Jak wypolerować plastiki – poradnik

Udostępnij

Autor Rafał Predko
13 sierpnia, 2021

Polerując tworzywa sztuczne należy pamiętać, że wiele z nich podatnych jest na wysoką temperaturę,  która wytwarza się podczas ścierania wierzchniej warstwy materiału. Zatem, jak wypolerować plastik, nie powodując jego przebarwień oraz odkształceń? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

Polieren von Kunststoff

Udostępnij

Polerując tworzywa sztuczne należy pamiętać, że wiele z nich podatnych jest na wysoką temperaturę,  która wytwarza się podczas ścierania wierzchniej warstwy materiału. Zatem, jak wypolerować plastik, nie powodując jego przebarwień oraz odkształceń? Tego dowiesz się z naszego poradnika.

W jakim celu poleruje się plastik?

Polerowanie plastiku to proces mający na celu renowację jego powierzchni. Tym samym uzyskuje ona schludny wygląd i jest atrakcyjna dla oka. Świetnym przykładem może być usuwanie rys z plastikowych elementów samochodowej karoserii. Elementy takie jak progi bagażnika, nadkola, zderzaki itp. bardzo często ulegają różnego rodzaju otarciom i zadrapaniom. W zależności od okoliczności w jakich się pojawiły, mogą mieć różną głębokość. Wiedza na temat tego, jak polerować plastik, jest więc bardzo użyteczna.

Jak usunąć rysy z plastiku?

Najpopularniejszym sposobem na to jak wypolerować plastik, podobnie jak w przypadku polerowania aluminium, jest użycie pasty polerskiej. Istnieją też jednak inne metody. W pierwszej z nich pomocna będzie nam opalarka. Trzymając ją w odległości około 20 cm od zarysowanej powierzchni, rozgrzewamy ją. Pamiętajmy jednak, by starać się rozgrzać jak najmniej materiału znajdującego się poza rysą. Rozgrzany, a następnie lekko ostudzony plastik delikatnie polerujemy miękkim materiałem – może być to np. filc.

W ten sposób niewielka warstwa obrabianego tworzywa zostanie starta na drobny proszek, którym wypełnimy rysę. Ta zaś tym samym stanie się niewidoczna. Ta metoda ma jednak pewną wadę – nie jest uniwersalna. Wynika to z faktu, że różne tworzywa sztuczne mogą różnie reagować na określone temperatury.  

Drugą metodę stanowi użycie pasty do zębów. Będzie ona skuteczna wyłącznie na niewielkie i niezbyt głębokie rysy. W ich przypadku zadziała jednak niczym pasta polerska, ścierając powierzchnię otaczającą rysę do momentu aż rysa stanie się niewidoczna. Przed rozpoczęciem pracy należy dokładnie oczyścić polerowane miejsce benzyną ekstrakcyjną lub wodą z mydłem. Następnie wystarczy nałożyć nieco pasty i miękką ściereczką polerować przez nawet kilkanaście minut.

Czym najlepiej polerować plastik?

Istnieje także jeszcze jedna metoda na to jak polerować plastik. Dobrze mieć ją na uwadze, gdyż sprawdza się w przypadku wszystkich tworzyw sztucznych, a także nawet głębokich rys. Sposób ten polega na wyrównaniu powierzchni z rysami używając papieru ściernego, a następnie wypolerowaniu jej polerką z filcową tarczą i przy użyciu pasty szlifierskiej. Zanim jednak zaczniemy obróbkę, polerowany plastik należy dokładnie oczyścić i osuszyć. Dopiero wtedy dokładnie będziemy mogli przyjrzeć się rysom i pod kątem ich wielkości oraz głębokości oszacować wkład, a także intensywność pracy.

Papiery ścierne

Używając papieru ściernego pamiętajmy by charakteryzował się on gradacją 2000, 2500 lub 3000. Oczywiście musi być to papier wodny, który z powodzeniem zakupić można w wyspecjalizowanych sklepach branżowych. Podczas ewentualnej wymiany papieru w trakcie polerowania pamiętajmy, by użyć tej samej gradacji. Różnice mogą być bowiem widoczne po polerowaniu końcowym.

Polerki

Przystępując do drugiego etapu polerowania plastiku będziemy musieli skorzystać z  polerki. Niezwykle istotną sprawą jest to, by urządzenie dysponowało funkcją regulacji obrotów. W przypadku wielu tworzyw sztucznych zalecana jest prędkość 200 – 300 obr./min. Większe osiągi podczas polerowania mogą wywołać temperaturę, w której powierzchnia obrabianego tworzywa zacznie się topić lub też nieodwracalnie odbarwi.

