Jak urządzić akwarium, czyli poradnik o tym, co zrobić, żeby Twoje rybki poczuły się jak ryba w wodzie

Udostępnij

Autor Maciej Skorżepo
4 listopada, 2022

Chcesz się zrelaksować, zwolnić tempo w codziennej bieganinie? Poobserwuj rybki w akwarium! Widok kolorowych i egzotycznych gatunków pływających pośród roślin świetnie sprawdza się również jako dekoracja. Jak urządzić akwarium, aby rybki były szczęśliwe, a jednocześnie cieszyły oko? Kluczem jest odpowiednia aranżacja wszystkich elementów w zbiorniku, o której opowiemy w naszym artykule.

Udostępnij

Chcesz się zrelaksować, zwolnić tempo w codziennej bieganinie? Poobserwuj rybki w akwarium! Widok kolorowych i egzotycznych gatunków pływających pośród roślin świetnie sprawdza się również jako dekoracja. Jak urządzić akwarium, aby rybki były szczęśliwe, a jednocześnie cieszyły oko? Kluczem jest odpowiednia aranżacja wszystkich elementów w zbiorniku, o której opowiemy w naszym artykule.

Akwarium domowe – od czego zacząć?

Decydując się na własne akwarium z rybkami, odpowiedz sobie na istotne pytanie: czy ma być słodko-, czy słonowodne? Jak pewnie się domyślasz, pierwszy rodzaj jest przeznaczony dla ryb żyjących naturalnie w jeziorach, rzekach, stawach i strumieniach. Z kolei drugi służy do hodowli gatunków z mórz i oceanów.

Jeżeli jesteś na początku swojej przygody z akwarystyką, to najlepiej dowiedz się, jak urządzić akwarium słodkowodne. Jego utrzymanie jest mniej skomplikowane niż słonowodne, a co za tym idzie – tańsze. Ponadto rybki żyjące w wodach słodkich są o wiele łatwiej dostępne.

Jak duże akwarium wybrać i gdzie je postawić?

Kolejną istotną kwestią przy aranżacji akwarium jest jego rozmiar oraz lokalizacja w pomieszczeniu. Te dwa aspekty są ze sobą mocno powiązane. To, ile wolnego miejsca możesz zapewnić w salonie czy biurze, znacząco wpłynie na wybór pojemności zbiornika.

Jaka pojemność akwarium będzie najlepsza?

Jak duże akwarium zatem wybrać? Wiele początkujących osób wychodzi z błędnego założenia, że im mniejsza pojemność, tym mniej pracy będą musiały włożyć. Nic bardziej mylnego. Małe zbiorniki powodują, że trudniej utrzymać równowagę biologiczną wody. Przez to należy ją częściej wymieniać. Samo czyszczenie ścianek i dna również jest utrudnione ze względu na ograniczone pole manewru.

Przyjmuje się, że na 1 rybkę powinno przypadać ok. 5 l wody. Nie oznacza to jednak, że w modelach o pojemności 60 l możesz hodować 12 ryb. W tej sytuacji najlepiej będzie umieścić 10 sztuk. Musisz bowiem uwzględnić miejsce zajmowane przez roślinność, dekoracje i inne elementy stosowane do urządzania akwarium. Najpopularniejszym wyborem wśród początkujących jest wspomniany model 60 l, a także 112 i 200 l.

Gdzie postawić akwarium?

Wiesz już, jak duże akwarium wybrać, teraz należy określić, gdzie najlepiej je postawić. Jako że często pełni ono funkcję dekoracji do domu i firm, to zwykle stawia się je w widocznym miejscu. Oczywiście można to zrobić, ale pod pewnymi warunkami. Przede wszystkim podstawa, na której stoi zbiornik musi być stabilna i znosić obciążenie wywierane przez nawet kilkaset litrów wody. Powinna też być odporna na jej działanie, czyli nie korodować czy pęcznieć. W tym celu stosuje się specjalne szafki.

