Wiosenne porządki przez cały rok! Poznaj 5 wskazówek, jak stworzyć uporządkowany i wolny od bałaganu dom 

Udostępnij

Autor Maciej Skorżepo
29 listopada, 2023

Bałagan w domu to bałagan w życiu – coś w tym jest. W końcu, kto lubi wracać po ciężkim dniu w pracy do domu, w którym nie sprzątano od dawna? Jasne, czasami zwyczajnie brakuje motywacji, żeby zacząć porządki, to zrozumiałe. Dlatego warto mieć plan działania! Oto 5 wskazówek, jak stworzyć uporządkowany i wolny od bałaganu dom! 

5 Tipps für ein organisiertes und aufgeräumtes Zuhause

Udostępnij

Bałagan w domu to bałagan w życiu – coś w tym jest. W końcu, kto lubi wracać po ciężkim dniu w pracy do domu, w którym nie sprzątano od dawna? Jasne, czasami zwyczajnie brakuje motywacji, żeby zacząć porządki, to zrozumiałe. Dlatego warto mieć plan działania! Oto 5 wskazówek, jak stworzyć uporządkowany i wolny od bałaganu dom! 

Krok po kroku, czyli sprzątnij pokój po pokoju 

Bardzo często zabierając się za porządki, od razu chcesz natychmiast ogarnąć cały dom czy mieszkanie. Jednak ogrom zadania potrafi szybko podciąć skrzydła. Dlatego na początek lepiej zacząć powoli i zająć się każdym pokojem po kolei. 

Pytanie tylko, od którego zacząć? Najłatwiej będzie Ci rozpocząć od pomieszczenia, w którym szybko zobaczysz efekty swojej pracy. Ma to za zadanie zachęcić Cię do dalszego porządkowania. Może to być sypialnia, korytarz czy łazienka. We wszystkich tych miejscach wiesz dokładnie, co ma się znaleźć, więc pozbycie się niepotrzebnych rzeczy nie będzie trudne. Gdy już skończysz z danym pokojem, podjęcie się większych wyzwań pójdzie gładko. 

Ustal, które przedmioty są dla Ciebie ważne i usprawnij sprzątanie 

Łatwo jest powiedzieć „chcę zaprowadzić porządek w swoim domu”, ale gdy przychodzi do wyrzucania niektórych rzeczy, pojawia się problem. Dlatego przed przystąpieniem do działania ustal sobie, co jest dla Ciebie priorytetem, a dokładniej mówiąc, które przedmioty są Ci niezbędne. Bez wątpienia wszystko to, czego używasz na co dzień lub jest potrzebne do realizacji Twojej pasji, do pracy czy jest elementem wystroju – zostaje. Nad całą resztą musisz się mocno zastanowić. 

Aby uprościć to zadanie, odpowiedz sobie na pytanie „kiedy ostatni raz było mi to potrzebne?”. Jeśli było to dawno, nie pamiętasz, albo nawet nigdy, to wiesz, co trzeba zrobić. W przypadku ubrań sprawa jest jeszcze łatwiejsza – za małe, dziurawe, trwale poplamione, wyblakłe, wyciągnięte lub założone raz 5 lat temu na ślub kuzynki kwalifikuje się do wyrzucenia, ewentualnie oddania. 

Trudność mogą sprawić pamiątki i rzeczy o wartości sentymentalnej. Mogą być już zepsute, ale emocje z nimi związane nadal są żywe. Najlepiej zastanów się, jakie odczucia wiążesz z takimi przedmiotami i zdecyduj czy na pewno chcesz przeżywać te wspomnienia na nowo. 

Codzienne czynności ułatwiające utrzymanie porządku 

Udało Ci się odgracić dom? Gratulację! Teraz nie pozostaje nic, jak spróbować utrzymać ten stan na dłużej. Może się wydawać, że bałagan robi się sam, bo jednego dnia jest czysto, a następnego BUM! I cały dom znowu jest zawalony niepotrzebnymi rzeczami. Kluczem do zachowania porządku są codzienne czynności, dzięki którym unikniesz ponownego bałaganu. 

Przede wszystkim trzymaj się zasady, że każdy przedmiot ma swoje miejsce. Buty chowaj do szafki, ubrania do szafy, naczynia trzymaj w kuchni, zabawki w pokoju dziecięcym itd. Zostawianie ich na podłodze czy na meblach sprawi, że nim się obejrzysz, a znów będzie trzeba posprzątać. 

