Jak i czym wypolerować aluminium na lustro?

Udostępnij

Autor Maciej Skorżepo
16 sierpnia, 2021

Lustrzany efekt na aluminiowych elementach dodaje im niezwykłego uroku i atrakcyjnego wyglądu. Dotyczy to zarówno karoserii oraz felg samochodowych, jak i sprzętów stosowanych w domu. Ale jak polerować aluminium, aby uzyskać lustrzaną powierzchnię? Tego dowiesz się po przeczytaniu poniższego artykułu. Znajdziesz w nim praktyczne wskazówki oraz informacje o niezbędnych narzędziach.

Polieren von Aluminium

Udostępnij

Lustrzany efekt na aluminiowych elementach dodaje im niezwykłego uroku i atrakcyjnego wyglądu. Dotyczy to zarówno karoserii oraz felg samochodowych, jak i sprzętów stosowanych w domu. Ale jak polerować aluminium, aby uzyskać lustrzaną powierzchnię? Tego dowiesz się po przeczytaniu poniższego artykułu. Znajdziesz w nim praktyczne wskazówki oraz informacje o niezbędnych narzędziach.

Czyszczenie aluminium przed polerowaniem

Zanim w ogóle przystąpisz do polerowania aluminium, należy je wcześniej odpowiednio przygotować. Powierzchnia powinna być pozbawiona wszelkich warstw ochronnych i zanieczyszczeń mogących wpłynąć na efekt końcowy Twojej pracy. W tym celu będziesz musiał się zaopatrzyć w:

Przyda się również taśma lub inne zabezpieczenie do osłonięcia elementów, których nie będziesz polerować, a mogłyby ulec uszkodzeniu.

Na początku należy usunąć lakier. Wykorzystaj w tym celu przeznaczone do tego preparaty. Zwykle trzeba je nałożyć na powierzchnię i odczekać kilka minut. Po tym czasie za pomocą plastikowej szpachelki delikatnie usuń lakier. Jeżeli powłoka nie schodzi, powtórz cały proces.

Gdy już pozbędziesz się lakieru, możesz przystąpić do oczyszczania wstępnego za pomocą papieru o gradacji 600. Pamiętaj, żeby regularnie moczyć go w wodzie. Kolejny krok to wykorzystanie papieru o gradacji 2000. Pozwala on wyrównać powierzchnię. Po wytarciu suchą ściereczką aluminiowy element jest gotowy do polerowania.

Czym polerować aluminium?

Podobnie jak czyszczenie stali nierdzewnej, tak i polerowanie aluminium wymaga wykorzystania odpowiednich sprzętów i akcesoriów. Bez nich uzyskanie lustrzanego efektu byłoby niemożliwe. Będziesz potrzebować polerki, past oraz filcu.

Polerki do polerowania aluminium

Elektronarzędzia dostępne na rynku niezwykle ułatwiają oczyszczanie i obróbkę metalowych powierzchni. Dlatego, jeżeli zależy Ci na szybkim zakończeniu prac, warto skorzystać z pomocy polerek do polerowania. Wybierając odpowiedni sprzęt, zwróć uwagę czy posiada on możliwość regulacji prędkości obrotowej. Polerowanie aluminium wymaga bowiem niskich obrotów. Ważne też, żeby elektronarzędzie było przystosowane do wielogodzinnej pracy.

A co w przypadku drobnych elementów z aluminium, z którymi polerka sobie nie poradzi? Na rynku znajdziesz specjalne szlifierki umożliwiające obróbkę takich części. Jeżeli jednak nadal martwisz się, że mogą one ulec uszkodzeniu, wówczas możesz polerować małe elementy ręcznie.

Pasty polerskie do aluminium

Pasta polerska do aluminium to specjalny środek, który umożliwia efektywne wygładzanie powierzchni metalu. Można ją nałożyć bezpośrednio na obrabiany element lub na tarczę czy ściereczkę do polerowania.

