Jak sadzić zioła w ogrodzie i domu?

Udostępnij

Autor Aleksandra Mojka
9 czerwca, 2021

Aromatyczny stek z rozmarynem, dania kuchni włoskiej odurzające zapachem bazylii i oregano, czy też rodzimy barszcz czerwony mocno doprawiony majerankiem. Przyprawy te są niezastąpione we wszystkich kuchniach świata. Jak sadzić zioła, by zawsze mieć pod ręką świeże i pachnące dodatki do potraw?

Wie man Kräuter im Garten und zu Hause pflanzt

Udostępnij

Aromatyczny stek z rozmarynem, dania kuchni włoskiej odurzające zapachem bazylii i oregano, czy też rodzimy barszcz czerwony mocno doprawiony majerankiem. Przyprawy te są niezastąpione we wszystkich kuchniach świata. Jak sadzić zioła, by zawsze mieć pod ręką świeże i pachnące dodatki do potraw?

Charakterystyka i podział ziół

Marzy Ci się ogród ziołowy z prawdziwego zdarzenia? Dowiedz się więc, jak sadzić zioła, by uzyskać jak najlepsze efekty i móc stale korzystać z pełnych aromatu dobrodziejstw przydomowego ogródka. Przede wszystkim musisz mieć świadomość, że wśród ziół występują zarówno gatunki wieloletnie, jak i jednoroczne. Do tych pierwszych należą m.in. mięta, szczypiorek, szałwia, estragon, oregano, lubczyk czy rozmaryn. Z kolei co roku należy od podstaw wyhodować bazylię, kolendrę, cząber, koper czy majeranek.

Sadzenie ziół w ogrodzie uda się nawet tym osobom, które po raz pierwszy podejmują się wyzwania prowadzenia własnych upraw – hodowla ziół jest dużo prostsza niż warzyw, choć warto dokładnie poznać cały proces, by móc cieszyć się pełnym smaku i zapachu ziołowym ogródkiem we własnym domu lub ogrodzie.

Sadzenie ziół – o czym należy pamiętać?

Pierwszą rzeczą, jaką trzeba rozpatrzyć przed sadzeniem ziół w ogrodzie, jest sposób ich pozyskania. Najłatwiej jest kupić gotowe sadzonki, które są szeroko dostępne w sklepach ogrodniczych. Rośliny jednoroczne możesz też wyhodować od podstaw, czyli z nasion – musisz się jednak liczyć z tym, że jest to zadanie czasochłonne i jeśli chcesz uprawiać niewielką ilość ziół, np. jeden czy dwa krzaczki bazylii, bardziej opłaca się kupić sadzonkę. Z drugiej jednak strony hodowla od nasiona jest pewniejsza – zioła uprawiane w ten sposób na pewno będą wolne od chemii.

Miejsce w ogrodzie

Jak sadzić zioła w ogrodzie? Większość gatunków idealnie wzrasta na ciepłych, słonecznych i osłoniętych od wiatru stanowiskach. Jeśli na Twoim podwórzu jest wiele takich miejsc, możesz przyjąć również dodatkowe kryteria lokowania aromatycznych roślin. Zrób ziołowe rabatki dookoła tarasu lub przy ścieżkach, aby niezwykła feeria zapachów zachwycała Ciebie i odwiedzające Cię osoby. Część ziół należy jednak sadzić w półcieniu – do nich należą chociażby lubczyk czy mięta.

Wybierając miejsce na zioła w ogrodzie musisz pamiętać, że niektóre gatunki są ekspansywne – chwila nieuwagi wystarczy, aby zaczęły porastać sąsiadujące rabaty. Taka jest np. mięta, szałwia czy rumianek. Należy dla nich przeznaczyć więcej przestrzeni niż na pozostałe zioła lub regularnie usuwać część roślin, by nie rozrastały się w niepożądany sposób.

Jak sadzić zioła w skrzynkach i donicach?

Jeśli w przydomowym ogrodzie lub na podwyższonych grządkach z palet nie masz na tyle miejsca, by pomieścić i rozsady warzyw, i ulubione zioła, rozważ zasadzenie tych drugich w pojemnikach! Taka operacja zakończy się powodzeniem, a ponadto pozwoli Ci łatwiej kontrolować ilość uprawianych przypraw – będziesz hodować ich dokładnie tyle, ile potrzebujesz w codziennym gotowaniu.

Jak sadzić zioła na balkonie? Możesz je wysiać w domu już pod koniec zimy lub na wiosnę kupić sadzonki i przesadzić od razu do docelowych pojemników. Skrzynki i doniczki możesz rozmieścić na parapetach zewnętrznych, balkonie czy tarasie – warto wybrać takie miejsce, które jest najbliżej kuchni.

W jakiej ziemi posadzić zioła w ogrodzie?

