Szybki remont w łazience? Sprawdź, jak zamontować brodzik prysznicowy w swoim domu

Udostępnij

Autor Maciej Skorżepo
26 września, 2022

Nie masz czasu na długie kąpiele lub w łazience brakuje miejsca na wannę? Zainstaluj kabinę prysznicową! Zwykle montażem poszczególnych elementów, w tym brodzika prysznicowego, zajmują się ekipy remontowe. Jednak z łatwością zrobisz to samodzielnie. W tym artykule znajdziesz wszystkie najistotniejsze informacje, aby móc we własnym zakresie zainstalować brodzik w łazience.

Einbau einer Duschwanne

Udostępnij

Nie masz czasu na długie kąpiele lub w łazience brakuje miejsca na wannę? Zainstaluj kabinę prysznicową! Zwykle montażem poszczególnych elementów, w tym brodzika prysznicowego, zajmują się ekipy remontowe. Jednak z łatwością zrobisz to samodzielnie. W tym artykule znajdziesz wszystkie najistotniejsze informacje, aby móc we własnym zakresie zainstalować brodzik w łazience.

Jak przygotować łazienkę do montażu brodzika prysznicowego?

Zanim zabierzesz się do białego montażu, warto przygotować w tym celu łazienkę. Jeżeli planujesz remont i chcesz jedynie wymienić stary brodzik, wówczas masz ułatwione zadanie. Więcej w tym temacie dowiesz się z dalszej części artykułu. Teraz sprawdź, jak sprawa się ma w świeżo wybudowanej łazience.

Przede wszystkim musisz znać dokładne wymiary miejsca, w którym chcesz postawić kabinę. Wiele osób wybiera w tym celu narożnik łazienki lub wnękę. Wbrew pozorom lokalizacja brodzika jest bardzo istotna, zwłaszcza gdy chodzi o odległości od odpływu. Połączenie z instalacją kanalizacyjną ma być na tyle krótkie, żeby woda bez problemu spływała. Jednocześnie wystarczające długie, aby uniknąć skręcania elastycznej rury syfonu. Na tym etapie warto też sprawdzić, na jakiej wysokości znajduje się odpływ. Może to zaważyć na późniejsze decyzji związanej z rodzajem brodzika prysznicowego. W przypadku odpływu wpuszczonego w podłogę możesz skorzystać z większości modeli. Gdy jest on wbudowany w ścianę, wtedy do wyboru masz brodziki na nóżkach lub na podstawach. Ewentualnie pozostaje jeszcze kucie w podłodze.

Pamiętaj, że nie możesz postawić prysznica na surowym podłożu. W takim razie co podłożyć pod brodzik? Zwykle stosuje się płytki łazienkowe, a rzadziej wylewki. Jeżeli podłoga nie została jeszcze okafelkowana, oto krótki poradnik, jak to zrobić. W pierwszej kolejności zabezpiecz powierzchnię za pomocą folii w płynie. Stosuje się ją, żeby uniknąć nasiąkania cegieł i podobnych materiałów wilgocią, co w efekcie może doprowadzi do rozwoju pleśni. Gdy folia wyschnie, możesz przygotować klej do glazury. Do jego dokładnego wyrobienia idealnie nadaje się mieszadło elektryczne. Znajdziesz takie m.in. w asortymencie marki MSW. Za pomocą grzebienia do glazury rozprowadź klej po przygotowanej nawierzchni i zacznij układać kafelki. Pamiętaj o zachowaniu poziomu! Na tym etapie warto skorzystać z poziomicy. Nie zapominaj też o okafelkowaniu ścian, przy których ustawisz kabinę prysznicową.

Po położeniu ostatniej płytki i wyschnięciu kleju możesz zabrać się za fugowanie. Wiele sklepów budowlanych oferuje gotowe mieszanki do położenia. Za pomocą kielni umieść masę między kafelkami. Nadmiar delikatnie zetrzyj wilgotną ściereczką. Z kolei narożniki ścian należy odpowiednio uszczelnić za pomocą silikonu. Na rynku znajdziesz wiele różnych kolorów, jednak to musi być silikon sanitarny. Nie tworzy się na nim grzyb, a także jest odporny na długotrwałe działanie wody. Do wyciskania masy z tuby służy przeznaczony do tego pistolet. Jeżeli chcesz uzyskać estetyczny kształt, to po nałożeniu silikonu spryskaj go odrobiną wody z mydłem, a następnie zbierz nadmiar specjalną kostką do formowania. Bardziej wprawieni monterzy często używają w tym celu palca. Po co najmniej 24 godzinach od uszczelnienia możesz przystąpić do instalacji brodzika prysznicowego.

