Jak czyścić złoto domowymi sposobami?

Udostępnij

Autor Rafał Predko
26 października, 2020

Jednym z metali szlachetnych, którego od dawien dawna używa się do wyrobu biżuterii, monet a także elementów ozdoby wnętrz jest złoto. Surowiec ten charakteryzuje się stosunkowo dużą miękkością, dzięki czemu podczas odpowiedniej obróbki bardzo łatwo jest nadać mu pożądany kształt. Złoto jest też metalem odpornym na działanie korozji jak i środków chemicznych. Jedynie woda królewska, czyli mieszanina kwasów – azotowego i siarkowego może trwale go uszkodzić.

Udostępnij

Jednym z metali szlachetnych, którego od dawien dawna używa się do wyrobu biżuterii, monet a także elementów ozdoby wnętrz jest złoto. Surowiec ten charakteryzuje się stosunkowo dużą miękkością, dzięki czemu podczas odpowiedniej obróbki bardzo łatwo jest nadać mu pożądany kształt. Złoto jest też metalem odpornym na działanie korozji jak i środków chemicznych. Jedynie woda królewska, czyli mieszanina kwasów – azotowego i siarkowego może trwale go uszkodzić.

Znaczącą cechą złota jest też oczywiście jego cena. Metal ten nigdy nie należał do najtańszych, dlatego, by obniżyć nieco koszty produkcji różnego rodzaju złotych elementów, stosuje się stopy z innymi metalami np. żelazo, srebro, aluminium lub miedź. Oczywiście w takim przypadku zmieniają się także właściwości fizyczne oraz chemiczne, przez co ulegać może odbarwieniu na skutek reakcji z kosmetykami lub np. czynnikami atmosferycznymi. Zabrudzone złoto można oddać do czyszczenia w zakładzie jubilerskim, jednak da się to zrobić samemu. Jak czyścić złoto domowymi metodami? Podpowiadamy.       

Czym czyścić złoto?

Czyszczenie złota domowymi sposobami nikomu nie powinno przysporzyć żadnych kłopotów. By jednak nie uszkodzić cennych pamiątek, czy też biżuterii należy postępować wedle ściśle ustalonych reguł. Najważniejszą z nich jest ta, aby do usuwania jakichkolwiek osadów nie używać twardych przedmiotów. Jak pamiętamy bowiem, złoto jest miękkie i dlatego łatwo ulega odkształceniom.

Zatem więc, by nie narażać powłoki na zarysowania, polecamy zaopatrzyć się w bawełniane, bądź też flanelowe ściereczki, które są bardzo delikatne. Niejednokrotnie jednak, gdy w grę wchodzą zabrudzenia w zakamarkach, to czym wyczyścić złoto? Otóż najzwyklejszą w świecie szczoteczką do zębów, pamiętając jednak, żeby ta charakteryzowała się miękkim włosiem. W tym przypadku najlepiej sięgnąć po szczoteczkę przeznaczoną dla dzieci.          

Czym czyścić białe złoto?

Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku białego złota. Jest ono bowiem o wiele miększe niż jego tradycyjna odmiana. Specjaliści sztuki jubilerskiej zalecają nawet, by biżuteria wykonana z tego metalu szlachetnego przechowywana była w osobnych pudełeczkach. Ma to bowiem na celu uniknięcie jakichkolwiek uszkodzeń, które mogłyby się pojawić w przypadku kontaktu z przedmiotami wykonanymi z innych materiałów. 

To, czym czyścić białe złoto, nie jest więc bez znaczenia. Zdecydowanie nie powinno się tu używać żadnych szczoteczek, a jedynie delikatne szmatki ze wspomnianych wcześniej materiałów, czyli flaneli lub bawełny. Można też wykorzystać do tego celu bardzo delikatną gąbkę, pamiętając jednak by nie trzeć nią zbyt mocno, tylko polerować. Jedynym środkiem zalecanym przez specjalistów mówiących o tym jak czyścić białe złoto, jest użycie roztworu amoniaku, w którym przed polerowaniem zanurzamy zabrudzony przedmiot. Oczywiście nie zaszkodzi też specjalny płyn do czyszczenia złota.

Domowe sposoby czyszczenia złota

Popularną alternatywą dla korzystania z usług jubilerskich świadczących usługi czyszczenia złota stała się ostatnimi czasy możliwość zakupienia produktów jakimi są myjki ultradźwiękowe. Urządzenia te działając na zasadzie kawitacji, świetnie radzą sobie z usuwaniem zanieczyszczeń. Są też bardzo łatwo dostępne. Jeśli jednak nie zamierzasz inwestować pieniędzy w zakup takiego sprzętu, poznaj inne nasze domowe sposoby na czyszczenie złota. 

