Zostań fryzjerem w swoim ogrodzie. Dowiedz się, jak i kiedy przycinać drzewa owocowe

Udostępnij

Autor Aleksandra Mojka
9 marca, 2022

Chcesz uprawiać drzewa owocowe na własnej działce? W takim razie przygotuj się na szereg prac, które trzeba wykonać każdego roku. Wszystko po to, aby drzewka na wiosnę były pełne kwiatów, a w efekcie obrodziły pysznymi owocami. Jednym z takich zadań jest cięcie roślin. Kiedy należy przycinać drzewa owocowe i jak to zrobić?

Udostępnij

Chcesz uprawiać drzewa owocowe na własnej działce? W takim razie przygotuj się na szereg prac, które trzeba wykonać każdego roku. Wszystko po to, aby drzewka na wiosnę były pełne kwiatów, a w efekcie obrodziły pysznymi owocami. Jednym z takich zadań jest cięcie roślin. Kiedy należy przycinać drzewa owocowe i jak to zrobić?

Dlaczego warto podcinać drzewa owocowe?

Przycinanie drzew owocowych jest jednym z ważniejszych zabiegów pozwalających utrzymać rośliny przy zdrowiu. Drugim jest robienie regularnych oprysków chroniących przed chorobami i szkodnikami.

Cięcie gałęzi przynosi sporo korzyści. Pozwala pozbyć się słabych, obumarłych i chorych pędów. Prześwietla też koronę, zapewniając lepszy dopływ powietrza do każdej z gałęzi, a tym samym zmniejsza ryzyko powstawania i rozprzestrzeniania się chorób, co byłoby o wiele łatwiejsze w gęstwie liści i pędów. Rzadszy pokrój korony będzie też miał znaczenie w trakcie oprysków – jest większa szansa, że środki ochronne dotrą do każdej gałęzi drzewa.

Obcinanie drzewek owocowych pozwala także na kontrolowanie ich wzrostu. W ten sposób ograniczysz ich wysokość i rozpiętość korony, co będzie miało znaczenie w okresie zbiorów. Cięcia stymulują rośliny do wydawania nowych pędów, a owoce, które się zawiązują, dojrzewają o wiele większe, lepiej wybarwione i słodsze niż przed cięciem.

Kiedy przycinać drzewa owocowe?

Trudno wyznaczyć jeden termin cięcia drzew owocowych. Właściwa pora jest bowiem uzależniona od gatunku, a nieraz nawet od odmiany drzewa. Dlatego też warto przyjrzeć się każdemu z najpopularniejszych drzew owocowych z osobna i wyznaczyć dla nich indywidualne terminy prac pielęgnacyjnych.

Kiedy przycinać jabłonie?

Zasadniczo w przypadku jabłoni zalecane są dwa cięcia w ciągu roku. Pierwsze należy wykonać jeszcze zimą, najlepiej w okolicy końca lutego. Wówczas drzewo owocowe jest jeszcze w stanie spoczynku, więc nawet intensywne przycięcie gałęzi nie będzie dla niego szokiem. Zaraz po cięciu nadchodzi natomiast wiosna, a jabłoń rozpoczyna intensywny wzrost, szybko radząc sobie z regeneracją po cięciu.

Drugie przycinanie jabłoni należy natomiast wykonać latem. Po cięciu zimowym na drzewie wyrośnie duża liczba wilków, których w zdecydowanej większości należy się pozbyć, aby prześwietlić koronę i zapewnić dostęp do światła owocom. Zabieg ten jest bezpieczny dla drzewa – powietrze jest dość suche, więc nie trzeba się obawiać dużego ryzyka zakażenia chorobami grzybowymi.

Terminy cięcia grusz

Z gruszami należy postępować tak samo, jak z  jabłoniami. Zaleca się więc pierwsze, mocniejsze cięcie na przełomie lutego i marca oraz drugie, prześwietlające pomiędzy lipcem a sierpniem.