Błędnym pomysłem jest użycie wiertarki lub szlifierki kątowej. Te bowiem nie osiągną tak niskich obrotów i z pewnością staną się przyczyną uszkodzenia polerowanych, plastikowych elementów. Wyłącznie polerka z filcową tarczą i odrobiną pasty polerskiej stanowią klucz do sukcesu. Oczywiście należy zwrócić uwagę również na wspomnianą pastę. W sprzedaży dostępnych jest wiele jej rodzajów i są przeznaczone do konkretnych materiałów.

Co zaś tyczy się tarcz polerskich z filcu, to warto zainwestować w droższe lecz lepszej jakości. Te z dolnej półki cenowej najczęściej pochłaniają dużo wody, a tym samym nie rozprowadzają równo pasty po polerowanej powierzchni.  

Czego unikać przy polerowaniu plastiku?

Wiedza na temat tego, jak polerować plastik pomoże nam uniknąć błędów, których konsekwencją będzie strata pieniędzy, czasu, lub też obu tych dóbr jednocześnie. Najważniejszą zasadą jest umiejętność oszacowania stanu powierzchni. Jeśli polerowanie ma wiązać się zakupem niezbędnych materiałów, to być może lepszym rozwiązaniem niż renowacja okaże zakup nowego elementu. W ten sposób unikniemy straty czasu, który musielibyśmy poświęcić na pracę. A kto wie? Być może za nowy element zapłacimy mniej niż za pakiet akcesoriów do polerowania.

Podczas polerowania plastiku przy użyciu pasty polerskiej, należy unikać błędu polegającego na nieodpowiednim doborze jej względem materiału. Nie sprawdzi się więc tu pasta do lakierowanej powierzchni, ani też żadna inna. Musi być to pasta polerska do plastiku. Używając polerki natomiast, powinniśmy unikać zbyt dużych prędkości obrotowych. Niedostosowanie się do tej zasady może doprowadzić do zbytniego rozgrzania się plastiku i w efekcie od jego stopienia, odkształcenia lub trwałego odbarwienia.

Osoby, które wiedzą, jak wypolerować plastik zdają sobie sprawę z tego, że podczas tej pracy unikać należy pośpiechu. Proces polerowania plastiku musi być przeprowadzony z dużą dokładnością. Pominięcie każdego fragmentu będzie widoczne w rezultacie końcowym.

Artykuły BHP niezbędne w pracach polerskich

Prace polerskie wiążą się z powstawaniem pyłu. Z tego względu na czas ich wykonywania powinniśmy zastosować ochronę dróg oddechowych oraz oczu. Jeśli nie chcemy aby drobinki polerowanego materiału osiadły na włosach i ubraniu, to warto zadbać również o odzież ochronną. Używając polerki pracującej z określoną prędkością obrotową, nie powinniśmy zapominać też o rękawicach roboczych. Pamiętaj – odpowiednie artykuły BHP to rzecz najważniejsza.     

Jak wypolerować plastik – podsumowanie

Renowacja powierzchni elementów z tworzywa sztucznego jest czynnością, którą wykonujemy zadziwiająco często. Wiedza na temat tego, jak wypolerować plastik może być użyteczna w wielu sytuacjach, choć najbardziej oczywistą wydaje się być, związane z motoryzacją, odnawianie plastikowych elementów karoserii i wnętrza samochodu. Niezależnie jednak od okoliczności przed polerowaniem jakiejkolwiek powierzchni, najpierw powinniśmy dokładnie ją oczyścić i oszacować rysy. Na podstawie ich wielkości i głębokości obrać możemy metodę polerowania.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Rzemiosło artystyczne w metalu i drewnie – jak zacząć?

W świecie rzemiosła artystycznego metalurgia i stolarstwo są nie tylko formą ekspresji, ale również praktycznymi umiejętnościami,…

Czytaj więcej

Metody cięcia stali – przegląd technik i narzędzi

Cięcie stali jest kluczowym procesem w wielu sektorach przemysłu, od budownictwa po produkcję maszyn. Wybór odpowiedniej…

Czytaj więcej

Jak uszczelnić przeciekający beton?

Czy zauważyłeś, że betonowa konstrukcja zaczyna przeciekać? Ta powszechnie występujący problem nie powinien być ignorowany, ponieważ…

Czytaj więcej

Wybieramy beton na fundament – rodzaje i zastosowania

Wybór odpowiedniego betonu na fundament jest kluczowym krokiem, który decyduje o trwałości i stabilności każdej budowli.…

Czytaj więcej