Jaka piła spalinowa będzie najlepsza?

Udostępnij

Autor Rafał Predko
10 sierpnia, 2021

Cięcie desek, przycinanie drzewek, wycinanie niechcianych zarośli to jedne z kanonicznych prac ogrodowych i przydomowych. Jaka piła spalinowa będzie do nich najlepsza? Jaka zaś najlepiej sprawdzi się podczas intensywnej eksploatacji np. w lesie? W naszym poradniku znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

Benzin Kettensäge

Udostępnij

Cięcie desek, przycinanie drzewek, wycinanie niechcianych zarośli to jedne z kanonicznych prac ogrodowych i przydomowych. Jaka piła spalinowa będzie do nich najlepsza? Jaka zaś najlepiej sprawdzi się podczas intensywnej eksploatacji np. w lesie? W naszym poradniku znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

Najważniejsze elementy piły spalinowej

Sercem piły spalinowej jest gaźnikowy silnik dwusuwowy z zapłonem iskrowym. Dzięki swojej konstrukcji pozwala on uzyskać odpowiednio wysokie obroty z wału korbowego bez konieczności wspomagania się przekładnią. Obroty te są przenoszone za pomocą sprzęgła odśrodkowego na koło zębate, wprowadzające w ruch łańcuch. Warto wiedzieć, że elementy te wraz z prowadnicą tworzą tzw. zespół tnący. Ważne elementy piły spalinowej to również świeca zapłonowa i dwa zbiorniki – na paliwo i olej smarujący łańcuch.

Zastanawiając się jaką piłę spalinową kupić, zwróćmy uwagę czy ma ona bezwładnościowy hamulec bezpieczeństwa. W przypadku odbicia łańcucha zapobiega on zranieniu osoby używającej sprzętu. Ważne też, by piła spalinowa wyposażona była w bezpływakowe gaźniki membranowe. Dzięki temu bowiem, możliwym będzie używanie narzędzia w każdej pozycji. Chcąc natomiast zapewnić sobie ergonomię i wygodę podczas pracy, warto sprawdzić uchwyty. Szukajmy tych, które będą dla nas odpowiednio wyprofilowane.

Najważniejsze parametry piły spalinowej

Przy wyborze tego, jaka piła spalinowa będzie dla nas najlepsza, wyznacznikiem decyzji powinny być jej parametry techniczne oraz zakres użytkowania. Ma to o tyle duże znaczenie, że już na wstępie pozwoli określić jakiego sprzętu będziemy potrzebować. Piła spalinowa dysponująca silnikiem o niskiej mocy, jeśli miałaby być używana do cięższych prac, np. do cięcia grubych konarów drzew, nie tylko spali więcej paliwa, ale i szybciej się zużyje, a w ostateczności „raczej na pewno” ulegnie awarii.

Piły o wysokich parametrach technicznych charakteryzują się jednakże stosunkowo dużą wagą i gabarytami. Jeśli więc zadaniem narzędzia miałoby być wykonywanie drobnych prac przydomowych, to raz, że ze względu na rozmiary i wagę byłoby to niewygodne, a dwa, że wydalibyśmy dużo pieniędzy za sprzęt o parametrach, z których i tak w pełni nie skorzystamy. Ich znajomość jest więc sprawą kluczową.     

Jaka moc piły spalinowej?

Najbardziej kluczowym z parametrów charakteryzujących specyfikację techniczną piły spalinowej jest moc jej silnika. Wyraża się ją za pomocą koni mechanicznych (KM) lub kilowatów (kW). Im większa moc tym twardsze i grubsze materiały ciąć będzie można określoną piłą. Do elementarnych zastosowań w przydomowym gospodarstwie, takich jak np. wycinanie krzaków, czy przycinanie gałęzi z powodzeniem wystarczy piła spalinowa z silnikiem o mocy 2,5 KM. Zaletami takich urządzeń są niskie zużycie paliwa, a także nieduże gabaryty oraz waga.    

