Jaki wykrywacz metali kupić? Poradnik

Udostępnij

Autor Maciej Skorżepo
18 czerwca, 2021

Przeszukiwanie plaż czy miejsc bitew w celu znalezienia monet, biżuterii i innych metalowych przedmiotów to popularne zajęcie. Parają się nim nie tylko archeolodzy, ale i poszukiwacze-hobbyści chcący poszerzyć swoje kolekcje. Jeżeli planujesz dołączyć do którejś grupy, musisz wiedzieć, jaki wykrywacz metali kupić. Na co zwrócić uwagę przy wyborze własnego detektora?

Welchen Metalldetektor kaufen

Udostępnij

Przeszukiwanie plaż czy miejsc bitew w celu znalezienia monet, biżuterii i innych metalowych przedmiotów to popularne zajęcie. Parają się nim nie tylko archeolodzy, ale i poszukiwacze-hobbyści chcący poszerzyć swoje kolekcje. Jeżeli planujesz dołączyć do którejś grupy, musisz wiedzieć, jaki wykrywacz metali kupić. Na co zwrócić uwagę przy wyborze własnego detektora?

Jak działa wykrywacz metali?

Jaki wykrywacz metali kupić? żeby wybrać urządzenie i ocenić jego parametry, warto poznać zasadę jego działania oraz budowę.

Funkcjonowanie sprzętu opiera się na wytwarzaniu przez cewkę fal elektromagnetycznych. Sprawiają one, że metalowe obiekty znajdujące się w zasięgu wykrywacza metalu zaczynają wytwarzać własne pole elektromagnetyczne generujące fale. Są one odbierane przez cewkę. Dzięki temu można określić lokalizację przedmiotu ukrytego pod ziemią.

Wykrywacze metali wyposażone są przeważnie w długie wysięgniki zakończone wspomnianymi już cewkami. Pozwalają one poruszać detektorem tuż nad powierzchnią gruntu bez konieczności schylania się. Sprzętem operuje się jedną ręką. Często stosuje się podłokietniki zapewniające dodatkowy komfort. Wykrywacze posiadają baterie zasilające, a także panele kontrolne do kalibracji parametrów i włączania różnych funkcji.

Jaki wykrywacz metali wybrać ze względu na parametry?

Jeżeli nie wiesz, jaki wykrywacz do metali wybrać, to najlepszym sposobem na znalezienie odpowiedniego sprzętu jest sprawdzenie jego parametrów. To one decydują, czy dany detektor sprosta Twoim oczekiwaniom.

Częstotliwość wykrywaczy metali

Jednym z najważniejszych parametrów jest częstotliwość emitowanych fal elektromagnetycznych. Pozwala ona wyszukiwać metalowe przedmioty o konkretnych rozmiarach, znajdujące się na określonych głębokościach.

Jeżeli więc zależy Ci na znalezieniu złotych monet, biżuterii czy łusek po nabojach zakopanych tuż pod powierzchnią ziemi, wówczas najlepszym wyborem będzie wykrywacz metali emitujący fale o wysokiej częstotliwości. Te o niskiej częstotliwości lepiej sprawdzają się do większych przedmiotów znajdujących głębiej, np. hełmów wojskowych czy nawet elementów pojazdów.

Na rynku znajdziesz wykrywacze metali jednoczęstotliwościowe oraz wieloczęstotliwościowe. Pierwsze z nich, jak sama nazwa wskazuje, generują fale o jednej częstotliwości, więc nadają się do szukania konkretnych przedmiotów. Z kolei drugi rodzaj posiada możliwość regulacji parametru, co sprawia, że są bardziej wszechstronne.

Zasięg wykrywaczy metali

Jaki wykrywacz metalu będzie odpowiedni? Ważną kwestią jest zasięg działania. Parametr ten określa, czy wykrywacz metalu  będzie w stanie zlokalizować metalowy obiekt znajdujący się na danej głębokości.

W tym przypadku ogromny wpływ ma wielkość przedmiotu. Możesz spotkać się z kilkoma wartościami przypisanymi do zasięgu. Dla przykładu, znajdziesz modele znajdujące monety na głębokości do 25 cm, hełmy wojskowe do 80 cm, a większe obiekty na głębokości nawet do 1,5 m.

