Jak zrobić inkubator do jaj – poradnik

Udostępnij

Autor Rafał Predko
1 marca, 2021

Jednym z najbardziej podstawowych narzędzi hodowcy drobiu jest inkubator do jaj. Z urządzeń tego typu korzystają zarówno profesjonaliści, jak i osoby amatorsko zajmujące się ptactwem gospodarczym. W sprzedaży dostępnych jest wiele modeli inkubatorów, każdy może więc wybrać idealny dla siebie. Pomimo to, nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by samodzielnie zbudować efektywny klujnik. Jak zrobić inkubator do jaj?

Udostępnij

Jednym z najbardziej podstawowych narzędzi hodowcy drobiu jest inkubator do jaj. Z urządzeń tego typu korzystają zarówno profesjonaliści, jak i osoby amatorsko zajmujące się ptactwem gospodarczym. W sprzedaży dostępnych jest wiele modeli inkubatorów, każdy może więc wybrać idealny dla siebie. Pomimo to, nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by samodzielnie zbudować efektywny klujnik. Jak zrobić inkubator do jaj?

Jak zrobić inkubator do wylęgu jaj – wiedza praktyczna

By samodzielnie zbudować inkubator do wylęgu jaj potrzebować będziemy oczywiście odpowiednich części. Niezbędne elementy można bez przeszkód nabyć chociażby w Internecie, zaś to, jakie komponenty dobierzemy, zależy wyłącznie od naszych potrzeb.      

Zacznijmy od obudowy. Jest ona na tyle istotnym elementem, że musi zapewniać stabilność, izolację termiczną, a także łatwość w dezynfekowaniu. Z tych też względów najlepszym wyjściem będzie użycie wysokiej jakości tworzywa sztucznego. Bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem będzie też zamontowanie w pokrywie przezroczystego okienka, pozwalającego na bieżąco śledzić proces inkubacji. Ponadto, nasza obudowa powinna też być wyposażona w otwory, umożliwiające wydostawanie się na zewnątrz różnego rodzaju szkodliwych oparów, w tym dwutlenku węgla. 

Drugim elementem inkubatora, bez którego nie ma nawet mowy o przeprowadzeniu procesu wylęgu piskląt, jest grzałka. Element grzewczy ma na celu zastąpić naturalne ciepło obecne podczas wysiadywania jaj, np. przez kurę. To właśnie ciepło potrzebne jest do prawidłowego rozwoju zarodka. W sprzedaży dostępnych jest wiele rodzajów grzałek, różniących się od siebie mocą wyjściową, kształtem, a także materiałem, z którego została wykonana. Dzięki temu możemy dopasować ten element do wielkości oraz kształtu naszego inkubatora. Dodajmy, że najczęściej spotykanymi grzałkami są  wykonane z aluminium i stopów miedzi. 

Kolejny komponent niezbędny do prawidłowego działania inkubatora to wentylator zapewniający sprawny przepływ świeżego powietrza. W kooperacji z elementem grzewczym wiatrak tworzy tzw. system wentylacyjno-grzewczy, którego zadaniem jest wytwarzanie i równomierne rozprowadzanie ciepła po całej przestrzeni komory klujnej. Bardzo ważne, by wybrać taki wentylator, którego skrzydła będą odpowiednio wyprofilowane. Tylko bowiem dzięki odpowiedniemu kątowi wygięcia, powietrze jest skutecznie mieszane i rozprowadzane. Przeglądając oferty sprzedażowe, znajdziemy dwa rodzaje wentylatorów – bezosłonowe oraz w obudowie. Bezpieczniej dla kurcząt jest wybrać ten drugi wariant. 

Czwarty element to taca do obracania jaj. Co prawda nie stanowi ona niezbędnego wyposażenia inkubatora, jednakże znacząco ułatwia życie hodowcy prowadzącego proces lęgowy. Ręczne obracanie jaj wiąże się ze sporą stratą czasu, zważywszy, że podczas inkubacji trzeba robić to kilka razy dziennie. Do tego taca taka wyposażone jest w wyprofilowane żłobienia, pozwalające bezpiecznie ułożyć jajka. Dzięki czemu są one chronione przed uszkodzeniem. Niektóre rodzaje tac posiadają wymienne przystawki, dopasowane do jaj różnego rozmiaru. 

Ostatnim ważnym elementem zapewniającym prawidłowy przebieg inkubacji jaj jest termostat. Komponent ten służy do regulacji temperatury panującej w inkubatorze. Dzięki temu, że jest on bezpośrednio połączony z grzałką, sprawnie kontroluje jej pracę, utrzymując ciepło na wskazanym przez użytkownika poziomie. Nowoczesne termostaty wyposażone są w funkcję oszczędności energii i wyłączają się po tym gdy grzałka uzyska określoną temperaturę. 

Konstruując inkubator do jaj nie wolno zapomnieć także o pompie wilgotności oraz higrometrze. To właśnie przy pomocy tych elementów zapewnimy odpowiedni poziom wilgotności w komorze klujnikowej, a także będziemy mogli odpowiednio go kontrolować. Skoro mowa o kontroli parametrów, to równie ważnym komponentem jest także termometr. Zależnie od konstrukcji naszego urządzenia, możemy zdecydować się na termometr analogowy, bądź też cyfrowy. Do kontroli jakości zarodków, przyda się nam zaś owoskop, czyli urządzenie pozwalające prześwietlić skorupkę jajka. 

