Jak otworzyć warsztat samochodowy i prowadzić go z powodzeniem?

Udostępnij

Autor Rafał Predko
5 marca, 2021

Samochody to jeden z najpopularniejszych środków transportu. Nic więc dziwnego, że wszelkiego rodzaju firmy związane z motoryzacją nie mogą narzekać na brak klientów. Do tego typu przedsiębiorstw należą oczywiście warsztaty samochodowe, świadczące zarówno usługi specjalistyczne, jak i ogólnotechniczne. Jeśli zastanawiałeś się nad tym, jak otworzyć własny warsztat samochodowy, to warto przeczytać nasz poradnik.    

So eröffnen Sie eine Autowerkstatt

Udostępnij

Samochody to jeden z najpopularniejszych środków transportu. Nic więc dziwnego, że wszelkiego rodzaju firmy związane z motoryzacją nie mogą narzekać na brak klientów. Do tego typu przedsiębiorstw należą oczywiście warsztaty samochodowe, świadczące zarówno usługi specjalistyczne, jak i ogólnotechniczne. Jeśli zastanawiałeś się nad tym, jak otworzyć własny warsztat samochodowy, to warto przeczytać nasz poradnik.    

Charakterystyka biznesu

Jak nietrudno się domyślić, praca warsztatu samochodowego polega na reperacji, konserwacji, a niekiedy też na przebudowie aut oraz ich podzespołów. Do tego typu działalności zaliczyć możemy więc usługi związane z naprawą mechaniczną i elektryczną pojazdów, naprawą i konserwacją nadwozia, systemów elektronicznych pojazdu, wymianą szyb. Warsztaty samochodowe zajmują się także przeglądami technicznymi, lakierowaniem nadwozia, a także wymianą kół i opon oraz montażem części i różnego rodzaju akcesoriów samochodowych. 

Osoby pracujące w tego typu zakładach powinny posiadać więc stosowne umiejętności, gdyż w dużej mierze biorą na siebie odpowiedzialność za bezpieczną jazdę, a więc życie oraz zdrowie kierowców i ich pasażerów. Warsztaty samochodowe muszą także być odpowiednio wyposażone, by móc profesjonalnie świadczyć swoje usługi. Jeśli idzie zaś o pomieszczenia, powinny być one przestrzenne, by umożliwić swobodną pracę przy naprawianym pojeździe. 

Co jest niezbędne do założenia warsztatu samochodowego?

Jednym z podstawowych dylematów podczas zastanawiania się nad tym, jak otworzyć warsztat samochodowy, są wątpliwości co do różnego rodzaju spraw organizacyjnych. Zacznijmy więc od tego, że chcąc podjąć się biznesu związanego z naprawą pojazdów, nie trzeba posiadać żadnych licencji, pozwoleń, ani nawet specjalnych uprawnień. Wystarczą umiejętności lub też odpowiednio wyszkolona kadra, która poradzi sobie z czekającymi nań zadaniami. 

Druga sprawa to miejsce wykonywania usług. Otóż nic nie stoi na przeszkodzie by miejscem, w którym znajdował będzie się warsztat był nasz przydomowy garaż. Pamiętać należy jednak, że musi zapewniać on określone warunki BHP. Tak więc koniecznie zadbajmy o wentylację, odpowiednie oświetlenie, a także o to, by podłoga wyłożona była antypoślizgowymi posadzkami.    

Warunki prawne i formalne założenia warsztatu samochodowego

Skoro wiemy już czym będzie zajmował się nasz warsztat, a także znamy wymogi BHP dotyczące jego funkcjonowania, to czas przejść do spraw formalnych. Te, choć początkowo mogą wydawać się skomplikowane, to w gruncie rzeczy nie powinny dla nikogo stanowić większego problemu. 

