Dla wielu miłośników majsterkowania największym marzeniem jest własny warsztat majsterkowicza z prawdziwego zdarzenia. W naszym artykule podpowiemy, jak i gdzie urządzić warsztat tak, aby się w nim wygodnie i efektywnie pracowało. Doradzimy również, w jakie narzędzia należy się zaopatrzyć.
Dla wielu miłośników majsterkowania największym marzeniem jest własny warsztat majsterkowicza z prawdziwego zdarzenia. W naszym artykule podpowiemy, jak i gdzie urządzić warsztat tak, aby się w nim wygodnie i efektywnie pracowało. Doradzimy również, w jakie narzędzia należy się zaopatrzyć.
Gdzie postawić domowy warsztat
Kiedy w Twojej głowie zrodzi się pomysł na domowy warsztat, pierwszą kwestią, z jaką będziesz musiał się zmierzyć, będzie jego lokalizacja. Twoje hobby nierozerwalnie wiąże się z koniecznością posiadania własnego miejsca. Na uprzywilejowanej pozycji znajdują się posiadacze domów jednorodzinnych. Mogą wydzielić osobny pokój dla swojej działalności, a także mają do dyspozycji garaż, piwnicę, strych lub pomieszczenie gospodarcze.
Co jednak zrobić, jeśli nie ma się tak dobrych warunków do stworzenia kącika majsterkowicza? W niedużym mieszkaniu w bloku jest to spore wyzwanie, ale przy odrobinie pomysłowości i starannym przemyśleniu projektu również możliwe do osiągnięcia! Planując, a następnie kompletując wyposażenie, należy stale mieć na uwadze rozmieszczenie narzędzi oraz utrzymanie ich w jak najlepszym porządku. Z pomocą mogą przyjść takie rozwiązania jak składane i wysuwane blaty, organizery do warsztatu, umieszczone na ścianach uchwyty czy wieszaki na narzędzia. Po skończonej pracy wystarczy je pochować lub poskładać, co uwolni miejsce w pomieszczeniu. Zawsze pamiętaj, że Twój kącik musi być uwarunkowany dobrym oświetleniem (najlepiej dziennym), sprawną wentylacją oraz dostępem do energii elektrycznej. Te czynniki mają ogromny wpływ na bezpieczeństwo i komfort nie tylko Twoje, ale również innych domowników.
Koniecznie należy wspomnieć, że wydzielone miejsce będzie różniło się w zależności od potrzeb majsterkowicza. Przykładowo amator napraw elektronicznych nie potrzebuje dużych urządzeń umieszczonych na specjalnych stojakach, ale stałego dostępu do gniazdek elektrycznych. Niezbędne dla niego są także zasilacz, stacja lutownicza, separator LCD itp. Wymienione sprzęty mają relatywnie małe wymiary. Inne oczekiwania ma osoba, która lubi zajmować się np. obróbką drewna. Stolarz-amator musi mieć zawsze pod ręką piły do cięcia drewna, tokarki, szlifierki, a także bogaty zestaw akcesoriów szlifierskich. Tego rodzaju elektronarzędzia zajmują więcej miejsca, jednak charakteryzują się dużą stabilnością, co dodatkowo chroni użytkownika podczas pracy. Marką stawiającą na bezpieczne i sprawdzone rozwiązania w dziedzinie elektronarzędzi i sprzętów ręcznych jest MSW – ceniony producent wyposażenia warsztatów w atrakcyjnych cenach.
Jak urządzić warsztat majsterkowicza?
Kiedy już zdecydujesz się na konkretne miejsce, nadszedł czas, aby przemyśleć to, jak urządzić warsztat. Podstawa na każdym stanowisku pracy to komfort i ergonomia. Dlatego ważne jest, aby domowy warsztat majsterkowicza został starannie zaplanowany. Możesz go rozrysować i nanosić na projekt nowe pomysły dotyczące np. sztucznego oświetlenia oraz rozmieszczenia niezbędnych narzędzi. Im dokładniej przeanalizujesz swoje potrzeby i możliwości, tym łatwiej unikniesz np. zakupów, które okażą się zbędne, lub słabych punktów w organizacji pracy. Postaw więc na funkcjonalność!
