej. Niestety, kaloryfery, pomimo że dają ciepło, to ich widok może zmrozić niejednego estetę. Zwłaszcza, że często im wyższa wydajność sprzętu, tym mniej atrakcyjny design. Jak więc zabudować grzejnik tak, aby był przyjemny dla oczu, a jednocześnie spełniał swoją podstawową funkcję? 

Funkcjonalność spotyka się z designem – wybierz odpowiednią zabudowę na grzejnik 

Oprócz aspektów funkcjonalnych, w zabudowie grzejników główną rolę odgrywają przede wszystkim aspekty estetyczne. Zasadniczo masz dwie możliwości: albo ukryjesz grzejnik za neutralnym panelem, albo wybierz projekt, który będzie pasować do wystroju Twojego wnętrza. Jeśli wybierzesz bardziej ekstrawagancką maskownicę na kaloryfer, to możesz mieć pewność, że będzie ona przyciągać wzrok. Ostatecznie właściwy dobór osłony grzejnika zależy od warunków panujących w pomieszczeniu. 

Jeśli w pokoju nie ma jeszcze kaloryfera, możesz wybrać system ogrzewania pasujący do wystroju. Może zdecydujesz się na kominek lub piec na pellet, które nie tylko dają przyjemne ciepło, ale także tworzą przyjemną atmosferę dzięki otwartemu ogniu? Ewentualnie masz jeszcze promienniki mocowane do ściany lub sufitu. Są one dość dyskretne i łatwo wtapiają się w otoczenie. W nowym budynku masz więcej swobody jeśli chodzi o system ogrzewania. Skorzystaj z tej możliwości! 

Funkcjonalność, forma, design, przestrzeń czy alternatywne sposoby ogrzewania: zainspiruj się pięcioma pomysłami na zabudowę grzejników, które uczynią Twój dom bardziej przyjaznym. 

Wskazówka 1: zabudowując grzejnik, zadbaj o cyrkulację powietrza 

Podstawową zasadą działania grzejnika jest ogrzanie otaczającego, jeszcze zimnego powietrza, które następnie jest rozprowadzane po pomieszczeniu. Aby nie pogorszyć tego efektu, nigdy nie należy zasłaniać grzejnika żadnymi przedmiotami. Ale czy nie o to właśnie chodzi w zabudowie kaloryfera? Tak i nie. 

Profesjonalna maskownica na grzejnik ma na celu ukrycie źródła ciepła, ale i umożliwienie swobodnego przepływu powietrza. Osiągniesz to dzięki geometrycznie rozmieszczonym szczelinom, które będą odpowiadać wielkości i wydajności kaloryfera. Im większy i mocniejszy model, tym większe otwory powietrzne powinien mieć panel. Jeśli samodzielnie budujesz maskownicę grzejnika, upewnij się, że znajdują się w niej odpowiednie wgłębienia. Nie ma ograniczeń dla Twojej wyobraźni. 

Maskownice kaloryferów często posiadają półkę, którą można wygodnie wykorzystać jako miejsce do przechowywania. Zachowaj jednak ostrożność! Półka powinna zapewniać wystarczającą odległość od ściany, aby powietrze nie napotykało przeszkód. Nie stawiaj na niej wazonów i doniczek z kwiatami, gdyż unoszące się powietrze spowoduje ich nadmierne nagrzanie. Z kolei miski lub pojemniki na wodę są doskonałym pomysłem, ponieważ zadbają o odpowiednią wilgotność ciepłego powietrza z kaloryfera. 

Wskazówka 2: Ile miejsca potrzebujesz do zakrycia grzejnika? 

W pomieszczeniu takim jak przedpokój wymiary obudowy grzejnika nie odgrywają większej roli, ale w ciasnych pomieszczeniach każdy centymetr jest kluczowy. Ostatecznie kształt kaloryfera narzuca minimalne wymiary. Ponadto osłona nie powinna znajdować się zbyt blisko, aby powietrze mogło swobodnie krążyć. Jeżeli odległość będzie zbyt duża, powietrze będzie źle kierowane z maskownicy. 

Osłonę grzejnika może być dodatkowo praktyczna, jeśli wykorzystasz ją również jako mebel. Wystarczy przerobić górny panel zabudowy na półkę z miejscem do przechowywania lub, jeśli kształt pasuje, jako wygodną, przytulną ławkę przy oknie. W ten sposób rozsądnie wykorzystasz przestrzeń i nadasz osłonie grzejnika dodatkową funkcję. Jeśli samodzielnie budujesz maskownicę na kaloryfer, możesz dokładniej zrealizować swoje pomysły. 

Wskazówka 3: Wybierz odpowiedni wzór do zakrycia grzejnika! 

Kiedy zabudujesz już grzejnik, nie będzie go widać, ale sama osłona będzie bardzo widoczna. Istotne jest tutaj to, aby komponowała się ona z resztą wnętrza. Najłatwiej jest wybrać neutralny kolor, np. biały, który będzie miał pozytywny wpływ na  ogólny wystrój pomieszczenia. 

