Idealnie płaska ściana to miód na Twoje serce? Dowiedz się, jak wygładzić tynk cementowo-wapienny

Udostępnij

Surowa ściana z cegieł nie zawsze jest pożądanym widokiem w domu, prawda? Dlatego najlepiej ją zakryć tynkiem cementowo-wapiennym. Na tym jednak nie koniec. Jeśli chcesz mieć płaskie ściany, to należy je jeszcze odpowiednio wygładzić. A tego, jak wygładzić tynk cementowo-wapienny dowiesz się z dzisiejszego artykułu.

Udostępnij

Surowa ściana z cegieł nie zawsze jest pożądanym widokiem w domu, prawda? Dlatego najlepiej ją zakryć tynkiem cementowo-wapiennym. Na tym jednak nie koniec. Jeśli chcesz mieć płaskie ściany, to należy je jeszcze odpowiednio wygładzić. A tego, jak wygładzić tynk cementowo-wapienny dowiesz się z dzisiejszego artykułu.

Głaskanie nic tu nie da. Do tynku cementowo-wapiennego potrzebujesz gładzi!

Aby pozbyć się wszelkich nierówności ze ściany, potrzebujesz gładzi szpachlowej. Ogólnie dzieli się ją na dwa rodzaje – gotową mieszankę lub sypki materiał.

Z pierwszym od razu przystąpisz do pracy. Wystarczy otworzyć wiaderko, nałożyć trochę masy na pacę lub szpachelkę i rozprowadzić ją na ścianie. Gładź szpachlowa w proszku wymaga wcześniejszego wymieszania z wodą. Uważaj, żeby po połączeniu nie miała grudek! Pomoże Ci w tym mieszadło elektryczne.

Poza konsystencją gładzie szpachlowe dzieli się też ze względu na ich skład. W sklepach budowlanych znajdziesz:

Masz już gładź? Świetnie! Teraz, jak wygładzić nią tynk cementowo-wapienny?

Sam wybór gładzi szpachlowej to dopiero początek. Musisz ją jeszcze rozprowadzić na swojej ścianie. W końcu chcesz wiedzieć, jak wygładzisz tynk cementowo-wapienny, prawda? Masz trzy metody do wyboru:

Natrysk hydrodynamiczny przyda Ci się, gdy chcesz w krótkim czasie wygładzić dużą liczbę ścian. Dlatego świetnie sprawdza się w firmach budowlanych. Dwa następne sposoby wymagają od Ciebie pewnej wprawy godnej fachowca. Rozprowadzanie gładzi pacą lub szpachelką potrafi być męczące, a do tego musisz uważać, żeby nie zrobić za grubej warstwy.

Tyle słowem wstępu, czas do pracy. Najpierw upewnij się, że ściana jest sucha i nieprzemarznięta. W przeciwnym wypadku zarówno tynk, jak i gładź nie będą się jej trzymać. Nie chcesz chyba, żeby odpadły po 5 min od nałożenia, prawda? Dowiedz się, jak osuszyć ściany budynków, zanim przystąpisz do pracy.

Wszystko jest suche? Jeśli tak, to zabezpiecz podłogi i parapety przed ewentualnym zabrudzeniem. Zwykła folia malarska wystarczy. Gipsowanie zacznij od sufitu, a następnie przejdź do wnęk drzwiowych i okiennych. Warto wzmocnić narożniki wnęk za pomocą aluminiowych kątowników. Wystarczy je wtopić w świeżo położoną gładź, a następnie zakryć kolejną warstwą.

Pora na gipsowanie ścian. Staraj się równomiernie nakładać masę tak, aby nie zrobić wybrzuszeń. Jeśli ściana jest bardzo krzywa lub ma dużo ubytków, połóż kilka warstw. Pamiętaj, że każda następna ma być cieńsza od poprzedniej.

Na tym kończy się ten etap poradnika „jak wygładzić tynk cementowo-wapienny”. Zrób sobie przerwę do momentu całkowitego wyschnięcia gładzi. W zależności od rodzaju wybranego przez Ciebie produktu i warunków mogą to być nawet 4 godziny.

Koniec przerwy! Chwyć za szlifierkę i zabierz się za szlifowanie ścian!

Szlifowanie ścian po wyschnięciu gładzi ma na celu ostateczne wyrównanie. Pozwala pozbyć się wybrzuszeń i uzyskać powierzchnię gładką, jak blat stołu. Możesz zrobić to ręcznie lub z wykorzystaniem szlifierek do gipsu.