Przycinanie brzoskwini i moreli

Cięcie drzew owocowych cechujących się wyższą wrażliwością na mróz powinno być przeprowadzone nieco później niż w przypadku rodzimych grusz i jabłoni. Brzoskwinie, morele i nektaryny pochodzą z cieplejszych rejonów Europy, dlatego nie należy narażać ich na niskie temperatury po przycinaniu. Odpowiedniejszą porą cięcia w ich przypadku okaże się zatem kwiecień.

Przycinanie młodych drzewek czereśni i wiśni

Czereśnie i wiśnie wykazują dużą podatność na choroby. Szczególnie groźną okazuje się rak bakteryjny i to właśnie przez niego cięcie roślin zalecane jest w okresie letnim, już po zbiorze owoców. Najlepiej więc wybrać suchy, ciepły dzień na przełomie lipca i sierpnia.

Jak ciąć śliwę?

Ciekawie wygląda kwestia przycinania tych drzew owocowych – pora cięcia jest bowiem uzależniona od tego, czy masz do czynienia z odmianą wczesną, czy też późną. Te pierwsze należy obcinać tuż po zebraniu owoców, czyli w okolicy końca sierpnia lub początku września. Późno owocujące śliwy przytnij natomiast pod koniec marca lub na początku kwietnia.

Rodzaje cięć, czyli jak ciąć drzewa owocowe?

Przycinanie drzewek owocowych należy wykonywać regularnie. Jednak przystępując do tego zadania, możesz mieć różne intencje. Czasami rośliny potrzebują solidnego cięcia odmładzającego, innym razem przycinanie jest konieczne ze względów od Ciebie niezależnych. Sprawdź, jakie rodzaje cięć drzew owocowych mogą być wykonywane na przestrzeni roku.

Cięcie odmładzające

Przycinanie drzewek owocowych, które mają już swoje lata, raz na jakiś czas powinno zostać wykonane bardzo zdecydowaną ręką. Tutaj nie ma miejsca na sentymenty – najstarsze gałęzie i konary powinny zostać usunięte, a inne mocno skrócone. Na szczęście nie ma konieczności odmładzania drzew owocowych za jednym podejściem. Spokojnie cały proces możesz rozłożyć na 2, a nawet 3 sezony.

Cięcie formujące

Przycinanie drzew owocowych tak, by ich korona była rozłożona równomiernie, a przewodnik wyraźnie zaznaczony, ma wiele zalet. Przede wszystkim pozwala roślinie rosnąć prawidłowo, zapewniać pędom odpowiednią ilość światła, a także wpływa na właściwe owocowanie. Jednocześnie jednak nie da się nie zauważyć, że cięcia formujące mają zbawienny wpływ także dla pięknego wyglądu drzew owocowych.

Cięcie sanitarne i pielęgnacyjne

O ile pielęgnacyjne przycinanie drzew owocowych jest przeprowadzane regularnie i ma na celu pozbycie się połamanych, słabych, uschniętych czy zaatakowanych przez szkodniki pędów, o tyle cięcie sanitarne ma bardziej interwencyjne oblicze. Należy przeprowadzać je za każdym razem, gdy widzisz, że któryś z pędów może stać się ogniskiem infekcji atakującą całą roślinę.

Cięcie korygujące

Takie przycinanie drzew owocowych jest konieczne w przypadku okazów, które mają już swoje lata, ale do tej pory nikt odpowiednio nie zadbał o ich pokrój. W ich przypadku trzeba pozbyć się zbyt wybujałych, wykraczających poza prawidłowy kształt korony pędów, a także gałęzi wrastających do wnętrza roślin.

Czym ciąć drzewa owocowe?

Zastanawiasz się, jakie narzędzia i urządzenia do ogrodu będą Ci potrzebne do przycinania drzew owocowych? Na pewno warto zainwestować w kilka różnych rodzajów sekatorów, które zresztą przydadzą Ci się do innych zadań w ogrodzie.