Co do samej lokalizacji, należy unikać miejsc mocno nasłonecznionych. Nadmiar promieni słońca może nie tylko podnieść temperaturę wody, ale i sprzyjać rozwojowi niechcianych glonów. Dlatego najlepiej będzie postawić akwarium z dala od okna w stosunkowo zacienionym punkcie. Nie musisz się martwić o ilość światła, ponieważ zapewni ją specjalna lampa, o której wspomnimy w dalszej części.

Unikaj także grzejników. Podobnie jak słońce wpływają one na wzrost temperatury w akwarium. Przyczyniają się też do parowania wody. Nie chcesz przecież, aby Twoje rybki nagle nie miały w czym pływać.

Odradza się także stawiania zbiornika na środku pokoju lub w pomieszczeniach, przez które często się przechodzi. Gwałtowne ruchy mogą bowiem stresować rybki, a dodatkowo zwiększa się ryzyko, że ktoś przypadkowo potrąci akwarium i je przewróci. Dlatego np. przedpokój nie jest dobrym wyborem. Jeśli jednak chcesz w ciekawy sposób udekorować to miejsce, to zachęcamy do przeczytania następnego wpisu. Zawarliśmy w nim praktyczne wskazówki i podpowiadamy, jak urządzić przedpokój.

Akwarium kula. Czy warto?

W wielu filmach i serialach można zauważyć złote rybki pływające w akwariach typu kula. Sprawiają one wrażenie bardziej eleganckich od modeli w kształcie prostopadłościanów, przez co dużo osób decyduje się na ich zakup. Ale czy słusznie?

Specjaliści odradzają wybór kul ze względu na zdrowie rybek. Są one zmuszone do pływania w kółko, co negatywnie wpływa na ich błędnik. Ponadto kształt takiego akwarium załamuje światło w nienaturalny sposób. W efekcie zwierzę może stracić wzrok.

Do innych wad akwarium kul należy mała pojemność. Jak już wspominaliśmy, utrudnia ona zachowanie biologicznej równowagi. W połączeniu z niewłaściwą wymianą gazową zaburzoną przez kształt zbiornika może to doprowadzić do niewystarczającej ilości tlenu w wodzie oraz jej kiśnięcia.

W akwarium typu kula nie ma możliwości zainstalowania filtra, grzałki czy pokrywy z oświetleniem, które są wręcz niezbędne do utrzymania właściwych warunków. Ponadto mają one znacznie mniejszą powierzchnię dna, a co za tym idzie, jest bardzo mało miejsca na zasadzenie roślin i rozwój pożytecznych bakterii rozkładające odchody.

Zależy Ci na dobru rybek i ich samopoczuciu? Bardzo dokładnie więc zastanów się, czy na pewno ładny wygląd kuli jest tego wart.

Niezbędne minimum, czyli filtry, grzałki i oświetlenie akwarium

Rozważając, jak urządzić akwarium, poza wyborem odpowiedniego zbiornika, nie możesz zapomnieć o podstawowym wyposażeniu. Bez niego nie stworzysz warunków przyjaznych dla rybek. Oto lista najpotrzebniejszych artykułów.

Filtr do akwarium

Pierwszym z nich jest filtr służący do oczyszczania wody z odchodów, niedojedzonego pokarmu i innych zanieczyszczeń. Odpowiada również za napowietrzenie i dostarczenie wystarczającej ilości tlenu. Wyróżnia się trzy rodzaje filtrów do akwarium:

Każdy z nich posiada inny rodzaj wkładu. Może to być specjalna włóknina, gąbka, węgiel aktywny, biokule, pierścienie ceramiczne itd. Na rynku znajdziesz też filtry wielofunkcyjne łączące wszystkie trzy typy. Istnieje też inny podział na wewnętrzne i zewnętrze. Pierwsze z nich przeznaczone są do małych akwariów poniżej 100 l. Drugi rodzaj z kolei stosuje się do dużych modeli o większej pojemności.