Tryby pracy wykrywaczy metali

Znaczna część współczesnych detektorów posiada jeden z dwóch lub oba tryby pracy – statyczny oraz dynamiczny.

Statyczny tryb pracy polega na emitowaniu przez wykrywacz ciągłego dźwięku w momencie wykrycia metalowego obiektu. Jego natężenie zmienia się, gdy cewka zbliża się do przedmiotu. Bardziej doświadczeni poszukiwacze są w stanie określić po modulacji dźwięku, z jakim materiałem mają do czynienia. Tryb ten pozwala precyzyjnie ustalić lokalizację oraz głębokość przedmiotu.

W trybie dynamicznym również pojawia się zmiana natężenia dźwięku, gdy cewka jest coraz bliżej metalu. Milknie on jednak w momencie zatrzymania się użytkownika. Metoda ta nie wymaga takiej kalibracji jak tryb statyczny, ale z drugiej strony nie jest tak precyzyjna.

Dyskryminacja w wykrywaczach metali

Dyskryminacja w kontekście wykrywaczy metali sprowadza się do pominięcia niektórych gatunków metali i stopów w trakcie poszukiwań, np. stali nierdzewnej. Jest to praktyczna funkcja dla osób chcących znaleźć konkretne rodzaje przedmiotów. Przeważnie można ją ustawić na jeden z 5 poziomów:

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wykrywacza metali?

Przy wyborze dobrego wykrywacza metali, poza wyżej wymienionymi parametrami, należy też kierować się innymi aspektami wpływającymi na wygodę oraz efektywność znajdowania.

Jednym z istotniejszych jest waga całego urządzenia. W związku z tym, że poszukiwania zwykle trwają kilka godzin, a detektorem operuje się za pomocą jednej ręki, warto, żeby był on stosunkowo lekki. W przeciwnym wypadku szybko się zmęczysz. Dodatkowo powinien on posiadać podłokietnik, który ułatwi utrzymanie urządzenia w odpowiedniej pozycji przy minimalnym nakładzie siły.

Kolejnym aspektem jest konstrukcja sondy. Na rynku znajdziesz wiele modeli o różnych kształtach. Najlepiej jednak sprawdzają się sondy ażurowe lub pierścieniowe. Wyróżniają się lepszą wykrywalnością metalowych obiektów niż modele pełne.

Głośnik również odgrywa niemałą rolę w skutecznym znajdowaniu monet i innych przedmiotów. Wiele osób woli bowiem nasłuchiwać czy w pobliżu jest ukryty skarb niż spoglądać na wyświetlacz. Dlatego jakość generowanego dźwięku powinna być wysoka. Warto też sprawdzić, czy wykrywacz metali posiada wejście słuchawkowe.

Panel sterujący, za pomocą którego kalibruje się detektor i zmienia tryby pracy, powinien być możliwie jak najprostszy w obsłudze. Idealnie sprawdzają się kontrolery wyposażone w kilkustopniowe pokrętła np. do ustawiania częstotliwości. Spotkasz się też z urządzeniami wyposażonymi w wyświetlacze analogowe lub LCD pokazujące najważniejsze wartości.


Wykrywacz metali – 200 cm – wodoodporny

Wykrywacz metali – 100 cm / 22 cm – Ø21,5 cm

Wykrywacz metali – 20 cm / 5 cm – praca do 30 m pod wodą
Średnica sondy20,5 cm25 cm11 x 13 cm
Zasięg poszukiwania200 cm – duże obiekty
25 cm – małe obiekty, monety
100 cm – duże obiekty
22 cm – małe obiekty, monety
10 – 20 cm – duże obiekty
5 cm – małe obiekty, monety
Długość całkowita970-1130 mm124-145 cm47,80 cm
Częstotliwość robocza6,5-6,8 kHz6400-6800 Hz19,9-20,1 Hz
Gniazdo słuchawkowe3,5 mm6,35 mmbrak
Wymiary (DxSxW)20,00 x 20,00 x 103,00 cm145,00 x 21,50 x 23,00 cm44,50 x 11,50 x 9,50 cm
Bateria6x AA2 x 9 V1 x 9 V

Wodoszczelny wykrywacz metali

Bardzo dużą popularnością cieszą się wodoszczelne wykrywacze metali. Ich konstrukcja została specjalnie zaprojektowana tak, aby mogła znieść wysoką wilgotność powietrza, a nawet zanurzenie. Dlatego, zanim włożysz swój wykrywacz metali do morza, jeziora czy stawu upewnij się, że jest wodoodporny.

