Jak zbudować altanę ogrodową krok po kroku?

Udostępnij

Autor Wojciech Kaczałek
29 kwietnia, 2021

Altana ogrodowa jest konstrukcją, która umożliwia wypoczynek nawet przy niesprzyjającej pogodzie. Może być także miejscem przechowywania grilla czy narzędzi. Jak przebiega budowa altany ogrodowej krok po kroku? Na które przepisy zwrócić uwagę i jakie narzędzia będą potrzebne?

Wie man einen Gartenpavillon baut

Udostępnij

Altana ogrodowa jest konstrukcją, która umożliwia wypoczynek nawet przy niesprzyjającej pogodzie. Może być także miejscem przechowywania grilla czy narzędzi. Jak przebiega budowa altany ogrodowej krok po kroku? Na które przepisy zwrócić uwagę i jakie narzędzia będą potrzebne?

Budowa altany ogrodowej zgodnie z prawem

Zanim rozpoczniesz budowę altany ogrodowej, zapoznaj się z przepisami prawnymi, które dotyczą tego typu budowli. Jest to o tyle ważne, że procedury są inne w zależności od tego, jaką wielkość ma mieć altanka i gdzie ma stanąć.

W pierwszej kolejności trzeba wziąć pod uwagę zapisy z ustawy Prawo budowlane. Zgodnie z nimi, budowa altany ogrodowej na własnej posesji wymaga jedynie zgłoszenia budowlanego, pod warunkiem, że:

Jeżeli planujesz zbudować altanę, której powierzchnia będzie większa niż wskazane w Prawie budowlanym 35 metrów kwadratowych lub chcesz postawić kilka konstrukcji, wówczas musisz wystąpić z wnioskiem o pozwolenie na budowę.

Pewne wątpliwości może budzić zapis dotyczący wielkości działki. Cześć urzędów interpretowała przepisy w ten sposób, że bez względu na to, jak duża będzie altana ogrodowa, pozwolenie na budowę jest konieczne, jeśli działka ma mniej niż 500 metrów kwadratowych. Wyroki Wojewódzkich Sądów Administracyjnych wskazują jednak, że nie ma takiego obowiązku. Jeśli ogród jest mały, ale chcesz wznieść jedną altanę, to wystarczające będzie zgłoszenie.

Osobną kwestią jest budowa altany działkowej. Tutaj dodatkowo trzeba brać pod uwagę przepisy z Ustawy z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych (ROD), które w dużej mierze pokrywają się jednak z Prawem budowlanym. Wynika z nich, że altana na działce:

Wysokość jest mierzona od poziomu gruntu do najwyższego punktu dachu. Do powierzchni altany nie wlicza się tarasu, werandy lub ganku, jeżeli ich łączna powierzchnia nie przekracza 12 metrów kwadratowych.

Ponadto, regulamin ROD wskazuje, że altana ma być “funkcjonalna i estetyczna”, a jej minimalna odległość od granicy działki to 3 metry. Jeśli kształt parceli nie pozwala spełnić tego ostatniego warunku, ponieważ jest ona wąska lub ma nietypowy kształt, wówczas konstrukcję wznosi się w miejscu wyznaczonym przez plan zagospodarowania ROD.

Niezbędne materiały do budowy altany ogrodowej

Altanę ogrodową możesz zbudować na kilka sposób. Najbardziej solidna będzie konstrukcja murowana, jednak wybierając taki wariant musisz się liczyć z dodatkowymi kosztami i wyższym poziomem skomplikowania. Altana możesz zostać też wzniesiona z elementów metalowych.

Najtańszym i najprostszym rozwiązaniem może być budowa wiaty ogrodowej lub altany z drewna. Stosunkowo małe wydatki oraz dość prosta konstrukcja to niejedyne plusy. Konstrukcja z drewna będzie się też dobrze wpisywać w wygląd ogrodu czy działki, komponować z roślinnością.

Altanę ogrodową możesz zbudować na przykład z drewna świerkowego lub sosnowego. Jest ono tanie, ale będzie wymagało zastosowania impregnatu zabezpieczającego przed działaniem warunków atmosferycznych, grzybami czy szkodnikami. Drewno możesz zabezpieczyć samodzielnie lub kupić gotowe elementy poddane wcześniej impregnacji ciśnieniowej.