Grzałka i termometr do akwarium

Kolejnym istotnym elementem jest grzałka. Pozwala ona podgrzać wodę do określonej temperatury. Optymalny zakres dla większości gatunków ryb to 22-26°C. Zbyt niska lub wysoka może sprawić, że ryby i rośliny akwariowe zaczną umierać. Poza grzałką warto też kupić termometr do kontrolowania temperatury.

W ciepłych klimatach i latem może okazać się, że grzałka będzie zbędna, ponieważ temperatura otoczenia w zupełności wystarczy do uzyskania odpowiedniego poziomu. Z drugiej strony może ona być na tyle wysoka, że konieczne będzie zastosowanie chłodziarki do wody.

Oświetlenie akwarium

W związku z tym, że akwarium powinno się stawiać z dala od okna, to ilość docierającego światła słonecznego jest stosunkowo niewielka. Braki uzupełnia się za pomocą specjalnego oświetlenia zwykle montowanego do pokrywy akwarium. Wykorzystuje ono świetlówki imitujące naturalne światło, dzięki czemu rośliny są w stanie przeprowadzić proces fotosyntezy.

Dodatkowo taka lampa pełni również funkcję dodatkowego oświetlenia w pomieszczeniu. Jeśli np. w salonie masz kąt, w którym jest zawsze ponuro, to akwarium pozwoli go rozjaśnić. Więcej wskazówek, jak urządzić salon znajdziesz w naszym następnym wpisie.

Podłoże akwarium

Bardzo istotnym elementem, o którym zwykle się nie mówi, jest właściwe podłoże. Nie tylko stanowi ono element dekoracyjny, ale pozwala roślinom akwariowym się zakorzenić. Niektórym gatunkom ryb zapewnia schronienie. Do jego przygotowania stosuje się specjalny substrat (warstwa ok. 2-3 cm) oraz żwir (warstwa ok. 3-5 cm). Podłoże powinno się układać z delikatnym spadkiem w stronę przedniej szyby zbiornika.

Akcesoria do akwarium

Powyżej wymienione produkty stanowią absolutne minimum, jeśli chcesz zajmować się urządzaniem akwarium. Na rynku są jeszcze akcesoria stanowiące uzupełnienie całości, które warto mieć w zanadrzu.

Jednym z nich jest tło przyklejane do tylnej ścianki. Zwykle stosuje się je wtedy, gdy akwarium stoi przy ścianie. Do wyboru masz wiele wzorów imitujących rafy koralowe, morskie dno czy jeziora pełne roślin.

Kolejna grupa akcesoriów to sprzęty umożliwiające czyszczenie całości. Należą do nich czyściki do szyb oraz odmulacze. Te drugie służą do „odkurzania” dna z opadłych resztek jedzenia czy odchodów. Warto też kupić siatkę do wyławiania ryb. Przydaje się podczas wymiany wody.

Bardzo praktyczną rzeczą są specjalne papierki służące do sprawdzania odczynu pH wody. Zmieniają one kolor w zależności od tego, czy woda jest kwaśna lub zasadowa. Najlepiej, jeśli odczyn będzie się wahał między 6 a 8 pH.

Czym i jak urządzić akwarium? Rośliny, kamienie i inne ozdoby

Gdy już zaopatrzysz się w najpotrzebniejsze akcesoria, przyszła pora na aranżację akwarium z wykorzystaniem roślin, kamieni, korzeni czy gotowych ozdób. Wybór jest bardzo szeroki, więc z pewnością będziesz w stanie stworzyć niepowtarzalny wystrój dla swoich rybek. Jedyne, co musisz zrobić, to trzymać się pewnych zasad. Zatem jak urządzić akwarium, aby było ładne, a zarazem bezpieczne dla ryb?

Podstawą są różnego rodzaju rośliny wodne. Pełnią one nie tylko funkcję dekoracyjną, ale i stabilizującą. Dostarczają bowiem tlen do wody, zmniejszając jednocześnie ilość dwutlenku węgla oraz azotu. Stanowią też urozmaicenie diety wielu zwierząt. Dodatkowo ryby uwielbiają się w nich chować.

