Wszystko, co chcesz wiedzieć o sadzeniu i pielęgnacji pelargonii, znajdziesz w tym artykule!

Udostępnij

Rozkwitający feerią barw balkon? Kwiatowe rabaty oszałamiające pięknem i bogactwem kolorów? Taki efekt osiągniesz, wybierając jedną z najpopularniejszych roślin w ogrodach. Pelargonie, bo o nich mowa, dostępne są w niezwykle szerokiej gamie odmian i kolorów, co pozwala za ich pomocą tworzyć niesamowite kompozycje. Dowiedz się, jak pielęgnować i uprawiać pelargonie!

Udostępnij

Rozkwitający feerią barw balkon? Kwiatowe rabaty oszałamiające pięknem i bogactwem kolorów? Taki efekt osiągniesz, wybierając jedną z najpopularniejszych roślin w ogrodach. Pelargonie, bo o nich mowa, dostępne są w niezwykle szerokiej gamie odmian i kolorów, co pozwala za ich pomocą tworzyć niesamowite kompozycje. Dowiedz się, jak pielęgnować i uprawiać pelargonie!

Najpiękniejsze rodzaje pelargonii

Pelargonie pochodzą z gorącej Afryki, jednak wiosną i latem to właśnie one królują na europejskich balkonach i w przydomowych ogrodach. Nic w tym dziwnego – bogato obsypane kwieciem i zaskakujące mnogością barw są jednocześnie roślinami wyróżniającymi się bardzo prostą uprawą.

Jeśli więc chcesz rozpocząć przygodę z kwiatami, zacznij od pelargonii. Minimum wysiłku wystarczy, by Ci się odwdzięczyły niesamowicie pięknym kwieciem. Z pewnością zaskoczy Cię też rozmaitość dostępnych rodzajów i odmian – oto kilka z nich.

Pelargonia bluszczolistna

To bezsprzeczna królowa miejskich i wiejskich balkonów. Zwane są również pelargoniami zwisającymi, co pozwala zobrazować sobie ich wygląd. Sadzone w podwieszanych koszach i skrzynkach balkonowych efektownie się z nich przelewają, sprawiając, że piękne kwiaty zasłaniają sporą część balkonowych barierek.

Pelargonia angielska

Atrakcyjnymi, wielkimi kwiatami urzekają natomiast pelargonie angielskie. Ale nie tylko one są zaletą tych roślin – często mają one także pięknie wybarwione liście. Jest to zdecydowanie jeden z najefektowniejszych rodzajów pelargonii, a przy tym najbardziej wymagający. Koniecznie znajdź dla niej zaciszne miejsce osłonięte od wiatru.

Pelargonia rabatowa

Najbardziej wszechstronnym rodzajem pelargonii jest pelargonia rabatowa. Świetnie sprawdzi się, jak sama nazwa wskazuje, na rabatach i w grupowych nasadzeniach w skrzyniach i doniczkach. Możesz je uprawiać w ogrodzie i na balkonie – niestraszne im są kaprysy pogody, w tym nawet duże wahania temperatur.

Pelargonie pachnące

Godne uwagi są także pelargonie pachnące. Ich liście zawierają spore ilości olejków eterycznych, za sprawą których roztaczają wokół siebie niezwykłe wonności. Często przypominają one zapach cytryny, brzoskwiń, czy mięty!

O ile Tobie takie aromaty będą zdawały się przyjemne, o tyle dla owadów okażą się odstraszające. Obsadzenie tarasu pelargoniami pachnącymi może być więc sposobem na pozbycie się komarów.

Kolory pelargonii – jakie są dostępne?

Zastanawiasz się, czy ogród z zasadzonymi w dużej liczbie pelargoniami nie będzie monotonny? Mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – rośliny te występują w bardzo szerokiej gamie kolorystycznej.

Znajdziesz wśród nich czyste, białe kwiaty i romantyczne odmiany w różu, purpurze i fioletach. Pelargonie zachwycą też miłośników radosnych barw – słoneczne odcienie żółtego, pomarańczowego i łososiowego rozjaśnią Twój ogród. Rzecz jasna nie brakuje także kwiatów w odcieniach czerwieni – zarówno tej jasnej, delikatnej, jak i ciemnoczerwonych odcieni burgundu. Do wyboru masz również odmiany dwubarwne i wzorzyste, np. w paski i cętki. Dzięki temu możliwości komponowania pelargonii są niemal nieograniczone!

Jak sadzić pelargonie?

Jeśli planujesz sadzić pelargonie w pojemnikach, przygotuj w nich warstwę drenażu i zadbać, by były na tyle duże, żeby korzenie mogły swobodnie się rozwijać. W przypadku sadzenia ich na rabatach nie spotkasz się z takimi problemami. Zadbaj za to o zapewnienie roślinom starannie przygotowanego podłoża – lekkiego, próchnicznego, przepuszczalnego i bogatego w składniki odżywcze. W obu przypadkach pelargonie należy sadzić, gdy ustaną ostatnie przymrozki – nie wcześniej niż po 15 maja.

Jak podlewać pelargonie?

Pelargonie bardzo lubią podlewanie, ale bez problemu zniosą także krótkie okresy suszy. Jednak jeśli chcesz im zapewnić idealne warunki do wzrostu, zadbaj o codzienne ich nawadnianie, które w upalne dni możesz zwiększyć nawet do dwóch razy dziennie. Jednocześnie nie dopuść do przelania pelargonii – ich korzenie są wrażliwe i narażone na gnicie, dlatego też tak ważne jest stworzenie właściwego drenażu.