Podstawowym elementem wyposażenia każdego warsztatu majsterkowicza jest stół i krzesło. Brzmi banalnie, ale ma ogromne znaczenie dla Twojego komfortu, a nawet zdrowia. Stół, blat lub nawet biurko jest miejscem, przy którym będziesz wykonywał największą część swojej pracy, trwającej nawet kilka godzin. Dlatego tak ważna jest jego wysokość (dopasowana do wzrostu użytkownika) oraz wielkość. Blat powinien pomieścić wszystko, czego w danej chwili używasz. Musisz również siedzieć na wygodnym krześle. Zredukuje ono ryzyko pojawienia się bólu pleców.
Wyposażenie warsztatu majsterkowicza
Wygodny stół z krzesłem to niezbędny i najważniejszy, ale nie jedyny punkt na Twojej liście wyposażenia. Musisz zastanowić się, jakich jeszcze potrzebujesz mebli. Pamiętaj, że ich nadmiar spowoduje zagracenie, dlatego na początku warto się zaopatrzyć jedynie w to, co niezbędne. Po jakimś czasie będziesz oczywiście mógł skorygować swoje potrzeby i dokupić coś jeszcze.
Co zatem jest najpotrzebniejsze? Jeśli dysponujesz większą powierzchnią (np. osobnym pomieszczeniem takim jak garaż), z pewnością przyda Ci się wózek narzędziowy. Jest to sprzęt z półkami lub szufladami, który można swobodnie przemieszczać dzięki kółkom. Gwarantuje on, że zawsze będziesz mieć pod ręką cały potrzebny zestaw narzędzi. Sklepy oferują zarówno warianty już wyposażone, jak i puste.
Tablica narzędziowa sprawdzi się z kolei w każdym pomieszczeniu. Pozwala świetnie zaoszczędzić miejsce, ponieważ wiesza się ją na ścianie. W zależności od wielkości poszczególne modele charakteryzują się większą lub mniejszą pojemnością, ale zawsze są przystosowane do przechowywania całych kompletów kluczy, śrubokrętów, wybijaków, młotków itp. Posiadają one m.in. praktyczne uchwyty, często plastikowe kuwety np. na gwoździe, śruby i nakrętki.
Jeśli korzystasz z większych i cięższych narzędzi, warto zainwestować w półki do warsztatu. Wyróżniają się one nie tylko dużym udźwigiem (w zależności od liczby blatów nawet kilkusetkilogramowym), ale również znaczną pojemnością. Pomogą przechowywać wiele podręcznych przedmiotów, a także te rzadziej używane.
W przypadku mebli warsztatowych duże znaczenie ma ich solidność. Warto zainwestować w stół, blaty i półki, które posłużą wiele lat. Dzięki nim nie będziesz obawiać się uszkodzeń wywołanych np. przez odłożenie ciężkiego przedmiotu. W zależności od rodzaju narzędzi i materiałów, jakimi się posługujesz, możesz wybrać konstrukcje drewniane lub bardziej wytrzymałe – z metalu.
- Przecinak do kabli – 400-500 mm² 389,00 zł
- Maszyna do malowania proszkowego – 1000 ml – 10 bar
- Przecinarka spalinowa – 2500 W – tarcza 300 mm 1 499,00 zł
-
Narzędzie wielofunkcyjne Twist-A-Saw
269,00 zł249,00 zł
Jakie wybrać narzędzia do własnego warsztatu
Niezależnie od tego, czy jesteś zapalonym majsterkowiczem, czy od czasu do czasu wykonujesz w domu drobne naprawy, musisz posiadać zestaw podstawowych, absolutnie niezbędnych narzędzi i przyrządów pomiarowych. Należą do nich przede wszystkim:
- młotek
- kombinerki
- szczypce zaciskowe
- śrubokręty (płaski i krzyżowy)
- klucze (płaski, płasko-oczkowy, francuski, nastawny do rur)
- komplet kluczy imbusowych
- nóż introligatorski z łamanym ostrzem
- spirala do rur
- próbnik elektryczny
- miarka zwijana
- poziomica
- akcesoria: kołki montażowe, papier ścierny, taśma izolacyjna.
