Jak zrobić lampion – kompleksowy poradnik

Udostępnij

Autor expondo expert
2 grudnia, 2021

Doskwierają Ci krótkie, szare dni i dłużące się jesienno-zimowe wieczory? A może chcesz wprowadzić niesamowity klimat w swojej restauracji? Kolorowe lampiony rozjaśnią wnętrza, zapewniając klimatyczny nastrój. Świetnie sprawdzają się na co dzień oraz jako dekoracja andrzejkowa lub na świąteczny stół. Podpowiadamy, jak własnoręcznie zrobić estetyczne i oryginalne lampiony.

wie man eine Laterne bastelt

Udostępnij

Doskwierają Ci krótkie, szare dni i dłużące się jesienno-zimowe wieczory? A może chcesz wprowadzić niesamowity klimat w swojej restauracji? Kolorowe lampiony rozjaśnią wnętrza, zapewniając klimatyczny nastrój. Świetnie sprawdzają się na co dzień oraz jako dekoracja andrzejkowa lub na świąteczny stół. Podpowiadamy, jak własnoręcznie zrobić estetyczne i oryginalne lampiony.

Z czego można zrobić lampion?

Musisz pamiętać, że paląca się świeczka wytwarza wysoką temperaturę. Dlatego do wykonania lampionu nieodpowiednie są elementy z gumy, łatwopalne sztuczne tekstylia czy plastiki. Nawet bez bezpośredniego udziału ognia będą się one topić i odkształcać. Mogą również wydzielać szkodliwe substancje. Zatem, jak zrobić ozdoby świąteczne z użyciem świecy, aby były bezpieczne? Najlepiej wykorzystać świeczki typu tealight, które włożysz do wysokiego słoika. Do jego ozdobienia możesz użyć następnie papieru, drewna czy szkła.

Oczywiście lampion może wyglądać efektownie również z wykorzystaniem sztucznego światła. Dobrze w takim wypadku sprawdzają się świeczki typu LED na baterie.

Jak zrobić lampion ze słoika?

Wykonanie lampionu ze słoika jest banalnie łatwe! Najpierw wybierz słój, w którego wnętrzu umieścisz świeczkę. Pamiętaj, aby płomień nie dotykał ścianki. Najlepiej, aby pomiędzy knotem a szkłem pozostawał minimum 4-centymetrowy odstęp (zależy od wielkości świeczki). Źle dobrana świeca nieestetycznie odymi słoik lub nawet spowoduje jego pęknięcie. Możesz następnie:

Jak zrobić lampion z papieru?

Najprostszy lampion z papieru zrobisz, wkładając słoik ze świeczką do lekko prześwitującej torby śniadaniowej. Papier wcześniej powinien zostać ozdobiony. Świetnie sprawdzą się do tego liście o ładnym i wyraźnym pokroju (klon, szałwia, paproć). Pomaluj je grubo farbkami plakatowymi i następnie odciśnij na torebce. Jeśli posiadasz żywopłot (dowiedz się, jak przycinać tuje), wykorzystaj podczas pracy obcięte gałązki. Możesz także użyć stempli (np. z ziemniaka) lub powycinać w papierze ładne wzorki.

Atrakcyjny lampion wyjdzie również ze sztywnego brystolu, w którym zrobisz różnokształtne otwory będące jednocześnie wentylacją (np. gwiazdy lub księżyce).

Lampiony papierowe – budowa krok po kroku

Aby zrobić lampion z brystolu, potrzebujesz:

Na kartce narysuj duży prostokąt, którego dłuższy bok powinien mieć wymiar o 1 cm większy od krótkiego. Następnie wytnij szablon, zaginając do wnętrza uzyskany pasek. Kolejnym krokiem będzie złożenie papieru 2 razy na pół – dzięki temu będziesz mieć cztery ściany lampionu. Po wycięciu wzorków, złóż lampion do środka. Na koniec sklej go za pomocą uzyskanego marginesu.

Jak zrobić lampion z drewna?

Wykonanie lampionów z drewna jest nieco bardziej wymagające. Są one jednak dużo trwalsze od lampionów papierowych. Doskonale sprawdzą się zatem jako ozdoby do ogródka, na taras lub balkon (sprawdź poradnik „Małe ogrody – aranżacje”).