Pierwszym z nich jest użycie dostępnego w każdym gospodarstwie domowym płynu do naczyń. W tym celu przygotować należy roztwór będący mieszaniną wspomnianego detergentu, sody oczyszczonej (mniej więcej pół łyżeczki), oraz ciepłej wody. W tak sporządzonym płynie moczymy przedmiot ze złota przez pół godziny. Następnie używając szczoteczki do zębów z miękkim włosiem dokładnie, lecz bardzo delikatnie czyścimy całą powierzchnię. Teraz pozostaje już tylko opłukać złoto pod bieżącą wodą i wytrzeć szmatką z bawełny. Na koniec, w celu uzyskania połysku, polerujemy powierzchnię kawałkiem flaneli. 

Drugim naszym sposobem jest wykorzystanie proszku do pieczenia. Zamiast niego można też użyć sody oczyszczonej. Którykolwiek z tych składników wybierzemy, koniecznym będzie zrobienie czegoś na kształt pasty powstałej w wyniku wymieszania proszku z odpowiednią ilością wody. W tym przypadku przyjmuje się proporcje 1:1 ( polecamy obrać miarę 1 łyżki każdego składnika). Tak przygotowaną papkę wcieramy delikatnie w czyszczony przez nas przedmiot, po czym płuczemy pod bieżącą wodą i precyzyjnie wycieramy.

Trzeci ze sposobów sprawdzi się w przypadku lekkich zabrudzeń powstałych w wyniku zatłuszczenia lub pojawienia się delikatnych nalotów. Wtedy to czyszczenie złota możemy ograniczyć jedynie do użycia wody z mydłem. Podobnie jak w przypadku metody z płynem do naczyń, tak i tu umieszczamy w mieszaninie nasze przedmioty ze złota i po czasie wyciągamy celem dokładnego czyszczenia, osuszania i polerowania.

Kolejnym często polecanym pomysłem na to, jak wyczyścić złoto, jest użycie soku z cytryny. Cała filozofia tej metody polega na tym, że odkrojonym kawałkiem owocu dokładnie nacieramy zabrudzoną kosztowność. Następnie na kilka godzin odkładamy ją w bezpieczne miejsce, po czym dokładnie płuczemy (jak zwykle –  pod bieżącą wodą), a następnie polerujemy celem uzyskania błyszczącej powierzchni. 

Podobnie do sposobu z sokiem z cytryny wygląda metoda, w której używamy octu. Z tą różnicą jednak, że wcieranie środka czyszczącego odbywać powinno się przy użyciu delikatnej szmatki. Kolejne czynności są już identyczne, czyli odkładamy złoty przedmiot, płuczemy, a następnie polerujemy. 

Ostatnim proponowanym przez nas sposobem jest użycie roztworu z kwasku cytrynowego, sody oczyszczonej i wody. W powstałym z tych składników płynie moczymy szmatkę, a następnie czyścimy nią brudne przedmioty ze złota. Teraz wystarczy już tylko odczekać kilka minut, po czym wykonać standardowe już czynności płukania pod bieżącą wodą, oraz wypolerowania dla uzyskania połysku.

Znamy więc już domowe sposoby czyszczenia złota, wiemy też jakich przedmiotów i materiałów używać do wycierania, suszenia i polerowania, by nie uszkodzić naszych kosztowności. Warto też pamiętać, że w przypadku, gdyby wymienione metody okazały się niewystarczające, zawsze możemy udać się do jubilera, który pomoże nam oferując profesjonalne czyszczenie ultradźwiękowe. 

Czyszczenie złotej biżuterii

Najczęściej posiadanymi produktami ze złota jest oczywiście biżuteria. Jej czyszczenie może być bardzo kłopotliwe, zwłaszcza w przypadku bardziej uporczywych zabrudzeń lub osadów. Kosztowności takie jak np. pierścionki bardzo często wyposażone są w kamienie szlachetne, które podczas gdy stosujemy domowe sposoby na czyszczenie złota mogą ulec uszkodzeniu. Zanim więc przejdziemy do sedna, warto poznać kilka zasad pozwalających ograniczyć potrzebę renowacji naszej biżuterii, jak i również wydłużyć jej żywotność. 

Bardzo ważną rzeczą jest, by przy wszelkich domowych pracach, jak np. sprzątanie pościągać wszystkie elementy biżuterii. Zasada ta tyczy się w szczególności złotych ozdób noszonych na rękach, lecz nie zaszkodzi stosować ją względem wszystkich wyrobów ze złota. Możemy je bowiem na razić na nieodwracalne uszkodzenia mechaniczne takie jak porysowania, pęknięcia czy odkształcenia. Możliwe są też niepożądane reakcje chemiczne pod wpływem niektórych detergentów.

Ponadto, posiadaną przez nas złotą biżuterię, warto przechowywać owinięte w miękką szmatkę i zamkniętych w szczelnych woreczkach, np. strunowych. W ten sposób niemal całkowicie wykluczymy zagrożenia związane z dostępem powietrza i wilgoci powodujących powstawanie przebarwień. Stosując się do tych zasad znacząco ograniczymy częstotliwość obowiązku jakim jest czyszczenie złotej biżuterii. Gdy jednak będzie to konieczne, zawsze możemy udać się do jubilera, który zaoferuje nam czyszczenie biżuterii dźwiękiem, lub skorzystać z domowych sposobów.