Na rynku można spotkać dwa rodzaje tych produktów – w bryle i wyciskane z tuby. Specjaliści preferują pierwszy typ, ale stosują też drugi, jako uzupełnienie. Bardzo ważne jest, aby pasta była przeznaczona do aluminium. Zwykle wyróżnia ją zielony kolor. Podobne środki stosuje się też do szkła. Więcej w tym temacie dowiesz się z artykułu, w którym opisaliśmy, jak wypolerować szkło.

Filc polerski do aluminium

Ostatnim niezbędnym elementem jest filc, czyli tkanina o doskonałych właściwościach polerskich. Wykorzystuje się ją zarówno do aluminium, jak i innych metali. Zwykle do takiej obróbki stosuje się tarcze lub krążki na rzepy z filcu. Znajdziesz też ściereczki do polerowania ręcznego.

Proces polerowania aluminium

Gdy już oczyścisz element i przygotujesz niezbędne narzędzia, możemy przystąpić do wyjaśnienia, jak polerować aluminium. Pierwszym krokiem jest równomiernie nałożenie pasty na obrabianą powierzchnię. Jeżeli producent zaleca umieszczenie preparatu na tarczy/ścierce polerskiej, to zastosuj się do jego instrukcji.

Na tym etapie dużą rolę odgrywa czas, który poświęcisz na wykonanie zadania. Im dłużej będziesz polerować aluminium, tym lepszy efekt osiągniesz. Pamiętaj jednak, aby nie wywierać zbyt dużego nacisku, ponieważ może to doprowadzić do uszkodzenia elementu.

Po wszystkim należy usunąć nadmiar pasty polerskiej i odtłuścić powierzchnię. W tym celu możesz wykorzystać alkohol izopropylowy. Istotne jest też odpowiednie zabezpieczenie aluminium powłoką ceramiczną lub lakierem bezbarwnym. W przeciwnym wypadku materiał ulegnie utlenieniu i zmatowieje.

Wibracyjne polerowanie aluminium

Bardzo popularną formą, zwłaszcza wśród właścicieli aluminiowych felg samochodowych, jest polerowanie wibracyjne. Wymaga jednak użycia specjalnego sprzętu nazywanego wibro polerką. Jego działanie opiera się na wykorzystaniu specjalnych kształtek żywicznych lub porcelanowych. Do bębna urządzenia wkłada się aluminiowy przedmiot, a drgania powodują, że kształtki szlifują jego powierzchnię. Cały proces przebiega szybciej niż tradycyjna obróbka, a lustrzany efekt utrzymuje się o wiele dłużej.

Jak wypolerować aluminium na lustro – podsumowanie

Po przeczytaniu tego artykułu będziesz już wiedział, jak polerować aluminium na lustro. Sama czynność nie jest skomplikowana, jednak wymaga wprawy, która uchroni materiał przed uszkodzeniem. Jeżeli nie chcesz zlecać polerowania komuś innemu, to zachęcamy do wcześniejszego sprawdzenia swoich umiejętności.

Chcesz dowiedzieć się, jak wygląda cięcie aluminium? Przeczytaj nasz inny artykuł zawierający cenne porady w tym temacie.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Metody cięcia stali – przegląd technik i narzędzi

Cięcie stali jest kluczowym procesem w wielu sektorach przemysłu, od budownictwa po produkcję maszyn. Wybór odpowiedniej…

Czytaj więcej

Jak uszczelnić przeciekający beton?

Czy zauważyłeś, że betonowa konstrukcja zaczyna przeciekać? Ta powszechnie występujący problem nie powinien być ignorowany, ponieważ…

Czytaj więcej

Wybieramy beton na fundament – rodzaje i zastosowania

Wybór odpowiedniego betonu na fundament jest kluczowym krokiem, który decyduje o trwałości i stabilności każdej budowli.…

Czytaj więcej

Szlifowanie betonu w praktyce – techniki i sprzęt

Szlifowanie betonu to kluczowy etap wykończenia, który nie tylko zwiększa trwałość, ale także poprawia estetykę betonowych…

Czytaj więcej