Alternatywą dla sosny i świerka może być dąb. Jest to drewno szlachetne, którego ulega samokonserwacji, dlatego też wykorzystuje się go przy takich pracach, jak budowa pomostu. Jego wadą jest jednak wysoka cena.

Do budowy altany ogrodowej będziesz potrzebować:

  • drewnianych słupów, na przykład pod postacią kantówek,
  • belek do usztywniania konstrukcji, wykonania szkieletu dachu i podstawy podłogi,
  • desek lub innych elementów do wykonania ścianek i podłogi,
  • cementu,
  • ocynkowanych gwoździ lub wkrętów do drewna,
  • metalowych kotew odpornych na rdzę,
  • pokrycia dachowego, które może mieć różną formę – papy, gontu bitumicznego, blachodachówki czy strzechy,
  • preparatu impregnacyjnego, jeżeli samodzielnie będziesz poddawać drewno konserwacji.

Narzędzia do budowy altany ogrodowej

Do wykonania altany ogrodowej będą potrzebne m.in. narzędzia stolarskie, przy pomocy których wygładzisz lub dotniesz drewno. Zaopatrzenie się w taki sprzęt pozwoli Ci też samodzielnie przeprowadzić takie prace, jak budowa własnej furtki czy budowa łóżka domowej roboty.

Zaopatrz się także w urządzenia i akcesoria, które pomogą Ci w montażu oraz poziomowaniu. Narzędzia i pozostałe wyposażenie, w jakie warto się zaopatrzyć przed rozpoczęciem budowy altanki, to m.in.:

  • strug elektryczny,
  • ścisk stolarski,
  • piła ręczna, spalinowa lub elektryczna,
  • młotek,
  • młot gumowy,
  • wkrętarka lub wiertarka,
  • poziomica,
  • ołówek stolarski.

Pamiętaj także o bezpieczeństwie. Prace najlepiej wykonywać w rękawicach roboczych, a w trakcie obróbki drewna powinno się mieć na oczach okulary ochronne.

Budowa altany ogrodowej krok po kroku

Do prac związanych z altaną dobrze jest podejść w ten sam sposób, jak do budowy basenu i innych konstrukcji architektonicznych, które mogą powstać w ogrodzie. Przede wszystkim, działaj według planu.

Altanę najlepiej budować na podstawie projektu lub chociaż szkicu. Dzięki temu obliczysz, ile materiałów będziesz potrzebować oraz ustalisz harmonogram działań. Możesz kupić gotowy schemat wraz z szacunkowym kosztorysem. Altany mogą powstać na planie okręgu. Konstrukcja może być też wielokątna. Najprościej będzie zbudować altanę kwadratową lub prostokątną, której wnętrze będzie się cechować dużą ustawnością.

Przygotowanie terenu pod altanę ogrodową

Gdy masz już projekt, komplet materiałów oraz narzędzia, wyznacz miejsce w ogrodzie, w którym na stanąć altana. Najwygodniej będzie postawić konstrukcję na płaskim podłożu, w lokalizacji, która nie będzie przeszkadzać w użytkowaniu terenu.
Oczyść podłoże ze wszystkich elementów, które mogą przeszkadzać podczas prac, kamieni, gałęzi, pnączy i korzeni. Następnie wyznacz obrys altany. Wbij kołki w miejsca, w których mają się znaleźć narożniki budowli i połącz je sznurkiem. Jeśli planujesz postawić altanę na planie wielokąta, zacznij od wyznaczenia okręgu. Dzięki temu będzie Ci łatwiej zaznaczyć, gdzie znajdą się boki i naroża sześciokątnej lub ośmiokątnej altany.

Słupy fundamentowe drewnianej altany ogrodowej

Standardowa altana dla kilku osób nie wymaga wylewania fundamentu pod całą przyszłą budowlę. Drewniane słupy konstrukcyjne powinny mieć jednak solidną podstawę, a nie zostać po prostu wbite w ziemię.
Bazą dla pionowych kantówek z drewna mogą być tzw. słupy fundamentowe. Żeby je wykonać, w pierwszej kolejności wykop doły o głębokości ok. 70-80 cm. Każdy z nich powinien być mniej więcej trzykrotnie szerszy w porównaniu do drewnianego słupa, który ma w tym miejscu stanąć w pionie.
Dna dołów zasyp gruzem i zalej betonem. Zanim masa ulegnie stężeniu, zamontuj w każdej stopie fundamentowej metalowe kotwy, które będą służyć do przymocowania drewnianych pali.

