Jak przechowywać suszone grzyby – kompleksowy poradnik

Udostępnij

Spacery po lesie i zbieranie grzybów to dla wielu najlepszy sposób spędzania czasu w jesienne dni. Aby zatrzymać ten klimat, często decydujemy się na suszenie grzybów służących później jako świetny dodatek do wielu dań. Z naszego artykułu dowiesz się, jak przechowywać suszone grzyby. Opiszemy sprawdzone sposoby i najlepsze warunki dla „darów lasu”.

So lagern Sie getrocknete Pilze

Udostępnij

Spacery po lesie i zbieranie grzybów to dla wielu najlepszy sposób spędzania czasu w jesienne dni. Aby zatrzymać ten klimat, często decydujemy się na suszenie grzybów służących później jako świetny dodatek do wielu dań. Z naszego artykułu dowiesz się, jak przechowywać suszone grzyby. Opiszemy sprawdzone sposoby i najlepsze warunki dla „darów lasu”.

Jak suszyć grzyby leśne, by ich nie zmarnować?

Przechowywanie żywności wymaga zastosowania takich technik, aby jedzenie nie straciło swoich walorów smakowych, a tym bardziej nie stało się groźne dla zdrowia. Identycznie wygląda sprawa obróbki, a następnie przechowywania grzybów.

Po usunięciu resztek ściółki należy je pokroić w plasterki lub w kawałki. Podczas krojenia zawsze trzeba sprawdzić, czy nie są robaczywe. Kiedy wykonasz te czynności, możesz przystąpić do suszenia. Istnieje kilka jego sprawdzonych sposobów:

  • na nitce,
  • na słońcu,
  • w piekarniku,
  • w suszarce.

Suszenie na nitce to najstarszy sposób znany grzybiarzom od pokoleń. Wystarczy nawlec na nitkę grzyby i umieścić je w suchym i ciepłym miejscu (przy kominku, nad kuchenką czy na kaloryferze) i odczekać parę dni. Drugim sposobem, który nie wymaga użycia dodatkowego sprzętu, jest suszenie na słońcu. Sprawdza się jedynie w czasie słonecznej i suchej pogody trwającej kilka dni. Pokrojone na kawałki grzyby układa się na przepuszczalnej tkaninie i zakrywa np. gazą, aby zabezpieczyć przed zabrudzeniem.

Suszyć grzyby można również w piekarniku. Proces zajmuje do paru godzin. W rozgrzanym do temperatury ok. 50°C piekarniku z termoobiegiem należy umieścić grzyby w niewielkich odległościach na ruszcie wyłożonym papierem do pieczenia. Trzeba pamiętać o uchylonych drzwiczkach, co pozwala odprowadzać wilgoć.

Przydatne urządzenia do suszenia grzybów

Suszarki do żywności to urządzenia specjalnie przeznaczone do suszenia m.in. grzybów, ziół i owoców. Pozwalają precyzyjnie ustawić temperaturę oraz czas suszenia. Plasterki układa się na specjalnych ażurowych półkach. Sprzęt gwarantuje pełną automatyzację procesu. Jednocześnie jest najdroższą metodą, ponieważ dobre suszarki kosztują zwykle od kilkuset do ponad tysiąca złotych.

Jak długo można przechowywać suszone grzyby?

Skoro poznałeś już sposoby suszenia, przyszedł czas, aby zastanowić się, jak przechowywać suszone grzyby i ile czasu powinno to trwać. Jeśli już masz właściwie przygotowane suszonki (lekko szeleszczące, ale nie całkowicie kruche), możesz zacząć je przechowywać. Teoretycznie przyjmuje się, że suszone grzyby we właściwych warunkach przetrwają do trzech lat. W praktyce czas zwykle jest krótszy. Często po sezonie jesiennym ususzone grzyby trafiają w grudniu na świąteczne stoły jako dodatek do tradycyjnych dań. Jeśli decydujesz się na dłuższe przechowywanie, musisz co jakiś czas sprawdzać, czy grzyby nie spleśniały lub nie zostały zaatakowane przez mole spożywcze. Gdyby tak się stało, należy je bezwzględnie wyrzucić. O właściwej konserwacji żywności suchej, w tym przypadku grzybów, opowiemy w kolejnych częściach artykułu.

Jak najlepiej przechowywać suszone grzyby – metody

Aby cieszyć się smakiem i aromatem ususzonych grzybów w zupach, sosach czy bigosie, trzeba je starannie przechowywać. Najpopularniejsze jest zamknięcie w szczelnych szklanych słoikach. Przed umieszczeniem w środku prawdziwków, maślaków, borowików czy kurek zawsze należy sprawdzić, czy są dobrze ususzone. Jeśli nie, trzeba je dosuszyć, aby potem nie spleśniały. Słoik wystarczy mocno zakręcić, a potem odstawić w suche i ciemne miejsce. Ma on kilka zalet:

Podobnym rozwiązaniem są także puszki ze stali nierdzewnej. Charakteryzują się szczelnością (często posiadają uszczelkę) i wykonaniem z neutralnego dla żywności i zdrowia materiału. Zatem jeśli zastanawiasz się, jak przechowywać suszone grzyby, warto postawić na zamykane szczelnie naczynia.