Pierwszą kwestią jaką powinniśmy ustalić jest forma prowadzenia działalności. Do wyboru mamy w tym przypadku jednoosobową działalność gospodarczą, spółkę cywilną, spółkę z o. o., a także spółkę jawną i spółkę partnerską. Warto dodać, że pierwsza form z tej listy wybierana jest najczęściej, zwłaszcza przez początkujących przedsiębiorców, zaś ostatnia stanowi wyłączność dla wolnych zawodów. 

Kolejnym naszym krokiem powinien być wybór formy opodatkowania. Najprostszą z nich jest karta podatkowa, gdzie stawki naliczane są z góry na cały rok. Kwotę w tym przypadku określa Naczelnik Urzędu Skarbowego. Równie prosta forma rozliczenia to ryczałt charakteryzujący stałą stawką podatku wynoszącą 8,5%. Obie te formy skierowane są do najmniejszych warsztatów samochodowych. 

Warsztatom zatrudniającym pracowników, wynajmującym nieruchomość lub też ponoszącym inne koszty związane z prowadzeniem działalności, najkorzystniej jest skorzystać z opodatkowania na zasadach ogólnych. Dzięki temu możliwym będzie odliczenie tychże kosztów od podatku, zaś oprocentowanie wynosi tu 17, bądź 32 procent – zależnie od wysokości przychodów. Chcąc płacić stawkę ze stałym oprocentowaniem (19%) można wybrać formę zwana jako podatek liniowy. Wtedy jednak odliczanie kosztów nie wchodzi w grę. 

Trzecim wyborem, którego musimy dokonać jest określenie zakresu naszej działalności gospodarczej. W tym celu wybrać musimy odpowiedni kod PKD, klasyfikujący nas do nadania numeru REGON. Kody PKD odpowiadające warsztatom samochodowym to PKD 45.20.Z –  konserwacja i naprawa pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli, lub też PKD 45.32.Z – jeśli chcemy podejmować się przy okazji handlem detalicznym częściami i akcesoriami samochodowymi. 

Mając ustalone powyższe warunki, możemy przystąpić do rejestracji firmy. Jak założyć warsztat samochodowy, by miał on moc prawną przedsiębiorstwa? Otóż w tym celu musimy złożyć wniosek o wpis do CEIDG, wpisując w nim wymagane dane i informacje. Wniosek złożymy za pośrednictwem sieci internetowej lub osobiście w siedzibie Urzędu Miasta bądź gminy. Gdy wniosek rozpatrzony zostanie pozytywnie, będzie nadany nam numer REGON oraz numer NIP. Mając je, możemy podpisać umowę z biurem księgowym, a także założyć firmowe konto. 

Ostatnią rzeczą, o której należy pamiętać, biorąc pod uwagę sprawy formalne i prawne, jest kasa fiskalna. Z początkiem 2020 roku obowiązuje bowiem ustawa, mówiąca o konieczności ewidencjonowania na kasie fiskalnej online przez firmy z branży motoryzacyjnej sprzedaży na rzecz osób prywatnych. W przypadku jednak, gdy nie zamierzamy sprzedawać żadnych części i akcesoriów samochodowych, możemy skorzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej. 

Mowa tu o usługach takich jak przeglądy techniczne, wymiana kół i opon, naprawa pojazdów silnikowych. 

Warunki formalne i forma prowadzenia działalności

Jak wspomnieliśmy wcześniej, najpopularniejszą formą prowadzenia warsztatu samochodowego jest jednoosobowa działalność gospodarcza, a także różnego rodzaju spółki. Jednakże coraz częściej spotkać możemy przypadki w których przedsiębiorca nawiązuje współpracę z siecią warsztatów. Jest to o tyle wygodne rozwiązanie, że działanie w ramach franczyzy zapewnia obszerne szkolenia pod okiem ekspertów. Dana sieć daje dostęp do części zamiennych i materiałów i eksploatacyjnych w korzystnych cenach, a także oferują pomoc przy tworzeniu warsztatu samochodowego. 

Współpraca z siecią ma też tę zaletę, iż działając pod szyldem rozpoznawalnej marki, będziemy mieć załatwione kwestie marketingowe. I chodzi tu nie tylko o znane logo czy rozpoznawalność, ale o fakt, że firmy takie zwykle mają swój własny dział, dbający właśnie o marketing i reklamę. 

