Jakie klucze nasadowe kupić?

Udostępnij

Autor Alicja Woźniak
5 marca, 2021

Kiedy kompletujesz narzędzia do swojego profesjonalnego lub domowego warsztatu, powinieneś rozważyć również, w jakie klucze nasadowe należy się zaopatrzyć. Są one bowiem uniwersalnymi narzędziami do przykręcania i odkręcania śrub. W naszym poradnikowym artykule przeczytasz, jakie istnieją ich rodzaje i czym należy kierować się przy wyborze.

Welche Steckschlüssel für die Werkstatt und für zu Hause

Udostępnij

Kiedy kompletujesz narzędzia do swojego profesjonalnego lub domowego warsztatu, powinieneś rozważyć również, w jakie klucze nasadowe należy się zaopatrzyć. Są one bowiem uniwersalnymi narzędziami do przykręcania i odkręcania śrub. W naszym poradnikowym artykule przeczytasz, jakie istnieją ich rodzaje i czym należy kierować się przy wyborze.

Klucze nasadowe służą do wielu różnych prac. Korzystają z nich mechanicy samochodowi, monterzy różnych instalacji, serwisanci, budowlańcy, a nawet… specjaliści od strojenia instrumentów muzycznych takich jak np. fortepiany. Skąd się więc bierze aż tak duża uniwersalność? Klucze nasadowe (podobnie jak różne rodzaje wierteł) są bardzo wszechstronnymi narzędziami i sprawdzają się w wielu typach prac. Ich ogólne przeznaczenie jest jedno – odkręcanie/przykręcanie śrub – ale różnią się znacząco budową dostosowaną do konkretnych zadań.

Klucze nasadowe do warsztatu

Klucz nasadowy składa się z otworu na śrubę, rączki i najczęściej sześciokątnej nasadki. Kształt wymienionych elementów często różni się w zależności od ich przeznaczenia. Na co zatem musi zwrócić uwagę profesjonalista? Jaki zestaw kluczy nasadowych wybrać? Przede wszystkim z dużą liczbą nasadek w różnych rozmiarach (zazwyczaj od 8 do 32 mm), a także przedłużkami umożliwiającymi pracę w trudno dostępnych miejscach. Opisywane narzędzia, zależnie od ich uniwersalności, są również dostępne osobno. Dlatego decydując się na zestaw (zawierający niekiedy nawet ponad 200 części) do warsztatu, warto mieć na uwadze ryzyko zagubienia jakiegoś elementu, a później możliwość łatwego dokupienia. W szerokiej gamie zestawów największe przeznaczone dla profesjonalistów charakteryzują się najwyższą ceną. Jest to wydatek rzędu ok. 500 zł. Więcej wskazówek dotyczących tego, jak otworzyć warsztat samochodowy i co do niego kupić, znajdziesz w innym naszym artykule.

Niezależnie od tego, jakimi kluczami nasadowymi się posługujesz na co dzień, warto posiadać w komplecie również grzechotkę. Jest to szczególny rodzaj klucza, który pozwala szybko odkręcać i dokręcać nakrętki bez potrzeby obrotu o 360° całym narzędziem. Łatwo też można zmienić nią kierunek obrotu bez przekładania z jednej ręki do drugiej. Dzięki temu grzechotka doskonale sprawdza się w miejscach, gdzie trudno się manewruje.

Wśród kluczy nasadowych przeznaczonych dla zawodowców znajdziesz również takie, które są niezbędne w warsztatach samochodowych. Czasami klasyfikuje się je w wielkiej kategorii ściągaczy dla profesjonalistów, ze względu na zawartość nasadek w różnych rozmiarach.

Klucze nasadowe do domu

Klucze nasadowe służą nie tylko zawodowcom takim jak mechanicy samochodowi czy budowlańcy, ale mogą się przydać co jakiś czas także w każdym gospodarstwie domowym. Naprawy instalacji czy samodzielne skręcanie dużych mebli to czynności, do których warto skorzystać z tych właśnie kluczy. Zatem jakie klucze nasadowe do domu najlepiej wybrać?

Wśród podręcznych narzędzi warto mieć te najbardziej zgodne ze swoimi potrzebami. W prywatnym użytku sprawdzą się zestawy złożone np. z od 36 do 48 części. Charakteryzują się sporą uniwersalnością, ponieważ zawierają przede wszystkim najpopularniejsze rodzaje nasadek, a także grzechotkę. Można je kupić w cenie już ok. 150 zł. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku urządzania warsztatu majsterkowicza. Jeśli samodzielne naprawianie i konstruowanie to Twoja pasja, warto zaopatrzyć się w bogatszy komplet. Przykładowo zestaw 70-elementowy wychodzi poza podstawową wersję i zawiera np. kilka rączek różnego typu oraz dużą liczbę nasadek. Odpowiednio wyższa cena zależy od tego, jakie klucze nasadowe będzie zawierał i ile wyniesie ich łączna liczba. Należy liczyć się z wydatkiem w granicach 200-300 zł.

Zestawy kluczy nasadowych – czym kierować się przy wyborze?

Kiedy już wiesz, jaki zestaw kluczy nasadowych wybrać do swojej firmy lub domu, warto zastanowić się nad innymi również ważnymi czynnikami wyboru. Należą do nich materiał i technika wykonania narzędzi oraz jakość walizki.

