Jaki płyn wybrać do myjki ultradźwiękowej?

Udostępnij

Autor expondo expert
24 stycznia, 2021

W wielu branżach zachodzi konieczność częstego czyszczenia elementów różnych urządzeń (np. elektronicznych i mechanicznych), biżuterii, monet kolekcjonerskich, niedużych narzędzi i inne rozmaitych przyborów. W takiej sytuacji myjka ultradźwiękowa to jeden z najskuteczniejszych sposobów. Ultradźwięki szybko i precyzyjnie usuwają brud nawet z trudno dostępnych miejsc. W przypadku bardzo zabrudzonych przedmiotów lub posiadających np. bogate zdobienia warto wzmocnić efekt czyszczenia. W takich sytuacjach należy pomyśleć o dodatkach – płynach do myjek. Poprawiają one efekt mycia i wydłużają żywotność urządzenia do czyszczenia. 

Welche Flüssigkeit für ein Ultraschallgerät

Udostępnij

W wielu branżach zachodzi konieczność częstego czyszczenia elementów różnych urządzeń (np. elektronicznych i mechanicznych), biżuterii, monet kolekcjonerskich, niedużych narzędzi i inne rozmaitych przyborów. W takiej sytuacji myjka ultradźwiękowa to jeden z najskuteczniejszych sposobów. Ultradźwięki szybko i precyzyjnie usuwają brud nawet z trudno dostępnych miejsc. W przypadku bardzo zabrudzonych przedmiotów lub posiadających np. bogate zdobienia warto wzmocnić efekt czyszczenia. W takich sytuacjach należy pomyśleć o dodatkach – płynach do myjek. Poprawiają one efekt mycia i wydłużają żywotność urządzenia do czyszczenia. 

Co wlać do myjki ultradźwiękowej?

Aby zastosować płyn do wanienki ultradźwiękowej, trzeba zacząć od właściwego rodzaju wody. Pierwszym krokiem do zwiększenia skuteczności czyszczenia w myjce jest użycie wody dejonizowanej, czyli naturalnego rozpuszczalnika. Zaleca się ją ze względu na brak soli mineralnych i innych zanieczyszczeń. Ponadto wykazuje dużą reaktywność, w porównaniu ze zwykłą wodą, oraz nie pozostawia zacieków na umytych przedmiotach. Jeżeli ten rodzaj wody okaże się trudno dostępny, można wykorzystać destylowaną, która także ma wysoką czystość, lub po prostu wodę przegotowaną. Jednak fale o odpowiedniej częstotliwości i sama woda czasami nie wystarczają. Aby efekt czyszczenia w pełni satysfakcjonował, powinien być zastosowany płyn do myjki ultradźwiękowej (zazwyczaj w formie koncentratu do rozcieńczania z wodą). Dzięki niemu znikną ślady po tłuszczach roślinnych, smarach samochodowych czy zabrudzeniach mineralnych. 

W sklepach chemicznych półki uginają się pod rozmaitymi preparatami służącymi do likwidowania różnego rodzaju zanieczyszczeń. W tak szerokiej gamie produktów odnajdziemy również środki przeznaczone specjalnie do użytku w myjkach ultradźwiękowych. Zanim dokonamy właściwego wyboru dla swoich potrzeb, warto poznać ich skład chemiczny, właściwości i przeznaczenie, aby odpowiednio wyczyścić akcesoria oraz przedłużyć żywotność sprzętu. Przed podjęciem decyzji o zakupie płynu do myjek ultradźwiękowych dobrze wiedzieć, co tak naprawdę on zawiera. 

Co zawierają płyny do myjek ultradźwiękowych?

Płyn do myjek ultradźwiękowych posiada zwykle stosunkowo prosty skład chemiczny. Przed wyborem właściwego specyfiku należy jednak pamiętać, do jakich przedmiotów ma nam służyć. To, co sprawdza się w kosmetologii, niekoniecznie musi np. w numizmatyce. O skutecznym myciu często decyduje właściwy dobór środków do konkretnego materiału. Poniżej przedstawiono substancje, najczęściej zawarte w oferowanych na rynku, profesjonalnych płynach wspomagających czyszczenie ultradźwiękami.  

Ważne, aby płyn nie zawierał wodorotlenków, mogących uszkodzić przedmioty z miękkiego metalu np. miedzi i złota. Na etykietach powinna być także zamieszczona informacja o zdolności do biodegradacji. Wynika to z uregulowań prawnych. 

