Dekoracje z owoców i warzyw, czyli garnirowanie

Udostępnij

Autor Rafał Predko
29 kwietnia, 2021

Efektownie zaprezentowane dania nie tylko cieszyć będą oko naszych gości, ale i znacząco zwiększą ich apetyt. Mówi się nawet, że pięknie podana potrawa może wpłynąć na to, w jaki sposób odbierzemy jej walory smakowe. Estetyka serwowanych posiłków to oczywiście nie tylko ładnie ułożone sztućce, stylowa zastawa, czy też artystycznie ułożone serwety, ale i sposób wykonywania różnego rodzaju przyozdobień z warzyw i owoców. Wzbogacone nimi potrawy stają się prawdziwymi dziełami sztuki. 

Obst- und Gemüsedekorationen

Udostępnij

Efektownie zaprezentowane dania nie tylko cieszyć będą oko naszych gości, ale i znacząco zwiększą ich apetyt. Mówi się nawet, że pięknie podana potrawa może wpłynąć na to, w jaki sposób odbierzemy jej walory smakowe. Estetyka serwowanych posiłków to oczywiście nie tylko ładnie ułożone sztućce, stylowa zastawa, czy też artystycznie ułożone serwety, ale i sposób wykonywania różnego rodzaju przyozdobień z warzyw i owoców. Wzbogacone nimi potrawy stają się prawdziwymi dziełami sztuki. 

Dekorowanie naczyń, na których serwowane są dania, a także samych dań ma nawet swoją nazwę. Garnirowanie, bo o nim mowa, wywodzi się z języka francuskiego i jest pochodną słowa „garnir”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „ozdabiać”. Elementy ozdobne zaś, czyli w naszym przypadku dekoracje z owoców i warzyw to tzw. garnirunek. Sztuka ta jest niezwykle popularna wśród profesjonalnych kucharzy i szefów kuchni, jednakże nie oznacza to, że jest zarezerwowana wyłącznie dla nich. 

Dzięki własnej wyobraźni i ogólnodostępnym akcesoriom kuchennym każdy może podjąć się wyzwania i stworzyć własne, kulinarne dzieła sztuki, które staną się hitem nie jednej domowej imprezy.   

Pora roku ma ogromne znaczenie!

Rozpoczynając swoją przygodę z garnirowaniem należy mieć na uwadze fakt, że wszystkie ozdoby z warzyw i owoców muszą być nie tylko jadalne, ale i dojrzałe, świeże i odpowiednio twarde. Oczywiście muszą też pasować do siebie pod względem smaku. Warto więc w tym względzie kierować się aktualną porą roku. Latem o wiele łatwiej jest zdobyć wiele owoców sezonowych, które są przecież o wiele smaczniejsze, niż te wyhodowane sztucznie i sprzedawane zimą. 

Pora letnia jest też okresem, kiedy bez problemu (o i le nie posiadamy własnego ogródka uprawnego) kupimy np. świeżą cukinię, soczyste i słodkie pomidory oraz aromatyczne zioła. Dodatki te znakomicie sprawdzą się jako garnirunek do lekkich potraw, popularnych podczas ciepłych dni. Zimą zaś, kiedy to nasz organizm potrzebuje bardziej solidnych posiłków, warto stawiać na kompozycje z ziemniaków różnych odmian, a także z warzyw, takich jak jarmuż, czy kapusty. 

Jakich narzędzi potrzebujesz do garnirowania?

Chcąc tworzyć efektowne dekoracje z warzyw i owoców potrzebna będzie oczywiście wyobraźnia. Jednakże nawet ona nie wystarczy, gdy w naszej kuchni brakować będzie odpowiednich narzędzi. Na szczęście sprzęt, którego potrzebujemy to zwykłe noże o różnych profilach ostrzy i rozmiarach, a także nożyczki kuchenne. Ważne, by były one odpowiednio naostrzone, gdyż dzięki temu wszystkie garnirunki będą równo i dokładnie poporcjowane. Tępe noże mogą zniszczyć składniki ozdobne podczas ich krojenia. 

