Jakie korzyści dają ćwiczenia aerobowe na stepie? Wykorzystaj maksymalnie swoje treningi na stepie do aerobiku 

Udostępnij

Chcesz nabrać kondycji i popracować nad mięśniami? Trening na stepie do aerobiku jest jednym z najlepszych sposobów, aby to zrobić. Stepy są również świetne do rozpoczęcia ćwiczeń na siłowni, w przypadku braku doświadczenia ze sprzętem sportowym, lub jeśli chcesz ćwiczyć w domu. Pokażemy Ci, jak efektywnie używać stepu do aerobiku, aby szybko zobaczyć rezultaty! 

aerobic

Udostępnij

Chcesz nabrać kondycji i popracować nad mięśniami? Trening na stepie do aerobiku jest jednym z najlepszych sposobów, aby to zrobić. Stepy są również świetne do rozpoczęcia ćwiczeń na siłowni, w przypadku braku doświadczenia ze sprzętem sportowym, lub jeśli chcesz ćwiczyć w domu. Pokażemy Ci, jak efektywnie używać stepu do aerobiku, aby szybko zobaczyć rezultaty! 

Co to jest step do aerobiku? 

Ćwiczenia na stepie dla początkujących to fantastyczny sposób, aby uzyskać jak najwięcej z treningu w krótkim czasie. Mogą pomóc Ci zbudować mięśnie, schudnąć i poprawić poziom sprawności fizycznej oraz gibkość.  

Stepy to akcesoria fitness, które są również bardzo łatwe w użyciu! Wystarczy, że umieścisz stopy na górze platformy i będziesz poruszać się w górę i w dół, podobnie jak na schodach. Im więcej będziesz stawiać kroków, tym mocniej podniesie się Twoje tętno. Bez konieczności szaleńczego biegania na zewnątrz, spróbuj złapać głęboki oddech po każdych kilku krokach do przodu lub do tyłu. 

Dlaczego warto zainwestować w step do ćwiczeń?  

Jeśli szukasz nowego sposobu na poprawę kondycji, step do aerobiku może być dla Ciebie idealnym wyborem. Zapewnia on intensywny trening, który nie obciąża zbytnio Twoich stawów. Ponadto step do ćwiczeń jest tańszy niż trenażery czy bieżnie. 

Co musisz wiedzieć o stepie do ćwiczeń? 

Dlaczego step do aerobiku jest tak efektywny? 

Nogi są podstawą twojej rutyny fitness, więc nie jest zaskoczeniem, że w czasie treningu poświęcasz im dużo uwagi. Ale czy wiesz, że podczas ćwiczeń na stepie w domu będą również pracowały Twoje biodra i pośladki?

Powód jest prosty: mięśnie tych części ciała muszą pracować razem, a nie w izolacji. Zatem ćwicząc nogi na stepie do aerobiku, zobaczysz także efekty na pośladkach. Choć może się wydawać, że trening jest skupiony na wypracowaniu dolnych mięśni ciała (głównie ud), to faktycznie ma korzyści dla mięśni położonych wyżej! 

Zrób trening cardio na rozgrzewkę 

Najlepszym sposobem na zmaksymalizowanie treningu na stepie do aerobiku jest rozgrzewka przed każdą sesją. 5-minutowy trening cardio pomoże zwiększyć tętno i sprawi, że krew będzie szybciej krążyć. Zapobiegnie to urazom oraz przedwczesnemu zmęczeniu mięśni i pozwoli dotlenić wszystkie komórki ciała.  

Przeprowadzaj rozgrzewkę przed każdymi zajęciami z użyciem stepu do treningu, w których uczestniczysz. Pomaga to poprawić elastyczność, dzięki czemu szybko przejdziesz od jednego ćwiczenia do następnego podczas zajęć bez uczucia sztywności lub dyskomfortu. 

Ćwiczenia na stepie dla początkujących 

Istnieje kilka sposobów na rozpoczęcie treningu na stepie do ćwiczeń. Pierwszym z nich jest po prostu zrobienie kroku w górę (wejście), kroku w dół (zejście) i kolejne powtórzenie sekwencji. 

Krok do góry, krok do tyłu, krok do przodu, krok do tyłu 

W tym ćwiczeniu kroki wykonuje się w prawo. Jest to podstawowy wzór kroku, który będziesz ćwiczyć we wszystkich pozostałych ćwiczeniach z tej serii:  

Push-off na stopniu 

Jeśli szukasz nowego sposobu, aby uczynić swój trening bardziej wymagającym, spróbuj dodać ćwiczenie push-off.

Unoszenie nóg na stopniu 

Możesz również spróbować takiego wariantu: 

Wykroki boczne  

Stań prosto. Połóż stopień z boku dłuższą stroną w takiej odległości, aby zrobić wydłużony krok.  

Jak wybrać step do ćwiczeń? 

Kiedy wybierasz step do aerobiku, weź pod uwagę kilka ważnych czynników. Po pierwsze, rozważ rozmiar swojej przestrzeni. Jeśli nie masz dużo miejsca w domu lub mieszkaniu, zdecyduj się na zakup mniejszego modelu. Po drugie, upewnij się, że upatrzony step do ćwiczeń ma antypoślizgową powierzchnię. Twoje bezpieczeństwo w czasie ćwiczeń jest kluczowe. 

Po trzecie, zwróć uwagę na możliwość regulacji wysokości sprzętu, aby wygodnie z niego korzystać na dowolnej wysokości. Także wtedy, kiedy do treningu wprowadzisz bardziej zaawansowane ćwiczenia o większym stopniu trudności. Po czwarte – i być może najważniejsze – upewnij się, że step do aerobiku jest solidny i utrzyma Twoją masę ciała! Dobry sprzęt powinien mieć oznaczony udźwig.  

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Pilates przy ścianie – Ćwiczenia na każdą partię ciała

Pilates przy ścianie – 'wall pilates’ to innowacyjne podejście do tradycyjnych ćwiczeń, które wykorzystuje wsparcie ściany,…

Czytaj więcej

O psie, który jeździł nie tylko koleją, czyli jak przewozić psa w samochodzie. Dowiedz się, o co należy zadbać! 

Podczas gdy Ty zapinasz się w pasy bezpieczeństwa, a dzieci siedzą bezpiecznie w fotelikach, Twój pies…

Czytaj więcej

Najtrudniejszy pierwszy krok, czyli slackline dla początkujących. Poznaj podstawy chodzenia po taśmie 

Chodzenie po linie nie jest już domeną cyrkowych akrobatów. Każdy może spróbować swoich sił, Ty również!…

Czytaj więcej

Jak zmotywować się do ćwiczeń? Proste sposoby, które działają!

W dzisiejszym szybkim tempie życia, gdzie obowiązki i rozpraszacze są na każdym kroku, utrzymanie rutyny ćwiczeń…

Czytaj więcej