Narzędzia niezbędne do budowy lampionów drewnianych

Do wykonania lampionu z drewna potrzebne Ci będą następujące narzędzia:

  • przecinarka do drewna,
  • pistolet do klejenia na gorąco,
  • papier ścierny do wygładzenia ciętych krawędzi,
  • miara,
  • ołówek,
  • linijka
  • pędzel do malowania.

Podstawę oraz listewki najlepiej wyciąć z dużej płyty niezbyt grubej sklejki (do 1 cm) lub szerokiej drewnianej deski. Może się zdarzyć, że materiał będzie zawierał resztki lakierów, farb lub klejów. W takim wypadku należy je wcześniej usunąć. Możesz spróbować zrobić to za pomocą papieru ściernego, chociaż lepsza będzie opalarka.

Lampiony drewniane – budowa krok po kroku

Do zrobienia lampionu z drewna potrzebne będą Ci kwadratowa podstawa (np. o bokach dł. 20 cm), listewki (odpowiednio 4 x 25 cm oraz 8 x 17 cm), bejca, dekoracyjna farba oraz klej na gorąco. Najpierw przyklej do podstawy na płasko 4 krótsze listewki, pozostawiając po 1,5 cm odstępu od krawędzi. Następnie przytwierdź do nich (na każdym z rogów) na stojąco po dłuższym patyczku. Górę wzmocnij pozostałymi krótkimi listewkami, tak aby powstał sześcian. Całość pomaluj – i gotowe!

Jak zrobić lampion z makramy?

Aby zrobić udany lampion ze sznurka, musisz umieć zaplatać makramę lub wcześniej nieco poćwiczyć robienie węzłów. Potrzebne Ci będą:

Zacznij od przygotowania sznurka głównego, który przywiążesz na górze słoika. Sznurki, które będziesz zaplatać muszą być ok. 3 razy dłuższe od wysokości słoja, a ich liczba powinna stanowić wielokrotność piątki. To ile ich potrzebujesz, zależy od obwodu słoja. Generalnie powinny być umieszczone dość gęsto. Po ich zamocowaniu do głównego sznurka zaplataj makramę za pomocą węzłów rypsowych (z 10 sznurków). Zakończenie dekoracji robi się węzłem płaskim. Po rozczesaniu sznurków, które pozostały, przytnij je równo z dnem.

Jak zrobić lampion – podsumowanie

Własnoręcznie zrobione lampiony to bardzo oryginalne ozdoby. Możesz postawić je w domu, przyozdobić nimi wystawę sklepową lub wnętrze lokalu. Łatwe w wykonaniu i niedrogie (do ich zrobienia użyjesz z powodzeniem surowców wtórnych) sprawdzą się zwłaszcza na tematycznych imprezach. Doskonałe będą np. na andrzejki, Halloween czy w okresie świątecznym. Wspólne robienie lampionów to także pomysł na udany wieczór z całą rodziną lub przyjaciółmi.

Jeśli lubisz majsterkować i kochasz niebanalny wystrój wnętrz, przeczytaj nasz artykuł „Jak zrobić łóżko z palet”!

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Rośliny miododajne do ogrodu i na balkon – zostań przyjacielem pszczół

Pszczoły to nie tylko pracowite owady produkujące pyszny miód, ale także kluczowy element ekosystemu. Niestety, ich…

Czytaj więcej

Jak ułożyć kostkę brukową i stworzyć idealną nawierzchnię?

Marzysz o pięknym i funkcjonalnym podjeździe, tarasie lub chodniku z kostki brukowej? Chociaż samodzielne ułożenie kostki…

Czytaj więcej

Jak zrobić okiennice drewniane zewnętrzne?

Okiennice drewniane to nie tylko praktyczny element ochrony okien, ale również wyjątkowy dodatek, który wprowadza do…

Czytaj więcej

Malowanie mebli z MDF – kompleksowy poradnik krok po kroku

Malowanie mebli z MDF to znakomity sposób na odświeżenie wnętrza i nadanie mu osobistego charakteru. W…

Czytaj więcej