Nie odkładaj też niektórych czynności na później, bo w końcu nagromadzą się do tego stopnia, że tym bardziej nie będzie Ci się chciało za nie zabrać. Mowa tutaj o myciu naczyń, wynoszeniu śmieci, wycieraniu rozlanych plam czy wyrzuceniu brudnych ubrań do kosza lub wózka na pranie. Jeśli zajmiesz się nimi od razu, będziesz mieć mniej roboty przy regularnych porządkach. A skoro o nich mowa… 

Regularne porządki, czyli jak uniknąć zagracenia domu 

Poza codziennym utrzymywaniem czystości w domu warto raz na jakiś czas posprzątać porządnie. Oczywiście sprowadza się to do odkurzania, mycia podłóg i okien, ścierania kurzu itp. Ale poza tym pamiętaj też, żeby regularnie sprawdzać, czy masz rzeczy, które nie są i nie będą Ci już potrzebne. 

Raz na pół roku dobrą praktyką jest przejrzenie szafy, żeby określić przydatność i stan ubrań na zimę czy na lato. Chcesz w końcu uniknąć kupowania nowych ciuchów tylko po to, żeby odkryć, że już masz coś podobnego. Właśnie w taki sposób dochodzi do nagromadzenia się niepotrzebnych ubrań. Może płaszcz z poprzedniego sezonu zimowego już nie jest w modzie albo krótkie spodenki na plaże mają dziurę. Jeśli tak, to szkoda miejsca w Twojej szafie. 

Co jakiś czas dobrze jest wejść na strych lub zejść do piwnicy, gdzie zwykle przechowuje się przedmioty nieużywane codziennie lub stare pamiątki. W związku z tym, że nie widzisz ich przez cały czas, nawet nie wiesz, ile niepotrzebnych rzeczy już udało Ci się nagromadzić. Warto powtarzać takie porządki raz do roku, a już na pewno co dwa lata. 

Przestrzenie do przechowywania, które Ci pomogą 

Podczas odgracania domu możesz dojść do wniosku, że Twoja przestrzeń życiowa jest zwyczajnie za mała na wszystkie rzeczy, których nie możesz wyrzucić. Co masz zrobić w takiej sytuacji? Dobrym rozwiązaniem jest znalezienie miejsca do przechowywania, chociaż części tego, co zalega w domu. 

Jeśli masz taką możliwość, to garderoba z pewnością Ci w tym pomoże. Właściwe rozplanowanie przestrzeni z przemyślanymi rozwiązaniami do przechowywania odzieży bez problemu pomieści ubrania całej Twojej rodziny i nie tylko. Dzięki temu pozbędziesz się też ogromnych szaf z salonu czy sypialni. 

Innymi takimi pomieszczeniami są wspomniane już strychy i piwnice, ale również garaże. Jednak pamiętaj, żeby nie wrzucać tam wszystkiego, co popadnie. Nadal trzeba mieć na uwadze zachowanie porządku, dzięki któremu szybko znajdziesz to czego szukasz. Warto więc zainwestować w regały lub półki do przechowywania. 

Sprzątanie nie jest trudne. Trzeba tylko zrobić pierwszy krok 

Gruntowne porządkowanie domu może wydawać się męczące, ale daje ogromną satysfakcję. Gdy już się z nim uporasz, odkryjesz, że nagle salon wcale nie jest za mały, w szafie jest dość miejsca na ubrania, a ze strychu można zrobić domowe biuro. Jedyne co musisz zrobić, to zebrać się do działania i zacząć sprzątać. 

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Samodzielne olejowanie podłogi krok po kroku

Olejowanie podłogi to jeden z najlepszych sposobów na zabezpieczenie i podkreślenie naturalnego piękna drewna. Proces ten…

Czytaj więcej

Jak chronić pszczoły? Proste kroki, które możesz podjąć aby im pomóc!

Pszczoły to nie tylko słodki miód! To niezwykle pracowite owady, od których zapylania zależy około 70%…

Czytaj więcej

Jak zwiększyć ciśnienie wody ze studni?

Zmagasz się z problemem słabego ciśnienia wody ze studni w swoim domu? Nie jesteś sam! Wiele…

Czytaj więcej

Jak naprawić przerwany kabel bez lutowania? – poradnik krok po kroku

Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się przypadkowo przeciąć lub przewiercić kabel w domu? Uszkodzenia kabli elektrycznych są…

Czytaj więcej