Natomiast piła spalinowa jaką kupić chcemy w celu cięcia grubszych polan drewna, np. do przygotowania ich na opał, powinna charakteryzować się mocą większą niż 2,5 KM. Mając to na uwadze, pamiętajmy też, że niektóre gatunki drewna, takie jak dąb, czy buk są bardzo twarde. W przypadku perspektyw pracy z takim materiałem warto pomyśleć o sprzęcie dysponującym mocą około 5 KM. Taka piła spalinowa będzie oczywiście głośniejsza, cięższa, większa od modeli ze słabszymi silnikami. Będzie też zużywała więcej paliwa niż one.

Mówiąc krótko, na piłę spalinową o konkretnej mocy silnika decydujemy się wtedy, gdy wiemy, że będzie ona optymalna do najczęstszych zastosowań sprzętu.

Waga piły oraz długość prowadnicy

Tym co znacząco wpływa na komfort pracy piłą spalinową jest jej waga. W przypadku najlżejszych modeli waha się ona w granicach 4 – 5 kg, lecz im wyższa moc silnika, tym cięższy będzie sprzęt. Profesjonalne piły spalinowe do prac w lesie ważą nawet około 10 kg. Pamiętajmy o tym decydując się na zakup konkretnego modelu. Weźmy wtedy pod uwagę przewidywany czas pracy i skonfrontujmy go z naszymi możliwościami fizycznymi. Nie powinno bowiem dojść do sytuacji, w której przez kilka godzin obsługiwać będziemy zbyt ciężkie narzędzie.

Przed zakupem sprawdzić jak sprzęt leży w dłoni i oszacować wygodę obsługi i manewrowania pod kątem wagi. Oczywiście, by wyrobić sobie jak najbardziej miarodajną opinię, należałoby ten test wykonać na włączonej pile. Dlatego nie zaszkodzi zapytać sprzedawcę o możliwość skorzystania z prezentacji.         

Parametrem, który należy wziąć pod uwagę zastanawiając się, jaką piłę spalinową wybrać, jest długość prowadnicy. Im większa wartość widnieje w specyfikacji technicznej tym grubsze elementy będzie można ciąć danym modelem. Oczywiście idzie za tym większa moc urządzenia. Im krótsza prowadnica, tym większa jest wygoda użytkowania piły. Do prac ogrodowych i przydomowych wystarczy nam sprzęt z prowadnicą o dł. około 40 cm. Piły do zastosowań profesjonalnych mogą pochwalić się prowadnicami o długości nawet 80 cm.

Zastosowanie piły spalinowej

Piła spalinowa jest narzędziem, które jak inne urządzenia ogrodnicze znajdzie zastosowanie w ogrodzie, gdy będziemy przycinać żywopłot, na działce podczas budowy altany ogrodowej, a także w lesie. Przy jej pomocy szybko przytniemy gałęzie naszym drzewom, wytniemy zbyteczne krzewy, potniemy drewno na opał, a także usuniemy zatory drogowe w postaci konarów lub pni drzew. Piły spalinowe to sprzęt przydatny także podczas różnego rodzaju prac remontowych i budowlanych. Pomoże bowiem sprawnie przyciąć wszelkie słupki, deski oraz belki.

Od pewnego czasu piły spalinowe służą również jako narzędzie do tworzenia sztuki. Przy pomocy tego sprzętu wykonywane są bowiem efektowne rzeźby. Podczas takiego pokazu widzowie mogą na żywo podziwiać proces powstawania rzeźby. I to właśnie kunszt i precyzja z jakimi obsługujący piłę dokonuje kolejnych cięć wzbudza największe emocje.

Jaka piła spalinowa do domu?

Dysponując dotychczasową wiedzą możemy już wstępnie określić, jaką piłę spalinową kupić do domu. Na cele prac ogrodowych nie ma sensu decydować się na sprzęt o dużej mocy. Wystarczy nam taka z silnikiem od 2 do 3,5 KM (czyli 1,6 do 2,4 kW). W tym przedziale znajdziemy maszyny, które poradzą sobie nawet z twardszym drewnem. Bo co niezwykle ważne, przy doborze mocy piły spalinowej, należy wziąć pod uwagę rodzaje potencjalnie ciętego materiału.