W przypadku ręcznego szlifowania najlepiej, jeśli ograniczysz je do małych poprawek lub gdy gładź położono miejscowo. Wygładzanie całego pokoju czy nawet ściany za pomocą jedynie arkusza papieru ściernego zajmie Ci mnóstwo godzin!

Do większych pomieszczeń warto wybrać elektronarzędzia. Dokładniej mówiąc – szlifierki do ścian. Znacząco przyspieszą szlifowanie, a także pozwolą ograniczyć poziom zapylenia. Wystarczy, że wybierzesz modele wyposażone w specjalne worki na kurz. Dostępne są też urządzenia z przyłączem do odkurzaczy przemysłowych.

Bardzo pomocne okażą się szlifierki z wysięgnikiem, czyli tzw. żyrafy. Z teleskopowymi uchwytami skutecznie oszlifujesz sufity i wysokie partie ścian bez konieczności wchodzenia na drabinę! Sprawdź też, czy urządzenie ma możliwość zmiany tarczy szlifierskiej na trójkątną. Przyda Ci się podczas wyrównywania okolic kontaktów czy narożników.

Istotne jest też to, jaki papier ścierny wybierzesz. Na początek na pewno sięgnij po arkusze o ziarnistości na poziomie 100. Następnie przechodź stopniowo do drobniejszych modeli. Ostatnie szlifowanie wykonaj, używając papieru o ziarnistości 200 czy nawet 220.

Do kontrolowania postępów pracy wykorzystaj lampę. Oświetlaj powierzchnie, żeby skontrolować czy są pozbawione wybrzuszeń lub rys. Pamiętaj, że gładka ściana będzie świetnie wyglądać przez dziesięciolecia, a skuwanie tynku może nigdy nie być konieczne.

Nie tylko tynk cementowo-wapienny. Jak wygładzić tynk gipsowy?

Wiesz już, jak wygładzić tynk cementowo-wapienny. Jednak nie jest to jedyny rodzaj dostępny na rynku. Zauważysz, ze coraz większą popularnością cieszy się tynk gipsowy. Fachowcy doceniają go za większą trwałość i szybsze wysychanie. A co z jego wyrównywaniem. Jak wygładzić tynk gipsowy?

Prawdę powiedziawszy, to nie ma potrzeby wygładzania tynku gipsowego. Jeśli właściwie go położysz na surowej ścianie, to po wyschnięciu wystarczy go zagruntować i możesz malować. No właśnie, co to znaczy „właściwie”?

Tynk gipsowy nałóż na suchą ścianę za pomocą kielni lub stalowej pacy. Rozprowadź go na całej powierzchni. Warstwa powinna mieć grubość 8-10 mm. Teraz użyj łaty tynkarskiej typu „H”. Wyrównaj nią ścianę, jednocześnie uzupełniając ewentualne braki.

Pozwól tynkowi częściowo stwardnieć. Gdy już będzie gotowy, sięgnij po łatę trapezową, żeby wyprowadzić płaszczyznę. Kolejnym etapem jest zwilżenie wstępnie utwardzonego tynku. Potrzebujesz do tego pacy gąbkowej i odrobiny wody. Na koniec wyrównaj ścianę stalową pacą.

I gotowe. W ten oto prosty sposób położysz tynk gipsowy bez konieczności jego wygładzania.

Tynk wygładzony. Pora malować

Samodzielne przygotowanie ściany pod malowanie, tapetowanie czy kafelkowanie jest nie lada wyzwaniem. Ale jeśli masz w sobie smykałkę i nie boisz się wszechobecnego pyłu, to wiedza, jak wygładzić tynk cementowo-wapienny na pewno Ci się przyda.

Planujesz postawić dom od zera? A wiesz, że nie potrzebujesz do tego ani jednej cegły? Dowiedz się, jak wygląda budowa domu szkieletowego!

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Rzemiosło artystyczne w metalu i drewnie – jak zacząć?

W świecie rzemiosła artystycznego metalurgia i stolarstwo są nie tylko formą ekspresji, ale również praktycznymi umiejętnościami,…

Czytaj więcej

Metody cięcia stali – przegląd technik i narzędzi

Cięcie stali jest kluczowym procesem w wielu sektorach przemysłu, od budownictwa po produkcję maszyn. Wybór odpowiedniej…

Czytaj więcej

Jak uszczelnić przeciekający beton?

Czy zauważyłeś, że betonowa konstrukcja zaczyna przeciekać? Ta powszechnie występujący problem nie powinien być ignorowany, ponieważ…

Czytaj więcej

Wybieramy beton na fundament – rodzaje i zastosowania

Wybór odpowiedniego betonu na fundament jest kluczowym krokiem, który decyduje o trwałości i stabilności każdej budowli.…

Czytaj więcej