Budowa szamba ekologicznego – kompleksowe informacje

Udostępnij

Dobrym pomysłem na zażegnanie problemów z przydomowymi ściekami jest budowa szamba ekologicznego. Tego typu rozwiązanie jest popularne zwłaszcza na działkach bez dostępu do tradycyjnego przyłącza kanalizacyjnego. Czym dokładnie jest szambo ekologiczne? Jak działa oraz jakie są jego zalety?   

Bau einer ökologischen Klärgrube

Udostępnij

Dobrym pomysłem na zażegnanie problemów z przydomowymi ściekami jest budowa szamba ekologicznego. Tego typu rozwiązanie jest popularne zwłaszcza na działkach bez dostępu do tradycyjnego przyłącza kanalizacyjnego. Czym dokładnie jest szambo ekologiczne? Jak działa oraz jakie są jego zalety?   

Szambo ekologiczne a pozostałe szamba

Jak zostało wspomniane na wstępie, szamba ekologiczne zyskują na popularności. Wiele osób zastanawia się jednak, czy względem tradycyjnego szamba jest ono lepszą inwestycją. Rozwiązania tradycyjne niosą ze sobą pewne zagrożenia dla środowiska naturalnego. Problem leży po stronie zbiorników, które w większości przypadków okazują się być niewystarczająco szczelne.

Co za tym idzie, ścieki z gospodarstwa domowego łatwo mogą przedostać się do gruntu, zanieczyszczając tym samym wody gruntowe, co może doprowadzić do ich skażenia. Dlatego wybór szamba ekologicznego jest rozwiązaniem bezpieczniejszym. Jego zbiorniki są nie tylko bardzo szczelne, ale również odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz takie, które są spowodowane procesami zachodzącymi w glebach. Budowa szamba ekologicznego sprawia, że tego typu instalacje mogą przetrwać nawet kilkadziesiąt lat, zachowując przy tym pełnię swojej funkcjonalności.

Czym jest szambo ekologiczne?

Czym jest sambo ekologiczne? Jest to potoczna nazwa przydomowej oczyszczalni z drenażem rozsączającym. Dwoma głównymi częściami składowymi konstrukcji są tu osadnik gnilny, a także układ drenażu, który montowany jest za osadnikiem. Podobnie jak w przypadku biologicznej oczyszczalni ścieków, szambo ekologiczne umożliwia proces beztlenowego i tlenowego oczyszczania nieczystości. Z tą różnicą, że nie zachodzą one w tym samym miejscu.

Proces oczyszczania beztlenowego ma miejsce w osadniku gnilnym. Tam też ścieki przepuszczane są przez specjalny filtr. Następnie kierują są do drenażu rozsączającego, gdzie poddawane są kolejnemu procesowi oczyszczania, tym razem tlenowego. W efekcie otrzymuje się ścieki, których zasadniczą cechą jest fakt, że są całkowicie bezpieczne dla środowiska. Stąd właśnie wzięła się nazwa szambo ekologiczne.

Jak działa szambo ekologiczne?

Ścieki trafiające do osadnika otworem wlotowym, dzięki spowolnieniu przepływu, zabezpieczone są przed wzburzeniem się i niepożądanym przemieszczaniem wewnątrz zbiornika. Tam też zachodzi sedymentacja, czyli opad cząstek ze ścieków na dno osadnika, gdzie się odkładają i zostają poddane działaniu bakterii beztlenowych.

W efekcie, nieczystości zostają rozłożone na substancje, które rozpuszczają się w wodzie. W tym samym czasie na powierzchni ścieków wytwarza się kożuch będący wytworem fermentacji. Warto wiedzieć, że wyposażony jest w grodzie dzielące go na kilka niezależnych komór. Dzięki trójnikom asymetrycznym czas przepływu ścieków jest znacznie wydłużony i w efekcie pozostają one w poszczególnych komorach przez dłuższy okres.

Dzięki temu możliwe jest osiągnięcie oczyszczenia ścieków na poziomie nawet 65%. Co z gazami powstałymi w trakcie fermentacji? Odprowadzane są one poprzez otwór dekompresyjny do tzw. wentylacji wysokiej. Aby jednak ciąg mógł działać prawidłowo, należy zadbać o odpowiednią średnicę wentylacji, która bezwzględnie musi być stała na całej długości.

Odprowadzanie ścieków do gruntu odbywa się poprzez drenaż rozsączający. To w nim właśnie zachodzi nitryfikacja, czyli beztlenowy proces oczyszczania. Dobrym sposobem na doprowadzenie tlenu do drenażu jest użycie studni rewizyjno-napowietrzającej.

Szambo ekologiczne: zalety i wady

Budowa szamba ekologicznego to decyzja, którą warto rozważyć w perspektywie jego zalet i wad. Zanim więc podejmiesz jakąkolwiek decyzję dobrze wiedzieć, że tego typu konstrukcja cechuje się nie tylko wysoką szczelnością, ale i odpornością na działanie korozji, a także na nacisk gleby. Jeśli wszystko zostanie zamontowane zgodnie z wymogami, prawdopodobieństwo wystąpienia zagrożenie względem środowiska naturalnego nie występuje.