Zanim jednak zdecydujemy się na taki krok, warto dobrze rozeznać się wśród ofert. Bez problemu znajdziemy je w internecie. Research jest o tyle ważną sprawą, że decydując się na współpracę z pierwszą lepszą siecią możemy narazić się na spore koszty. Niekiedy bowiem za wejście w taką komitywę ponieść możemy koszty sięgające kilkuset tysięcy lub nawet milionów zł. Wymagany może być bowiem bardzo wysoki standard budynku, opłata za drogie oprogramowanie, lub też posiadanie określonych sprzętów. Na szczęście nie jest to regułą i dokłada analiza ofert z pewnością pozwoli znaleźć korzystne rozwiązania. 

Bardzo dobrym pomysłem jest także prowadzenie warsztatu samochodowego jako usługi dodatkowej, będącej rozszerzeniem działalności stacji kontroli pojazdów. Dzięki temu możemy będziemy mogli kompleksowo obsługiwać kierowców, którzy zgłaszają się na coroczne, obowiązkowe przeglądy techniczne. W takim przypadku dobrze mieć jednak na podorędziu zespół mechaników, którzy będą mogli dzielić się obowiązkami. 

Prowadząc warsztat samochodowy pod żadnym pozorem nie wolno zaniedbać także spraw związanych z ubezpieczeniem. Przyjmując pojazd od klienta, stajemy się bowiem odpowiedzialni za jego mienie. Podczas naprawy lub nawet jazdy próbnej po wykonanej pracy może przecież dojść do różnego rodzaju nieprzewidzianych sytuacji i zdarzeń losowych, wynikających niekoniecznie z winy mechanika. Kradzieże, pożary na terenie warsztatu również nie stanowią w tym przypadku niemożliwej do spełnienia się fikcji. 

Narzędzia wspomagające pracę warsztatu samochodowego

Warsztat samochodowy, oprócz wyspecjalizowanej kadry oraz profesjonalnego wyposażenia, by mógł działać sprawnie, musi być odpowiednio zarządzany. Dobrze jest więc zadbać o odpowiednie oprogramowanie, pozwalające nie tylko ustalać terminy konkretnych napraw, ale i prowadzić rejestr magazynowy części zamiennych, czy też materiałów eksploatacyjnych. Dobry software pozwoli nam także sprawnie wystawiać faktury, a także ustalać dostawy. 

W prawidłowym funkcjonowaniu warsztatu samochodowego pomocny będzie też sprawny marketing. W tym przypadku warto zdać się na opinie klientów, którzy korzystali już z naszych usług. Zwykła reklama może bowiem okazać się nie skuteczna, jeśli nie będzie potwierdzona przez osoby, które miały do czynienia z naszym warsztatem. Normą jest przecież, że klienci dzielą się opiniami z bliskimi, znajomymi, polecają lub też odradzają konkretnych usługodawców. Z tego względu najlepszą reklamą będzie solidność i rzetelność naszego warsztatu. 

Kluczem do skutecznej reklamy jest więc wykwalifikowana kadra, mechanicy potrafiący skutecznie radzić sobie z wszelkimi usterkami i to dzięki nim klienci będą wracać do nas z ochotą, a nawet przysyłać swoich znajomych. Oczywiście nie zaszkodzi też odpowiednio rozreklamować się po różnego rodzaju portalach ogłoszeniowych, a także zadbać o aktywność w social mediach. Internet daje spore pole do popisu w tej kwestii i bardzo często nie będziemy musieli wydać ani złotówki na tego typu promocję. 

Co jest niezbędne do wyposażenia warsztatu samochodowego?

