Jak i czym wiercić w gresie? Poradnik

Udostępnij

Autor Maciej Skorżepo
16 sierpnia, 2021

Gres jest niezwykle eleganckim, a zarazem trwałym materiałem, którym wykłada się podłogi i ściany w łazienkach, kuchniach czy na tarasie. Bardzo często konieczne jest zrobienie w nim otworów np. na wieszaki na ręczniki, rury lub puszki rozdzielcze. W takim razie, jak i czym wiercić w gresie? Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o wierceniu w płytkach ceramicznych.

Wie und was in Gres bohren

Udostępnij

Gres jest niezwykle eleganckim, a zarazem trwałym materiałem, którym wykłada się podłogi i ściany w łazienkach, kuchniach czy na tarasie. Bardzo często konieczne jest zrobienie w nim otworów np. na wieszaki na ręczniki, rury lub puszki rozdzielcze. W takim razie, jak i czym wiercić w gresie? Z tego artykułu dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o wierceniu w płytkach ceramicznych.

Jak wiercić w gresie? Na sucho czy mokro?

Płytki z gresu wyróżniają się niezwykłą twardością, co z jednej strony jest ich zaletą, a z drugiej wadą. Wytrzymują bowiem długie lata bez skazy, ale ich obróbka spędza sen z powiek zarówno majsterkowiczom, jak i fachowcom. Na szczęście opracowano metody na sucho oraz mokro umożliwiające sprawne, a także bezpieczne wiercenie w gresie.

Wiercenie gresu na sucho

Wiercenie na sucho w płytkach ceramicznych, w tym także w gresie, jest wykonywane przeważnie na zewnątrz budynku. Wynika to z faktu, że przy obróbce generowana jest spora ilość pyłu. Mogą również pojawić się odłamki. Mimo wszystko sposób ten jest uznawany za czystszy niż metoda na mokro. Nie wymaga też użycia dodatkowych akcesoriów w postaci zbiorników na wodę. Potrzebujesz jedynie odpowiedniego wiertła i wiertarki, o czym przeczytasz w dalszej części.

Główną wadą wiercenia na sucho jest stosunkowo mała dokładność. Wykonane otwory często mają postrzępione i nieestetyczne brzegi, przez co zwykle wykonuje się je w miejscach zasłoniętych. Doskonałym przykładem jest otwór na odpływ zlewu czy pralki. Ponadto niewłaściwe wiercenie może doprowadzić do szybkiego zużycia się wiertła. W efekcie konieczna jest jego częsta wymiana.

Wiercenie gresu na mokro

Do wiercenia na mokro wykorzystuje się przeważnie wodę, która chłodzi końcówkę wiertła. Wpływa to nie tylko na wydłużenie żywotności sprzętu, ale i dokładności obróbki w gresie. Wykonane otwory mają bowiem gładkie krawędzie pozbawione zadziorów.

Wśród minusów wiercenia gresu na mokro często wyróżnia się znacznie większy bałagan. Podczas pracy woda jest rozchlapywana po pomieszczeniu, co wiąże się z koniecznością umycia całej łazienki czy kuchni. Potrzebne jest też zastosowanie akcesorium do nawilżania wiertła. Domowi majsterkowicze mogą w tym celu wykorzystać mokrą gąbkę czy ściereczkę. Profesjonalne firmy remontowe i budowlane sięgają z kolei po hydronetki, które automatycznie dostarczają wodę na koniec wiertła. Chcesz założyć taką działalność? Zachęcamy do przeczytania naszego następnego artykułu na temat tego, jak założyć firmę budowlaną.

Czym wiercić w gresie? Jakie wiertło i narzędzia wybrać?

Po zdecydowaniu się na odpowiednią metodę obróbki, przyszła pora na wybranie sprzętu. Czym zatem wiercić w gresie?

Po zdecydowaniu się na odpowiednią metodę obróbki, przyszła pora na wybranie sprzętu. Czym zatem wiercić w gresie?

W przypadku wierteł istotne są wielkość otworu, jaki chcesz wykonać oraz twardość gresu. Jeżeli musisz zawiesić uchwyt na ręcznik czy koszyk na przybory do mycia i potrzebujesz otworów na kołki montażowe, wówczas przyda Ci się zwykłe wiertło diamentowe. Ważne jest, aby jego średnica odpowiadała wielkości kołka. Z kolei otwory na odpływy, rury, puszki rozdzielcze itd. wywiercisz za pomocą otwornic z diamentowymi koronkami.

Wspominaliśmy o tym, że twardość gresu również wpływa na dobór odpowiedniego wiertła. Na opakowaniu z płytkami zwykle umieszczana jest informacja o stopniu twardości wyrażanej w skali Mohsa. Do gresu porcelanowego, a także klinkieru podwójnie wypalanego o twardości 9 należy stosować wiertła diamentowe. Gres o twardości 6-8 można obrabiać za pomocą otwornic z diamentowymi koronkami.