Jeśli jednak chcemy sięgnąć po bardziej zaawansowane narzędzia, to nic nie stoi na przeszkodzie. Na rynku dostępne są bowiem specjalne zestawy dedykowane tworzeniu różnych kształtów z owoców i warzyw.  Tak, czy siak, myśląc o garnirowaniu, warto mieć na podorędziu zwykły nóż kuchenny, nóż do filetowania, nóż karbowany, jarzyniak, nóż do pomidorów, nóż obrotowy oraz kołyskowy, a także strugacz masła, obierak, szatkownicę, wycinak skórki oraz narzędzie do wydrążania otworów i gniazd nasiennych. 

Niezbędne mogą okazać się ponadto narzędzia do robienia spirali, przyrządy do rowkowania, nożyki do cytrusów, krajalnice do jajek, temperówki do warzyw, foremki do koreczków itp. Bardzo pomocne będą również zwykłe wykałaczki, patyczki szaszłykowe, a także tradycyjne gumki recepturki. Dzięki tym elementom możemy łączyć ze sobą rozmaite ozdoby z warzyw i owoców i nie tylko. 

Mając więc tak duże spektrum możliwości, nic nie stoi na przeszkodzie, by w miarę zgłębiania sztuki garnirowania sięgać po coraz bardziej zaawansowane akcesoria kuchenne. 

Inspiracje dotyczące dekoracji z owoców i warzyw

Niejednokrotnie, słysząc hasło dekoracje z owoców i warzyw, w głowach naszych pojawiają się wizje talerzy z pokrojonymi w plasterki pomidorami, cebulą, wędliny ułożone na liściach sałaty lub też np. truskawki dodane do jakiegoś deseru. Garnirowanie stanowi jednakże dowód na to, że kulinarne ozdoby wcale nie muszą być potwierdzeniem wspomnianych wyżej, tradycyjnych kompozycji. Jak przystało bowiem na formę sztuki, możemy śmiało pozwolić sobie na kreatywność i niebanalność. 

Internet pełen jest sprawdzonych już przepisów i pomysłów, które przenieść możemy na swój stół. Podobnie z resztą sprawa wygląda w przypadku książek kucharskich i poradników gastronomicznych. Wszystkie te źródła to prawdziwa kopalnia wiedzy dostępna dla każdego, kto tylko zechce po nią sięgnąć. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie by czerpać zeń inspiracje, do tworzenia własnych kompozycji. Pamiętaj – ograniczeniem jest wyłącznie Twoja fantazja. 

Przykładowo więc zamiast kroić wszystko na plasterki, warto pomyśleć o wykorzystaniu składników  takich jak maliny, winogrono, fasolka szparagowa, amerykańskie borówki. Nikt nie powiedział też, że ozdoby z owoców i warzyw muszą być podane w formie surowej. Niektóre z nich można przecież poddać obróbce termicznej. Owoce zaś świetnie wyglądają i smakują, gdy zostaną zanurzone w rozpuszczonej czekoladzie lub karmelu. 

Przykładowo więc zamiast kroić wszystko na plasterki, warto pomyśleć o wykorzystaniu składników  takich jak maliny, winogrono, fasolka szparagowa, amerykańskie borówki. Nikt nie powiedział też, że ozdoby z owoców i warzyw muszą być podane w formie surowej. Niektóre z nich można przecież poddać obróbce termicznej. Owoce zaś świetnie wyglądają i smakują, gdy zostaną zanurzone w rozpuszczonej czekoladzie lub karmelu. 

Grillowane ziemniaki, papryka, czy też plastry cukinii również nie tylko kusić będą swoim aromatem, ale i wyglądają bardzo apetycznie. Bukiet takich warzyw, odpowiednio ułożony może więc być obiektem pożądania niejednego smakosza. W efektownym zdobieniu pomocne będą również rozmaite  przyprawy, które dzięki swym kolorom, nie tylko nadadzą daniu wyrazistego smaku i aromatu, ale też wzbogacą paletą barw. 