Jeżeli dopiero uczysz się, jak urządzić akwarium, to najlepiej sięgnąć po niewymagające gatunki np. moczarek kanadyjski, mchy, żabienice czy nurzańce. Ogólna zasada mówi, że najmniejsze rośliny powinno się sadzić najbliżej ściany frontowej, a te wyższe najdalej. Jeżeli akwarium jest widoczne ze wszystkich stron, wówczas wysokie gatunki sadzi się na samym środku zbiornika.

Kamienie, korzenie, gałęzie i inne naturalne ozdoby to świetne uzupełnienie akwarium. Nie tylko pozwalają stworzyć aranżację przypominającą dno rzeki czy jeziora, ale stanowią też kryjówkę dla rybek. Ważne jest jednak, abyś nie wrzucał kamieni, drewna, a nawet roślin znalezionych w pobliskich zbiornikach wodnych. Ryzykujesz w ten sposób przeniesieniem bakterii lub pasożytów mogących stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia rybek.

Poza naturalnymi ozdobami do dyspozycji masz również gotowe figurki i elementy dostępne w sklepach akwarystycznych. Mogą to być imitacje raf, specjalne domki, skrzynie ze skarbami, a nawet sztuczne ryby.

Jak urządzić akwarium? Popularne aranżacje

Aranżacja akwarium stała się wręcz sztuką porównywalną z układaniem kwiatów czy planowaniem ogrodów. Mnogość różnych naturalnych i sztucznych ozdób daje wiele możliwości. Poniżej znajdziesz listę najpopularniejszych i najbardziej widowiskowych pomysłów na to, jak zaaranżować akwarium:

Jak urządzić akwarium – podsumowanie

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu naszego artykułu wiesz już, jak urządzić akwarium, które postawisz w swoim salonie lub biurze. Pamiętaj jednak, że po wlaniu wody, zainstalowaniu filtrów i grzałek, zasadzeniu roślin i ustawieniu ozdób musisz odczekać, zanim wpuścisz rybki.

Świeżo przygotowane akwarium musi odpowiednio dojrzeć. Sprowadza się to do utlenienia szkodliwych związków, wyfiltrowaniu mikroorganizmów i kolonizację przez przyjazne bakterie. Cały proces może potrwać nawet 4 tygodnie! Dopiero po tym czasie należy zasiedlić zbiornik rybami.

Co do samej aranżacji akwarium, to ogranicza Cię jedynie wyobraźnia. Możesz inspirować się naturalnymi krajobrazami i widokami, oglądanymi podczas urlopu w górach czy nad jeziorem. Dzięki temu za każdym razem, gdy spojrzysz na akwarium, przypomnisz sobie o wakacjach.

Szukasz innych ciekawych pomysłów na wystrój swojego domu czy mieszkania? Znajdziesz je w naszych kolejnych artykułach. Dowiesz się m.in. czego potrzebujesz, aby zrobić kino w domu.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Jak chronić pszczoły? Proste kroki, które możesz podjąć aby im pomóc!

Pszczoły to nie tylko słodki miód! To niezwykle pracowite owady, od których zapylania zależy około 70%…

Czytaj więcej

Jak zwiększyć ciśnienie wody ze studni?

Zmagasz się z problemem słabego ciśnienia wody ze studni w swoim domu? Nie jesteś sam! Wiele…

Czytaj więcej

Jak naprawić przerwany kabel bez lutowania? – poradnik krok po kroku

Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się przypadkowo przeciąć lub przewiercić kabel w domu? Uszkodzenia kabli elektrycznych są…

Czytaj więcej

Jak zrobić schowek na piwo w ziemi? Projekt DIY

Szukasz sposobu na schłodzenie piwa bez użycia lodówki? Marzysz o własnym, ukrytym w ziemi schowku, w…

Czytaj więcej