Możesz też śmiało zaszaleć i puścić wodze fantazji. Niezależnie od tego, czy wybierzesz naturalne odcienie drewna, jaskrawe kolory, ciekawe wzory czy surowe kształty: projekt pokoju decyduje o tym, jak powinna wyglądać Twoja zabudowa kaloryfera. Możesz też pójść o krok dalej i wykorzystać osłonę, aby stworzyć naprawdę przyciągającą wzrok ozdobę, która sama w sobie będzie stanowić kolejny akcent w Twoim pokoju. 

Wskazówka 4: zrób to sam – wydobądź ukryty potencjał maskownicy na grzejnik 

Poza funkcją estetyczną maskownice na grzejniki mogą też posłużyć jako dyskretne meble, czy to w formie półki, czy siedziska. Przy odrobinie umiejętności możesz samodzielnie zbudować odpowiednią osłonę grzejnika i dopasować ją do jego kształtu. W związku z tym, że większość maskownic ma już swoją osłonę, to półka jest najbardziej oczywistym rozwiązaniem. Możesz ją też dodatkowo rozbudować montując nad maskownicą kaloryfera kolejne półki. Ewentualnie, jeśli masz na tyle miejsca, przedłuż osłonę na boki i umieść dodatkowe półki na tej samej wysokości co grzejnik. 

Jeśli kaloryfer znajduje się przed niskim oknem, wzmocnij maskownicę i wykorzystaj ją jako siedzisko. Zwłaszcza w zimne dni zapewnisz sobie przyjemnie jasne miejsce, w którym ciepło unosi się do góry. Jednak dla wszystkich pomysłów na meble ważne jest, aby za osłonę na grzejnik dostawało się wystarczająco dużo powietrza. W przeciwnym razie możesz zapomnieć o skutecznym ogrzewaniu. Szczególnie dyskretny efekt dają drewniane listwy ułożone równolegle lub w kratkę z odpowiednimi otworami wentylacyjnymi. 

Wskazówka 5: zakryj lub pokaż grzejnik 

Jeśli pomieszczenie nie ma jeszcze ogrzewania, wybierz model, którego nie musisz zasłaniać. Oprócz klasycznego centralnego ogrzewania istnieje wiele systemów grzewczych do domu, garażu lub biura, które można wykorzystać jako źródło ciepła. Prostą alternatywą są promienniki, które ze względu na swoją formę wyglądają bardzo dyskretnie i prawie nie wyróżniają się na tle białych ścian czy sufitów. Wadą jest jednak to, że zazwyczaj ogrzewają tylko poszczególne obszary w pomieszczeniu. 

Do dyspozycji masz też piece na pellet, które ustawiasz w pokoju, wytwarzają więcej ciepła. Otwarty ogień ukryty za szklanymi drzwiami zawsze zapewni przyjemną atmosferę. Z tego właśnie powodu ukrywanie pieca za osłoną traci sens. Piece zasilane pelletem są również bardzo mocne i w ciągu kilku minut ogrzeją nawet duże pomieszczenia. Wadą natomiast jest ich czyszczenie i konieczność odprowadzania dymu na zewnątrz. 

Skorzystaj z naszych pomysłów na zabudowę grzejnika i zadbaj o ciepło w domu

Zabudowa grzejnika poprawia wygląd kaloryfera, nie ograniczając jego funkcjonalności. Zainspiruj się różnymi wzorami lub dyskretnie ukryj grzejnik za osłoną. Cokolwiek wybierzesz, poprawisz wystrój pomieszczenia i zapewnisz harmonijny wygląd. 

Istnieją różne koncepcje systemów ogrzewania, które zapewnią ciepło w mieszkaniu. Kup odpowiedni grzejnik elektryczny, piec na pellet lub promiennik – Twój wybór będzie na pewno zależeć od rodzaju pomieszczenia. Może się okazać, że nie każde źródło ciepła da radę pokryć Twoje zapotrzebowanie. Ważne jest, aby kupiony model pozwolił Ci ogrzać pomieszczenia, a tym samym zadbać o pozytywne wrażenia w domu, biurze lub warsztacie. 

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Samodzielne olejowanie podłogi krok po kroku

Olejowanie podłogi to jeden z najlepszych sposobów na zabezpieczenie i podkreślenie naturalnego piękna drewna. Proces ten…

Czytaj więcej

Jak chronić pszczoły? Proste kroki, które możesz podjąć aby im pomóc!

Pszczoły to nie tylko słodki miód! To niezwykle pracowite owady, od których zapylania zależy około 70%…

Czytaj więcej

Jak zwiększyć ciśnienie wody ze studni?

Zmagasz się z problemem słabego ciśnienia wody ze studni w swoim domu? Nie jesteś sam! Wiele…

Czytaj więcej

Jak naprawić przerwany kabel bez lutowania? – poradnik krok po kroku

Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się przypadkowo przeciąć lub przewiercić kabel w domu? Uszkodzenia kabli elektrycznych są…

Czytaj więcej