Ile kosztuje inkubator do wylęgu jaj

Oczywiście jeśli nie mamy ochoty lub czasu by zastanawiać się nad tym jak zrobić inkubator do jaj, możemy zdecydować się na zakup w pełni funkcjonalnego urządzenia.  Oczywiście tu czeka nas dość spory wybór, gdyż na rynku dostępnych jest bardzo wiele modeli, różniących się od siebie wielkością, parametrami, a także dostępnymi funkcjami. Jeśli więc nurtuje Cię pytanie – „ile kosztuje inkubator do wylęgu jaj?”, to musisz wiedzieć, że w tym względzie panuje naprawdę duża rozpiętość cenowa. Wydatek, wynieść może od 100 zł do nawet kilku tysięcy.   

Jaki inkubator do jaj kupić

Decydując się więc na zakup konkretnego klujnika powinniśmy sugerować się nie tylko ceną, ale przede wszystkim rodzajem prowadzonej hodowli. Do naszej dyspozycji oddane są urządzenia zarówno profesjonalne, jak i ukierunkowane na zastosowania hobbystyczne. To właśnie ten fakt decyduje głównie o dostępności funkcji dodatkowych, takich jak np. system automatycznego programowania temperatury i wilgotności, automatyczne obracanie jaj, czy też wbudowane narzędzia kontrolne, takie jak: owoskop, termometr i higrometr. 

Inkubatory przeznaczone do zastosowań profesjonalnych są zwykle w pełni zautomatyzowane, zaś użytkownik musi jedynie odpowiednio je zaprogramować, a następnie doglądać procesu lęgowego. Modele dla hodowców-hobbystów charakteryzują się zwykle tym, że mają z góry zaprogramowaną temperaturę inkubacji, a jakiekolwiek możliwości jej regulacji są mocno ograniczone bądź też niemożliwe. 

Bardzo często urządzenia przeznaczone do użytku domowego dysponują także tremometrem analogowym, pozwalającym jedynie sprawdzać temperaturę. Dla porównania, modele profesjonalne wyposażone są w termostat z cyfrowym wyświetlaczem, który oprócz wskazywania poziomu ciepła, odpowiednio modyfikuje też jego poziom. 

Kolejnym czynnikiem wpływającym na wybór inkubatora jest liczba jaj, które mamy zamiar inkubować. Producenci również w tym względzie wychodzą naprzeciw oczekiwaniom hodowców drobiu, umieszczając w swoich ofertach urządzenia, w których mieści się od kilku do nawet kilkuset jajek jednocześnie. Te przeznaczone dla większej liczby jaj posiadają zwykle kilka poziomów tac i oczywiście charakteryzują się o wiele większymi gabarytami.   

Zanim więc zdecydujemy się na zakup konkretnego modelu, przemyślmy dokładnie własne potrzeby, skonfrontujmy z nimi funkcjonalność i parametry inkubatora. 

Jak zrobić inkubator do jaj – podsumowanie

Hodowla drobiu, czy to profesjonalna, czy też stricte amatorska, niejednokrotnie wiąże się z koniecznością posiadania urządzenia takiego jak inkubator. Tego typu sprzęt można swobodnie kupić w specjalistycznym sklepie, w tym internetowym. Dostępnych jest tak wiele modeli inkubatorów, różniących się od siebie nie tylko konstrukcją i wielkością, ale też parametrami i dostępnymi funkcjami, że każdy może wybrać coś dla siebie. 

Jeśli jednak mimo szerokiego spektrum klujników dostępnych na rynku, nie uda nam się znaleźć odpowiedniego rozwiązania, to zawsze możemy samodzielnie zbudować inkubator do jaj. Oczywiście w tym przypadku również musimy liczyć się z pewnymi wydatkami, jednakże zyskujemy tym samym pewność, iż skonstruowana przez nas maszyna, będzie idealną względem naszych oczekiwań. Budowa inkubatora nie jest rzeczą trudną, a wszystkie elementy konstrukcyjne są bardzo łatwo dostępne.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Rzemiosło artystyczne w metalu i drewnie – jak zacząć?

W świecie rzemiosła artystycznego metalurgia i stolarstwo są nie tylko formą ekspresji, ale również praktycznymi umiejętnościami,…

Czytaj więcej

Metody cięcia stali – przegląd technik i narzędzi

Cięcie stali jest kluczowym procesem w wielu sektorach przemysłu, od budownictwa po produkcję maszyn. Wybór odpowiedniej…

Czytaj więcej

Jak uszczelnić przeciekający beton?

Czy zauważyłeś, że betonowa konstrukcja zaczyna przeciekać? Ta powszechnie występujący problem nie powinien być ignorowany, ponieważ…

Czytaj więcej

Wybieramy beton na fundament – rodzaje i zastosowania

Wybór odpowiedniego betonu na fundament jest kluczowym krokiem, który decyduje o trwałości i stabilności każdej budowli.…

Czytaj więcej