Jakie ogrzewanie do domu, garażu czy przedsiębiorstwa? Poradnik

Udostępnij

Obecnie mamy do wyboru bardzo wiele metod ogrzewania pomieszczeń. W dzisiejszym artykule prezentujemy ich przegląd. Doradzamy też, czy zainwestować w tańsze przy instalacji metody tradycyjne, a może lepiej wybrać nieco droższe rozwiązania ekologiczne? Okazuje się bowiem, że taniej nie zawsze znaczy oszczędniej i wygodniej.

welche heizung soll man wählen

Udostępnij

Obecnie mamy do wyboru bardzo wiele metod ogrzewania pomieszczeń. W dzisiejszym artykule prezentujemy ich przegląd. Doradzamy też, czy zainwestować w tańsze przy instalacji metody tradycyjne, a może lepiej wybrać nieco droższe rozwiązania ekologiczne? Okazuje się bowiem, że taniej nie zawsze znaczy oszczędniej i wygodniej.

Jakie są możliwości ogrzewania przestrzeni?

Wyboru technologii ogrzewania domu czy firmy należy dokonać na etapie samego projektu budowlanego. Z kolei jeżeli posiadamy już lokal użytkowy lub mieszkalny, to warto pochylić się nad obecną metodą i zweryfikować, czy odpowiada ona naszym potrzebom. Należy wziąć pod uwagę przede wszystkim:

Jest to o tyle ważne, że niektóre tańsze sposoby ogrzewania pomieszczeń (np. paliwami stałymi) są bardzo czasochłonne. Jeżeli więc dysponujemy zasobniejszym portfelem, ale brakuje nam czasu, inwestowanie w tradycyjne piece węglowe czy na biomasę nie będzie miało większego sensu. Podobnie, jeśli mieszkamy w oddaleniu od miasta, to z reguły nie będziemy mieli łatwego dostępu do infrastruktury gazowej. Natomiast gruntowej pompy ciepła nie założymy, dysponując jedynie niewielkim ogrodem.

Równie ważnymi aspektami, które należy wziąć pod uwagę, są zagadnienia związane z ochroną środowiska. W wielu miejscowościach pojawiają się obecnie różne zakazy związane ze spalaniem paliw stałych. Pamiętać o tym należy zwłaszcza, jeżeli mieszkamy na terenach mocno zurbanizowanych.

Charakterystyka typów ogrzewania

Wyróżniamy bardzo wiele sposobów ogrzewania pomieszczeń, które dzieli się ze względu na typ urządzeń czy rodzaj używanego paliwa. Do powszechnie wykorzystywanych należą:

  • instalacje zasilane paliwami stałymi (węgiel, drewno, pellet, biomasa);
  • systemy zasilane gazem (kotły kondensacyjne oraz zwykłe);
  • instalacje zasilane olejem (konwencjonalne, kondensacyjne, 1 i 2-funkcyjne);
  • grzejniki elektryczne (konwekcyjne, olejowe, ceramiczne, halogenowe, wentylatorowe);
  • pompy ciepła (powietrzne, gruntowe, wodne, hybrydowe);
  • ogniwa paliwowe (jednoczesne wytwarzanie energii cieplnej i elektrycznej);
  • mieszane (skojarzenie ze sobą kilku różnych metod).

Jakie ogrzewanie mieszkania jest najtańsze? Obecnie wciąż najkorzystniejsze ekonomicznie okazuje się ogrzewanie za pomocą paliw stałych (zobacz naszą ofertę maszyn do produkcji peletu: ➔ Peleciarki). Jest to jednak sposób kłopotliwy (pracochłonny i wymagający miejsca magazynowego) oraz ze względu na emisję smogu bywa dość uciążliwy dla otoczenia. Prawie tak samo korzystne cenowo pompy ciepła są z kolei drogie w zakupie oraz ewentualnej konserwacji.

Ogrzewanie gazowe i za pomocą oleju opałowego są zwykle porównywalne cenowo, przy czym pierwsza metoda w razie łatwego dostępu do infrastruktury będzie mniej kłopotliwa. Najdrożej wychodzi ogrzewanie pomieszczeń za pomocą energii elektrycznej. Chociaż z drugiej strony nakłady poniesione na instalacje będą tu zwykle najmniejsze. Metoda ta odznacza się też wygodną obsługą.