Montaż brodzika kabiny prysznicowej

Różnice w sposobie montażu wszystkich rodzajów brodzików są stosunkowo niewielkie. Poznaj najczęściej spotykane modele, aby przygotować się na każdą ewentualność. Zacznij od najprostszego, a zarazem najczęściej spotykanego – brodzika na nóżkach.

Montaż brodzika na nogach 

Wybierając brodzik, zwróć uwagę na to, gdzie umieszczono w nim otwór na syfon. Podanie dokładnej odległości między tymi punktami jest trudne. Z pewnością nie może być ona zbyta mała ani zbyt duża z przyczyn, o których już wspomniano.

Kolejnym aspektem jest ustawienie odpowiedniego poziomu. Umożliwią to regulowane nóżki, które wystarczy dokręcić do odpowiedniej wysokości. Warto tutaj ponownie skorzystać z poziomicy. Jeżeli brodzik posiada osłonę maskującą, należy uwzględnić jej wymiary przy regulowaniu wysokości nóżek. W przeciwnym wypadku powstanie szczelina między maską a podłogą lub brodzik będzie się opierał na osłonie.

Gdy osiągniesz doskonale równy poziom, postaw całość na próbę w wyznaczonym miejscu. Następnie ołówkiem wyrysuj na kafelkach podłogowych miejsce, w którym znajduje się otwór na syfon. Dzięki temu będziesz mógł dokładnie podłączyć brodzik do odpływu. Syfony z łatwością znajdziesz w każdym sklepie budowlanym. Zwykle w paczkach zawarte są wszystkie potrzebne elementy, w tym elastyczne rury do odpływów, które w razie potrzeby możesz skrócić za pomocą piłki do metalu. Podczas podłączania, pamiętaj, że finalnie trzeba uzyskać lekki spad w stronę odpływu. Woda nie będzie się wówczas cofała do kabiny. Najpierw jednak umieść dolną część syfonu z uszczelką w zaznaczonym wcześniej miejscu na podłodze. Górny element przykręcisz dopiero po ostatecznym ustawieniu.

Na tym etapie wielu fachowców zaleca montaż brodzika na klej do glazury. Rozrób masę za pomocą mieszadła elektrycznego i nałóż niewielką ilość w miejscach, w których znajdą się nogi oraz krawędzie brodzika. Warto je sobie wcześniej zaznaczyć ołówkiem. Część modeli posiada specjalne zaczepy. Należy je przykręcić do ściany i podłogi. Uważaj, żeby nie uszkodzić przy tym kafelek. Po bokach brodzika mających kontakt ze ścianami łazienki rozprowadź silikon sanitarny. Będzie on pełnić funkcję kleju oraz uszczelniacza. Całość postaw na swoim miejscu i mocno dociśnij wszystkie punkty, które mają zostać przytwierdzone. Teraz możesz dokręcić górną część syfonu. Zwróć uwagę czy uszczelki się nie zawinęły. Możesz na próbę wlać do odpływu wodę w celu sprawdzenia szczelności. Jeżeli nic nie przecieka, ale mimo wszystko chcesz mieść 100-procentową pewność, nałóż na obrzeża nakrętki syfonu silikon sanitarny. Gdy już to zrobisz, odczekaj do 24 godzin, aż zaprawa wszystko zwiąże.

W następnym etapie należy oczyścić podłogę z nadmiaru kleju do glazury. Wystarczy go zeskrobać za pomocą szpachelki. Uważaj, by nie zarysować przy tym brodzika. Ostatnim krokiem jest uszczelnienie całości. W miejscach styku brodzika ze ścianami nałóż silikon sanitarny. Możesz też dodatkowo wykorzystać go na podłodze. W celu uzyskania równej powierzchni stosuj się do wskazówek dotyczących kształtowania silikonu opisanych w poprzedniej części artykułu.

Montaż brodzika niskiego 

Niskie brodziki są coraz częściej spotykaną alternatywą dla modeli głębokich. Wybiera się je przeważnie ze względu na wygodne użytkowanie. Niewysokie ścianki sprawiają, że nie ma potrzeby podnoszenia nogi, aby wejść do kabiny. Dlatego stosuje się je w łazienkach dla osób starszych lub mających problem z poruszaniem się. Jak zainstalować niski brodzik?

Montaż przebiega bardzo podobnie jak w przypadku wcześniej opisywanego rodzaju. Musisz jednak pamiętać, że rura do odpływu powinna znajdować się w podłodze. W przeciwnym wypadku efekt końcowy może być nieestetyczny, a w najgorszym razie woda nie będzie spływać (Masz problem z drożnymi rurami? Sprawdź, jak odetkać toaletę!). W tych modelach nie ma też nóżek, więc upewnij się, że podłoże, na którym zamontujesz brodzik, zostało dobrze wypoziomowane. Gdy już to zrobisz, możesz przystąpić do instalacji.