Jeśli częste podlewanie pelargonii jest dla Ciebie kłopotliwe, zawsze możesz się zastanowić, jak stworzyć system nawadniania ogrodu lub balkonu. Zwolni Cię to z obowiązku codziennej pielęgnacji roślin.

Nawożenie pelargonii

Piękno i rozmaitość kwiatów pelargonii wymaga dostarczania roślinie sporej ilości substancji odżywczych. Dlatego też zaleca się nawożenie jej uniwersalnym nawozem do roślin kwitnących raz w tygodniu. Jeśli chcesz, by zasilanie pelargonii odbywało się rzadziej, stosuj mieszanki, które stopniowo uwalniają swoje składniki do ziemi.

Zimowanie pelargonii

Pelargonie w doniczkach z powodzeniem można zimować! W kolejnych latach znowu pięknie zakwitną, dekorując Twój balkon lub taras. Aby przetrwały zimę, zetnij ich pędy na długość ok. 15 cm i wstaw rośliny do chłodnego miejsca na czas zimy. Wówczas będą one wymagały bardzo niewielkiej ilości wody.

Mogą Ci się nawet wydać martwe, jednak nie daj się zwieść. Kiedy tylko nadejdą ciepłe dni, a Ty zwiększysz intensywność podlewania, zaraz wypuszczą nowe pędy i rozpoczną wegetację.

Najczęstsze pytania dotyczące uprawy pelargonii

Co jeszcze warto wiedzieć o pelargoniach? Jakie pytania najczęściej nurtują uprawiające je osoby? Przejrzyj poniższą listę, by zdobyć niezbędną wiedzę na temat tych pięknych roślin.

Jak pobudzić pelargonie do kwitnięcia?

Pelargonie zakwitną w swoim czasie – nie ma potrzeby przyspieszać tego procesu. Można jednak zwiększyć jego intensywność, kiedy już pierwsze pąki zaczną przekwitać. Pamiętaj o ich usuwaniu – wówczas roślina, zamiast kierować swoje siły witalne w wytwarzanie nasion, zajmie się produkowaniem nowych kwiatów!

Jak uszczykiwać pelargonie?

Uszczykiwanie, czyli obcinanie ok. 1-centymetrowych końcówek pędów pelargonii jest dobrą praktyką. W tym miejscu wyrosną bowiem dwa kolejne pędy! Jest to zatem metoda pozwalająca na efektywne rozkrzewienie rośliny i sprawienie, że będzie intensywniej kwitła. Takie uszczykiwanie pelargonii należy przeprowadzić wiosną, ale podobne zabiegi nie zaszkodzą jej również w pełni rozkwitu.

Kiedy wysiewać pelargonie?

Chcesz uprawiać pelargonie z nasion i zastanawiasz się, kiedy należy się za to zabrać? Warto wiedzieć, że od zasiania do zakwitnięcia rośliny powinno upłynąć ok. 5-6 miesięcy. Jeśli zatem chcesz, by pelargonie ozdobiły Twój balkon już w maju, nasiona umieść w ziemi w okolicy grudnia lub na początku stycznia.

Jak długo kwitną pelargonie?

Pelargonie są kwiatami uwielbianymi przez ogromną rzeszę ogrodników-amatorów. Wynika to właśnie z niesamowicie długiego okresu ich rozkwitu! Pierwsze kwiaty pojawiają się bowiem już w maju, a ostatnie zamierają dopiero przy nadejściu pierwszych przymrozków. Pelargonie okażą się więc idealne dla każdego, kto pragnie mieć efektowną ozdobę balkonu przez cały sezon.

Narzędzia niezbędne do uprawy i utrzymania pelargonii

Narzędzia i urządzenia do ogrodu potrzebne przy pielęgnacji pelargonii? Na szczęście nie będziesz potrzebować ich zbyt wiele! Podczas sadzenia roślin w gruncie niezbędny okaże się szpadel, a przy uprawie balkonowej warto zadbać o stały dostęp do konewki z dużą ilością wody.

Właściwie żadne inne narzędzia i akcesoria nie będą niezbędne. Jak już wspomnieliśmy, pelargonie są wspaniałym wyborem dla osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z samodzielną hodowlą kwiatów!

Sadzenie i utrzymanie pelargonii – podsumowanie

Pielęgnacja i uprawa pelargonii jest nieskomplikowana, a przy tym przynosi wymierne korzyści w postaci kwietnej dekoracji! Warto więc poświęcić minimum energii do utrzymania tych roślin w dobrym zdrowiu.

Dzięki temu stworzysz barwną aranżację małego ogrodu lub ozdobisz balkon czy taras pelargoniami w doniczkach, które zachowują efektowny wygląd od maja aż do przymrozków. Ponadto przydadzą się także jako uzupełnienie krajobrazu jesiennego ogrodu.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Samodzielne olejowanie podłogi krok po kroku

Olejowanie podłogi to jeden z najlepszych sposobów na zabezpieczenie i podkreślenie naturalnego piękna drewna. Proces ten…

Czytaj więcej

Jak chronić pszczoły? Proste kroki, które możesz podjąć aby im pomóc!

Pszczoły to nie tylko słodki miód! To niezwykle pracowite owady, od których zapylania zależy około 70%…

Czytaj więcej

Jak zwiększyć ciśnienie wody ze studni?

Zmagasz się z problemem słabego ciśnienia wody ze studni w swoim domu? Nie jesteś sam! Wiele…

Czytaj więcej

Jak naprawić przerwany kabel bez lutowania? – poradnik krok po kroku

Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się przypadkowo przeciąć lub przewiercić kabel w domu? Uszkodzenia kabli elektrycznych są…

Czytaj więcej