Szlifowanie i czyszczenie gładzi – porady eksperta

Udostępnij

Autor Rafał Predko
25 stycznia, 2021

Gładkie ściany i sufity zapewnią wnętrzom pomieszczeń w Twoim mieszkaniu lub domu schludny wygląd. Ten standard wykończenia powierzchni znakomicie przygotuje ją np. do malowania. Aby jednak uzyskać idealnie równą płaszczyznę użyć należy gładzi gipsowej, a następnie poddać ją obróbce. Jeśli nie wiesz na czym  polega szlifowanie gładzi, czy potrzebne będą jakieś specjalne narzędzia, oraz chcesz dowiedzieć się o bezpyłowym szlifowaniu, to skorzystaj z naszego doświadczenia. Oto kilka porad, jak szlifować i czyścić gładź.    

Udostępnij

Gładkie ściany i sufity zapewnią wnętrzom pomieszczeń w Twoim mieszkaniu lub domu schludny wygląd. Ten standard wykończenia powierzchni znakomicie przygotuje ją np. do malowania. Aby jednak uzyskać idealnie równą płaszczyznę użyć należy gładzi gipsowej, a następnie poddać ją obróbce. Jeśli nie wiesz na czym  polega szlifowanie gładzi, czy potrzebne będą jakieś specjalne narzędzia, oraz chcesz dowiedzieć się o bezpyłowym szlifowaniu, to skorzystaj z naszego doświadczenia. Oto kilka porad, jak szlifować i czyścić gładź.    

Szlifowanie gipsu

Gips jest materiałem, którego właściwości gwarantują łatwą obróbkę. Ponadto jego zaletę stanowi fakt, że ani trochę nie jest szkodliwy dla zdrowia – podobnie z resztą jak wszystkie inne substancje wchodzące w skład gładzi. Dlatego też powszechnym stało się jej stosowanie podczas remontów, czy też wykończeniowych prac budowlanych, jako ok. 2-milimetrowej warstwy pomiędzy tynkiem, a nakładaną później farbą.  By jednak powierzchnia była do tego odpowiednia, czyli gładka i równa, konieczne jest szlifowanie gładzi gipsowej. 

Istnieje kilka metod obróbki. Szlifowanie ścian gipsowych może odbywać się na sucho lub na mokro. W tym pierwszym przypadku rozróżniamy szlifowanie ręczne – czyli przy użyciu papieru ściernego lub siatki ściernej (dobrym rozwiązaniem jest też specjalna kostka doszlifowania gipsu), a także szlifowanie maszynowe. W tym celu do szlifowania gładzi gipsowej używane są specjalne elektronarzędzia – czyli szlifierki do gipsu. Drugi ze sposobów to szlifowanie na mokro, które wymaga jednak trochę większych umiejętności, oraz użycia specjalnego materiału. 

Wszystkie te metody omówione zostaną szerzej w dalszej części poradnika. Zanim jednak dojdziemy do meritum, należy zwrócić uwagę, że proces szlifowania bezwzględnie zaczynamy od sufitu.  By uniknąć rys, a także nierówności powierzchni, szlifujemy do dołu z zachowaniem zawsze tego samego kierunku. Gładź gipsowa bez szlifowania w sposób odpowiedni nie spełni bowiem swoich głównych funkcji. Pamiętajmy o tym! 

Szlifowanie gładzi szlifierką oscylacyjną

Ręczne szlifowanie gładzi, o ile sprawdza się na niewielkich płaszczyznach i nie wymaga korzystania z elektronarzędzi, o tyle jest o wiele bardziej pracochłonne niż szlifowanie gładzi szlifierką. Ponadto, podczas obróbki mechanicznej znacząco eliminowane jest rozprzestrzenianie się pyłu gipsowego po pomieszczeniu, którego przez to, że osiada dosłownie wszędzie trudno się pozbyć przez bardzo długi czas. Potrafi być to bardzo uciążliwe. 

Profesjonalne szlifierki do gipsu mają więc tę zaletę, że wyposażone są w zintegrowany system odsysania. Umożliwia on np. podłączenie odkurzacza przemysłowego, który automatycznie zasysał będzie powstały w trakcie pracy pył. Dodatkowo, obróbka przy użyciu szlifierki oscylacyjnej w przypadku obszernych płaszczyzn, zapewnia dużą wydajność i ergonomię pracy. Pozwala też na sprawne szlifowanie gładzi w rogach pomieszczeń.  

 

Szlifowanie gładzi żyrafą

Bardzo użyteczną podczas prac wykończeniowych jest szlifierka teleskopowa do gipsu. Urządzenie to nazywane jest też żyrafą, gdyż dysponuje długim uchwytem, pozwala bezproblemowo sięgnąć sufitu. Elektronarzędzia takie, jak wspomniane zostało wcześniej, wyposażono w system odsysania pyłu. Dzięki temu można podłączyć odkurzacz przemysłowy i nie martwic się o zabrudzenie pomieszczenia. Czy możliwe jest jednak szlifowanie żyrafą bez odkurzacza? Oczywiście, że tak, gdyż bardzo często w komplecie znajdują się specjalne worki na pył podłączane do wylotu, do którego podłączyć można odkurzacz.    

Szlifierki do gipsu, w większości przypadków korzystają z tzw. krążków ściernych, mocowanych do okrągłej tarczy za pomocą rzepa. Standardem jest średnica 225 mm. Krążki te wykonane są z papieru ściernego, bądź z siatki ściernej, a na ich powierzchni znajdują się specjalne otwory. Dobierając więc taki krążek, koniecznie należy dopilnować, by liczba, a także układ tych otworów zarówno na tarczy, jak i na krążku były identyczne. Służą one bowiem wsysaniu pyłu. 