Grzejniki tradycyjne

Najpopularniejszym sposobem rozprowadzania energii cieplnej w pomieszczeniach jest ogrzewanie ich za pomocą tradycyjnych grzejników. Ich zakup będzie najtańszy, nie są także zbyt kłopotliwe w konserwacji. Można je też zastosować w szerokiej gamie budynków, a instalacja zwykle przebiega zwykle szybko i sprawnie. Ze względu na praktyczność będą również pierwszym wyborem przy planowaniu, jakie ogrzewanie na poddaszu zamontować. Jaki grzejnik będzie najlepszy? W sypialni czy kuchni świetnie sprawdzą się modele płytowe, w łazience drabinkowe (można na nich suszyć np. ręczniki), a w salonie ozdobne grzejniki dekoracyjne.

Wadami tego typu urządzeń są dość duże straty energii (trzeba je rozgrzewać do wysokiej temperatury), a także wpływ na estetykę i kubaturę pomieszczenia.

Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe staje się obecnie coraz bardziej popularne, zwłaszcza w nowopowstających budynkach. Dobrze sprawdza się we wszystkich pomieszczeniach, nie tylko mieszkalnych. Osoby zastanawiające się, jakie ogrzewanie do garażu wybrać, często stawiają właśnie na ten rodzaj. Rozwiązanie to odznacza się efektywnością, chociaż sam montaż instalacji nie jest tani. Same prace też mają bardzo inwazyjny charakter, więc najlepiej je przeprowadzić na etapie budowy domu. Inna wada to konieczność pozostawienia gołej podłogi, ponieważ dywan czy wykładzina zniwelują efekt grzewczy.

Chwaloną przez użytkowników cechą jest możliwość chodzenia w zimie na boso po ogrzewanej tak podłodze. Z kolej w przypadku ogrzewania podłogowego wodnego w lecie da się schłodzić pomieszczenia za pomocą przepływu zimnej wody. Odpada wówczas problem, jaki klimatyzator do domu kupić.

Grzejniki ścienne

Ogrzewanie ścienne działa na podobnej zasadzie co ogrzewanie podłogowe, jest jednak dużo rzadziej spotykane. Ograniczeniami w jego montażu będą niestety wszelkie bariery architektoniczne – drzwi czy okna. Trzeba też wiedzieć, że ozdoby ścienne przełożą się na zmniejszenie skuteczności. Kolejna wada to konieczność dobrego ocieplenia ścian zewnętrznych, aby nie wystąpiła utrata energii.

Najważniejszą zaletą tego rodzaju ogrzewania jest bardzo szybka i równomierna dystrybucja ciepła.

Grzejniki sufitowe

Ogrzewanie sufitowe to – podobnie jak ogrzewanie podłogowe i ścienne – system niskotemperaturowy, a więc oszczędny i nadający się do wykorzystania z pompami ciepła. Zaletami tego ogrzewania jest także możliwość wykorzystania dużej powierzchni grzewczej oraz brak wpływu na estetykę pomieszczenia. Do słabych stron należy nienaturalna cyrkulacja powietrza oraz dyskomfort związany z promieniowaniem ciepła z góry.

Jakie ogrzewanie ze względu na typ przestrzeni?

Wybór odpowiedniego rodzaju ogrzewania uzależniony jest często od rodzaju przestrzeni. Inne systemy będą opłacalne w dużych, łatwo tracących ciepło powierzchniach przemysłowych, a inne w niewielkich lokalach mieszkalnych. Posiadając obszerne biuro czy zakład produkcyjny z otwartą halą, warto zainwestować np. w ogrzewanie podłogowe, które jest bardzo efektywne, a stosunkowo wysoki koszt instalacji, bardzo szybko się zwróci. Z kolei przy czasowym użytkowaniu kawalerki w kamienicy, dobrze sprawdzą się elektryczne urządzenia do ogrzewania i klimatyzatory.

Podobnie w niewielkim, ale podzielonym na kilka pokoi domu jednorodzinnym, najlepszym wyborem może okazać się korzystanie z tradycyjnych grzejników ściennych z ewentualnym ogrzewaniem podłogowym zainstalowanym w kuchni czy łazience.