Wiemy już jak założyć warsztat samochodowy, jak zapewnić jego sprawne działanie, a więc czas przejść do tematu niezbędnego wyposażenia. W tym względzie uzależnieni jesteśmy oczywiście od dostępnych środków finansowych na naszym koncie. Inwestując w profesjonalne narzędzia i sprzęt stanowiący wyposażenie warsztatu samochodowego musimy więc dokładnie przemyśleć i wziąć pod uwagę zakres wykonywanych usług. 

Bez względu jednak na to i tak różnego typu podnośniki samochodowe, mierniki, ściągacze, komplety kluczy, przyrządy do regulacji sprzęgła, czy też prasy hydrauliczne to absolutne minimum. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie żeby inwestować również w różnego rodzaju zaawansowane technologicznie urządzenia, jednakże w ich przypadku może okazać się konieczne posiadanie stosownych certyfikatów uprawniających do ich użytkowania. 

Bywają też sytuacje, że w naszym warsztacie znajdą się sprzęty podlegające dozorowi technicznemu. Mogą to być np. wciągniki, suwnice, podnośniki ciśnieniowe, żurawie itp. Wtedy to musimy postarać się o uzyskanie takiego dozoru, składając wniosek w Oddziale Dozoru Technicznego. Wtedy to przysłany zostanie do nas inspektor, który będzie miał za zadanie wykonać dokładne badanie sprzętu. Wynik tego badania zadecyduje, czy uzyskamy zezwolenie na jego użytkowanie.

Jak otworzyć warsztat samochodowy – podsumowanie

Warsztat samochodowy to biznes, który z pewnością przyniesie nam wiele korzyści, o ile oczywiście zadbamy o wszelkie warunki niezbędne do jego prowadzenia. Odpowiednie pomieszczenie spełniające bezwzględne warunki bezpieczeństwa i higieny pracy, wyspecjalizowana kadra, tudzież nasze własne umiejętności związane z mechaniką pojazdową to ścisła podstawa. Idąc dalej, nie możemy zapomnieć także o odpowiednim sprzęcie, oraz sprawach związanych z marketingiem czy reklamą. 

Nie wolno pominąć także spraw związanych z ubezpieczeniem, gdyż prowadzą taką formę działalności ponosimy pełną odpowiedzialność za powierzone nam pojazdy, których naprawy się podejmujemy. Oprócz korzyści, warsztat samochodowy to wielka odpowiedzialność. 

Warto zadbać także o odpowiednie oprogramowanie, pomagające nam w zarządzaniu firmą. Zawsze możemy też przystąpić do współpracy z siecią warsztatów, która pomoże nam w organizacji podstawowych spraw, takich jak wyposażenie, dostawy części, czy nawet wspomniany software. Oczywiście nasz warsztat samochodowy możemy również powadzić samodzielnie lub przystąpić do spółki. Wystarczy tylko wybrać odpowiednią formę działalności gospodarczej i zadeklarować ją podczas rejestracji w CEIDG. 

Wiedząc jak otworzyć warsztat samochodowy oraz jak sprawnie go prowadzić, możemy odnieść sukces, pamiętajmy jednak, że takie przedsięwzięcie jest o wiele większym wyzwaniem, niż choćby na przykład urządzanie warsztatu majsterkowicza.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Jak usunąć rysy z samochodu domowym sposobem – zrób to sam!

Rysy na karoserii samochodu to nie tylko kosmetyczny defekt, ale także potencjalne zagrożenie dla długotrwałości lakieru.…

Czytaj więcej

Jak przykleić podsufitkę w samochodzie?

Zauważyłeś, że podsufitka w Twoim samochodzie zaczyna opadać lub już utraciła swoją pierwotną formę? Opadająca podsufitka…

Czytaj więcej

Jak usunąć rdzę z samochodu domowymi sposobami?

Rdza na karoserii samochodu nie tylko szpeci jego wygląd, ale także może prowadzić do poważnych uszkodzeń…

Czytaj więcej

Jak usunąć naklejkę z szyby samochodu?

Usunięcie naklejki z szyby samochodu może wydawać się prostą czynnością, jednak wymaga odpowiedniej techniki, aby nie…

Czytaj więcej