Temperatura pokojowa i spiżarnia

Najlepszą temperaturą jest zakres 18-22°C, czyli temperatura pokojowa. Słoiki z grzybami należy umieszczać w zacienionych miejscach, ponieważ nie mogą być narażane na działanie słońca. Tracą wtedy swój smak i aromat. Dobrym rozwiązaniem jest także spiżarnia – doskonałe miejsce dla grzybów i przetworów. Optymalna temperatura w jej wnętrzu powinna wynosić 12-14°C. Jeśli zastanawiasz się, jak przechowywać suszone grzyby, nie wybieraj do tego celu piwnicy. Panuje tam zwykle wysoka wilgotność.

Mrożenie

Kiedy nie masz warunków, aby przechowywać grzyby w słoikach (np. w bardzo nasłonecznionym mieszkaniu) lub jeśli nie wiesz, jak przechowywać warzywa, to zamrażarka okaże się świetnym rozwiązaniem. Do mrożenia na surowo nadają się niemal wszystkie grzyby leśne. Po przebraniu i pokrojeniu najlepiej je wstępnie obgotować. Po odsączeniu z wody i wystygnięciu można przystąpić do porcjowania grzybów. W tym celu sprawdzą się niewielkie pojemniki lub woreczki próżniowe. Porcje należy umieścić w zamrażarce z temperaturą co najmniej -18°C. Miłośnicy grzybów przechowują je w ten sposób nawet do następnego sezonu.

Jak najlepiej przechowywać suszone grzyby, aby nie spleśniały?

Suszenie i mrożenie to skuteczne oraz popularne sposoby konserwacji żywności. Po właściwym przygotowaniu składników można być pewnym, że zachowają wszystkie swoje właściwości odżywcze i nie staną się groźne dla zdrowia. W przypadku grzybów oraz innych produktów spożywczych bardzo niebezpieczna jest pleśń. Dlatego, aby jej uniknąć, należy po pierwsze starannie wysuszyć grzyby, nie mogą być nawet lekko wilgotne. Po drugie, umieścić je w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Jeśli masz małe doświadczenie w suszeniu grzybów, pomocnym sprzętem okaże się suszarka. Z naszego kolejnego artykułu dowiesz się, jaka suszarka do grzybów będzie dla Ciebie najlepsza.

Oprócz pleśni zagrożeniem dla grzybów są mole spożywcze. Polecany przez grzybiarzy sposób na ich odstraszenie, to wkładanie do słoików liścia laurowego lub kilku goździków.

Jak przechowywać suszone grzyby – podsumowanie

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu wiesz już, jak przechowywać suszone grzyby. Nie jest to skomplikowane, niemniej wymaga staranności i poświęcenia trochę czasu. Grzyby można przechowywać przez wiele miesięcy, ale tylko we właściwych warunkach. Trzeba o nie zadbać od razu po zbiorach. Najpierw odrzuć robaczywe, a pozostałe oczyść i pokrój w plastry. Grzyby można suszyć na kilka sposobów. Kiedy suszonki są gotowe, należy zapewnić im szczelne pojemniki. Surowe okazy po obgotowaniu nadają się do mrożenia. Za prawidłowe przechowywanie grzyby odwdzięczą się wyśmienitym smakiem i aromatem. Alternatywnym sposobem przechowywania grzybów może być ich pasteryzacja w piekarniku, którą omówiliśmy w innym artykule na naszym blogu.


Działasz w gastronomii i chcesz rozszerzyć swoją wiedzę? Odwiedź nasz kanał Chef’s Gear Polska – YouTube oraz fanpage na Facebooku: Chef’s Gear Polska | Facebook. Wspólnie z szefem kuchni Michałem Orłowskim, ambasadorem marki Royal Catering, testujemy sprzęt kuchenny, dzielimy się przepisami i podpowiadamy, jak mierzyć się z wyzwaniami w biznesie gastronomicznym.

Interesuje Cię konkretny temat? Chętnie poznamy Twoje pomysły. Napisz do nas na adres: [email protected].

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Wymrażanie piwa – proces, techniki i ciekawostki

Wymrażanie piwa to fascynująca, choć nieco mniej znana technika stosowana przez browary, aby wzbogacić smak i…

Czytaj więcej

Jak zrobić wino musujące? Poczuj magię bąbelków!

Wino musujące, znane również jako szampan, to symbol świętowania i elegancji, który cieszy się popularnością na…

Czytaj więcej

Kreatywne pomysły na prezent dla kucharza amatora i profesjonalisty!

Wybór prezentu dla pasjonata kuchni może być nie lada wyzwaniem. Niezależnie od tego, czy szukasz czegoś…

Czytaj więcej

Catering dla firm – czy to dobry pomysł na biznes?

Catering dla firm rośnie w siłę jako obiecujący segment rynku, przyciągając przedsiębiorców swoim potencjałem na długoterminowe…

Czytaj więcej