Jak wyczyścić złoty łańcuszek?

Najskuteczniejszą metodą czyszczenia złotego łańcuszka jest ta z płynem do naczyń. Do miseczki wlewamy wodę gazowaną (tu należy zwrócić uwagę by nie zawierała ona sodu), a następnie dodajemy kilka kropel kuchennego detergentu. Przy okazji, trzeba też pamiętać, że nadmiar płynu do naczyń może pozostawić osad na powierzchni złotego łańcuszka, dlatego też kilka kropel to odpowiednia dawka. 

Następnie na kilka minut wkładamy łańcuszek do miseczki z płynem po czym myjemy go przy użyciu delikatnej ściereczki, lub szczoteczki do zębów z miękkim włosiem. Po wypłukaniu bieżącą wodą osuszamy go i dokładnie wycieramy celem wypolerowania. Jeśli zabrudzenia będą zbyt uporczywe i sama woda do naczyń z płynem nie poradzi sobie z nimi, to nie zaszkodzi dodać do niej łyżkę spirytusu. W efekcie czyszczenie złota pójdzie nam o wiele sprawniej  

Jak wyczyścić złote kolczyki?

Równie popularnym elementem biżuterii są złote kolczyki. Wykonane wedle rozmaitych pomysłów przybierają one zróżnicowane kształty, a także wielkości. Bywa też, że zdobione są kamieniami szlachetnymi. O ile jednak takowych nie posiadają, to z powodzeniem możemy pokusić się o czyszczenie złota domowymi sposobami, wybierając jedną ze wspomnianych wcześniej metod. Czym wyczyścić złote kolczyki? Zależy to od stopnia zabrudzenia.

Jak wyczyścić złoty pierścionek?

Nie inaczej przyjdzie nam postępować w przypadku czyszczenia pierścionków. Te bowiem podobnie jak koczyki bywają przecież wyposażone w zdobiące je kamienie. Różnica może polegać jedynie na stopniu zabrudzenia. Pierścionki są przecież noszone na palcach dłoni, którymi wykonujemy rozmaite czynności. Odpowiednio więc do rodzaju osadu intensywności przebarwień  decydujemy czym wyczyścić złoto naszego pierścionka.

Jak czyścić złoto z kamieniami?

Wiemy już jak czyścić kolczyki. Wiemy czym wyczyścić złoty pierścionek, a także inne kosztowności wykonane z tego metalu szlachetnego. Co jednak w przypadku, gdy przyjdzie nam stanąć przed perspektywą czyszczenia złota z kamieniami? W takiej sytuacji jest tylko jedna zasada. Otóż biżuterii tego typu nie można moczyć w roztworach z wody i detergentu. Może on bowiem uszkodzić kamienie szlachetne. Nie zaleca się również płukania pod bieżącą wodą, ani używania szczoteczek.

Idealną metodą będzie więc przygotowanie wody z płynem do naczyń, w której zanurzamy miękką.  Szmatkę. To właśnie nią w bardzo delikatny sposób przecieramy zabrudzone obszary. Następnie szmatką zamoczoną wyłącznie w ciepłej wodzie, usuwamy pozostałości po płynie. Teraz pozostaje już tylko osuszyć biżuterię .

Jak czyścić złoto domowymi sposobami? – podsumowanie

Złoto to metal szlachetny, chętnie wykorzystywany do produkcji nie tylko biżuterii, ale też różnego rodzaju ozdób. Materiału tego używa się także do bicia monet. Jest więc na tyle powszechny, że  praktycznie w każdym domu znajdą można jakieś produkty z niego wykonane. Metal ten jest ponadto bardzo cenny, lecz i niezwykle podatny na różnego rodzaju zabrudzenia, oraz uszkodzenia mechaniczne. 

Łatwo więc podczas konserwacji zniszczyć nasze kosztowności. Lecz dzięki naszym poradom wiesz już czym wyczyścić złoto, tak by zachowało ono swój pierwotny blask. Jeśli zainteresował Cię ten temat, to zapraszamy też do naszego poradnika, w którym podpowiadamy jak czyścić srebro.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Jak wyczyścić kaloryfer żeberkowy i panelowy?

Czyste kaloryfery to nie tylko kwestia estetyki, ale również efektywności ogrzewania i zapewnienie zdrowego środowiska w…

Czytaj więcej

Jak pozbyć się rybików domowymi sposobami?

Czy zauważyłeś kiedyś małe, srebrzyste owady przemykające po kątach twojej łazienki lub kuchni? Są to rybiki…

Czytaj więcej

Czyszczenie fug domowymi sposobami, które działają!

Brudne fugi to zmora wielu domów. Te niewielkie szczeliny między płytkami mogą znacząco wpłynąć na estetykę…

Czytaj więcej

Jak myć panele fotowoltaiczne aby zwiększyć ich wydajność?

Panele fotowoltaiczne stały się popularnym rozwiązaniem dla tych, którzy szukają oszczędności i ekologicznych opcji wytwarzania energii.…

Czytaj więcej