Zazwyczaj tego rodzaju narzędzia produkuje się ze stali chromowo-wanadowej, czyli stali narzędziowej CrV. Charakteryzuje się ona odpornością na korozję, utlenianie, ścieranie, a także dużą wytrzymałością na wysoką temperaturę. Jest mocna konstrukcyjnie. Niekiedy wybrane elementy kluczy wzmacnia się stalą chromowo-molibdenową CrMo.

Oprócz wysokiej jakości materiału należy zwrócić uwagę na staranność wykonania narzędzi. Należy liczyć się z tym, że profesjonalne zestawy o wyższej cenie charakteryzują się lepszą techniką wykonania, a dzięki temu dłuższą żywotnością. Komplety dla amatorów miewają niższą jakość, ale jednocześnie służą mniej wymagającym użytkownikom niż np. zawodowi mechanicy.

Do głównych aspektów należy zaliczyć koniecznie kwestię opakowania. Mogłoby się wydawać, że istotniejszym jest fakt, jakie klucze nasadowe się znajdują w walizce, a nie ona sama. Ma to jednak duże znaczenie. Walizka służy utrzymaniu porządku wszystkich elementów. Jeśli jest ich kilkadziesiąt lub ponad sto, muszą być odpowiednio ułożone, aby łatwo było sięgnąć po właściwy w danej chwili. Walizka nie musi być duża. Ważne, aby producent starannie obmyślił ułożenie w niej narzędzi, bo podstawę wydajnej pracy stanowi przede wszystkim jej organizacja. Z wyprofilowanego futerału narzędzia nie mogą również wypadać; wtedy łatwo się pogubią. Decydując się na profesjonalny zestaw, warto zwrócić uwagę na to, aby walizka była wykonana z solidnego tworzywa, które zda egzamin w przemysłowych warunkach.

Rodzaje kluczy nasadowych

W tej części poradnika przybliżymy same rodzaje kluczy nasadowych. W każdym komplecie podstawowy parametr stanowi wielkość zabieraka (nazywanego często gniazdem nasadki) podana w calach:

Jeśli Twoje zabieraki mają podane większe rozmiary, oznacza to, że posiadasz zestaw kluczy nasadowych udarowych. Zestawy obejmują klucze nasadowe z gniazdami o profilu 6- i 12-kątnym.

Aby posługiwać się nasadką, konieczne jest ręczne pokrętło. Najprostsze to pokrętło fajkowe (w kształcie litery L), którego krótsze ramię ma zakończenie w postaci gniazda o rozmiarze odpowiadającym rozmiarowi gniazda nasadki. Z kolei najbardziej złożonym pokrętłem jest grzechotka opisana w części poświęconej kluczom nasadowym do warsztatu.

Oprócz wielkości nasadek i pokręteł warto zwrócić uwagę także na akcesoria. Jest to kwestia szczególnie zależna od potrzeb, ale wielu producentów oferuje praktyczne dodatki. Należą do nich m.in. wzmacniacze momentu obrotowego (do odkręcania mocno zapieczonych śrub), przeguby i przedłużki (do pracy w trudno dostępnych miejscach).

Jakie klucze nasadowe kupić – podsumowanie

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie „jakie klucze nasadowe najlepiej kupić?”. Przed wybraniem konkretnego produktu przede wszystkim trzeba określić swoje potrzeby, rozróżnić zastosowanie jedynie sporadyczne, hobbystyczne/półprofesjonalne lub czysto profesjonalne. Łączy się to również nierozerwalnie z określeniem budżetu, ponieważ jakość i zawartość zestawów idą w parze z cenami.

Często klienci zastanawiają się nad tym, w jakie klucze nasadowe szczególnie warto zainwestować do swojego warsztatu. Nie zawsze jednak to, co oferuje renomowany producent, jest zgodne z Twoimi potrzebami. Warto oczywiście stawiać na dobrą jakość, ale nie trzeba koniecznie kupować nietypowych akcesoriów, które okażą się zbędne w Twoim miejscu pracy. Jeśli planujesz bardziej zaawansowane działania, np. samodzielny montaż bramy i zastanawiasz się, jaka brama garażowa będzie dla Ciebie najwłaściwsza, pomocnicze na pewno okażą się opinie innych klientów lub fachowców na co dzień korzystających z kluczy nasadowych.

Czy ten artykuł był pomocny? Tak Nie

Najnowsze posty

Jaki wózek spawalniczy wybrać? – poradnik zakupowy

Spawanie to nie tylko umiejętności i dobry sprzęt, ale także odpowiednie akcesoria, które czynią pracę łatwiejszą…

Czytaj więcej

Lutowanie kabli – poradnik dla początkujących i nie tylko!

Lutowanie kabli to kluczowa umiejętność dla każdego, kto zajmuje się elektroniką, od amatorów po profesjonalistów. To…

Czytaj więcej

Jak naprawić przerwany kabel bez lutowania? – poradnik krok po kroku

Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się przypadkowo przeciąć lub przewiercić kabel w domu? Uszkodzenia kabli elektrycznych są…

Czytaj więcej

Piaskowanie metalu – zastosowanie, opis procesu i wskazówki

Piaskowanie metalu to proces, który może całkowicie odmienić wygląd i właściwości metalowych elementów. Od ogrodzeń po…

Czytaj więcej