Jaki wykrywacz metali na początek?

Gdy już poznałeś najważniejsze parametry oraz cechy, przyszła pora na odpowiedzenie sobie na pytanie: jaki wykrywacz metali dla początkujących wybrać?

Na pewno na samym starcie nie ma sensu kupować najdroższych modeli z wieloma funkcjami, których z pewnością nie wykorzystasz od razu. Zwykle hobbyści zaczynają od detektorów umożliwiających znalezienie konkretnych przedmiotów, np. monet czy obiektów związanych z II Wojną Światową.

Dlatego najlepszym wyborem będą wykrywacze metalu jednoczęstotliwościowe emitujące fale przypisane do danego rodzaju przedmiotów. Dzięki temu zwiększa się szansa na znalezienie tego czego szukasz.

Wykrywacz metali – 10 cm – pasek

Kluczowe informacje

  • Sygnały dźwiękowe, wizualne i wibracje narastające w miarę zbliżania do przedmiotu
  • Duża czułość – urządzenie wykrywa przedmioty na głębokość 10 cm
  • Wyposażenie w praktyczny rzemyk na nadgarstek
  • Dla użytkowników w każdym wieku i na każdym poziomie zaawansowania
  • Niewielki pobór mocy – zasilanie baterią 9V

Jaki wykrywacz metali dla profesjonalistów?

Podczas prac archeologicznych bardzo często badacze muszą przekopywać duże obszary, aby cokolwiek znaleźć. W zależności od okresu historycznego może to być kilkanaście centymetrów, a nawet kilka metrów w głąb ziemi. Ponadto nierzadko natykają się na złom i śmieci pozostawione przez okolicznych mieszkańców. Dlatego wykrywacz metali dla archeologów powinien posiadać możliwość zmiany zasięgu, częstotliwości, a także poziomu dyskryminacji.

Prace naukowe to nie jedyne miejsce, w których opisywane detektory znajdują zastosowanie. Urządzenia sprawdzają się również w branży budowlanej i remontowej. Istnieją bowiem niewielkie wykrywacze metali służące do znajdowania w ścianach czy podłogach przewodów oraz rur. Dzięki temu można określić, gdzie należy się wkręcić, aby nie uszkodzić np. instalacji elektrycznej. Warto więc kupić taki sprzęt urządzając warsztat majsterkowicza.

Jaki wykrywacz metali – podsumowanie

Kwestia tego, jaki wykrywacz metali kupić w dużej mierze zależy od zamiarów nabywcy. Jeżeli jest on numizmatykiem i szuka starych monet, wówczas powinien zdecydować się na model o małym zasięgu emitujący fale o wysokiej częstotliwości. Z kolei dla pasjonata II wojny światowej idealny okaże się detektor wytwarzający fale o niższych częstotliwościach.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Rzemiosło artystyczne w metalu i drewnie – jak zacząć?

W świecie rzemiosła artystycznego metalurgia i stolarstwo są nie tylko formą ekspresji, ale również praktycznymi umiejętnościami,…

Czytaj więcej

Metody cięcia stali – przegląd technik i narzędzi

Cięcie stali jest kluczowym procesem w wielu sektorach przemysłu, od budownictwa po produkcję maszyn. Wybór odpowiedniej…

Czytaj więcej

Jak uszczelnić przeciekający beton?

Czy zauważyłeś, że betonowa konstrukcja zaczyna przeciekać? Ta powszechnie występujący problem nie powinien być ignorowany, ponieważ…

Czytaj więcej

Wybieramy beton na fundament – rodzaje i zastosowania

Wybór odpowiedniego betonu na fundament jest kluczowym krokiem, który decyduje o trwałości i stabilności każdej budowli.…

Czytaj więcej