Czasami bardzo efektywne mogą być też proste dekoracje z owoców. Znakomitym tego przykładem jest jeżyk z gruszki i winogron. By go wykonać nie potrzeba ani wielkiego doświadczenia, ani też jakiegoś zaawansowanego sprzętu. Wystarczy bowiem nożyk i wykałaczki. Owoce dokładnie myjemy, następnie obieramy gruszkę, ale tylko do połowy – jej węższą cześć, a na powierzchni gdzie pozostała skórka, wbijamy wykałaczki, na których osadzamy winogrona. Nos można zrobić z czarnej oliwki przekrojonej na pół, zaś oczy z kulek pieprzu.   

Podsumowanie

Sztuka garnirowania na dobre zagościła w świadomości profesjonalnych kucharzy. Korzystają z niej zarówno duże restauracje, jak i mała gastronomia. Oczywiście wiedza na temat, w jaki sposób tworzyć dekoracje z owoców i warzyw dostępna jest dla wszystkich, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by organizując imprezę dla rodziny, bądź przyjaciół sięgnąć po sprawdzone sposoby na stworzenie efektownego garnirunku. 

Pomimo wielu przepisów i inspiracji dostępnych w Internecie, a także w książkach kucharskich, warto też pokusić się o własne pomysły, eksperymentować i szukać nowych rozwiązań. Jak już kilkukrotnie wspomnieliśmy, ograniczeniem jest wyłącznie ludzka wyobraźnia. 

By stworzyć smakowite dzieło sztuki nie trzeba dysponować jakimiś skomplikowanymi narzędziami kuchennymi. Wystarczą ostre noże, wykałaczki i wszystko, co mamy pod ręką. Przy ich pomocy wyczarujemy dekoracje z owoców i warzyw, które oczarują naszych gości. Nie zapominajmy jednak, że liczy się również smak. Dlatego eksperymentując, rozważnie dobierajmy wszelkie składniki oraz przyprawy. 


Zapraszamy na nasz filmowy kanał Chef’s Gear Polska: Chef’s Gear Polska – YouTube oraz fanpage na Facebooku: Chef’s Gear Polska | Facebook. Na Chef’s Gear Polska dzielimy się wiedzą ekspercką z obszaru szeroko pojętej gastronomii. Inspirujemy i radzimy, jak prowadzić restaurację, bar czy foodtrucka. Wspólnie z ekspertem gastronomicznym Michałem Orłowskim, ambasadorem marki Royal Catering, testujemy sprzęt, pokazujemy, jak prowadzić kuchnię i podpowiadamy, jakie dania warto włączyć do menu.

Masz pomysł na odcinek? Chcesz zobaczyć, jak działa dane urządzenie lub dowiedzieć się, jak przygotować daną potrawę? Prześlij nam swoją propozycję na [email protected].

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Catering dla firm – czy to dobry pomysł na biznes?

Catering dla firm rośnie w siłę jako obiecujący segment rynku, przyciągając przedsiębiorców swoim potencjałem na długoterminowe…

Czytaj więcej

Jak wybrać dobrą torbę termiczną na jedzenie do zamówień z dowozem?

Wybór odpowiedniej torby termicznej do zamówień z dowozem to kluczowy krok, który może znacząco wpłynąć na…

Czytaj więcej

Jak wyliczyć koszt produkcji lodów? Zwiększ zyski lodziarni!

Lody to nie tylko letni przysmak, ale również poważny biznes. Z każdym rokiem popyt na lody…

Czytaj więcej

Opłata serwisowa w restauracji – czy warto ją wprowadzić?

Właściciele restauracji i lokali gastronomicznych nieustannie poszukują nowych sposobów na zwiększenie satysfakcji klientów i rentowności operacyjnej.…

Czytaj więcej