Stary dom

Osoby zastanawiające się jakie ogrzewanie w domu, który ma kilkadziesiąt lat będzie najlepsze, stają często przed istotnym problemem. Stare murowane budynki posiadają często bardzo złą izolację ścienną, przez co straty energii są duże. Dotyczy to zwłaszcza konstrukcji wznoszonych z kamienia lub betonowych prefabrykatów. Posiadając taką nieruchomość, warto zatem zainwestować w ocieplenie całej konstrukcji. Może to być jednak problematyczne, jeżeli budynek został wpisany na listę zabytków. Zgodę bowiem będzie musiał wydać konserwator. W takim budynku uda nam się za to bez większych przeszkód ocieplić poddasze, co jest o tyle ważne, że przez strych traci się nawet do 30% energii.

Z kolei stare domy z drewnianych bali posiadają z reguły dość dobre właściwości akumulacyjne. Planując więc zmianę metody ogrzewanie czy rodzaju dystrybucji ciepła, warto wziąć to pod uwagę. Generalnie sprawdzą się w nich z powodzeniem metody niskotemperaturowe.

Warsztat

Większość warsztatów ogrzewanych jest za pomocą systemów centralnego ogrzewania na paliwo stałe lub piecami gazowymi. Często spotyka się w nich także tradycyjne, niezbyt wydajne, ale za to tanie metody dogrzewania punktowego – za pomocą pieców na olej czy nawet tzw. „kóz”.

Jeżeli nie ma potrzeby ogrzewania całej powierzchni warsztatowej, ani inwestowania w drogie instalacje, dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie nagrzewnic. Warto o tym wiedzieć przy planowaniu, jak otworzyć warsztat samochodowy.

Czym warto ogrzewać?

Przy wyborze metody ogrzewania pomieszczeń należy zawsze zwracać baczną uwagę na bezpieczeństwo. Dotyczy to zarówno samego systemu, jak i rodzaju używanego paliwa. Stosowanie do danego pieca innych materiałów opałowych niż podaje specyfikacja producenta, może bowiem przełożyć się zarówno na bardzo niską efektywność, jak i doprowadzić do uszkodzenia instalacji. BHP w gastronomii wymaga np. ścisłego przestrzegania instrukcji użytkowania kominków na biopaliwa, ponieważ nieprawidłowa ich eksploatacja może doprowadzić do wybuchu.

W przypadku pieców na paliwa stałe niedopuszczalne (i nielegalne!) jest spalanie śmieci. Wydzielają one bowiem wiele trujących substancji, które skutecznie zatrują otoczenie, szkodząc także domownikom. W przypadku kontroli narażamy się też na karę grzywny.

Jakie ogrzewanie wybrać – podsumowanie

Zatem jakie ogrzewanie wybrać? Na pewno warto wziąć pod uwagę wiele czynników i przeanalizować tę kwestię, myśląc przyszłościowo. Jest to bowiem inwestycja na długie lata, dlatego czasem nieco droższe przy zakupie systemy już po kilku sezonach okazują się w efekcie bardziej korzystne ekonomicznie.

Duże znaczenie mają też przepisy odnośnie ochrony środowiska. Głównie z ich powodu popularność zdobywają obecnie ekologiczne pompy ciepła. Pomimo dość wysokich kosztów instalacji, wraz z rosnącymi cenami paliw konwencjonalnych, użytkowanie tego typu systemów okazuje się z każdym rokiem coraz tańsze.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Jak obudować kominek elektryczny? Dodaj ciepła swojemu domu!

Planujesz obudować kominek elektryczny, ale nie wiesz, od czego zacząć? Aby w pełni wykorzystać jego potencjał…

Czytaj więcej

Osuszanie posadzki po zalaniu – kompleksowy poradnik

Zalana posadzka to problem, który może prowadzić do poważnych uszkodzeń struktury budynku, rozwoju pleśni i zniszczenia…

Czytaj więcej

Jak osuszyć i naprawić drewnianą podłogę po zalaniu?

Zalanie drewnianej podłogi to problem, który może wydawać się nie do naprawienia, jednak szybka reakcja i…

Czytaj więcej

Jak naprawić pękniętą ścianę i zapobiec przyszłym uszkodzeniom?

Pęknięcia na ścianach to problem, który dotyka wielu właścicieli domów i mieszkań. Choć z pozoru mogą…

Czytaj więcej