Papier do szlifowania gładzi

Niezależnie, czy zdecydujemy się na szlifowanie gładzi ręcznie, czy też przy pomocy szlifierki do gipsu, koniecznym będzie wybór odpowiedniego papieru. Jaki papier do szlifowania gładzi będzie więc najlepszy? Podpowiadamy!  

Zacznijmy od tego, że do naszej dyspozycji oddano papiery ścierne charakteryzujące się zróżnicowaną granulacją. Wstępna obróbka powierzchni powinna odbywać się z użyciem papieru o granulacji P100 czyli najdelikatniejszym. Następnie, by skutecznie doszlifować wszelkie nierówności, a jednocześnie uniknąć powstawania nieestetycznie wyglądających rys, rzucających się w oczy gdy zostaną oświetlone, należy stopniowo przechodzić na większe granulacje, np. P120 i P150.  Szlifowanie papierem o gramaturze P180 stanowić powinno obróbkę końcową.  

Alternatywę dla papieru ściernego stanowi siatka ścierna. Do obróbki gładzi szpachlowej stworzona została siatka wykonana z węglika krzemu. Jest ona twarda, a tym samym niezwykle wytrzymała. Sprawia to, że proces szlifowania trwać będzie znacznie krócej, niż w przypadku panieru ściernego. Ponadto siatkę możemy przełożyć na drugą stronę, gdy jedna zostanie wyeksploatowana, lub przedmuchać, gdy zapcha się pyłem. 

Korzystanie z siatki wymaga jednak precyzji, gdyż używana z niedokładnością, sprawi, że na obrabianej powierzchni powstaną szpecące rysy oraz nierówności. Należy też pamiętać o tym, by w przypadku wszelkich krzywizn, nakładać dobrze rozmieszaną gładź. W przeciwnym razie powstaną gródki, z którymi będzie bardzo trumno poradzić sobie zarówno papierem ściernym jak i siatką ścierną. Znane są przypadki, że źle rozmieszana gładź, w ogóle nie dała się estetycznie oszlifować. Co niezwykle ważne, gładź szlifujemy dopiero, gdy po nałożeniu wyschnie całkowicie

Na koniec warto jeszcze wspomnieć, że istotną sprawą jest materiał, z którego wykonano papier ścierny. Standard w tym przypadku stanowi elektrokorund. Istnieją też papiery wykonane  elektrokorundu szlachetnego, charakteryzującego się tym, że jego ziarna są trochę bardziej kruche lecz i ostrzejsze. Używanie go pozwoli osiągnąć estetyczniejszy efekt i zmniejszy ryzyko powstawania rys. W sklepach znajdziemy też papier ścierny pokryty specjalną warstwą ograniczającą zapychanie się pyłem i zapewniająca dłuższą żywotność, zwaną  stearynianem cynku. 

Bezpyłowe szlifowanie gładzi

Zupełnie inaczej wygląda szlifowanie bezpyłowe gładzi, zwane też szlifowaniem na mokro. Ten sposób obróbki nie tylko wymaga specjalnego materiału, ale tez jest trudniejszy, niż szlifowanie na sucho. Polega ona bowiem na tym, że po nałożeniu gładzi i jej wyrównaniu, czeka się jedynie do czasu wstępnego związania. Następnie za pomocą filcowej packi, po ponownym nawilżeniu powierzchni zaciera się ją. Ostateczne wygładzanie odbywa się przy użyciu metalową pacą.  

Szlifowanie gładzi bezpyłowe nie wymaga więc korzystania ani z papieru ściernego, jak ma to miejsce gdy wykonujemy szlifowanie gładzi ręcznie, ani też nie musimy angażować do pracy elektronarzędzi w postaci szlifierek do gipsu. Potrzebujemy jedynie specjalnej gładzi bezpyłowej, a także dużej dokładności oraz precyzji. Jest tak, bowiem gładź bezpyłową nakłada się jedynie w pojedynczej warstwie. Powierzchnie szlifowane na sucho, mogą być pokryte kilkoma warstwami gładzi, więc można pozwolić sobie na kilkukrotne szlifowanie. 

Szlifowanie gładzi – podsumowanie

Mając więc odpowiednią wiedzę oraz pogląd na temat szlifowania gładzi, możesz podjąć się prac remontowych lub wykończeniowych w swoim domu. Pamiętaj jednak by decydując się na jedną ze wspomnianych metod, dobrać odpowiedni dla siebie materiał, a także by zaopatrzyć się w narzędzia, które pozwolą pracować wydajnie i ergonomicznie. Bądź dokładny oraz przestrzegaj kilku zasad, o których wspomnieliśmy, a z pewnością osiągniesz zamierzony efekt.    

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Jak wyposażyć warsztat spawalniczy?

Spawanie to sztuka wymagająca nie tylko umiejętności, ale również odpowiedniego wyposażenia. Dobrze zorganizowany i wyposażony warsztat…

Czytaj więcej

Spawanie pachwinowe w praktyce – techniki i ich zastosowanie

Spawanie pachwinowe jest kluczową techniką spawalniczą stosowaną w wielu dziedzinach przemysłu, od konstrukcji stalowych po motoryzację.…

Czytaj więcej

Strefa wpływu ciepła i jej znaczenie w spawaniu

Spawanie to proces, który wymaga nie tylko precyzji, ale także głębokiej wiedzy o wpływie ciepła na…

Czytaj więcej

Jaki wózek spawalniczy wybrać? – poradnik zakupowy

Spawanie to nie tylko umiejętności i dobry sprzęt, ale także odpowiednie akcesoria, które czynią pracę łatwiejszą…

Czytaj więcej