Tak skompletowany zestaw doskonale zmieści się w skrzynce na narzędzia, którą możesz przechowywać w szafie lub pawlaczu. Jeśli jednak majsterkowanie jest twoją pasją, musisz zaopatrzyć się w szereg elektronarzędzi, umożliwiających samodzielne wykonywanie różnych prac. Poniżej przedstawiamy najbardziej praktyczne i uniwersalne sprzęty dla każdego majsterkowicza.
- Wiertarka – niezbędna do wykonywania równiej wielkości otworów w drewnie, betonie i tworzywach sztucznych. Sprawdzi się w montażu mebli, urządzeń sanitarnych, karniszy itd. Do twardych materiałów najlepiej nadaje się wiertarka udarowa. Oprócz różnych rodzajów wierteł można użyć również innych praktycznych końcówek, np. szczotek drucianych i mieszadeł do farby.
- Wiertarko-wkrętarka – oprócz wiercenia umożliwia wkręcanie/wykręcanie śrub. Idealnie zdaje egzamin wtedy, kiedy należy wkręcić ich dużą liczbę. Jest to rozwiązanie znacznie szybsze i wygodniejsze niż praca śrubokrętem ręcznym.
- Szlifierka – konieczna do wyrównywania różnego typu powierzchni. Popularnymi na rynku rodzajami są kątowa (np. do docinania glazury, usuwania rdzy), oscylacyjna (do usuwania pozostałości starych farb), taśmowa (do obróbki rur i balustrad). Jeśli w Twoim domowym warsztacie obróbka skrawaniem zajmuje czołowe miejsce, to zdecyduj się na szlifierkę stołową, która daje duże możliwości regulacji ustawień.
- Piła tarczowa – ułatwia równe cięcie drewna. Cenionymi urządzeniami do cięcia różnych materiałów są wyrzynarki. Łączą w sobie precyzję z poręcznością.
- Polerka – skutecznie poleruje różne materiały i nadaje się do nabłyszczania powierzchni metalowych, a także lakieru samochodowego. Modele charakteryzują się zwykle niewielką wagą i dużą ergonomią.
- Stacja lutownicza – nieodzowna w wykonywaniu napraw nie tylko z zakresu elektroniki i elektryki, ale również prac budowlanych z elementami metalowymi. Pozwala spajać elementy dachów i rynien.
Wszystko, co musisz wiedzieć o domowym warsztacie
Stworzenie warsztatu majsterkowicza wymaga gruntownego przemyślenia. Pierwsze trzy podstawowe kwestie, które musisz przeanalizować, to lokalizacja, umeblowanie i wyposażenie w potrzebne narzędzia. Jeśli masz już wydzielone miejsce (może być nim garaż, piwnica, osobny pokój albo jego część), przyszedł czas na jego zagospodarowanie. Asortyment sklepów z produktami dla majsterkowiczów jest ogromny. Dlatego koniecznie zadaj sobie pytanie: czego rzeczywiście potrzebuję u siebie? Mebel, który efektownie się prezentuje, niekoniecznie musi charakteryzować się funkcjonalnością. Kiedy już zaopatrzysz się w niezbędne stoły, półki, wózki i organizery przyjdzie czas na kompletowanie narzędzi.
W tym zakresie nie znajdziesz precyzyjnej porady, ponieważ jest to kwestia bardzo indywidualna. Sam najlepiej wiesz, jakimi narzędziami posługujesz się najczęściej i na jak szerokim obszarze działasz. Lubisz samodzielnie wykonywać lub odnawiać meble, obrabiać metale albo naprawiać sprzęt elektryczny? Dobierz narzędzia właśnie pod kątem tych prac. W gotowym już warsztacie nareszcie możesz zacząć pracować! Jeśli po jakimś czasie zauważysz, że nie wszystko zorganizowałeś w doskonały sposób, nie martw się! Jesteś już bogatszy o doświadczenie i możesz dzięki temu wprowadzać modyfikacje i ulepszenia.
Udostępnij