Budowa szkieletu altany

Poczekaj, aż zaprawa cementowa wyschnie. Gdy słupy fundamentowe będą gotowe, do umieszczonych w nich kotew przymocuj drewniane słupy. Będą one stanowiły główny szkielet konstrukcji.
Żeby altana była solidna, powinna zostać odpowiednio wzmocniona i usztywniona. Służą do tego mocowane poziomo belki lub kantówki. Do podstawy przymontuj podwaliny. Na górze powinny znaleźć się murłaty, czyli elementy drewniane połączone z pionowymi słupami konstrukcyjnymi, które będą przenosić obciążenie więźby dachowej na ściany.

Dach w altanie

Jak wspominaliśmy, dach może być wykonany z różnych materiałów. Bez względu na to, jaki wybierzesz, na szczycie konstrukcji altany ogrodowej musisz wykonać więźbę.
Jest to szkielet dachu, do którego montujesz poszycie. Więźba może zostać wzmocniona deskami. W sytuacji, w której dach ma zostać pokryty papą lub gontem bitumicznym. Konieczne będzie wykonanie pełnego deskowania.

Podłoga altany ogrodowej

Podłoże altany ogrodowej możesz wykonać na przykład z kostki lub płyt betonowych. W przypadku altany drewnianej bardziej estetycznym rozwiązaniem będzie podłoga z materiału naturalnego.
Deski, które mogą posłużyć za podłogę, nie powinny leżeć bezpośrednio na ziemi, ale zostać osadzone na legarach, czyli poziomych belkach. Tego typu drewniane podkłady zamontuj prostopadle do wejścia w równych odstępach. Dopilnuj, żeby legary były ustawione względem siebie równolegle. 

Wykończenie altany ogrodowej

Altana nie musi mieć ścian, ale warto nad nimi pomyśleć, ponieważ mogą stanowić podparcie dla znajdujących się w środku przedmiotów i będą dodatkowo chronić przed deszczem czy wiatrem.
Możesz zdecydować się na obicie altany deskami, które służyły też do zrobienia podłogi. Za ścianki mogą także posłużyć panele osłonowe, gotowe elementy do budowy płotów czy drewniana kratka.

Budowa altanki – podsumowanie

Koszt budowy prostej altany ogrodowej to ok. 3000–4000 zł. Nieskomplikowaną konstrukcję możesz postawić samodzielnie z materiałów z marketu budowlanego. Możesz zdecydować się także na zakup altany ogrodowej, która przyjedzie do Ciebie w formie elementów gotowych do montażu. Pamiętaj, że w niektórych sytuacjach będziesz potrzebować pozwolenia na budowę. Ważnym aspektem jest też zabezpieczenie altany ogrodowej przed szkodliwym wpływem pogody i szkodników.

Jeżeli szukasz innych poradników o tematyce ogrodniczej, to zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi wpisami. Na naszym portalu znajdziesz m.in. artykuł opisujący sposoby na równe przycinanie iglaków.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Rzemiosło artystyczne w metalu i drewnie – jak zacząć?

W świecie rzemiosła artystycznego metalurgia i stolarstwo są nie tylko formą ekspresji, ale również praktycznymi umiejętnościami,…

Czytaj więcej

Metody cięcia stali – przegląd technik i narzędzi

Cięcie stali jest kluczowym procesem w wielu sektorach przemysłu, od budownictwa po produkcję maszyn. Wybór odpowiedniej…

Czytaj więcej

Jak uszczelnić przeciekający beton?

Czy zauważyłeś, że betonowa konstrukcja zaczyna przeciekać? Ta powszechnie występujący problem nie powinien być ignorowany, ponieważ…

Czytaj więcej

Wybieramy beton na fundament – rodzaje i zastosowania

Wybór odpowiedniego betonu na fundament jest kluczowym krokiem, który decyduje o trwałości i stabilności każdej budowli.…

Czytaj więcej