Jeśli więc planujemy pracować z drewnem iglastym takim jak np. sosna, to zdecydowanie wystarczy nam mniejsza moc silnika. Jeśli natomiast naszym zamiarem jest cięcie twardego drewna liściastego, takiego jak np. dąb wypatrujmy piły z wysoką wartością parametru mocy. Do wycinki drzew lub też cięcia pni na drewno najlepiej zainwestować w piłę o mocy 5 KM i długości prowadnicy nie mniejszej niż 40 cm.

Jaką piłę spalinową powinny wybrać firmy budowlane?

Piła spalinowa to sprzęt, który przyda się także na placu budowy. Będzie niezastąpiona jeśli chodzi o przycinanie różnego rodzaju desek, belek oraz innych elementów. Piła spalinowa świetnie poradzi sobie również z oczyszczaniem placu budowy z różnego rodzaju krzewów i zarośli. W tym przypadku raczej nie będziemy potrzebowali więc sprzętu przeznaczonego do pracy w lesie. Nie ma zatem potrzeby inwestowania w sprzęt o mocy większej niż 3,5 KM i prowadnicy dłuższej niż 40 cm. Na potrzeby firm budowlanych z powodzeniem wystarczy sprzęt zalecany do użytku w pracach przydomowych i ogrodzie.

Jaka piła spalinowa do lasu?

Zupełnie inaczej wygląda to, gdy spojrzymy na temat pił spalinowych z perspektywy profesjonalnych urządzeń do wycinki lasu. Tego typu sprzęt może ważyć nawet 10 kg. Z łatwością poradzi sobie z cięciem grubych pni drzew. Absolutnym minimum pod względem mocy jest tu piła spalinowa z silnikiem 5 KM. Nią w zasadzie posłużymy się wyłącznie podczas lekkich prac leśnych, tudzież cięcia drewna na opał.

Najbardziej wydajne i funkcjonalne piły spalinowe przeznaczone do intensywnej pracy powinny dysponować mocą około 9 KM oraz prowadnicą o długości 50 – 80 cm.

Jaką piłę spalinową kupić – podsumowanie

To, jaka piła spalinowa będzie dla nas najlepsza możemy bardzo łatwo określić znając znaczenie parametrów urządzenia, a także charakter wykonywanych nim prac. Zależnie więc od naszych potrzeb dobieramy piłę, która sprawdzi się idealnie. Najważniejszą zasadą jest tu dobór odpowiedniej mocy. Do prac ogrodowych i przydomowych najlepiej wybrać sprzęt o niższym parametrze.

Nie tylko oszczędzimy w ten sposób paliwo, ale też zapewnimy sobie wygodę podczas obsługi urządzenia. Mniejsza moc oznacza bowiem mniejszą wagę i gabaryty. Te zaś będą większe w przypadku pił spalinowych przeznaczonych do bardziej wymagających zadań.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Rzemiosło artystyczne w metalu i drewnie – jak zacząć?

W świecie rzemiosła artystycznego metalurgia i stolarstwo są nie tylko formą ekspresji, ale również praktycznymi umiejętnościami,…

Czytaj więcej

Metody cięcia stali – przegląd technik i narzędzi

Cięcie stali jest kluczowym procesem w wielu sektorach przemysłu, od budownictwa po produkcję maszyn. Wybór odpowiedniej…

Czytaj więcej

Jak uszczelnić przeciekający beton?

Czy zauważyłeś, że betonowa konstrukcja zaczyna przeciekać? Ta powszechnie występujący problem nie powinien być ignorowany, ponieważ…

Czytaj więcej

Wybieramy beton na fundament – rodzaje i zastosowania

Wybór odpowiedniego betonu na fundament jest kluczowym krokiem, który decyduje o trwałości i stabilności każdej budowli.…

Czytaj więcej