Pasteryzacja w piekarniku, czyli kompleksowy poradnik o wekowaniu

Udostępnij

Autor Aleksandra Mojka
9 lipca, 2021

Pasteryzacja jest dobrym sposobem na zamknięcie lata w słoikach, a także na przedłużenie przydatności do spożycia rozmaitych dań i produktów. Jednak, zamiast gotować słoiki w garnku z wodą, możesz je pasteryzować w piekarniku! Sprawdź, jak to zrobić i dlaczego warto przygotowywać przetwory.

Pasteurisierung im Backofen

Udostępnij

Pasteryzacja jest dobrym sposobem na zamknięcie lata w słoikach, a także na przedłużenie przydatności do spożycia rozmaitych dań i produktów. Jednak, zamiast gotować słoiki w garnku z wodą, możesz je pasteryzować w piekarniku! Sprawdź, jak to zrobić i dlaczego warto przygotowywać przetwory.

Co to jest pasteryzacja?

Pasteryzacja, zwana również wekowaniem, to sposób konserwacji żywności, dzięki któremu przetwory zachowają swoją świeżość na długi czas. To właśnie dzięki temu procesowi możesz uniknąć stosowania konserwantów i całkowicie naturalnymi, bezpiecznymi dla zdrowia sposobami zapewnić sobie dostęp do owoców, kompotów, dżemów, a także rozmaitych warzyw przez cały rok.

Co to jest pasteryzacja? Jest to proces oparty na podgrzewaniu jedzenia w temperaturze w zakresie 65-90°C, podczas którego giną wszelkie drobnoustroje powodujące psucie się żywności. Jednocześnie w trakcie wekowania słoiki zostają szczelnie zamknięte, a tym samym Twoje przetwory zostają odpowiednio zakonserwowane. Tak przygotowane owoce, warzywa, a nawet mięso przetrwają nawet kilka lat – do przechowywania żywności wybierz suche, chłodne i ciemne miejsce.

Jak pasteryzować w piekarniku?

Jak pasteryzować słoiki? Istnieje kilka metod, spośród których najbardziej popularne jest pasteryzowanie w garnku z gorącą wodą, a najmniej wekowanie w zmywarce. Gdzieś pośrodku plasuje się pasteryzacja w piekarniku, która z pewnością jest łatwiejsza i mniej angażująca od tradycyjnego sposobu pasteryzowania na mokro (wekowanie w piekarniku natomiast zwane jest także pasteryzacją na sucho).

Jak pasteryzować słoiki w piekarniku? To bardzo proste – zobacz, jak w 5 krokach przeprowadzić proces domowego konserwowania żywności:

  1. Ułóż słoiki z przetworami na blaszce do pieczenia do góry zakrętką i tak, by się ze sobą nie stykały.
  2. Jeśli słoiki są wystudzone, włóż je do zimnego piekarnika, jeśli zaś ich zawartość jest gorąca, wsadź je do piekarnika dopiero wtedy, gdy jego komora się nagrzeje.
  3. Piekarnik elektryczny czy gazowy nagrzej do temperatury ok. 130°C (pasteryzacja w piekarniku z termoobiegiem: 120°C). Pasteryzowanie w piekarniku odbywa się w wyższej temperaturze niż wekowanie na mokro, a to z tego względu, że słoiki wolniej nagrzewają się za pośrednictwem gorącego powietrza niż gorącej wody.
  4. Jak długo pasteryzować słoiki w piekarniku? Cały proces powinien trwać ok. 30 minut (w przypadku pasteryzacji w piekarniku z termoobiegiem 20 minut), ale czas ten należy liczyć od momentu, kiedy w komorze zapanuje docelowa temperatura.
  5. Gdy minie pół godziny, wyłącz piekarnik, ale nie wyciągaj słoików. Dopiero po kolejnych 30 minutach możesz wyjąć przetwory i ustawić je do góry dnem, aby sprawdzić ich szczelność. Gotowe!

Co można wekować w piekarniku?

Jak widać, pasteryzacja słoików w piekarniku elektrycznym jest zadaniem niezwykle łatwym i mało wymagającym. A to właśnie dzięki niemu możesz stać się prawdziwym wirtuozem w kuchni, który już nigdy nie zmarnuje jedzenia. Co można wekować w piekarniku?

Sprzęt niezbędny do pasteryzacji

Pasteryzowanie w piekarniku jest zadaniem dość prostym i wymagającym jedynie podstawowych sprzętów i akcesoriów. Co musisz zatem przygotować?

  • Blacha do pieczenia, najlepiej wyłożona papierem lub ściereczką.
  • Słoiki – koniecznie typu twist-off! Weki z uszczelkami nie sprawdzą się w przypadku pasteryzacji w piekarniku, ponieważ guma mogłaby się uszkodzić pod wpływem tak wysokiej temperatury!
  • Etykiety – każdy słoik po pasteryzacji w piekarniku warto dokładnie opisać. Dzięki temu będziesz wiedzieć, co zawierają i kiedy przetwory zostały zawekowane.

Pasteryzacja w piekarniku – podsumowanie

Wekowanie w piekarniku jest proste! Dużo łatwiejsze od pasteryzacji na mokro i pozwalające uniknąć poparzenia się wrzątkiem. Dlatego też warto spróbować rozpocząć własną przygodę z przetworami, nawet jeśli dotychczas gotowanie nie było Twoją najmocniejszą stroną. Dzięki pasteryzacji w piekarniku możesz wypełnić spiżarnię pysznymi owocowymi słodkościami, warzywami będącymi idealnym dodatkiem do każdego obiadu, a nawet gotowymi daniami czy konserwowanym mięsem. Możliwości są ogromne, a Ty dzięki wykorzystaniu piekarnika możesz stać się mistrzem wekowania już przy pierwszym podejściu do pasteryzacji.


Jak prowadzić biznes gastronomiczny? Który sprzęt wybrać do restauracji, baru lub foodtrucka? Jakie potrawy dodać do menu? Na te pytania znajdziesz odpowiedzi na kanale Chef’s Gear Polska – YouTube oraz fanpage’u na Facebooku: Chef’s Gear Polska | Facebook. Fachowych porad udziela ekspert gastronomiczny Michał Orłowski, ambasador marki Royal Catering.

Zapraszamy do współtworzenia kanału i dzielenia się pomysłami na odcinki. Napisz do nas na adres: [email protected].

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Jak napisać biznesplan restauracji?

Zastanawiasz się, jak otworzyć restaurację? Możesz ułatwić sobie zadanie, jeśli stworzysz biznesplan. Jest to dokument, który…

Czytaj więcej

Pasteryzacja piwa – metody, korzyści i wady

Pasteryzacja piwa to proces, który odgrywa kluczową rolę w produkcji tego popularnego napoju, wpływając zarówno na…

Czytaj więcej

Jak peklować mięso na sucho, mokro i próżniowo? Opanuj sztukę peklowania!

Peklowanie mięsa to technika konserwacji, która nie tylko przedłuża jego trwałość, ale również znacząco wzbogaca smak…

Czytaj więcej

Butelkowanie wina krok po kroku – przewodnik winiarza

Butelkowanie wina to kluczowy etap produkcji tego szlachetnego trunku, który decyduje o jego smaku, aromacie oraz…

Czytaj więcej