Oczywiście poza wiertłami potrzebujesz też odpowiedniego urządzenia. Zwykle w tym celu wykorzystuje się wiertarkę udarową. Bardzo ważne, aby wiercić z wyłączonym udarem! W przeciwnym wypadku uszkodzisz płytkę. Udar możesz włączyć, dopiero gdy się przez nią przewiercisz, a ściana jest wykonana z cegły. Dowiedz się, jaka wiertarka udarowa sprawdzi się najlepiej.

Co jeśli płytki nie są jeszcze przyklejone do ściany? Czym wtedy wywiercić otwór w gresie? Możesz skorzystać z dwóch możliwości. Pierwsza z nich to specjalne wiertnice, które stosuje się również np. do betonu. Mocuje się w nich otwornice diamentowe, które poradzą sobie z płytką z gresu. W drugiej opcji wykorzystuje się szlifierkę kątową. Wówczas zamiast tarczy montuje się w nich specjalne wycinarki koronowe. Ewentualnie możesz użyć wiertarki stołowej. Jeżeli szukasz takiego sprzętu, to zachęcamy do przeczytania artykułu, w którym opisaliśmy, jaka wiertarka stołowa zda egzamin w profesjonalnym warsztacie.

Jak się przygotować do wiercenia w gresie?

Teraz gdy już znasz podstawowe techniki i skompletowałeś niezbędne narzędzia, możesz przystąpić do wiercenia otworów w gresie.

W pierwszej kolejności za pomocą ołówka lub markera zaznacz punkty, w których mają znaleźć się otwory. Ważne, aby nie znajdowały się blisko krawędzi lub rogów. W tych miejscach ryzyko pęknięcia płytki jest największe. Jeżeli zamierzasz wiercić gres na sucho, to pod zaznaczonymi punktami warto za pomocą taśmy przykleić specjalne koperty, które zbiorą większość kurzu i odłamków.

Gdy już to zrobisz, sięgnij po punktak lub gwóźdź. Wykonasz nimi niewielką bruzdę w miejscu otworu. Zapobiegnie ona ślizganiu się wiertła. Dla pewności możesz też użyć taśmy malarskiej. Jej szorstka powierzchnia zapewnia stabilność podczas wiercenia. Ponadto, jeśli przykleisz ją na krzyż, dodatkowo zmniejszysz ryzyko pęknięcia płytki. W przypadku większych otworów dobrą praktyką jest wcześniejsze wywiercenie w gresie dziurki mniejszym wiertłem. Następnie powinno się ją stopniowo rozwiercać otwornicami.

Cały czas pamiętaj też o zachowaniu bezpieczeństwa. Podczas wiercenia na sucho pył i odłamki mogą dostać się do oczu i nosa. Warto wówczas mieć nałożone specjalne gogle oraz maseczkę ochronną.

Jak wiercić w gresie – podsumowanie

Po przeczytaniu tego artykułu nie tylko wiesz jak, ale i czym wiercić w gresie. Dzięki temu będziesz mógł we własnym zakresie wykonać otwory w łazience, kuchni, na tarasie i wszędzie tam, gdzie masz wyłożone płytki. Musisz jednak pamiętać o odpowiedniej metodzie obróbki. Na zewnątrz najlepiej wiercić na sucho, a w pomieszczeniach na mokro. Ważne jest też dobranie właściwych wierteł oraz narzędzi.

Szukasz wskazówek i informacji na temat urządzeń stosowanych w warsztatach? Przeczytaj nasze wpisy poświęcone wyposażeniu dla każdego majsterkowicza. Dowiesz się z nich m.in., jaka wkrętarka będzie odpowiednia do prac, które chcesz wykonać.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Rzemiosło artystyczne w metalu i drewnie – jak zacząć?

W świecie rzemiosła artystycznego metalurgia i stolarstwo są nie tylko formą ekspresji, ale również praktycznymi umiejętnościami,…

Czytaj więcej

Metody cięcia stali – przegląd technik i narzędzi

Cięcie stali jest kluczowym procesem w wielu sektorach przemysłu, od budownictwa po produkcję maszyn. Wybór odpowiedniej…

Czytaj więcej

Jak uszczelnić przeciekający beton?

Czy zauważyłeś, że betonowa konstrukcja zaczyna przeciekać? Ta powszechnie występujący problem nie powinien być ignorowany, ponieważ…

Czytaj więcej

Wybieramy beton na fundament – rodzaje i zastosowania

Wybór odpowiedniego betonu na fundament jest kluczowym krokiem, który decyduje o trwałości i stabilności każdej budowli.…

Czytaj więcej