Zaletą szamba ekologicznego jest brak konieczności podłączenia go do sieci kanalizacji. Znakomicie sprawdzi się w przypadku gospodarstw domowych oddalonych od aglomeracji miejskich. Ponadto, jest to idealne rozwiązanie w sytuacjach, gdy domostwo produkuje stosunkowo niewielką ilość ścieków lub gdy ścieki produkowane są okresowo – np. w przypadku ośrodków wypoczynkowych funkcjonujących podczas sezonu wakacyjnego.

Szambo ekologiczne to dobra propozycja dla terenów o stosunkowo niewielkiej powierzchni gruntu. Obszar przeznaczony na tego rodzaju rozwiązanie wymaga jedynie przestrzeni na zbiornik do gromadzenia ścieków. W porównaniu z przydomową oczyszczalnią szambo ekologiczne jest o wiele mniej kosztowną inwestycją i nie wymaga aż tak znaczącej ingerencji w architekturę działki.

Znaczącym minusem jest fakt, że względem tradycyjnego szamba, konstrukcja ekologiczna jest droższa. Wynika to głównie z tego, iż w przypadku szamb ekologicznych stosowane są materiały o lepszej jakości. Oczywiście istnieje także ryzyko, że w trakcie użytkowania szamba ekologicznego ujawnią się jego wady konstrukcyjne. Wtedy to narażeni możemy być na nieprzyjemne zapachy, a także na wylewanie się ścieków ze zbiornika.

Ostatnim faktem uznawanym często jako wadę jest to, że do budowy szamba ekologicznego potrzebować będziesz specjalnego zezwolenia. Uzyskać je możesz w Urzędzie Miasta lub w Urzędzie Gminy. Dobrym rozwiązaniem jest więc podjąć decyzję przed budową nowego domu. Wtedy to wraz z wnioskiem i projektem budynku, możesz dołączyć adnotację, mówiącą o tym, w jaki sposób odprowadzane będą ścieki.

Bez względu na to, czy rozpatrujesz dopiero kolejne etapy budowy domu, czy też chcesz wyposażyć istniejące już gospodarstwo w szambo ekologiczne, należy pamiętać o jednym. W przypadku wniosku o zezwolenie nie zapominaj o rysunku obrazującym umiejscowienie szamba, opatrzonym dokładnym opisem technicznym.

Narzędzia niezbędne do budowy szamba ekologicznego

Budowę szamba ekologicznego możesz oczywiście zlecić firmie specjalizującej się w tego typu usługach. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by tego typu pracy podjąć się samodzielnie. W tym celu potrzebna będzie jednak nie tylko odpowiednia wiedza, ale i stosowne narzędzia, dzięki którym poradzisz sobie ze wszystkimi etapami budowy.

Niezbędny będzie profesjonalny sprzęt budowlany, pozwalający rozkopać grunt, a także po umieszczeniu zbiorników w ziemi, odpowiednio go utwardzić lub też przyozdobić np. kostką brukową. Świetnym pomysłem może być doprowadzenie brukowanej ścieżki do miejsca, w którym wkopane zostaną zbiorniki.  Zależnie od rodzaju podłoża, przydadzą się więc poziomice, szpadle, łopaty, kafary spalinowe, a także zagęszczarki gruntu.

Szambo ekologiczne – podsumowanie

Ekologia jest tematem mającym coraz większe znaczenie dla społeczeństwa. Z tego też względu, a także dzięki innym zaletom, oczyszczalnie ściekowe cieszą się coraz większą popularnością w gospodarstwach domowych. Dzięki dwuetapowemu procesowi oczyszczania (oczyszczanie beztlenowe i oczyszczanie tlenowe), ścieki trafiające do tego typu instalacji mogą być bezpiecznie odprowadzane do gruntu, nie stanowiąc tym samym żadnego zagrożenia dla środowiska naturalnego.

Zbiorniki stosowane w szambach ekologicznych wykonane są z tworzywa odpornego na korozję oraz wszelkie procesy zachodzące w ziemi. Mogą więc przez długie lata oferować pełnię swej funkcjonalności. Pod warunkiem oczywiście, że zostały odpowiednio zamontowane i nie posiadają żadnych wad technicznych.

Decydując się na inwestycję w szambo ekologiczne, należy pamiętać jednak o dopełnieniu wszelkich formalności prawnych, czyli o odpowiednich zezwoleniach, które uzyskać możemy w Urzędzie Gminy bądź też w Urzędzie Miasta.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Rzemiosło artystyczne w metalu i drewnie – jak zacząć?

W świecie rzemiosła artystycznego metalurgia i stolarstwo są nie tylko formą ekspresji, ale również praktycznymi umiejętnościami,…

Czytaj więcej

Metody cięcia stali – przegląd technik i narzędzi

Cięcie stali jest kluczowym procesem w wielu sektorach przemysłu, od budownictwa po produkcję maszyn. Wybór odpowiedniej…

Czytaj więcej

Jak uszczelnić przeciekający beton?

Czy zauważyłeś, że betonowa konstrukcja zaczyna przeciekać? Ta powszechnie występujący problem nie powinien być ignorowany, ponieważ…

Czytaj więcej

Wybieramy beton na fundament – rodzaje i zastosowania

Wybór odpowiedniego betonu na fundament jest kluczowym krokiem, który decyduje o trwałości i stabilności każdej budowli.…

Czytaj więcej