Syfon do niskiego brodzika różni się od tego przeznaczonego do głębokiego. Jego wysokość jest dopasowana do odległości między dnem a podłogą. Najlepiej zrobisz, jeśli wybierzesz syfon w tym samym sklepie, co brodzik. Dalszy montaż przebiega tak samo jak wcześniej. Odrysuj otwór na syfon na podłodze, zamontuj dolną część syfonu do odpływu, przyklej brodzik na klej do glazury, uszczelnij go silikonem sanitarnym i przykręć górny element syfonu. W modelach z zaczepami przed przyklejeniem pamiętaj o ich przykręceniu. Po odczekaniu 24 godzin możesz przystąpić do oczyszczania i montażu kabiny prysznicowej.

Montaż brodzika na styropianie 

Podstawy ze styropianu czy specjalnych pianek stosuje się przeważnie, gdy chcesz zamontować niski brodzik, ale rura odpływu znajduje się w ścianie i uniemożliwia odpowiednią instalację. Wykorzystanie w tym celu styropianu wynika z kilku powodów. Po pierwsze – materiał jest odporny na działanie wody, więc nie nasiąknie i nie skruszeje w przypadku awarii. Po drugie – skutecznie tłumi dźwięki, dzięki temu hałas związany z kapaniem wody jest znacznie mniejszy. Ostatnim argumentem jest łatwość obróbki płyty z polistyrenu. Co zatem należy zrobić, żeby wykonać montaż brodzika na styropianie?

Na początek wytnij w styropianie otwór na syfon brodzika. Idealnie sprawdzi się w tym celu zwykła piła do drewna lub nóż do pieczywa. Dobrą praktyką jest wykrojenie otworu rewizyjnego na wypadek nagłej naprawy lub wymiany uszczelki w syfonie. Za pomocą kleju lub pianki montażowej przytwierdź styropian do podłogi. Po wyschnięciu zaprawy możesz zainstalować brodzik. Zanim to zrobisz, przykręć do niego syfon przeznaczony do niskich modeli. Pamiętaj też o odpowiednim wypoziomowaniu całości. Następnie podłącz rurę do odpływu i przystąp do kafelkowania lub murowania podstawy oraz uszczelnienia brodzika silikonem.

Montaż brodzika konglomeratowego, stalowego i akrylowego

Szukając brodzika dla siebie, z pewnością natkniesz się na rodzaje różniące się materiałem wykonania. Do wyboru masz brodziki akrylowe, stalowe oraz konglomeratowe. Ich montaż zależy od głębokości i przebiega zgodnie z wcześniej opisywanymi zasadami. Warto jednak poznać ich ogólne wady i zalety.

Brodziki akrylowe 

Najpopularniejsze z wymienionych. Wyróżniają się stosunkowo niewielką wagą, co przekłada się na wygodny montaż. Ich powierzchnia jest gładka i łatwa w czyszczeniu. Największym atutem jest cena brodzików akrylowych. Spośród wszystkich opisywanych, te modele są najtańsze.

Jednak niska cena wiąże się też z jakością akrylu. Jeżeli zdecydujesz się na brodzik do 100 zł, musisz liczyć się z tym, że będzie szybko żółkł i matowiał. Większe jest też ryzyko powstawania mikropęknięć, których nie uzupełnisz za pomocą akrylu w płynie. Dodatkowym minusem tych brodzików jest skrzypienie. Wraz z użytkowaniem materiał ma tendencję do wydawania specyficznych dźwięków pod wpływem nacisku. Unikniesz ich, jeśli wybierzesz model wzmocniony np. włóknem szklanym.

Brodziki stalowe 

Zastosowanie stali sprawia, że te brodziki są o wiele wytrzymalsze. Są odporne na pęknięcia oraz odkształcenia nawet po wieloletnim użytkowaniu. Nie występuje też w nich efekt skrzypienia, który mógłby drażnić podczas korzystania. Trwałość materiału w dużej mierze wynika z grubości powłoki ochronnej – emalii. Im jest ona większa, tym wytrzymalszy będzie brodzik. Przyjmuje się, że powłoka powinna mieć do 3 mm. W przypadku odprysków można ją łatwo uzupełnić.

Brodziki stalowe ze względu na materiał wykonania cechują się dużą wagą. Są również chłodne, co wpływa na ogólne wrażenia użytkowania. Bardzo często spotkasz się z opinią, że te brodziki są głośne. Dźwięk kapiącej wody można usłyszeć nawet w innych pomieszczeniach. Ratunkiem są specjalne podkłady tłumiące.