Zioła nie są specjalnie wymagające, jeśli chodzi o ziemię, w jakiej należy ją sadzić. Warto unikać zwartych, gliniastych gleb, a celować raczej w przepuszczalne i próchnicze, choć rośliny powinny sobie poradzić w niemal każdej ziemi ogrodowej. Podłoże pod zioła należy odpowiednio przekopać – tak jak przygotowuje się ziemię pod warzywa. Wzbogacenie jej kompostem na pewno pomoże ziołom się ładnie krzewić i rozrastać. Jeśli natomiast planujesz sadzić zioła w domu lub na balkonie, możesz kupić gotowe podłoże do ziół, które zapewni im wszystkie niezbędne mikro- i makroelementy.

Pielęgnacja ziół

Opiekowanie się ziołami zasadzonymi w ogrodzie i w doniczkach to czysta przyjemność. Najważniejszym zadaniem pielęgnacyjnym jest podlewanie roślin – źle reagują na brak wilgoci, a przesuszonych najczęściej nie da się już uratować. Aby więc zapewnić im stały dostęp do wody, warto zaplanować system nawadniania ogrodu z wykorzystaniem linii kroplujących – dzięki niemu nie musisz pamiętać o stałym podlewaniu ziół.

Kolejnym zadaniem jest odchwaszczanie ziemi, w której rosną zioła. Zapobiega to rozrastaniu się niechcianych roślin, które nie dość że swoim szybkim wzrostem i rozmiarami mogłyby przytłumić zioła, to jeszcze podkradałyby im cenne składniki odżywcze z gleby.

Co natomiast z nawożeniem zasadzonych ziół? W tym przypadku należy zachować umiar, ponieważ rośliny lepiej poradzą sobie w ziemi nieco wyjałowionej niż przenawożonej. Odżywianie składnikami mineralnymi zaleca się dopiero wtedy, gdy rośliny wyraźnie zaczynają słabnąć, jednak w większości przypadków wystarczy coroczne dodawanie kompostu do gleby.

Zioła wieloletnie, szczególnie te pochodzące z cieplejszych rejonów świata, powinno się okrywać na zimę. Takie rośliny, jak szałwia, tymianek, rozmaryn, cząber górski, koper włoski czy niektóre odmiany lawendy warto jesienią przykryć gałązkami świerku, słomą lub kompostem. Dużo łatwiej uchować je przy życiu, jeśli są uprawiane w skrzyniach czy donicach – wówczas wystarczy przenieść je w chłodne miejsce wewnątrz domu.

Jakie zioła posadzić w ogrodzie lub domu?

Zakładając ogródek ziołowy, zastanów się dobrze nad doborem roślin, które przyniosą Ci najwięcej korzyści. Jakie zioła zasadzić w ogrodzie?

Narzędzia niezbędne przy sadzeniu ziół

Jakie urządzenia ogrodowe i narzędzia mogą się przydać podczas uprawiania ziół? Na pewno ucieszy Cię fakt, że potrzebne Ci będą tylko podstawowe sprzęty i akcesoria. Podczas sadzenia, plewienia, przesadzania i przygotowywania podłoża niezbędne okażą się łopaty, grabie czy motyki – przyrządy te przygotuj także w podręcznej wersji, aby wygodnie móc pracować przy niewyrośniętych krzaczkach.

Co jeszcze warto mieć podczas pielęgnacji ziół? Na pewno konewkę lub inne sprzęty do podlewania – np. wąż ogrodowy z odpowiednią końcówką lub system nawadniania kropelkowego. Przydatny okaże się też opryskiwacz – pomoże rozpylać preparaty na wypadek pojawienia się mszyc lub innych szkodników na ziołach. W przypadku ziół zimujących w gruncie warto mieć na podorędziu włókninę, którą można zabezpieczyć rośliny przed mrozem.

Jak sadzić zioła w ogrodzie – podsumowanie

Ogródek ziołowy daje ogromne możliwości – przede wszystkim można jego skład dopasować do własnych potrzeb i preferencji smakowych, a także kierować się rodzajem kuchni, jaka na co dzień gości na Twoim stole. Pamiętaj, że zioła to nie tylko przyprawy pełne wspaniałego smaku, bez którego nie sposób wyobrazić sobie większości dań – to także rośliny o niezwykłych właściwościach zdrowotnych, dlatego warto, aby spożywała je cała Twoja rodzina.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Samodzielne olejowanie podłogi krok po kroku

Olejowanie podłogi to jeden z najlepszych sposobów na zabezpieczenie i podkreślenie naturalnego piękna drewna. Proces ten…

Czytaj więcej

Jak chronić pszczoły? Proste kroki, które możesz podjąć aby im pomóc!

Pszczoły to nie tylko słodki miód! To niezwykle pracowite owady, od których zapylania zależy około 70%…

Czytaj więcej

Jak zwiększyć ciśnienie wody ze studni?

Zmagasz się z problemem słabego ciśnienia wody ze studni w swoim domu? Nie jesteś sam! Wiele…

Czytaj więcej

Jak naprawić przerwany kabel bez lutowania? – poradnik krok po kroku

Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się przypadkowo przeciąć lub przewiercić kabel w domu? Uszkodzenia kabli elektrycznych są…

Czytaj więcej