Małe, poręczne sekatory idealnie sprawdzą się przy obcinaniu wilków, czyli dzikich pędów, które nie kwitną i nie owocują. Nadają się też do precyzyjnych cięć np. przy przycinaniu iglaków. Do usuwania lekko zdrewniałych gałęzi lepiej sięgnij po większe i solidniejsze nożyce. Sekatory do gałęzi obsługiwane dwoma rękami okażą się niezastąpione w przypadku pozbywania się starych gałęzi. Przygotuj się jednak na to, że nie zawsze sobie z nimi poradzą. Podobnie, jak przy cięciu żywopłotów niezastąpionym pomocnikiem okaże się piła łańcuchowa.

Ten podstawowy zestaw narzędzi z pewnością wystarczy Ci do wykonania wszystkich prac związanych z cięciem drzew owocowych. Pamiętaj jednak, żeby po każdym zabiegu dezynfekować ostrza sekatorów – tym sposobem unikniesz przenoszenia ewentualnych chorób pomiędzy roślinami w ogrodzie.

Błędy w cięciu drzew owocowych

Największym błędem, jaki może wykonać początkujący sadownik-amator, jest przycinanie drzew owocowych jesienią. Ta pora roku nie sprzyja takim pracom – powietrze jest wilgotne, co tworzy dobre warunki do rozprzestrzeniania się rozmaitych chorób grzybowych.

Co więcej, zanim rany na drzewach owocowych zdążą się zasklepić i zregenerować, mogą je osłabić pierwsze przymrozki. Mróz przy cięciach zimowych nie jest tak groźny, ponieważ wówczas rośliny są w stanie uśpienia, a jesienią masz do czynienia z drzewami w pełni sił witalnych.

Drugim błędem jest nieobserwowanie pogody w przypadku wykonywania cięć letnich. Dotyczy to zresztą nie tylko przycinania drzew owocowych, ale też wszystkich innych roślin w ogrodzie. Zawsze do takich prac należy wybierać dzień suchy i ciepły, aby rany mogły szybko się zasklepić. Ta wiedze przyda Ci się też, gdy zastanawiasz się, jak przycinać tuje.

Przycinanie drzew owocowych zawsze powinno odbywać się ostrymi narzędziami – tępe, zamiast pozostawić czyste cięcia, mogą zmiażdżyć pędy i trwale je uszkodzić.

Przycinanie drzew owocowych – podsumowanie

Jeśli chcesz, by Twój przydomowy sad wiosną rozkwitał setkami kwiatów, a latem stał się nieograniczonym źródeł słodyczy natury, koniecznie pamiętaj o regularnym przycinaniu drzew owocowych. Zabieg ten pozwoli utrzymać rośliny w zdrowiu, pobudzić je do wzrostu, a także zadbać, by były one w jak najmniejszym stopniu narażone na choroby grzybowe.

Z zestawem powyższych wskazówek wiesz już, kiedy przycinać drzewa owocowe poszczególnych gatunków oraz jakie rodzaje cięć należy przeprowadzać. Wprowadź je w życie i ciesz się pięknymi oraz obficie owocującymi roślinami!

Pamiętaj, że zebranie odciętych pędów i gałęzi jest równe ważne dla twojego ogrodu, co grabienie liści!

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Samodzielne olejowanie podłogi krok po kroku

Olejowanie podłogi to jeden z najlepszych sposobów na zabezpieczenie i podkreślenie naturalnego piękna drewna. Proces ten…

Czytaj więcej

Jak chronić pszczoły? Proste kroki, które możesz podjąć aby im pomóc!

Pszczoły to nie tylko słodki miód! To niezwykle pracowite owady, od których zapylania zależy około 70%…

Czytaj więcej

Jak zwiększyć ciśnienie wody ze studni?

Zmagasz się z problemem słabego ciśnienia wody ze studni w swoim domu? Nie jesteś sam! Wiele…

Czytaj więcej

Jak naprawić przerwany kabel bez lutowania? – poradnik krok po kroku

Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się przypadkowo przeciąć lub przewiercić kabel w domu? Uszkodzenia kabli elektrycznych są…

Czytaj więcej