Brodziki konglomeratowe 

Jest to coraz częściej spotykany rodzaj brodzików do kabin prysznicowych. Do ich stworzenia wykorzystuje się sproszkowany marmur dający konstrukcji niezwykłą wytrzymałość na zarysowania, odpryski i inne uszkodzenia mechaniczne. Wpływa też na elegancki wygląd całości wyróżniający się połyskiem. Powierzchnia brodzików konglomeratowych jest gładka i bardzo przyjemna w dotyku. Z łatwością można ją wyczyścić z wszelkich zabrudzeń. Z kolei niewielka waga usprawnia montaż.

Pomimo tylu zalet ten rodzaj brodzików stosuje się najrzadziej. Wynika to z dość wysokiej ceny. Bardzo rzadko spotkasz się z produktami tańszymi niż 500 zł.

Wymiana brodzika, czyli jak zdemontować stary brodzik

Powodów, dla których wymienia się brodzik, jest wiele. Może przyszła pora na remont generalny łazienki albo po prostu znudził Cię stary brodzik? Często przyczyną są również powstające z czasem nieszczelności. Tyczy się to szczególnie niskiej jakości brodzików akrylowych. Tworzą się w nich mikropęknięcia niewidoczne na pierwszy rzut oka, ale pod wpływem nacisku powodują przeciekanie. Wówczas jedynym ratunkiem jest wymiana całego brodzika. Jak się za to zabrać?

Jeżeli Twoja kabina znajduje się we wnęce, niewykluczone, że będziesz musiał kuć kafelki. Ryzyko ich uszkodzenia jest całkiem spore, więc będzie lepiej, jeśli w zanadrzu będziesz mieć kilka zapasowych płytek. W przypadku brodzików niezabudowanych sprawa jest o wiele prostsza. Jednak na wszelki wypadek bądź przygotowany na konieczność wymiany uszkodzonych kafelków.

W pierwszej kolejności należy pozbyć się silikonu. Do jego usunięcia możesz użyć specjalnych skrobaków, ale nada się też wysuwany nóż do tapet. Na rynku znajdziesz preparaty ułatwiające zdejmowanie silikonu. W zależności od producenta zmiękczają one uszczelniacz w przeciągu 30 min lub kilku godzin. Następnie trzeba odkręcić górną część syfonu. Jeżeli wybrano brodzik z osłoną maskującą, zdejmij ją, aby ułatwić sobie dostęp do nóżek. Do usuwania kleju lub pianki montażowej trzymających spód całości możesz wykorzystać szpachelkę albo specjalistyczne preparaty. Upewnij się najpierw, że nie uszkodzą one kafelków. Gdy zaprawa odpuści, możesz ostrożnie wyciągnąć brodzik.

Zanim przystąpisz do montażu nowego, dokładnie oczyść miejsce po starym. Usuń wszystkie ślady po kleju montażowym oraz silikonie. Przed ich ponownym nałożeniem upewnij się, że powierzchnia została dokładnie wysuszona i odtłuszczona. Gwarantuje to uzyskanie trwałego połączenia oraz uszczelnienia. Zaleca się też montaż nowego syfonu brodzikowego. Na starym z pewnością będzie widać ślady użytkowania, a co za tym idzie, zwiększa się ryzyko awarii. Trzymając się tych wskazówek, wymiana brodzika z pewnością przebiegnie bardzo szybko.

Montaż brodzika nie taki straszny, jak się wydaje

Biały montaż wcale nie jest taki skomplikowany, jakby mogło się wydawać. Przy odrobinie chęci oraz zacięcia majsterkowicza każdy sobie z tym poradzi. Musisz jednak pamiętać, że nie każdy brodzik pasuje do wszystkich łazienek. Dokładnie rozplanuj, gdzie stanie prysznic. Sprawdź, czy można tam doprowadzić odpływ. Zmierz, jakiej wielkości ma być brodzik i właściwie przygotuj podłoże do montażu, a reszta pójdzie już gładko.

Lubisz przeprowadzać remonty we własnym zakresie? Sprawdź, jak wygładzić tynk cementowo-wapienny.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Rzemiosło artystyczne w metalu i drewnie – jak zacząć?

W świecie rzemiosła artystycznego metalurgia i stolarstwo są nie tylko formą ekspresji, ale również praktycznymi umiejętnościami,…

Czytaj więcej

Metody cięcia stali – przegląd technik i narzędzi

Cięcie stali jest kluczowym procesem w wielu sektorach przemysłu, od budownictwa po produkcję maszyn. Wybór odpowiedniej…

Czytaj więcej

Jak uszczelnić przeciekający beton?

Czy zauważyłeś, że betonowa konstrukcja zaczyna przeciekać? Ta powszechnie występujący problem nie powinien być ignorowany, ponieważ…

Czytaj więcej

Wybieramy beton na fundament – rodzaje i zastosowania

Wybór odpowiedniego betonu na fundament jest kluczowym krokiem, który decyduje o trwałości i stabilności każdej budowli.…

Czytaj więcej