Myjka ultradźwiękowa do niewielkich przedmiotówMyjka ultradźwiękowa do dużych przedmiotów oraz czyszczenia większej liczby mniejszych elementów
Model myjki ultradźwiękowej
Myjka ultradźwiękowa Ulsonix PROCLEAN 3.0M ECO

Myjka ultradźwiękowa Ulsonix PROCLEAN 22.0H
Pojemność3 l22 l
Wymiary zbiornika23,8 x 13,8 x 10,0 cm50 x 30 x 15 cm
Wymiary (DxSxW)17,00 x 30,00 x 23,50 cm59,00 x 33,00 x 36,00 cm
Waga3,24 kg11,70 kg
Moc ultradźwięków80 W2 x 60 W
Częstotliwość ultradźwięków40 kHz40 kHz
Moc grzewcza155 W470 W
Timer0-60 min0-60 min
Maksymalna temperatura grzania80°C80°C
Przykładowe zastosowanie– mniejszy sprzęt medyczny
i laboratoryjny
– biżuteria
– okulary i zegarki
– przybory fryzjerskie
– artkuły metalowe (monety, drobne części mechanizmów itp.)
– zastawa stołowa
– akcesoria akwarystyczne
– mały i duży sprzęt medyczny
i laboratoryjny (narzędzia, kuwety, naczynia)
– podzespoły mechaniczne (elementy silnika pokryte smarem i brudem)
– biżuteria, okulary i zegarki
– przybory fryzjerskie
– akcesoria do tatuażu
– sprzęt do nurkowania

Domowe sposoby na płyn do myjek 

Myjka ultradźwiękowa jest często stosowana w celach hobbystycznych. Niektórzy użytkownicy poszukują tzw. domowych sposobów na płyny. Nierzadko znacznie mniejszym kosztem zapewniają one podobne efekty, co specjalnie przeznaczone do tego typu urządzeń produkty komercyjne. Sprawdzają się także w sytuacjach awaryjnych, gdy akurat nie ma pod ręką specjalistycznego preparatu. Wśród miłośników militariów oraz numizmatyków dużą popularnością cieszy się mieszanina pół na pół wody i octu spirytusowego z dodatkiem kilku kropel płynu do mycia naczyń. W roli środków myjących dobrze sprawdzają się także soda oczyszczona (ze względu na swoje pianotwórcze właściwości) lub mydło malarskie. To ostatnie występuje czasem pod nazwą szare mydło techniczne. 

Kolejnym chętnie używanym środkiem jest izopropanol (alkohol izopropylowy). Specyfik powszechnie dostępny w sklepach chemicznych może być z powodzeniem używany jako płyn do myjek ultradźwiękowych. Odznacza się bezpieczeństwem dla bardzo wielu materiałów za sprawą swojej neutralności chemicznej. Wykorzystuje się go głównie w optyce i elektronice. Przynosi znakomite efekty w czyszczeniu oraz pielęgnacji np. diody laserowej w czytnikach CD/DVD. Środek wlewa się do zbiornika bez dodatkowego rozcieńczania wodą. 

Zanim nalejesz do wanienki ultradźwiękowej  

Zanim zostanie użyty jakikolwiek płyn do myjki ultradźwiękowej, należy koniecznie sprawdzić zalecenia producenta zamieszczone na etykiecie. W razie potrzeby warto również przeczytać instrukcję obsługi, którą posiadają myjki ultradźwiękowe, aby upewnić się, czy nie ma przeciwskazań do dodania danego preparatu. Trzeba przy tym pamiętać, że użycie zbyt słabego środka do mycia mocno zabrudzonych przedmiotów nie przyniesie pożądanego skutku nawet po bardzo długim myciu, a zbyt agresywnego do przedmiotów delikatnych może je zniszczyć. Mycie ultradźwiękami to skuteczna i generalnie bezpieczna metoda, niektóre przedmioty nie powinny być jednak w ten sposób pielęgnowane. Nie nadaje się do tego np. biżuteria zawierająca perły i korale, a także pozłacana/posrebrzana. 

Dzięki wcześniejszemu przygotowaniu unikniemy ewentualnych uszkodzeń i niezadowalających efektów. Zarówno wanna ultradźwiękowa, jak i myte w niej przedmioty zachowają swój kolor, kształt, właściwości itd. Pozostanie też satysfakcja ze skutecznie wyczyszczonych akcesoriów. 

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Naświetlone oczy od spawania – jak temu zaradzić?

Spawanie to proces niezbędny w wielu branżach, który jednak niesie za sobą ryzyko dla zdrowia, w…

Czytaj więcej

Jak wyposażyć wózek pokojowej?

W branży hotelowej profesjonalnie wyposażony wózek pokojowej jest kluczowym elementem utrzymania wysokich standardów czystości i efektywności…

Czytaj więcej

Jak wyczyścić kaloryfer żeberkowy i panelowy?

Czyste kaloryfery to nie tylko kwestia estetyki, ale również efektywności ogrzewania i zapewnienie zdrowego środowiska w…

Czytaj więcej

Jak pozbyć się rybików domowymi sposobami?

Czy zauważyłeś kiedyś małe, srebrzyste owady przemykające po kątach twojej łazienki lub kuchni? Są to rybiki…

Czytaj więcej